Amplificator pe lampi

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pe lampi

Post by momolo »

hersorin, sa ne ti la curent. Trebuie sa cauti sa-l probezi inainte de a cumpara. Vezi ca necesita incalzire serioasa. Cel mai bine incepe sa sune dupa vreo 45 minute daca-l forjezi. Cablul albastru (de boxe) de la Unison e foarte potrivit. Cel mai bine suna pus in 4, adica cate un cablu pe fiecare faza, deci doua intregi pe fiecare boxa. Ambele fire se rasucesc la fiecare si notezi unul ca sa sti de +.
Este cupru-argint. Poate gasesti si altul de genul asta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Am inceput de lunea cu auditii chiar daca aici multe magazine de profil sunt inchise, am gasit unu deschis.
Problema a fost ca nu avea decit Jadis si Prima luna pe lampi. Am zis ca nu strica sa mai audiez inca odata Prima luna.
Am intrebat de boxe Triangle si a avut numai Magelan Quatour. L-am rugat sa mai aduca si un tranzistor alaturi sa imi fac o idee mai buna cu lampile si tranzistoarele. A avut in preajma un Cambridge azur 840 capul de serie si sursa tot cambridge capul de serie.
A bagat prima data tranzistorul dar camera fiind destul de mare si bine preparata trebuia putere sa miste Magelanurile asa ca a ajuns cu volumul pe la ora 3 (la ceas intelegiti voi) dar nu prea a impresionat se simtea ca nu poate duce acele boxe desi are 120 w in 8 ohm.
A trecut la prima luna care are doar 35 de w dar care ajuns intre ora 10-11 avea acelasi nivel de sunet cu Cambridge la ora 3 , deci putere avea si inca mai ducea.
Sunetul a fost si el superb niste inalte minunate, un sunet foarte aerisit si pe muzica mai aglomerata intr-un cuvint a sunat superb.
Am mai discutat cu vinzatorul despre Unison si mi-a zis ca cineva a fost dezamagit de modelul S2K cica nu isi merita banii are sunet strident (asa a zis eu nu stiu).
De modelul Simply 2 nu a zis nimic.
Am venit acasa si am mai studiat problema pe net si am mai gasit undeva pe cineva dezamagit de Unison S2K cica ar fi din cauza lampilor KT88 care nu sunt asa muzicale.
M-am uitat la Prima luna prologic 1 si are o configuratie asemanatoare cu Unison Simply 2
Unisonul are 12 W Prima Luna 35 w
Unison consuma 85 W Prima luna 300 w
Unison 16 kg Prima luna 17 kg
Unison are 2 lampi ECC82 si 2 EL34 Prima luna 4 EL34 ,2 12AX7 si 2 12AU7 (care pot fi inlocuite cu ECC82 ca la Unison)
Cea mai mare diferenta este ca Unisonul este SE iar Prima luna este PP.
Am citit sa gasesc in ce fel se simte aceasta diferenta SE si PP dar parerile sunt impartite si nu mai stiu ce sa cred asa ca VA ROG FRUMOS, CINE CUNOASTE PROBLEMA SA IMI SPUNA , SE POATE AUZI DIFERENTA ACEASTA DACA DA IN CE CONSTA?
Am sa incerc sa caut sa ascult si Unisonul numai sa il gasesc si poate il compar cu Prima Luna care oricum se incadreaza in aceeasi suma de bani doar ca nu este asa cunoscut ca marca Unison.
Precizez ca Prima luna este singurul model de amplificator pe lampi ascultat de mine deci nu am experienta (oricum de vreo 3 ani ma preocupa muzica de calitate deci poate ma intelegeti).
Daca cineva a mai ascultat Prima luna si a mai ascultat si alte modele stie unde se incadreaza acest amplificator asa ca puteti sa va dati cu parerea despre el.
Am vrut sa il rog pe vinzator sa imi bage si Jadis care oricum era multe mii de euro dar nu prea avea timp, a ramas pe alta data.
Subiectul este deschis deci puteti sa va spuneti parerile.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplificator pe lampi

Post by DAN_TM »

Jadisul probabil ca trebuia sa-l asculti.Doar ca si comparatie.Nu zic in cunostinta de cauza,doar din reviste ce reputatie au.Mai asculta Unison cu urechile tale, nu cu ale altora.Parerea mea.Sincer, ma bucur ca ai de unde alege.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pe lampi

Post by momolo »

hersorin
M-am uitat la Prima luna prologic 1 si are o configuratie asemanatoare cu Unison Simply 2
- chiar din ce spui si tu ulterior, se vede treaba ca nu au chiar nici o asemanare decat ca ambele folosesc tuburi. :D

Deci, Unison simply two este in configuratie single ended (SE) si foloseste cate un singur tub de putere EL34 pe fiecare canal, cauza pentru care are doar 12W.

Prima Luna este in configuratie push-pull (PP) si utilizeaza cate doua tuburi EL34 pe fiecare canal, cauza pentru care puterea acestuia este considerabil mai mare, undeva real pe la 35W. E o configuratie mai eficienta ca putere.

Apoi mai sunt diferente si in configuratia circuitului de intrare.

Eficienta solutiei PP este mai mare, deci ai putere mai mare la aceesi tensiune insa sunetul este mai curat in configuratia SE.

Ceea ce nu-mi place este greutatea acelui PrimaLuna. Practic este perfect egal cu tot maldarul de chinezarii qvasiidentice pe care le diferentiaza numai designul si lucratura. Modelul PP cu 4 bucati EL34 este un clasic in viata insa nu duce prea sus in calitate. Dar nici rau nu e.
Sa speram ca acel Prima Luna este facut in Olanda si nu cumva e comandat in China si se semneaza olandezul pe ele. Ca greutate, consider ca ar trebui sa aiba undeva la 22Kg si nu 17Kg.....scuze pentru gandirea in kilograme insa e un indiciu important.

Pe de alta parte, nu se stie cum se comporta boxele tale? Posibil ca plusul de putere de la acel PP sa fie preferabil calitatii si finetii solutiei Unison SE care sa nu aiba vana suficienta cu boxele tale.
Asa ca ar fi destul de indicat sa faci probe cu boxele tale. Avand in vedere ca e totusi o suma si stiu ca banii aia se muncesc intr-o tara unde nu se fura (ca la noi), cred ca ar fi bine sa iei boxele la spinare si sa faci un tur serios.

Cat priveste Unison S2K este de arhiva, nu se mai fabrica si intradevar, daca nu era potrivit din cabluri avea tendita sa cam tzipe, mai ales cu boxele tale. Dar asta e istorie, modelul are vreo 5 ani si de ceva vreme nu mai exista.

Daca dealerul cu pricina nu vinde Unison, nu vad de ce i-ai cere parerea despre acest brand ?! Cum se stie, fiecare isi lauda marfa proprie si evident, nu poate avea cuvinte de lauda pentru marfa altora. Mai ales in domeniul asta!

Cele mai sanatoase discutii se rezuma doar la marfa pe care o are dealerul respectiv in reprezentare.

Cat priveste Jadis, si eu iti spun ca era sanatos sa-l asculti, chiar daca nu te ducea buzunarul. Macar mai auzeai un lampas (de categorie mai serioasa) si iti mai faceai o idee. Daca mai poti trece pe acolo, asculta si Jadis-ul cu pricina. Si daca retii, zi-mi ce Jadis era si cat costa ?

Magelan Quatour sunt niste boxe teribile, bietul Cancibridge nu are nici o sansa cum nu aveau nici cele mentionate de tine. Astea sunt boxe grele, trebuiesc scule serioase!

Eu te sfatuiesc sa organizezi plimbarea boxelor tale. Asa e cel mai sigur mod sa nu ajungi cat de curand la....un nou upgrade! :lol:

Si evident, atentie la sursa! Ca sa nu compari mere cu pere. Deoarece tu asculti un sistem si nu un amplificator. Preferabil sa iei boxele si sursa, eventual si o pereche cabluri ca sa fie peste tot aceleasi. Altfel poti alege un amplif mai slab daca vanzatorul cu pricina iti baga un superplayer ca sursa iar altul iti pune un entry-level.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Daca tot caut lampi vreau sa gasesc si un Unison indiferent care sa stiu pentru cultura generala macar daca nu am sa am bani de el. Jadis il ascult sigur in comparatie cu Prima luna sper saptamina asta (simbata sper). Duminica plec in Romania in vacanta (defapt sa imi vad parintii). Oricum sigur o sa imi iau ceva pe lampi cind ma intorc daca nu pot pina plec. Deocamdata o sa caut cit mai multe marci de lampadare apoi o sa iau boxele sa le car dupa mine ca nu sunt prea usoare.
Oricum va tin la curent.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Amplificator pe lampi

Post by Constantin C. »

audioexpert wrote: Nu exista amplificatoare in clasa de functionare AB
Desi constructiv deriva din clasa B, prin compromisul realizat intre randamentul redus al clasei A si nivelul mai ridicat de distorsiuni al clasei B, s-a impus tipul constructiv al carui nume deja a intrat in uzanta, "AB", iar aparatele din aceasta pseudo-clasa au devenit mai raspandite.Numele este utilizat curent sub aceasta forma.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Amplificator pe lampi

Post by Constantin C. »

hersorin wrote:...
Am mai discutat cu vinzatorul despre Unison si mi-a zis ca cineva a fost dezamagit de modelul S2K cica nu isi merita banii are sunet strident (asa a zis eu nu stiu).
De modelul Simply 2 nu a zis nimic.
Am venit acasa si am mai studiat problema pe net si am mai gasit undeva pe cineva dezamagit de Unison S2K cica ar fi din cauza lampilor KT88 care nu sunt asa muzicale.
...
KT88 sunt de fapt 6550.
De-a lungul timpului au fost fabricate de numerosi producatori sub diverse brand-uri, astfel ca este aproape imposibil sa nu le gasesti pe acelea care crezi ca gadila in modul cel mai placut urechea.
Doar ca, dupa parerea mea, in privinta muzicalitatii mai multa atentie merita acordata tuburilor din etajul de preamplificare, unde semnalul are nivel mic, iar diferentele intre diverse lampi sunt mai sensibile.

Din pacate cele care ofera sunetul cel mai placut sunt tocmai tuburile vechi, iar gasirea lor in stare buna este tot mai dificila.Pe de o parte, cine le are ori nu le vinde, ori cere foarte mult pe ele, pe de alta parte, a inflorit comertul cu facaturi chinezesti si rusesti contemporane pe care s-au serigrafiat brand-uri celebre.

Nu este vreo noutate ca si alte piese componente, chiar daca au imprimate nume celebre, sunt fabricate in China.De altfel, pot fi chiar foarte bune - tocmai a fost realizat primul Airbus A-320 in RPC si nu cred ca se vor teme mai tare pasagerii sa zboare cu el - dar tuburile , eu cel putin, le-am cautat printre cele vechi si inca mai caut, tocmai pentru ca diverse marci ofera tipuri diferite de sunet.
Si oricum, mai placut decat tuburile noi...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Ati avut drepatate domnule momolo ,Prima luna se fac in China.
Am vazut si foto cu laboratoarele .
Am gasit Unisonul pe ebay pe UK, este 500 lire, este folosit. Astazi am trimis un mesaj sa vad daca este reparat. Se poate modifica foarte tare acest amplificator? Vad ca cei care il vind au un botiq cu amplificatoare si diverse electronice. Ma gindesc ca sunt surubaite.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Amplificator pe lampi

Post by Shambala »

Hersorin - dupa intrebarile pe care le pui - si aici si pe forumul hi-fi multimedia, imi dau seama ca nu ai inteles - sau nu ai fost atent la ceea ce FOARTE BINE a scris Momolo.
Am impresia ca ai mult prea putina experienta si chiar cunostinte pentru a intelege fie si elementele grosiere din explicatiile lui momolo, daramite cele de finete - dupa mine cele mai importante.
Am sa-ti usurez intelegerea simplificand [extrem] problema:

Amplificatoarele cu lampi hi-fi home-use PP = Gooood;
Amplificatoarele cu lampi hi-fi home-use SE = Beeeeter

Amplificatoarele cu lampi hi-fi home-use pot fi de 5-12W sau de 20-40W.
In general cele de putere mai mica sunt SE, iar cele de putere mai mare sunt PP.
Desigur ca exista si amplificatoare SE de 20-24W, dar sunt sensibil mai scumpe, si, fie uzeaza mai tare lampa "storcand" ulimile picaturi de putere din ea, fie au mai multe lampi in paralel.
Solutia cu lampi in paralel se foloseste si in configuratia PP, si evident ca atat puterea obtinuta, cat si pretul, sunt mai mari (spre duble, de obicei).

In privinta surubaielii Unisonului din Anglia poti sa ii intrebi direct daca si ce anume a avut defect, si daca si ce au schimbat in el. In plus poti cere poze atat cu exteriorul cat si cu interiorul si sa le compari cu cele ale unuia ne-umblat in el.

Eventual vezi poate gasesti informatii suplimentare despre cei care il vand ..
Last edited by Shambala on 24 Jun 2009, 20:51, edited 1 time in total.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Amplificator pe lampi

Post by Shambala »

...

rog frumos a se sterge acest post.
Last edited by Shambala on 24 Jun 2009, 23:46, edited 1 time in total.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Am vrut sa vad mai multe pareri in confruntarea SE vs PP , din aceasta cauza am tot intrebat deoarece nu suntem toti la fel. Oricum am vazut ca fiecare are parerea lui si chestia cu SE si PP este egala cu zero. Se pare ca nu este un criteriu in alegerea unui amplificator.
Cred ca pina la urma urechea o sa decida.
Va multumesc la toti cei care au dat cu parerea.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator pe lampi

Post by momolo »

hersorin ti-am mai spus si alta data - cand asculti un sistem audio....asculti un sistem audio din care amplificatorul ESTE DOAR O PARTE, adica nu asculti amplificatorul.
Daca asculti prima oara un sistem audio NU ai cum sa-ti dai seama de ceva particular despre fiecare componenta in parte, cu atat mai putin poti aprecia amplificatorul din acel sistem audio.

Alta chestie, in teorie, ca sa spun ceea ce asteptai (ca tu nu-ti bati capul, vrei sa aflii REPEDE, nu ai timp de studiat), configuratia push-pull, adica notata PP, este mai nashpa la sunet decat configuratia single-ended, adica SE.
DAR, nu putem sa facem abstractie de un alt element, PUTEREA, marimea acesteia. Avand in vedere ca incintele acustice sunt atat de diferite intre ele, nu toate dau randamentul lor cel mai bun din punct de vedere AL CALITATII SUNETULUI la aceeasi putere "injectata" la borne (am folosit un termen sa-l intelegi). Astfel ca la unele boxe ai nevoie de putere mai mare pentru ca sa-si atinga nivelul lor maxim de calitate audio. Adica de un amplificator mai puternic. Alte boxe isi ating maximul de calitate audio (care NU are legatura cu harmalaia pe care o pot face!) la puteri mai mici si se spune ca sunt eficiente.

Boxele tale sunt mediu-eficiente, asa ca teoretic poti folosi amplificatoare de puteri mai mici avand in vedere ca nu esti manelist si nu doresti sa spargi termopanele vecinului.

Dar PRACTIC, una este randamentul masurat in conditii standart (de exemplu SPL = 93dB/1W/1m) si alta este realitatea LA BORNE.
Adica, apar niste fenomene electrice datorate in primul rand difuzoarelor dar si filtrelor pasive incorporate in boxe. Astfel ca amplificarea interactioneaza cu acestea intr-un mod mai complicat si simpla masuratoare in "multi wati" si "multi hertzi" sau "SPL mare" nu este suficienta. Astfel, boxe cu randament de 90dB pot fi mai usor de amplificat decat boxe cu 93dB, mai bine spus, primele ca exemplu oarecare dau mai putine probleme INAPOI IN AMPLIFICARE.

De aici apare si termenul des utilizat de "matching bun sau prost" sau alt termen "duce sau nu duce boxele", chestie care nu se refera neaparat la harmalaia pe care o fac boxele in camera, nici la cana care pleaca de pe masa trepindanda ci la CALITATEA SUNETULUI.

De aceea, a sti ca SE e mai "destept" ca PP nu este suficient, ceea ce conteaza este defapt rezultatul PRACTIC la ureche.

Exista cazuri de amplificatoare PP care poate nu sunt cele mai rafinate insa se potrivesc foarte bine cu anumite boxe care la randul lor nu se potrivesc cu alte amplificatoare SE pe motivul puterii insuficiente.

In principiu, din ce stiu, boxele tale ar trebui sa mearga perfect si cu un SE de 12W, insa nimeni nu poate sti pana nu probeaza.

Cert este, in incheiere, ca ar trebui sa lasi teoria in seama celor care sunt pasionati de tehnica iar tu sa probezi BOXELE TALE cu diverse amplificatoare avand grija sa cari dupa tine si playerul pe care-l folosesti, eventual si un rand de cabluri incat probele pe care le vei face sa fie cat mai in conditii egale si deci, ELOCVENTE.

Altfel, alegi pana culegi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator pe lampi

Post by oake »

hersorin wrote:Am vrut sa vad mai multe pareri in confruntarea SE vs PP , din aceasta cauza am tot intrebat deoarece nu suntem toti la fel. Oricum am vazut ca fiecare are parerea lui si chestia cu SE si PP este egala cu zero. Se pare ca nu este un criteriu in alegerea unui amplificator.
Cred ca pina la urma urechea o sa decida.
Va multumesc la toti cei care au dat cu parerea.
Am experimentat de ceva ani SE versus PP construite in regim DIY cu aceasi clasa de componente si pot sa spun cu mana pe inima ca SE suna mai bine decat PP...mai bine in conceptia mea...de ex PP suna mai bine daca asculti muzica mai simpla,de ex rock cu 4 max 5 instrumente,toate electronizate...e mai nervos.
Daca asculti simfonica ,unde mai cauti si corpul instrumentului,se-ul e net superior...repet la aceasi clasa de componente,la aceasi clasa de costuri de productie.
De asemenea SE-ul suna mai basat,mai cu corp,mai natural,mai dulce...pp-ul plezneste poate putin mai tare,poate putin prea tare si asta in detrimentul bass-ului de sus care da corpul instrumentului.
Ar mai fi treaba cu armonicele dar asta VTP o poate explica mult mai bine decat mine.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplificator pe lampi

Post by hersorin »

Salutare
M-am reintors din vacanta si vad ca am ramas dator cu niste raspunsuri.
La fire am optat prima data si am ales Van den hul si vreau sa zic ca sunt foarte bune, au imbogatit foarte mult frecventele joase.
La surse am optat pina la urma la Dac magic e mai bun ca o placa de sunet.
La statii am ascultat multe cele mai bune fiind Jadis DA 50 (4200 euro) Accuphase 213 (la mina a doua cu 2000 euro),primaluna (1200euro), etc
Si in final concluzia cea mare este ca pe muzica mea prefer B&W.
Dupa 3 ore de ascultat Triangle Naia in diferite combinatii am bagat si B&W 804, astea au scos sunetul care imi place.
Nu sunt la fel de detaliate ca triangle dar au ceva aparte care pe muzica preferata imi place (nu mai zic ce bas frumos au).
Deci daca o sa mai fac vreo schimbare va fi de boxe nu de statii si atit.
Acum nu stiu cum se va comporta B&W intr-o camera de 22 mp.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Amplificator pe lampi

Post by nicusor »

Hersorin, daca le-ai luat sa le folosesti sanatos! O alegere buna BW si universala, cu Jadis mi-au placut si mie cel mai mult, dar erau niste monoblocuri in clasa A, ceva cu 200 pe niste 802D si preu McIntosh. Sursa Metronom nu mai stiu de care. Superb sunet.

Daca nu le-ai luat, iti recomand sa mai asculti si alte boxe, dupa cum vad erai destul de chitit pe Triangle si acum ai descoperit BW, cine stie poate gasesti ceva si mai interesant. Daca nu, BW sa ramana! :!: :lol: Daca optezi pentru amplificare Accuphase poti sa asculti si Dynaudio, cu Jadis nu prea sunt OK din cite am inteles, asta nu e opinie proprie, auzita de la un dealer din Paris.

Post Reply