discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

CD, vinil, concerte
User avatar
Skippy
Posts: 5
Joined: 19 Nov 2008, 22:41
Location: Franta

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Skippy »

Propun si eu pentru amatorii de muzica clasica un disc pe care l-am achizitionat recent:

Vivaldi: Complete Cello Sonatas [2 CD's+DVD] Pulcinella

Interpret: Ophelie Gaillard si ansamblul Pulcinella
Editor: Ambroisie (Naïve)
Attachments
51B6C46T4QL._SS400_.jpg

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Skippy
Posts: 5
Joined: 19 Nov 2008, 22:41
Location: Franta

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Skippy »

Pt amatorii de muzica clasica: http://www.berkshirerecordoutlet.com/index.php
Un site care propune cd-uri de la case de discuri renumite (intre care Hyperion, Harmonia Mundi, Telarc, Haenssler....) la preturi imbatabile, incepand cu 2,99 USD/disc.
Spre exemplu, multe titluri Hyperion sunt la 3,99 USD cd simplu sau 7,98 USD dublu-cd (discuri care pe amazon se invart pe la 20-30 de euro).

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Schindler »

O lista de 321 de CD-uri recomandate de vietnamezi:

http://vozforums.com/showthread.php?t=118303&page=4
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Schindler »

... si inca o lista de 500 CD-uri (unele sint aceleasi cu cele din primul link)

http://www.vnav.vn/forum/viewtopic.php? ... &start=525" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by Schindler on 10 Feb 2012, 10:58, edited 1 time in total.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by West »

Anna Netrebko, o soprana cu o voce minunata. Sint pasaje in care ai impresia ca asculti o vioara. Un control al vocii fantastic.
Am cumparat sacd-ul 'Sempre Libera' (Deutsche Grammophon) si ma felicit pentru inspiratie.
Attachments
41htcQgwZOL._SL500_AA240_.jpg
(13.81 KiB) Downloaded 925 times

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by c6t9 »

este o artista fantastica, o recomand si eu.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Alexx »

Jazzanova singles collection 1997-2000, editie pentru piata japoneza. Se aude superb si e si muzica buna, daca va place o combinatie de electronica cu jazz. Singura problema e ca e cam rar si destul de scump :cry:

Daca-l cautati vreodata, atentie ca seamana foarte mult ca aspect cu o editie europeana care cuprinde remixuri.

Image

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by LEKTOR »

Un site excelent pt reviews de SACD,DVD-A,cduri normale - http://www.highfidelityreview.com/index.asp
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Adrian_2k8 »

Scuze daca sunt putin offtopic: ati mai vazut pe undeva discul test editat de Electrecord? A doua intrebare: exista ceva asemanator dar scos de alte firme "de afara"?

Ma refer la acesta:

Image
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Constantin C. »

Aparitia acestui disc a fost "asemenatoare" discurilor test din alte tari.
Din pacate, calitatea discului-test de la Electrecord este sub a celor editate de alte case de discuri cu traditie si renume.
Sunt de parere ca este de preferat achizitia unuia din import.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by VTP »

De ce nu e de calitate discul?
Pentru ca doza nu a trecut testul de trackability???

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by momolo »

VTP - eu am doua discuri din astea. Pe la mine a trecut Highendfan cu inca un disc de-al lui si un aparat de masura "wow and flutter" performant. Mai am un disc similar primit din Canada, productie americana si socotit printre cele mai bune.

Am masurat cu primul disc Electrecord si valorile ieseau foarte mari, nepermis de mari in abatere pe Roksan-ul meu R5. Apoi am pus si unul din discurile mele Electrecord care era in stare mai buna.....Alte valori insa tot mari. Adica fluctuatie la turatie! Mare!
Apoi am pus discul american. Valorile masurate eu fost mici si normale. Nu mai avea probleme cu turatia!

Din pacate, si nu e numai pararea mea ci si unor persoane dedicate si pasionate pentru vinil cam de o viata intreaga (printre care si dl. Liviu binecunoscut de multa lume pe aici prin Bucuresti), aceste discuri romanesti sunt efectiv proaste. Si dupa cate a dovedit-o aparatul de masura nici macar nu seamana intre ele!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by Constantin C. »

VTP wrote:De ce nu e de calitate discul?
Pentru ca doza nu a trecut testul de trackability???
Cu un disc bun, in acest caz ar fi fost vorba despre o doza a carei calitate este discutabila.

Se poate spune despre disc ca "nu e de calitate" tocmai in situatia in care doza trece testul amintit cu prea mare usurinta.

Despre acesta nu am spus ca nu este bun; am spus insa ca unele de import sunt mai bune si sunt, prin urmare, de preferat pentru colegul care ne-a solicitat opinia.
Parerea mea este sustinuta pe de o parte de comparatia calitativa intre discuri Electrecord diverse si discuri ale altor case de discuri diverse.
Pe de alta parte, este sustinuta de comparatia intre acest disc test, aflat in discutie, editat de Electrecord si altele similare , spre exemplu discul test editat de catre IBC Studios(http://i30.tinypic.com/33m78kz.jpg).La discul Electrecord apar fluctuatii de viteza care lipsesc la celelalte discuri.Prin urmare, concluzia este ca nu aparatul este cel susceptibil.

Dupa parerea mea aparitia discului test a fost o initiativa bine venita a casei de discuri Electrecord si, la momentul aparitiei, a raspuns unei asteptari indreptatite a utilizatorilor de vynil-uri din acea vreme.
Imi permit totusi parerea ca, in ciuda eforturilor merituoase ale realizatorilor, nu este totusi printre cele mai performante din lume.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: discuri audiofile pentru test (si ascultat!)

Post by LEKTOR »

http://store.acousticsounds.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply