GALERIA FORUMISTILOR

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Forum Software Gallery

Post by SOLO »

dinica , am facut niste modificari si ar trebui sa meraga . Imaginile trebuie sa aiba maxim 60k fiecare . Daca tot nu merge trimite-mi un mesaj pe privat

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Forum Software Gallery

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Forum Software Gallery

Post by SOLO »

Chiar daca nu sunt ale forumistilor , le acceptam de data asta :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Forum Software Gallery

Post by momolo »

Intradevar, tari linkurile! Plus de asta, educative. Audiofilie de top in camere de locuit relativ mici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: Forum Software Gallery

Post by dinica »

...........

Solo,multumesc pentru ajutor si bunavointa! :D
Last edited by dinica on 11 Nov 2008, 11:13, edited 1 time in total.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Forum Software Gallery

Post by LEKTOR »

... atunci daca v-au placut sistemele anterioare ...si mai doriti ...

http://gallery.audioasylum.com/cgi/view.mpl
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: Forum Software Gallery

Post by mihaybv »

sistemul meu:

cd - nad c515bee
amp - nad c315bee
boxe - monitor audio rs6
cablu boxe - DIY
cablu interconect - Bandridge

momentan sunt foarte multumit de cum se aude, dar daca aveti ceva idei de tweak-ing orice parere este bine venita. :)
Attachments
3.jpg
2.jpg
1.jpg

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Forum Software Gallery

Post by momolo »

mihaybv
momentan sunt foarte multumit de cum se aude, dar daca aveti ceva idei de tweak-ing orice parere este bine venita.
principalul lucru este ca tu esti multumit. Ideile altora iti pot strica bucuria. Lucru pe care il fac eu acum! :lol:....

In opinia mea, cele doua NAD s-ar auzi MULT mai bine cu niste boxe Triangle, nu neaparat din aceeasi categorie de pret cu RS6, ci chiar mult mai ieftine.

Cablul ala de boxe e prin definitie lipsit de bas si dezechilibrat, incorect.

Cablu interconect, Bandridge este pur si simplu un gunoi. Mai bine suna daca ai lua vechile cabluri comuniste de la Majak, Rostov, etc, si le-ai pune tu niste mufe RCA (de metal!, nu jegurile de plastic).
Dar daca ai merge pe un interconect SUPRA, vei auzi diferente substantiale, mai ales la sculele tale. Chiar si cel mai ieftin interconect SUPRA.

Pozitionarea boxelor la tine pare MULT mai corecta decat la majoritatea... :roll: audiofililor de pe meleaguri mioritice insa incearca sa umbli la unghi, adica deschide unghiul boxelor mai mult, pune-le aproape in acelasi plan. Si incearca sa le tragi mai in fatza.

Interesant e ce am observat in timp, boxele bune se aud trase mai aproape iar la cele proaste simti nevoia sa le impingi cat mai in spate. Evident, tinand cont de distanta boxa-peretele din spate.

Si vezi cum poti baga NAD-urile in faza?! Din cate stiu, au un fir "de veioza" care atarna din ele. Fara impamantare.
Le-ar face bine niste mufe (mama) IEC montate pe carcasa (cu legarea corecta a impamantarii) si puse corect in faza, chestie care conteaza chiar mai mult decat cablurile de alimentare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Forum Software Gallery

Post by SOLO »

Anul trecut am ascultat Nad-urile alea cu niste b&w cm1 si suna rau deloc :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: Forum Software Gallery

Post by mihaybv »

momolo wrote:principalul lucru este ca tu esti multumit. Ideile altora iti pot strica bucuria. Lucru pe care il fac eu acum! :lol:....
Multumesc foarte mult pt. raspuns. Nu mi-ai stricat bucuria ba chiar mai mult mi-ai amplificat-o in ceea ce priveste raspunsurile la subiect. :D

Boxele nu le voi schimba prea curand deoarece abea le-am cumparat. Dar cablurile interconect si cel de boxe pt suferi schimbari.

In legatura cu trasul boxelor mai in fata, momentan cum se vede in poza este tot ce pot face, din cauza cablului pt. boxa dreapta care nu imi permite mai mult si asa este intins putin. Asa ca m-am gandit sa vin eu mai aproape de boxe.
Cand ascult muzica mai serios, nu ascult din pat ci am un fotoliu pe care il pun in fata patului, distanta de la peretele din spate si mine fiind de 2 metri, in felul asta scap de basul bubuit, de aici si unghiul acela care pare ca este cam "ascutit". Daca as fii stat in pat sau mult mai aproape de perete unghiul chiar nu ar fi fost bun dar stand in fotoliu este perfect (momentan) :) .

Mai am o intrebare dar te voi deranja pe "mp" ca sa nu fiu off topic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Forum Software Gallery

Post by momolo »

mihaybv
Cand ascult muzica mai serios, nu ascult din pat ci am un fotoliu pe care il pun in fata patului, distanta de la peretele din spate si mine fiind de 2 metri, in felul asta scap de basul bubuit, de aici si unghiul acela care pare ca este cam "ascutit". Daca as fii stat in pat sau mult mai aproape de perete unghiul chiar nu ar fi fost bun dar stand in fotoliu este perfect (momentan)
stiu ca esti tentat ca unghiul cu pricina sa-l legi numai de pozitia ta de ascultare, in mod logic.
Insa in realitate acustica pare de multe ori lipsita de logica!

Gasirea pozitiei optime se face numai pe incercari. De cele mai multe ori pozitia finala este exact aia cea mai lipsita de logica.

Evident, nu e cazul sa-ti schimbi boxele. Mai degraba incerci sa scoti cat mai mult din ele.
Sunt multi care degeaba au scule audio pentru ca nu stiu sa scoata din ele ceea ce pot.

In privinta cablurilor, in cazul tau si avand in vedere o cheltuiala cat mai mica, pe masura sistemului audio (ca pret), eu iti recomand sa mergi pe SUPRA atat la boxe cat si interconect.
Modelul de cablu pentru boxe Supra PLY, cel care are ecranaj, imi pare cel mai indicat pentru tine. Vei constata un nivel considerabil mai ridicat al detaliului.

Nu-ti bate capul cu bi-wire, in cazul asta (si nu numai) e pierdere de vreme si de bani.

Cat priveste interconectul, in cazul tau, nu vad decat SUPRA sau AUDIOQUEST, (pe cel din urma nu-l recomand in sisteme audio scumpe). Deci, ma refer STRICT la cazul tau.

Acum depinde de bani si ceea ce poti gasi. Stiu ca nefiind in Bucuresti iti va fi dificil sa probezi ceva serios.

Si asa ca chestie, ca tot veni vorba, NAD-urile se potrivesc nesperat de bine cu Triangle din seriile ieftine. Genul ala de combinatie rara, buna la bani putini.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
tataee_titi
Posts: 40
Joined: 22 Oct 2008, 09:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Forum Software Gallery

Post by tataee_titi »

M-am upgradat cu un rack! ma rog, un fel de... :D
Dar inainte de toate trebuie sa va spun ca a fost foarte ieftin si chiar sunt multumit de ce a iesit. Acum mai ramane sa vie momolo sa ma fazeze si pe mine corect in prize si sunt good to go... :mrgreen:

Iata-l:

Image

Detaliu http://i36.tinypic.com/oruuf9.jpg

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Forum Software Gallery

Post by TomJones »

Sistemul meu:
Amplificator integrat: Accuphase E-213
Card Phono MM/MC: Accuphase AD-9
Cd-player: Accuphase DP-500
CD-recorder: Marantz Professional CDR 620
Pick-up: Dual CS 505-4 cu doza Ortofon MM OMB10
Tuner: Technics ST-GT350
Boxe: B&W 805S cu standuri originale
Power conditioner: PSAudio UPC-200HB
Cabluri boxe: MIT bi-wire AVT3
Interconect: Groneberg TS-Premium cu mufe WBT
Cablu digital MIT AVT-Terminator
Cablu de alimentare amplificator: MIT Z-cord I
Cablu de alimentare cd-player: MIT Z-cord II
Cablu de alimetare cd-recorder: T+A
Cablu de alimentare power conditioner: PSAudio Prelude XStream

Accesorii:

- demagnetizator de cd-uri Bedini - Quadri Beam
- convertor de "zgomot" electric in lumina, Noise Harvester de la PSAudio pentru eliminarea "zgomotului" si "parazitilor" generati pe reteaua electrica
- cubulete de lemn de la Cardas pentru atenuarea vibratiilor carcaselor de la aparatura
- cubulete de lemn de la Cardas "scobite" in forma de "V" - tip cable elevators- pentru decuplarea mecanica a cablurilor de podea si pentru eliminarea vibratiilor care se transmit din boxe in cabluri si ajung in amplificator
- capacele RCA-Signature de la Cardas pentru eliminarea poluarii EMI si RF care pot patrunde prin mufele RCA in amplificator si pentru prevenirea coroziunii mufelor si a depunerii prafului
- capacele XLR-Signature (Male si Female) de la Cardas cu acelasi caracteristici ca cele RCA
- picioruse antirezonante si antivibratii de la Vibrapod puse sub: Amplificator, Cd-player, Pick-up, Boxe si power conditioner
- platforma pe suspensii tip "perne de aer" pentru pick-up
- rack DYI si masuta Ikea
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 9588927554
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 4277448546
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 2808949954
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 5347973586
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 3508364914
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 6354628066
http://picasaweb.google.com/sistem127/1 ... 0246179538

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

si niste noi poze cu noul rack Targhet S2304
http://picasaweb.google.com/sistem127/Sistem#
Last edited by TomJones on 08 Feb 2009, 19:35, edited 2 times in total.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Forum Software Gallery

Post by SOLO »

Felicitari TomJones , mai ales pentru Dp-500 :wink:

Mi se pare , sau spatiul este o mica-mare problema acolo ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Forum Software Gallery

Post by TomJones »

Nu e chiar o problema, cu toate ca se putea si mai bine. Camera 18 mp, dar cu inaltimea de 3.5 fiind casa veche din caramida cu tavan captusit cu stuf cum se facea odata... Avand rackul de sticla DYI nu m-am riscat sa pun toate sculele pe el, mai ales ca doar accuphase-urile au impreuna cam 40 kg si asa am luat aceea masuta iesind mai inghesuite. Latura pe care sunt boxele are aprox 3,5 metri, iar pozitia de ascultare in varful unui triunghi echilateral cu laturile de 3 metri fata de boxe. In camera folosesc o masiva canapea si un fotoliu pe post de absorbanti fonici. Acustica eu zic ca e ok, (cea optima nu cred ca s-a descoperit :) ) . Asta dupa ce am locuit mult timp la bloc ceausist din prefabricate de beton in care acustica iti dadea senzatia ca te afli intr-o caldare de tabla.. :D

Post Reply