2012 alinierea planetelor?

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by nicumur »

"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by oake »

Daca imi aduc bine aminte,acu ceva ani se considera ca anul 2000,va fi un an fatidic,daca nu chiar unul apocaliptic si ce am constatat personal au fost doar jocurile de artificii.
Speculatiile pseudostiintifice au doar darul de a crea senzationalul...dar daca stiinta in speta, la nivelul actual,care stiinta se pare ca nu a ajuns la maturitate,poate prognoza ceva,este doar o presupunere.
Sunt mult mai tentat sa ma gandesc,dupa cum bine spunea momolo, la repercusiunile pe termen scurt si mediu ale crizei actuale,care sunt sigure,stiintifice sau nu,decat la ceva ipotetic...cat despre cele pe termen lung chiar nu am curaj sa o fac.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by LEKTOR »

2012 = Sfirsitul audiofiliei si trancotajului - http://movies.yahoo.com/feature/2012-ro ... erich.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by momolo »

:lol: se putea sa n-o faca! Americanii astia isi cobesc singuri! :lol:

Se observa cliseele standart, avionul care zboara si in urma lui bubuie totul, zgarienorii din New York care sunt distrusi in fiecare film cu apocalipsa, valul imens care se inalta peste lumea panicata, toate cliseele tipice intr-o noua prezentare, mai tehnologizata si mai bine facuta!
Sfirsitul audiofiliei si trancotajului
- trebuiau puse inca doua momente, un sistem audio mega-mega-mega cu Magellanuri imense ca zgarienorii cum este maturat de tzunami si o gramada imensa de trancote cum sunt aspirate de pamantul care se casca sub ele! Sau niste goarne audiofile care sunt purtate de un fluviu de lava!...As avea multe ide! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by kaav »

Atentzia prea pertinenta asupra viitorului la distantza de catziva ani oare cat ''bine'' aduce (cand este vorba de asa ceva)?
Sper sa nu mi-l cunosc niciodata, eu fiind, cum sunt acum - in timpul prezent (ma refer la viitorul indepartat ca si punct de reper...).Singurul viitor posibil valoros este ''prezentul imediat'' in care trebuie sa te ''arzi'' complet si sa nu lasi fantome pentru viitor ca lait motiv de ''baintuire'' morala sau sociala (dinspre trecut, normal... :mrgreen: ). Restul nu mai putem controla, deci seamana a ''mitologie'', chiar daca este plauzibila....
Anticiparea dezastrului si credintza in el (este atata de probabil, totusi - plauzibilitatea si logica ''corupe''...) - ii netezeste drumul.... :|

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by DAN_TM »

Daca va fi sa vina potopul, pariez pe melci ca vor supravietui,in special ala cantator,pe patru cai si filtre active. :lol:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: 2012 alinierea planetelor?

Post by Obelix »

Nu va fie frica, oitele Domnului, acuma ca Ubuntu "Satanic Edition" (ubuntusatanic.org) nu se mai distribuie, planetele vor ramane nealiniate in 2012... :twisted:

Post Reply