CD PLAYER VINTAGE

A fost odata ca niciodata
florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by florinmacri »

Am citit de vreo 3 ori postul tau momolo si nu stiu ce concluzie sa trag. De fapt , trebuiesc trase mai multe conluzii :
1. Sculele vintage sunt numai pentru colectionari.
2. Un incepator ar fi bine sa ia numai aparatura noua.
3. Orice pasionat de muzica ar trebui sa aiba acasa cam 2-3 sisteme pentru a face diferente.Scule de ultima generatie si vintage.
Daca maine cumpar cd5i , pun pariu ca peste o zi sau doua apar: haaaaa, de banii aia puteai sa cumperi mai nu stiu eu ce. Ca , ai aruncat cu banii pe fereastra, ai cumparat dupa reclama, bla, bla, bla.
Eu ca incepator dupa ce sa ma ghidez?????
Cred ca cel mai bine este sa cumpar dupa cum ma taie capul ca oricum vor aparea idei pro si contra, oricum as proceda.Dar mai departe ma intreb ce rost mai au aceste forumuri, cateodata?(fara sa fiu rautacios).
Numai bine!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Obelix »

Daca tot e sa recomandam "vintage",incep eu: Philips CD-371, 373, 471, 473, 620, 630, Marantz CD-40, 50, 60. De fapt... sunt cam acelasi aparat... :roll:
"In suc propriu", NEAPARAT, pret sub 50Euro, poti sa le tunezi LEJER daca ai "mana" si doresti, Internetul e "full" de idei.
E o "scoala buna" la bani putini si suna bine pt. un prim aparat, nu ajungi la sapa de cauciuc nici daca "il omori" :wink:

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by florinmacri »

Intrebasem in primul meu post de un SONY CDP-227ESD care este de vanzare undeva la 700 lei. Are ca transport 2x1541 s.a.m.d ca nu ma pricep.
Concret sa iau Naim cd5i perechea la ce am acasa sau ceva pe langa?

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by fluffy38 »

Am avut CDP-228ESD care nu este pe "celebrul TDA 1541" si suna excelent pe orice gen muzical pus pe amplif TA-F700ES si boxe RFT.
Naim am ascultat in urma cu vreun an jumate pe amplif Naim si boxe Spendor. Daca la muzica simfonica si Ray Charles a sunat binisor pe Abba sau Dire Straits a fost dezastru. Desigur in opinia mea.
Eu nu-ti fac nici un fel de recomandare,pentru tine poate sa sune exact viceversa.Mi-am exprimat o opinie personala pentru ca am avut ocazia sa le ascult pe ambele.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

florinmacri
1. Sculele vintage sunt numai pentru colectionari.
si cei care stiu sa le repare/intretina. Deci o afirmatie corecta.
2. Un incepator ar fi bine sa ia numai aparatura noua.
orice incepator care nu are cunostinte tehnice pentru punctul 1. Deci corect.
3. Orice pasionat de muzica ar trebui sa aiba acasa cam 2-3 sisteme pentru a face diferente.Scule de ultima generatie si vintage.
orice pasionat ar trebui sa fi avut minim 2-3 sisteme audio pentru a incepe sa prinda schepsisul. Deci si aici o concluzie corecta.
Cred ca cel mai bine este sa cumpar dupa cum ma taie capul ca oricum vor aparea idei pro si contra, oricum as proceda.
in general este bine sa alegi dupa capul tau si nu al altora. In cazul nostru dupa urechile tale si nu ale altora. Asa ca este corect si de data asta.
Dar mai departe ma intreb ce rost mai au aceste forumuri, cateodata?(fara sa fiu rautacios).
rosturi sunt destule, enumerand cateva, oameni pasionati de acelasi hobby pot afla unii de altii si se pot intalni si deveni prieteni, poti afla despre discuri interesante si de valoare, despre muzica de care nu stiai, poti afla despre concerte, poti primi si sfaturi tehnice, poti afla multe daca citesti, dar NU poti afla ce sa cumperi TU DE BANII TAI! Asta trebuie sa fie decizia ta proprie.

Asa ca la intrebarea, "am niste bani stransi cu greu si vreau sa-i dau pe un player naim la second hand, e bine sa-i dau sau nu ?", nu vei primi un raspuns nici corect, nici obiectiv, nici folositor pentru ca pur si simplu E PROBLEMA TA.
Intrebasem in primul meu post de un SONY CDP-227ESD care este de vanzare undeva la 700 lei.
- pretul e cam mare dar daca e un aparat in perfecta stare si cu laserul neconsumat, e ok.
Este un player bun si suna mult prea bine in raport cu pretul cerut. Problema nelamurita este uzura. De aceea nu se poate spune final si cu precizie daca merita banii decat in cazul cunoasterii uzurii si starii tehnice. Aparatul este foarte vechi, de presupus ca are unele probleme. Laser nu mai gasesti, deci e bine sa fie in stare buna.
Observ ca modelul asta e tunat la greu in lumea DIY. Eu l-as lasa asa cum este dar i-as pune o mufa IEC la spate si i-as lega faza corect si i-as pune impamantare si eventual un filtru de retea precum cele integrate cu tot cu mufa IEC.
Nu i-as schimba condensatori, ii are din cei mai buni. Eventual i-as curata mecanica si daca are curea la sertar, i-as schimba-o si pe aia.

La sistemul tau, la conditiile pe care le ai (copii, boxe pe sifonier, auditii pe fuga cand ai timp), consider ca daca acest Sony e in buna stare tehnica, merita in mod categoric mai mult decat playerul Naim pe care dai o suma mare, chiar daca e second hand. In conditiile tale diferenta intre cele doua playere este de ignorat.....unde mai pui ca poate Sony cu 1541 suna mai bine ?! :D

Diferenta de bani o dai pe discuri. Astfel ai facut o cheltuiala mai buna pentru ca scule audio poate vei mai schimba dar ramai cu discurile!

Iar un disc bun pe acel Sony in stare tehnica buna nu se aude deloc rau! Boxe sa merite si amplificare sa merite, cabluri sa merite si spatiu de auditie sa merite.....apoi mai discutam de playere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by florinmacri »

Multumesc de raspunsuri!
Cum se poate verifica, daca se poate, in ce stare este laserul cd player-ului?
Ma duc cu discuri zgaraiate la mine si vad cum se descurca? :shock:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by SOLO »

Florine , eu in locul tau nu mi-as complica viata in asemenea fel . Zici ca ai amplificatorul naim5i ? Iti place sunetul naim ? Bun , atunci daca as fi in locul tau as lua acel 5i . Sunt facute sa mearga impreuna , deci matchingul e garantat : le-am ascultat mult timp , stiu ce pot si mai ales stiu cat pot . Pentru un incepator este un punct de plecare bunisor . Mai bine te concentrezi la capitolul boxe , nu mai stiu daca ai specificat ce model detii .
Daca nu ai posibilitatea sa asculti acasa la tine si sa-l compari cu naim5i nu te baga ca e foarte probabil ca sa iti para rau dupa .

*****
Pro
*****
Cu bani mai putini e posibil sa gasesti ceva cel putin la fel de bun ca 5i in sectorul vintage.

*****
Contra
*****
Uzura - daca nu poate fi probat / verificat personal nici nu m-as gandi
Matchingul - la fel daca nu se potrivesc degeaba ai economisit
Valoarea
Piesele de schimba
Garantia

Pune-le si tu in balanta si decide :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

SOLO cred ca am zapacit omul de tot. :D

PS - eu le-am ascultat pe ambele, dar e adevarat ca nu la comparatie unul peste altul. Am mai ascultat inca doua modele Sony din aceeasi generatie (cand inca erau impreuna cu Philips si nu luasera fiecare pe calea proprie). Daca ai ocazia iti recomand incercarea. Trebuie avut grija ca laserul sa nu fie omorat. Din pacate acest lucru nu se poate afla fara scule de masura si manual service. Alea care deja sar sunt de dus la groapa de gunoi.

Cum am mai spus, la nivelul asta conteaza boxele. Eu am incercat sa combat fenomenul "tichia de margaritar pe capul chelului", dealtfel raspandit in masele cititori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by DAN_TM »


DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by DAN_TM »

Cu 200 si ceva(spre 300 :mrgreen: )iei asa ceva http://cgi.ebay.it/Sony-CDP-X-777-ES-CD ... 7C294%3A50

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by DAN_TM »

Din pacate pretul o sa fie destul de mult peste

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by DAN_TM »


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

Daca e s-o luam asa, observ ca userul red max ( viewtopic.php?f=8&t=74 ) are de vanzare doua aparate vechi de inalta calitate, un Sony si un faimos Philips.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Obelix »

DAN_TM wrote:Dar nu chiar ca al astuia http://cgi.ebay.it/SONY-SCD-777-ES_W0QQ ... 7C294%3A50
"Prost nu e ala care cere, ci ala care da", cu atat mai mult cu cat mancatoru' de pizza spune clar ca ai garantie... canci... :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

in poza macaronarului tzepar se afla Sony SCD 1 ( http://www.oswaldsmillaudio.com/images/ ... 0SCD-1.jpg ) si nu Sony SCD 777-ES
Fara dubiu ca e o tzeapa sau o gluma proasta.

Si apropos de trancote tari, uitati aici Sony SCD 1:

http://www.avland.co.uk/sony/scd1/scd1inside.jpg
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply