Probleme si Sugestii legate de forum

Doar o vorba sa-ti mai spun
ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by ViMe »

Intrucat aceasta este rubrica subiectului probleme si sugestii legate de forum m-am gandit ca v-as putea ajuta prin interventiile anterioare; raspunsurile primite frizeaza absurdul si dezvaluie obsesii patologice, este posibil ca problemele unora sa fie mult mai grave i.e. de natura medicala.
Va doresc sanatate si incercati sa va bucurati de muzica.
Last edited by ViMe on 29 Jun 2009, 08:30, edited 2 times in total.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by West »

ViMe, daca te opreai la punct si virgula era OK.
La ce folosesc insultele? Mai ales ca spui ca esti preocupat de problemele forumului. Care, apropo, este dotat cu buton de Edit. Ne mai iau nervii la vale, dar este mai bine cind indreptam vorbele cele grele.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

ViMe, ti-as micsora fonturile totusi, este inestetic, pare un strigat de neputinta.

Nu te retine nimeni pe forumul asta. Mai exista si altele, esti liber sa alegi. Eu tot nu inteleg de ce naiba ai mai intrat aici ?! Probabil simteai imboldul sa faci un pic de mizerie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Obelix »

Sugestie... a se include in regulament ceva de genul "lasati la intrare eventualele animozitati si frustrari reciproce acumulate de pe alte forumuri" 8)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

Excelent Obelix, ai stofa de moderator sef ! :D

Am pus-o chiar la intrare:

viewtopic.php?f=5&t=1&p=1#p1
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by DAN_TM »

Ce bine ca nu e fraza scrisa de Dante in Infernul - LASCIATE OGNI SPERANZA, VOI CH'ENTRATE. :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

pot s-o pun si pe aia cu, "Lasati buletinul la poarta". Ar fi buna contra clonelor! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by audioexpert »

Iata cateva articole pe care le propun a fi introduse la urmataorele update-uri ale regulamentului:

-Pentru ca ideea postului sa fie mai clara, poti apela la smilies, însa nu abuza de ei. Ca si semnele de exclamare, folosirea lor repetata si în numar mare deranjeaza.

-- :wink:

-Butonul Quote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote, va fi sanctionata cu avertisment verbal, iar in cazul repetarii cu warning

-- o idee buna , se practica si pe alte forumuri. In plus tinem si baza de date ma lejera .

Anunturile ar trebui in plus sa respecte urmatoarele reguli:

-Este permis un singur "bump" la 7 zile, dar sunt admise noi informatii in orice moment. Un bump la mai putin de 7 zile va fi sanctionat cu warning. In cazul in care acesta se repeta, topicul va fi inchis si nu i se va permite initiatorului deschiderea unui topic nou pe aceeasi tema.

-- ok

-Bump-urile mascate (gen: mai am x bucati, "marfa produsul" - up de la mine, reducerile de pret nesemnificative, etc.) indiferent ca ele vin de la initiatorul topicului sau de la un alt user "binevoitor" vor fi sanctionate cu warning. In cazul in care acesta se repeta, topicul va fi inchis si nu i se va permite initiatorului deschiderea unui topic nou pe aceeasi tema.

-- ok

-Este interzisa postarea unui anunt in numele altei persoane (membru hifi-stereo sau nu). In cazul in care un prieten/ruda are ceva de vanzare si doriti sa il ajutati, aceasta se poate face doar postand anuntul in numele propriu, ca si cum produsul va apartine.

-- aici e discutabil . Ideal ar fi sa vindem lucruri ce ne apartin . Pot exista si exceptii ( oameni suntem ) dar nu trebuie exagerat . E mai bine sa specificam lucrurile ce nu ne apartin ca forumistul sa stie de la bun inceput cum stau lucrurile .

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Mi-am permis sa comentez ( cu rosu ) direct in postul lui audioexpert.

Well done audioexpert , asa te vrem pe forum :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by fluffy38 »

Chiar nu inteleg la ce ar ajuta aceste "noi reguli". Pana acuma nimeni nu a sarit calul nici cu "smilies",nici cu citate,nici la publicitate(cel putin din cate am vazut eu).
Dar asa e la noi....de ce sa facem simplu daca se poate complicat?
Eu unul nu ma mai amestec,doar am spus o simpla parere. :|
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by kaav »

fluffy38 wrote:Chiar nu inteleg la ce ar ajuta aceste "noi reguli". Pana acuma nimeni nu a sarit calul nici cu "smilies",nici cu citate,nici la publicitate(cel putin din cate am vazut eu).
Dar asa e la noi....de ce sa facem simplu daca se poate complicat?
Eu unul nu ma mai amestec,doar am spus o simpla parere. :|
Sunt de accord cu ce a postat fluffy38.
Daca nu te doare capul, nu intzeleg de ce ar trebui sa-l bandajezi... :wink:

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by Adrian_2k8 »

Probabil conform principiului "Fix it until you break it!". :P Am vazut metoda aplicata si pe alte forumuri. Foste forumuri... :D
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Ok de-acord , dar cand o sa inceapa sa te doara macar stii unde gasesti bandajele . Sunt sugestii si sunt binevenite (la fel si ale voastre), asta nu inseamana ca regulamentul se modifica instantaneu :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by momolo »

SOLO, hai sa lasam asa cum e! Ce naiba, nu a deranjat nimeni cu nimic, nici pe la publicitate nu s-a sarit calul!

Eu sunt de parere ca prea multe reguli si regulamente sunt stupide si au aer mioritic. E plina tara noastra de legi si directive dar cu cat sunt mai multe cu atat scuipa toti pe ele. Nu astfel de regulamente impiedica mitocanimea sa vandalizeze locul, ci lupta corp la corp, preventia, starpirea oricarui virus inca din fasha! :lol:

Se pare ca pe plan national ne-am molipsit de o idee foarte credula, anume ca poti civiliza o societate prin emiterea de legi si regulamente, asta in paralel cu ideea dreptului "democratic" de a-i ai deranja pe toti din jurul tau.

In opinia mea, trebuie sa guverneze si bunul simt al fiecaruia, iar daca apare cate un specimen care deranjeaza locul, acela trebuie pur si simplu eliminat, nu facuta apologia drepturilor omului! Ca la politia americana, mainile la vedere, lipit pe capota ca tragem la prima miscare, ce atatea drepturili omului ?! Actele la control, ciocu mic! Omul e in regula, va uram o zi frumoasa cu respect! Nu e, bulanul si capul la cutie! FARA DISCUTII SI EXPLICATII INTORTOCHIATE.

Trebuie acceptata ideea, cum am mai spus, ca un CLUB nu e pentru oricine de pe strada. Si ca membrii vechi ai unui club au mai multe drepturi ca unii noi nimeriti acum pe usa. Si ca NU suntem egali decat in ceruri dar nici nu trebuie sa facem caz de inegalitate!

Eu cred ca e o mare greseala in interpretarea asta miortica a democratiei.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Probleme si Sugestii legate de forum

Post by SOLO »

Absolut nici o problema , chiar asta incercam sa sugerez , sugestiile sunt binevenite , forumistii decid .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply