Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

A fost odata ca niciodata
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by cosmin »

Cine poate sa-mi zica ce amplificatoare integrate vintage merita sa cumperi ? Care din ele sunt comparabile cu amplifuri de top din ziua de azi ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by djl »

MacIntosh. Era unul cu lămpi din 1963 pe okazii la "doar" 1.000 de euro :shock: O fi super amplificatorul, dar 40 de bulioane... exagerat. Dacă cerea 20 înţelegeam.
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by Obelix »

La un astfel de tip de scula nu platesti doar sunrtul, ci si raritatea... :roll:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by LEKTOR »

Pai du-te la topicul de amp vintage si la cel cu link urias - probabil ca mai mult de 1/3 din acele ampuri s-ar compara cu cele actuale.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by cosmin »

Greseala mea ca nu am precizat din start sa ma sfatuiti vis-a-vis de experienta personala. :oops: Vreau sa ma bazez si pe o experienta certa, nu exclusiv pe reviewuri din poze...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by LEKTOR »

Mai bine spune tu ce ai vazut / gasit pina acum , ar fi inutil sa vorbim despre unele aparate care probabil nu vei avea de unde sa le procuri.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by alexxace10 »

Eu am alta intrebare.
Ce amplificator integrat din anii '90 merita sa cumpar -a se intelege din categoria Hi-fi pentru omul de rand - nu de alta dar mai am o pereche de Technics pe care mai ascult din cand in cand chiar si o sapt. intreaga daca imi este lene sa sui pana in pod la maria-sa PSB :) .Akai-ul, un AM-U 210 din 1900 toamna care troneaza langa acele Technics a inceput sa oboseasca si nu mai am chef nici sa-l repar si nici sa-l curatz.
Multam daca aveti vreo idee.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by SOLO »

Adcom , Threshold , Pass Aleph , CJ inca mai fac fata :wink: . Mai greu este sa le gasesti intr-o stare buna .


solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Turbor
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2009, 16:34
Location: Ghermanesti

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by Turbor »

Am ocazia sa cumpar un amplificator Luxman LV-105u. Aveti vreo experienta cu ampliful acesta?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by momolo »

cu asta poate, dar nerelevanta, nu am avut conditii dar parea sa sune fain, insa am ascultat un alt amplif, un AKAI din 1976 argintiu si cu 5 corectii, din alea care nu se decupleaza din circuit, finali pe tranzistoare in capsula metalica toti NPN, amplif care suna incredibil de bine! Nu exagerez daca spun ca se lua "in barba" cu unele entry-level care costa mia de euro! Oricum, depinde mult si de boxe.

Pana la numele alea grele mentionate de SOLO exista "trancotzele" superbe daca s-au conservat bine si fara reparatii inventive.

In cazuri deastea, la nivelul asta, cel mai mult conteaza sursa si mai ales boxele. Multi le judeca gresit punand surse proaste, pe discuri proaste cu faza invers in priza, etc, etc.

La genul asta de amplifuri eu le fac o operatie obligatorie - scos firul de veioza care atarna si bagat mufa IEC cu impamantare, apoi fazare corecta cu aparatul de masura, apoi curatare contacte si apoi muzica! Multe amplifuri vechi se dovedesc incredibil de bune dupa astfel de operatii simple.

Ca tot veni vorba, nu recomand inlocuirea condensatorilor electrolitici dacat in cazul in care sunt umflati sau curg. Sau daca e cineva curajos si muncitor, ii poate inlocui dar neaparat sa masoare parametrii celor scosi si celor noi bagati (99% proveniti din "mama China" si pe masura de prosti). De cele mai multe ori, in ciuda logicii, aia vechi suna mai bine ca stia noi! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Turbor
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2009, 16:34
Location: Ghermanesti

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by Turbor »

Sursa este un Cambridge Audio 740C http://www.dvdplanet.ro/detalii/3478, iar boxele sunt Tannoy Sensys DC2. Momentan folosesc un amplificator multicanal Vincent SV-382 ( http://www.soundstage.com/surrounded/su ... 200510.htm ) de care sunt foarte multumit , dar pe partea de stereo sunt convins ca se poate mai bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by momolo »

Turbor, avand in vedere sursa si boxele, ca sa simti ceva (Vincentul nu e chiar ultima chestie, are si el calitatea lui), in opinia mea ar trebui sa te orientezi catre o amplificare pe tuburi in solutie PP (boxele tale nu sunt din cale afara de sensibile). Cred ca numai asa vei simti un pas inainte. Daca umblii la "trancote" vintage e cam riscant (avand in vedere dotarea restului sistemului), o sa tot cumperi la ele, azi una, maine alta, aduni un morman de sunet colorat in fel si chip.

PS - ce-ti spun e raportat strict la boxele si playerul tau.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Turbor
Posts: 18
Joined: 15 Feb 2009, 16:34
Location: Ghermanesti

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by Turbor »

Multumesc mult!

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by nicumur »

Sansui 1000X, este comparabil cu multe amplificatoare din ziua de azi, desi a fost fabricat acum aproape 40 de ani :shock:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplificatoare vintage comparabile cu cele de azi

Post by DAN_TM »

Asta mi l-as dori.Imi si place cum arata si ar merge cu incintele mele,mai sensibile http://www.thevintageknob.org/PIONEER/M22/M22.html

Post Reply