Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

florinmacri, bine ai venit si pe forumul nostru!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by saureign »

Cu scuzele pentru intarzierea cu care ma prezint,
numele meu este Sorin, sunt interesat de hi-fi de mai bine de 20 de ani, pe cand ascultam Tesla B115 pe amplituner Delia si boxe Unitra by Electromures. Mai serios am inceput sa fiu interesat de prin vara lui 2007 (de cand a inceput sa-mi permita si buzunarul;)).
Am o slabiciune pentru tunere analogice si casetofoane deck. In rest, multa muzica.

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Sa facem cunostinta !

Post by sergiu »

Buna seara!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salut Sergiu si bine ai venit pe la noi !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Sa facem cunostinta !

Post by bnt »

Buna seara. As fi preferat sa intru cu alta ocazie, dar...

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Sa facem cunostinta !

Post by hi-end »

Salutari tuturor celor cu microbul hifi in sange :lol: ! Ma bucur ca am gasit acest forum cu pasionati de vintage ,stereo ,hi-end,asa ca avem de lucru de acum inainte

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

hi-end bine ai venit la noi pe forum, azi 14 iulie de ziua Frantei.

Ocazie cu care ar trebui sa-ti faci intrarea cantand o chansoneta pariziana! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Sa facem cunostinta !

Post by nicusor »

O seara minunata pentru niste membrii minunati ai acestui forum va doresc! Am citit de citeva zile si am ramas surprins de nivelul vostru de cunostinte. Vreau sa particip si eu cu bruma mea de cunostinte daca m-ati primi. Sunt pasionat de "scule" din vremurile de "domnie" ale REVOXurilor si AKAIurilor condimentate cu SONY :) . Acum sunt ROTELizat dar deja gandurile mele se indreapta pe alte meleaguri :lol:

User avatar
dbx
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2009, 09:08
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by dbx »

sal'tare la toti pasionatii de HI-FI va spune Mishu!

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Sa facem cunostinta !

Post by atyclb »

Ziua buna,
numele meu este Vasile, prietenii imi spun Vali, sunt pasionat in primul rand de muzica, apoi de scule (pt ca astea sunt mai scumpe deci mai greu de achizionat). Moldovean 100% (nascut si crescut la Piatra Neamt), anul acesta am 34 de ani, anul viitor o sa am 35 si tot asa pe an ce trece devin mai tanar... Pasionat de rock, jazz, clasica si alte chestii...

Mare amator de concerte (de fiecare data cand ii spun sefului ca vreu doua zile libere ma intreaba "De data asta la ce concert mergi?". Din pacate destul de departe de Bucuresti, locul unde au loc majoritatea evenimentelor interesante, motiv pt care reusesc sa ratez multe din spectacolele pe care as dori sa le vad.
Lucrez in radio (fac buletinele de stiri), dar nu ascult radioul, acasa nu am apart de radio...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Mishu si Vali, bine ati venit!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Yoshiro »

Mi s-a atras atentia ca nu m-am prezentat si imi cer scuze.
Andrei ma numesc si desi activez pe forumurile straine de multa vreme, pe cele romanesti mai putin din cauza unui comportament tipic romanesc, cu care am observat ca sunteti familiari citind prezentarile voastre . Am vazut insa ca aici lucrurile stau altfel si dupa ceva timp am zis sa ma inregistrez. La cat mai multe discutii si numai bine va doresc.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Yoshiro bine ai venit!

Multumesc in numele celorlalti pentru aprecieri. Lor li se datoreaza.

Valoarea unui forum este data de userii activi (cai care posteaza aproape zilnic sau periodic) si nu altceva (moderatori, design, modul de prezentare a siteului, etc). De aceea un forumist care posteaza si aduce valoare informationala sau pur si simplu o valoare discutiilor (de orice fel, nu neaparat strict la domeniul forumului) este nepretuit si NU poate fi egal cu toti cei inregistrati dar care nu sunt activi decat ocazional si strict la vreun interes (vanzari, cumparari, dat in cap la altii, bagat zvonuri si soparle, etc).

Un alt principiu pe care incerc atat eu cat si SOLO sa-l aplicam este selectia.

Consider ca anumite feluri de "comportamente" (mod de a relationa, de a comunica, de a prezenta anumite informatii si fapte) nu pot fi tolerate si pot dauna. Astfel ca acestea trebuiesc eliminate instant si radical, practic eliminat cel care recidiveaza.

Pe "dincolo" comportamentele forumistice sunt altfel nu numai datorita decalajului (mare) de civilizatie si educatie ci si datorita pur si simplu experientei. Noi in RO suntem prin definitie niste incepatori, niste diletantzi cam in toate cate facem pentru ca, sa nu uitam, suntem iesiti dintr-o mare "parnaie" acum 20 de ani.

Aceasta perioada este mult prea scurta pentru indreptarea a tot ceea ce s-a alterat si educat gresit, rau-intentionat in constiinta colectiva si in cele individuale timp de 50 de ani.

Practic imaginea societatii se proiecteaza si intr-un forum, indiferent de care. Astfel ca la noi nu se pot aplica mot-a-mot metodele democratice standart care "pe dincolo" sunt ceva banal si 100% in comun asumate de ei.

Aici trebuiesc metode un pic mai flexibile, trebuie invatata practica in timpul mersului, in timpul operatiei, de multe ori pe propria piele, si corectate multe lucruri pe timpul practicarii lor.

De aceea, cu riscul sa devina un loc plictisitor incerc pe cat posibil sa elimin "balciul" si "manelostanul" de prost gust pe care o vreme l-am crezut inevitabil pe netul de tip mioritik.

Un lucru dealtfel simplu; totul se reduce la persoane. Cele fara educatie si care "strica locul" sunt eliminate lasand la o parte falsele concepte democratice, defapt interpretari gresite de tip mioritic asupra unor probleme vechi cat lumea. Daca s-ar proceda si in societatea noastra la marginalizarea si nebagarea in seama a mitocanilor, fariseilor si harnicilor nepriceputi, poate ca si societatea noastra ar arata foarte repede intr-un alt fel. Este ca o reactie in lantz, depinde doar in care dintre cele doua directii o indrepti ajungand la un moment dat cand functioneaza singura, ori in bine, ori in rau.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Danb
Posts: 39
Joined: 29 Aug 2009, 10:59

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Danb »

Salut si bine v-am gasit.
Ma numesc Daniel,sunt din Bucuresti,am 30 de veri, ascult muzica de 14 ani,imi plac sculele solide si/sau muzicale...ascult mult jazz,pop,clasica,rock balade.
Ce urasc:prostia si manelele.

Sa auzim de bine si sa ascultam cum ne place muzica! :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit Danb !

Pe acest forum nu-ti sparge nimeni mecla (scuze!, expresie preluata din alta parte), e loc (doar) pentru oameni civilizati si inteligenti, asa ca esti bine primit ! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply