In ce directie se indreapta piata audio ?

Doar o vorba sa-ti mai spun
katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by katalin »

In acest subiect as vrea sa discutam tenditele pietei audio.
Pe ce subdomenii audio se axeaza producatorii?
Mai este audio un domeniu de interes pentru marile firme?
Ce produse audio se consuma pe piata din romania?

MODERAREA - atentie mai multa la tastare!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: In ce directie se indreapta piata aduio?!

Post by LEKTOR »

Probabil ca te referi la "audio' - deci produse multifunctionale gen cell phone cu mp3,video,casti,radio ar fi #1, apoi sistem audio video gen receiver ( sau poate ceva all-in-one - receiver cu dvd player integrat ),dvd player care cinta si cduri, ceva boxe si un flat panel - cam astea ar fi 80 % din piata audio 2007
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by momolo »

katalin intrebarile tale imi par un pic confuze si prea generale. Ar trebui sa fi mai explicit, cred ca nu se intelege prea bine ce doresti sa discuti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by katalin »

Vroiam sa fie un subiect general si sa se discute diferite aspecte care apar pe parcurs.

Incep prin o observatie. In romania vad ca unele dintre cele mai vandute categorii de produse sunt cele de car-audio. Lumea nu mai investeste in scule aduio de casa(combine,sisteme audio 5 in 1) dar multi sunt dispusi sa dea sume destul de mari pe sisteme de masina. O psibila explicatie este lipsa timpului multa lume neavand timp sa aculte muzica acasa si singurele momente in care pot face acest lucru este atunci cand sunt la volan.
Desigur acest lucru am obsevat ca are consecinte in modul de a perceptie a sunetului si multa lume care este obisnuita cu sunetul din masina in momentul in care este pusa in fata unui sistem audio calumea are impresia ca se aude prost.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by momolo »

katalin concluzia pe care ai tras-o este venita din mediul tau apropiat sau ai acces la unele statistici concrete ?!

Poate ca eu as spune invers, avand in vedere ca in jurul meu cunosc persoane care mai degraba cumpara un sistem audio de bagat in casa (chiar si din supermaket) decat in masina. Daca ar fi sa fac o observatie personala, eu cunosc numai persoane care folosesc sistemul audio venit in dotarea autoturismului, fara preocupare de a-l schimba, eventual de a adauga un player mp3 pentru comoditate si acces la mai multa muzica.

Plus de treaba asta, exceptand tzigania cu subwoofere bubuitoare care zguduie strada pe hip-hop sau manele, exista sisteme audio de buna calitate in autoturisme, sisteme care depasesc multe din cele avute de unii forumisti in dotarea personala de acasa. Depinde in ce directie privesti si ce asculti ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by katalin »

Observatia este personala si fcauta in timp si diesigur se referea la mediul meu, dar nu neaparat la cunoscuti.
In acelas timp ea se refera si la numarul de ore petrecut la ascultarea muzicii in masina si la cel petrcut la ascultatrea muzicii acasa.
Din ce am vazut plimbandu-ma prin marile magazine de elctronice interesul pentru combie a scazut mult. Daca acum 5-6 ani umpleau rafturile magazinele acum nu se mai gasesc decat uitate intr-un colt. Cam acelas lucru pot zice si de sistemele 5 in 1, dar am vazut mula lume interesata de sisteme pentru pc.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by puf »

Katalin , eu lucrez in domeniu car-audio de peste 10 ani si nu am aceeasi opinie.
Au trecut anii in care lumea tremura si se inghesuia sa isi cumpere si instaleze sisteme car-audio performante.Nici macar cadrul competitional sau expozitiile, show-urile tematice nu reusesc sa ridice apetitul pentru sisteme grozave.

Poate ca la noi inca mai gasesti cativa curiosi gata sa arunce bani seriosi pe asa ceva dar in West e recesiune puternica in domeniu, in SUA peste 50% din instalatori propulsati de "Pimp My Ride" au disparut in ultimi 2 ani iar situatia nu este mai roz nici in Europa.Estul Europei si Rusia sunt zone in care economia si lipsurile din anii comunisti pot determina o absortia mai mare dar criza mondiala se apropie sa loveasca si aici, poate mai tare ca dincolo.

Acum clientii majoritari se multumesc cu echipamentul standard sau vor sa schimbe ceva pe ici pe colo cat mai ieftin cumparand din supermarket la oferta promotionala.Exista si exceptii dar asta nu face decat sa intareasca regula.
Cauzele situatiei sunt complexe si amintesc numai cateva: deja nu mai este la moda sa afisezi vreo instalatie fara sa fii catalogat in fel si chip, pana la faptul ca pentru majoritatea sunt infinit mai importante elemente si accesorii de confort precum clima, xenoane, alarma, geamuri electrice, kit drumuri grele, proiectoare, senzori parcare, etc.Tot din experienta pot sa afirm ca multi cumparatori s-au lovit de slaba pregatire a instalatorilor si vanzatorilor, inlocuirea sistemelor originale fiind adevarate dezastre acustice astfel intarind convingerea ca orice nu este original de fabrica nu e bun.Si asta cu atat mai mult cu cat inainte aveau convingerea ferma ca orice schimbare cu produse brand scumpe vor aduce schimbari dramatice in bine iar dupa investitie si instalare au avut adevarate socuri cand au constatat ca suna mai prost decat echipamentul OEM.

Acum cativa ani taximetristi erau clienti foarte buni aveau bani, stateau toata ziua in masina si cumparau la greu sisteme scumpe chit ca ascultau manele, acum nici macar astia nu se mai ingramadesc.Poate ca par pesimist dar daca ai inceput sa lucrezi de curand in domeniu car-audio si esti pasionat , totul pare grozav insa in timp vei observa diferentele.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by katalin »

Multumesc pentru raspuns poate in pitesti lucrurile se misca mai greu la mine in capul strazii de afla un magazin mic de audio pt masina care instaleaza incontinuu sisteme pe masini aproape ca nu am trecut niciodata pe langa el fara sa fie vreo masina in lucru.
Cat despre domeniul car-audio nu ma interesaza in mod direct pentru ca nu am masina si sunt constient de limitarile fizice ale masinii in drumul spre un sunet de inalta calitate.

User avatar
mihai
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2008, 16:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by mihai »

katalin wrote:Multumesc pentru raspuns poate in pitesti lucrurile se misca mai greu la mine in capul strazii de afla un magazin mic de audio pt masina care instaleaza incontinuu sisteme pe masini aproape ca nu am trecut niciodata pe langa el fara sa fie vreo masina in lucru.
Cat despre domeniul car-audio nu ma interesaza in mod direct pentru ca nu am masina si sunt constient de limitarile fizice ale masinii in drumul spre un sunet de inalta calitate.
mai degraba majoritatea oamenilor din Pitesti, dupa indelungi experimente, si-au pus la punct sistemul audio din casa si intr-un final a venit randul celui din masina :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by momolo »

Apropos de Pitesti, la noul Sandero, sistemul audio din dotarea cea mai scumpa suna mai prost ca sistemul audio standart de la vechiul Logan, ala fara imbunatatiri.
...Sau poate, din cate am prins eu shpilul, acustica in Sandero e mai "plasticoasa" ca in vechiul Logan ?!
Evident, ambele suna prost, insa se simte diferenta, asta nou dotat si cu mp3 player se aude mai prost (si din Cd sau radio) parand sa fie undeva de la difuzoare (adica unele si mai proaste).

E o intreaga poveste cu sistemele audio din masini. Dar exista si unele bune care sa aud, culmea!, bine! In general in masini mai grele si mai barosane.
Cel mai bun pe care l-am auzit pana acum era intr-o masina americana Plymouth de 2,7 tone (goala!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihai
Posts: 11
Joined: 03 Oct 2008, 16:14
Location: Bucuresti
Contact:

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by mihai »

Apropos de Pitesti, la noul Sandero, sistemul audio din dotarea cea mai scumpa suna mai prost ca sistemul audio standart de la vechiul Logan, ala fara imbunatatiri.
...Sau poate, din cate am prins eu shpilul, acustica in Sandero e mai "plasticoasa" ca in vechiul Logan ?!
nu e chiar asa...lasa-i putin timp si pt rodaj (sistemele bune se rodeaza putin mai greu :mrgreen: ) sau poate o fi ceva in neregula cu cablurile?

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by LEKTOR »

Ceva de citit

Many of us grew up with the idea of the component audio system. A receiver (or a separate preamplifier and amplifier), tuner (radio), record player, tape deck, and later on a CD player. If you were into more fancy stuff, you had a DAT or MiniDisc deck as well. While some of us cling on to this mindset like there's no tomorrow, the real world seems to favour a different method of consuming music. According to Erica Ogg (what's in a name), the component audio system is on its way out - thanks to the iPod and the commoditisation of music.

If you think about it, the equipment that has traditionally defined the audiophile is antithetical to the way we experience music today. Speakers are clunky and immobile, and expensive shelf systems don't play easily swappable digital files. Instead, stereo shopping nowadays often means picking up an iPod and a speaker dock. The combination is cheaper, mobile, convenient, and, for better or worse, cool.

The sales of home audio equipment have been on a steady decline for the past ten years or so, with a sharp decline the past few years. "Home CD player sales totaled USD 36.2 million last year, but that's 35 percent below 2005 sales figures," Ogg cites from data from the NPD Group, "Home speaker sales are down 2 percent, but home shelf systems sales are down 40 percent in the same time period." Only the true audiophiles stick to the component, home audio market - the rest of the world is moving towards iPods and docks.

The industry is forced to consolidate; JVC and Kenwood have merged into JVC Kenwood Holdings, hoping to cut down on costs. D&M Holdings, the company behind high-end brands such as Denon, Marantz (Marantz! Marantz!), McIntosh, Snell Acoustics, Boston Acoustics, and Escient, is also up for sale - Harman International and JVC Kenwood are interested. Steve Guttenberg of Audiophiliac is concerned about these developments.


Audio today, as exemplified by the iPod, has become a mere commodity, most mainstream audio products are cranked out by anonymous subcontractors. What part(s) of an iPod was actually designed by Apple engineers? There's no there, there.

D & M Holdings products are different, they're designed and made by real people; when I visited the McIntosh factory a few years ago I was impressed by their dedication. McIntosh engineers still design McIntosh electronics, and the McIntosh workers don't merely assemble parts made by subcontractors, the make most of the things that go into a McIntosh in house.


These types of companies produce their equipment by hand, with an astonishing eye for detail and attention to customer service. "The products were made to last for decades, not just the length of a one-year warranty," Ogg writes.

I dislike the way people consume music these days - they don't take the time for it any more, they don't sit down on their sofas just to listen to music, to experience it, to revel in it. Music merely has an additional value these days, instead of an intrinsic value. It is no longer tangible - instead of a record cover or jewel case, you have a number of anonymous 1s and 0s.

And call me old-fashioned, but where's the soul in that?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by momolo »

they don't take the time for it any more, they don't sit down on their sofas just to listen to music, to experience it, to revel in it. Music merely has an additional value these days, instead of an intrinsic value. It is no longer tangible - instead of a record cover or jewel case, you have a number of anonymous 1s and 0s.

And call me old-fashioned, but where's the soul in that?
cititi aici: viewtopic.php?f=3&t=108

LEKTOR am o propunere si ti-o transmit public pentru ca sa existe, posibil, si parerea altora in privinta asta (pentru ca e posibil ca opinia publica sa nu fie de acord cu mine) - anume sa citam texte, pe cat posibil, TRADUSE (din limba engleza).

Stiu ca in ziua de azi practic a sti limba engleza (macar si la nivel sub-mediu) pare ca facand parte din cultura minima obligatorie, stiu ca noi in RO suntem mai deschisi ca alte natiuni catre limbi straine si culturi exprimate netradus, iar lucrul asta bun, din pacate nu-l apreciem indeajuns, insa mereu am o strangere de inima cand gasesc pe diverse forumuri romanesti citate date direct in engleza, copy-paste.

Probabil ma incearca cateodata un sentiment nationalist, desi stiu ca nu e nici sanatos si nici la moda, insa tot timpul am o tresarire si parca o mica jena de genul, "Iata ce culti si destepti suntem noi ca am ajuns sa dialogam direct in limbile streine decat taraneasca si mujica noastra limba nationala!" (pe care fie vorba intre noi, putini o scriem corect)

...E cam acelasi sentiment ca atunci cand ii vad pe bonjuristi in filmele de epoca, cele care arata lumea lui Conu' Iancu si pe monseurii aia scoliti la Paris care vorbeau juma' fratzujeshte si juma' rumaneste (care apoi au fost "scoliti" la "Perish", la doi metri sub pamant de catre comunisti, aia care ne-au crescut apoi pe noi cu cravata rosie la gat).

Intrebarea este, oare sa reinnodam firul rupt ?!..Si pe care ?! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by LEKTOR »

Pai era un articol mult mai lung, am luat doar esenta de acolo - altfel dadeam linkul numai..
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: In ce directie se indreapta piata audio ?

Post by momolo »

esenta, insa tradusa ar arata si mai bine in raft! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply