Michael Jackson

CD, vinil, concerte
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Michael Jackson

Post by LEKTOR »

Se pare ca a fost luat de ambulanta la spital, fiind gasit fara puls si respiratie acasa in California. Sa vedem ce se mai intimpla.

O poveste mai veche - tot despre moartea lui cu mult timp in urma - http://www.theonion.com/content/node/30940
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Michael Jackson

Post by LEKTOR »

A MURIT . A fost un nume in muzica, cel putin a anilor 80 si inceput 90.

http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_jackson
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Michael Jackson

Post by momolo »

Orice am zice, oricat l-am critica, chiar daca au existat zvonurile si scandalurile cu pedofilia (si totusi, tinand cont, cat de "veridica" e presa nu putem sti nimic), Michael Jackson ramane pentru cei din generatia mea si nu numai, regele muzicii pop al anilor 80, perioada cea mai de glorie a muzicii disco si mai ales pop. O stea adevarata, un artist deosebit, o parte din tineretea noastra! Muzica lui sunt sigur ca nu va trece in uitare, ramane top of the top al genului si are cu adevarat valoare.

Rar am intalnit un asemenea caz, as spune ca e aproape unicul artist care inscriindu-se intr-un gen muzical cu public specific, in perioada sa de glorie a reusit sa cucereasca practic toate categoriile de public, de la copii pana la batrani. Rar un artist de gen a reusit sa mearga atat de departe si sa fie atat de inovator.

Intr-un fel, el este si deschizatorul de drumuri pentru marile show-uri de scena cu efecte si lumini, azi la ordinea zilei, o adevarata industrie, ceva obisnuit pentru noi azi, dar sa nu uitam, intr-un fel de la Michael Jackson a plecat ideea de mega-show, el a fost creatorul acestui concept! Poate veti spune ca meritul a fost mereu al echipei din spatele lui, fara indoiala, un merit important, dar fara Michael Jackson nu ar fi existat nimic din toate astea.

Si nu in ultimul timp, trebuie sa remarcam calitatea fantastica a inregistrarilor lui! Nu gresesc daca spun, cele mai bine trase albume pop din toate timpurile!

Desi nu pot spune ca mi-a placut jalnicul spectacol al decolorarii pielii si operatiilor estetice in exces precum si scandalurile de presa legate de pedofilie, (caderea este intotdeauna urata), azi afland de moartea lui simt doar o mare tristete, pentru ca el a fost parte din tineretea mea si chiar daca nu am fost niciodata un fan in toata regula, pot spune ca oricand am ascultat si ascult cu mare bucurie piesele lui cele mai bune! Si multe piese sunt bune la el! Fara nici o indoiala, un mare, mare talent si un individ cu adevarat unic, original!
Poate ca si din cauza asta imi pare trista vestea disparitiei sale! Traim o perioada a lipsei de originalitate si creativitate, traim un secol al amenziei si tampeniei senile, muzica pop este in plina cadere si in general muzica, cea care nu e clasica (care este incremenita in timp) se afla in grea suferinta de talente si mai ales ORIGINALITATE, INOVATIE, NOU !

...Poate ca pentru el este mai bine asa. In mod cert, pentru cariera lui este mai bine. Ultima perioada nu a fost decat cadere, penibil, dezgustator si trist. O astfel de stea nu are voie sa moara lent si in dizgratie!
Sper sa-i fie bine acolo unde s-a dus pentru ca am sentimentul ca nu a fost fericit decat pe scena si cu cantecele lui. Dar si noi alaturi de el si datorita lui in acele momente! Inchipuiti-va ce ar fi fost muzica pop si disco a anilor 80 fara Michael Jackson ?!.....

E un moment trist! :( A fost o parte din tineretea noastra! Oare cand se va mai naste un alt Michael Jackson ?!....Poate niciodata!


http://new.music.yahoo.com/blogs/hiphop ... -all-time/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Michael Jackson

Post by Constantin C. »

A fost unul ditre cei care au marcat puternic muzica pop.
A introdus cateva inovatii in ce priveste compozitia si interpretarea, un important rol avandu-l aici si Quincy Johnes.
La fel de inportante au fost inovatiile in dans si prezenta scenica, iar curand au fost realizate videoclipuri care au schimbat radical modul de realizare a acestui gen.
Nu in ultimul rand, spectacolele au fost transformate in megaproductii iar modul de realizare a lor a devenit o referinta pentru lucratorii in domeniu, devenit o adevarata industrie.

Dupa el muzica pop este altfel decat inainte...A fost un fenomen care a marcat lumea muzicii precum Beatles sau Elvis...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Michael Jackson

Post by LEKTOR »

momolo, foarte bine punctat si cuprinzator - la fel simt si eu - desi nu mare fan al lui, ascultam si ascult cu mare placere piesele lui, am crescut cu muzica lui, iar 2 piese ale lui erau inregistrari de referinta , de comparatie - si acum si atunci - si ma refer la calitatea inregistrarii - Billie Jean , You are not alone. Imi aduc aminte, cineva facuse rost de caseta video originala cu Thriller, cam la 1 luna dupa aparitia in State, a fost un eveniment deosebit- ne uitam la caseta zilnic, in grup ! Mare artist !

http://www.oldies.com/artist-songs/Michael-Jackson.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Michael Jackson

Post by SOLO »

Primul meu material audio a fost o caseta inregistrata pe o parte cu Michael Jackson . Chiar daca nu am fost un mare fan al sau intotdeauna i-am ascultat creatiile cu o deosebita placere . Rest in peace Michael ...
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: Michael Jackson

Post by florinmacri »

Nu am avut cuvinte pana acum. Desi nici eu nu am fost un fan infocat, simt durerea care o poarta in suflet milioane de oameni ai planetei. Am crescut cu el si cu muzica lui, cu miscarile lui greu de copiat, cu stilul vestimentar acei pantaloni "de apa adanca". Imi pare nespus de rau ca sa stins un idol, un geniu, un fenomen al muzicii.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Voi aprinde o lumanare maine la biserica si pentru MICHAEL JACKSON.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Michael Jackson

Post by HighEndFan »

Copilaria mi-am petrecut-o cu Deep Purple, Creedence, Led Zeppelin, Beatles si multi altii, de aceeasi factura, asa ca atunci cand Michael Jackson a devenit cunoscut aveam deja gusturile muzicale formate si n-am fost in totalitate patruns de muzica lui. Cu toate astea, multe piese ale lui m-au impresionat si imi plac si acum. De asemenea, miscarea lui scenica, mobilitatea si originalitatea lui le-am apreciat mult, ceea ce inseamna foarte mult pentru mine care am apreciat intotdeauna muzica si mai putin "festivismul scenic", show-ul american exagerat.
In conditiile astea si tinand cont de faptul ca n-am avut niciodata discuri de-ale lui si n-a fost niciodata preferatul meu, vineri dimineata la prima ora, cand am aflat ca a murit, am avut un puternic sentiment de nedreptate uriasa, de lovitura sub centura data de soarta si de un sentiment de IMPOSIBIL-mi se pare ca e PRACTIC IMPOSIBIL ca un asemenea simbol al muzicii ar putea muri.
Abia acum, cand a murit am realizat ca de fapt am fost in toti acesti ani MULT mai marcat de muzica lui si in general de spectacolul lui decat as fi banuit si decat mi-am propus. Da, se pare ca oameni fiind, ne construim un cerc de modele dupa niste criterii puternic subiective si ajungem sa apreciem uneori in mod inconstient DOAR valorile aflate in acel cerc imaginar, tot ce este dincolo de acel cerc ajungem sa ne fie indiferent sau chiar sa evitam.
De aceea am hotarat ca -daca voi gasi bilete si voi fi in Bucuresti -sa merg la spectacolul Madonnei, contrar deciziei initiale, luata nu pentru ca nu mi-ar fi placut muzica ei, are multe piese care imi plac, ci mai degraba pentru calitatea indoielnica (dupa gustul meu ) a "miscarilor" ei scenice, oricum, LA MII DE ANI LUMINA fata de Michael Jackson, care nu cred ca va fi egalat vreodata de cineva. Si cand spun asta, nu ma gandesc la a-l IMITA pe Jackson .
Sincer sa fiu, cred ca atunci cand voi ajunge intr-un magazin, primul disc pe care-l voi lua va fi unul cu Michael Jackson, fie-i tarana usoara.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Michael Jackson

Post by momolo »

Sincer sa fiu, cred ca atunci cand voi ajunge intr-un magazin, primul disc pe care-l voi lua va fi unul cu Michael Jackson, fie-i tarana usoara.
si de aceea falimentarul Michael Jackson (care mai avea putin si ramanea sarac pe drumuri....."noroc" ca a murit la timp!) va deveni post-mortem trilionar! :lol: Asta e lumea in care traim! Acum se devalizeaza toate stocurile de discuri cu M.J., insa ieri nu am fi luat nici de pomana.....Sa vezi acum incasari pentru drepturi de autor! Sa vezi filme, reportaje, jocuri, discuri remember, poate si cateva show-uri in memoria sa! Industria are os de ros dupa cel ce a murit!

Tot acu' imi pare rau ca nu am pus mana pe nici un vinil de-al lui! Acum e prea tarziu, vor intra la specula, evident!

Am ascultat ieri M.J. Exceptional! Si ce inregistrari formidabile! Cu cat bun simt au facut echilibrul teribil de greu intre diversele componente ale sunetului inregistrarii! Genial masteringul! De precizat ca totul a fost analog, inclusiv compresia geniala pe care a aplicat-o in asa mod ca suna perfect de la punerea pe o trancota pana la un super-sistem high-end! Fara indoiala si compresia tot analogica!

Un mare merit este si al lui Quincy Jones ( http://en.wikipedia.org/wiki/Quincy_Jones ) care va ramane in umbra.
O perioada de aur a popului si muzicii disco.

Valoarea se alege intotdeauna in timp.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Michael Jackson

Post by HighEndFan »

momolo wrote:.... falimentarul Michael Jackson (care mai avea putin si ramanea sarac pe drumuri....."noroc" ca a murit la timp!) va deveni post-mortem trilionar! :lol: Asta e lumea in care traim! .............
..................Valoarea se alege intotdeauna in timp.
Da, momolo, din pacate e o lume stramba, uneori si pe cei mai apropiati noua ii apreciem la adevarata valoare abia dupa ce nu mai sunt, ce sa mai zicem de straini.... :(

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Michael Jackson

Post by brighty »

Poate ca ar fi putut avea o viata mai buna si mai lunga... O merita, cu prisosinta!...

De la un anumit moment, mai precis dupa imensul succes al discului "Thriller", pare ca a scapat haturile de sub control si, din pacate, niciodata nu a mai stiut sa isi revina la timp; celebritatea i-a incoltit in ego un mare sambure de megalomanie iar celebrele scandaluri in care a fost suspectat de pedofilie l-au "ingropat" definitiv, cariera luandu-i-o razna iar datoriile crescand vertiginos...

Sa nu ne amagim: contractele pentru cele 50 de spectacole erau deja semnate si, daca nu murea acasa, cu siguranta ca s-ar fi intamplat intr-unul din spectacole ( i s-ar fi facut rau pe scena, l-ar fi dus de urgenta la spital si...gata). Nu mai avea cale de iesire, banuiesc...

Un mare artist, multi-talentat, dar care nu a stiut sa isi puna la punct nici viata personala, nici pe cea publica. Sincer, parca si Freddie Mercury (pe Elvis nu l-am "prins" ca sa imi dau cu parerea...) a avut parte de un final ceva mai glorios, inconjurat in ultimele clipe de prieteni si cunoscuti; langa Michael nu ramasesera decat vreo 2 bezmetici dintre care unul a dat bir cu fugitii (doctorul) iar celalalt se balbaia penibil la 911...

Il priveam, in noiembrie, anul trecut, pe Maestrul muzicii electronice, Jean Michel Jarre, venit la Bucuresti sa ne incante cu un spectacol nostalgic pe scule analogice, cat de frumos a trecut prin timp, prin viata... ce bine arata la cei 60 de ani ai sai (mai matur cu 10 decat Jackson!)... cate mai are inca sa ne ofere, sa ne uimeasca artistic... Pastrand proportiile, Jarre a fost, la vremea sa, un fel de "Jackson al muzicii electronice" (show-uri grandioase, costisitoare, sunet exceptional, sound bombastic, imagine bine studiata, celebritate de invidiat). Cu toate acestea, a avut o viata mai decenta, sa ii spun asa, mereu pastrandu-si simtul masurii si neiesind exagerat in evidenta. La banii si celebritatea lui, putea usor s-o ia pe urmele lui Elvis, Mercury ori Jackson; uite ca se poate si altfel, din pozitia de mega-star!...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Michael Jackson

Post by momolo »

brighty
Il priveam, in noiembrie, anul trecut, pe Maestrul muzicii electronice, Jean Michel Jarre, venit la Bucuresti sa ne incante cu un spectacol nostalgic pe scule analogice, cat de frumos a trecut prin timp, prin viata... ce bine arata la cei 60 de ani ai sai (mai matur cu 10 decat Jackson!)... cate mai are inca sa ne ofere, sa ne uimeasca artistic... Pastrand proportiile, Jarre a fost, la vremea sa, un fel de "Jackson al muzicii electronice" (show-uri grandioase, costisitoare, sunet exceptional, sound bombastic, imagine bine studiata, celebritate de invidiat). Cu toate acestea, a avut o viata mai decenta, sa ii spun asa, mereu pastrandu-si simtul masurii si neiesind exagerat in evidenta. La banii si celebritatea lui, putea usor s-o ia pe urmele lui Elvis, Mercury ori Jackson; uite ca se poate si altfel, din pozitia de mega-star!...
si eu am avut aceeasi senzatie si traire! M-a uimit cat de bine arata Jarre la varsta lui! Si cate de simplu si decent este!

Insa Michael Jackson a fost din alt "aluat". El trebuia sa fie asa.....Nu avea de ales.

Aspectul, comportamentul si vocea i-au ramas pana spre final ca de la un pushti teribil (de talentat) de 15 ani, asta e imaginea pe care a promovat-o si apoi i-a devenit sclav. Defapt daca ascult vocea si nu as cunoaste cine este mi-ar fi greu sa precizez daca e fata sau baiat insa mai usor as spune ca este vorba de un adolescent.

M.J. a fost un adolescent vesnic. A murit tanar iar viata lui nu putea sa fie decat complicata. Ce lume poate accepta un om care nu urmeaza un curs firesc de maturizare ?! El a vrut sa ramana un baiat adolescent, cantecele lui au avut ca tema principala copii si tot ce a cantat s-a desprins dintr-o lume a inocentzei.
...Pai de la o anumita varsta e cam greu sa mai pozezi in inocent! Iar lumea te judeca si te condamna.

Iar daca ma gandesc bine, atat M.J, suspect de pedofilie cat si Freddie Mercury homosexual declarat, ambii ne invata o lectie, aceea ca nu toti suntem la fel, aceea ca cei care sunt altfel nu sunt si automat inferiori si mai ales lectia tolerantei si iubirii care e mai mult decat ceea ce suntem noi educati sa acceptam si sa intelegem.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Michael Jackson

Post by Obelix »

Nu vreau sa "dau" intr-o persoana trecuta "dincolo",dar intre homosexualitate si pedofilie este o granita imensa... :cry: Cea a unei relatii liber consimtite... :cry:
In rest... poate ca e mai bine unde e el acuma... macar a scapat de paparazzi si avocati... :roll: RIP...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Michael Jackson

Post by brighty »

Michael Jackson - de vreo 25 de ani incoace - a fost un "produs de divertisment" al corporatiilor cu care a semnat contracte colosale, foarte bine "slefuit" si pus in evidenta, deseori chiar prea agresiv, la limita kitsh-ului, din nefericire... Aici, doar Elvis s-ar fi putut "duela" cu el. Acel omulet slabut, in camasa alba, cu o palarioara ce-i acopera , misterios, chipul si executand acele miscari numai la el posibile; aceasta este imaginea cu care am crescut, ani de-a randul, cu totii. Asa cum spunea momolo, Michael a ramas, toata viata, la un anumit stadiu, al adolescentului exuberant. Ma intreb insa daca nu cumva i-a si fost impusa aceasta identitate, de teama ca isi va pierde publicul (si banii!) in eventualitatea unei reinventari marcante... L-ati fi vazut, oare, ca un exemplu, pe Jackson interpretand cantece soul intr-un jam session unplugged?! Poate ca l-ar fi prins grozav, dintr-o anumita perspectiva, ceva mai muzicala, insa rigiditatea a fost cuvantul de ordine in cariera sa. Cele cateva sabloane cu care ne obisnuise niciodata nu au fost clintite de la locul lor... Nu dau cu pietre, nu acuz... Deseori chiar mi-a placut muzica sa (in special perioada "Bad" 1987-1989) insa abia acum, dupa disparitia sa, vom vedea - daca mai era totusi cazul - cat de rapace si nemiloasa este aceasta industrie a showbiz-ului si cat de slabi si vulnerabili sunt cei cazuti in mrejele sale. Sumele uriase de bani ce se vehiculeaza dintr-o directie in alta le transforma unora vietile in ceva grotesc, uimitor si de neimaginat publicului larg atunci cand "cade cortina". Parca sunt PREA multe compromisuri si excese... nu mai exista limite ale decentei si ale bunului-simt. Si veti vedea, circul nu se va opri aici. "Spectacolul trebuie sa continue", vorba altui "clasic" trecut in legenda. Acum e vremea fanilor de ocazie, care isi arunca in rafturi sau pe iPOD, la gramada si in disperare, CD-urile si songurile lui Michael, proaspat culese de pe Amazon si iTunes. Deja-vu?! In urma cu 17 ani, cati re-descoperisera Queen asa, peste noapte?! Urmeaza, in dezbatere, peste putin timp,aberatia cu plastifierea lui Michael Jackson si expunerea sa ulterioara vederii tuturor (probabil, contra-cost!) Daca se va intampla asa ceva, atunci chiar ca va trebui sa cadem serios pe ganduri. Societate consumerista, dar parca e deja prea de tot!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Michael Jackson

Post by momolo »

brighty, excelent punctat!

..Fantastic....si trist! Au trecut 17 ani de la moartea lui Freddie Mercury ! Parca a fost ieri.....Vai cum trece timpul..... :cry:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply