GALERIA FORUMISTILOR

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Forum Software Gallery

Post by DAN_TM »

Sistemul meu e mai modest,semi-diy(sant primele incinte construite).Amplificator Techics SU-A8,pre SE-A7(anii 79-80),player Sony CD-XE330,placa de sunet RME,deck pt casete Pioneer CT-880,casca Sennheiser HD-590,incinte DIY VTP cu BM8CXA si bookshelf cu Ciare(HW 204 plus HT264).Ma gandesc ca vor starni zambete si camera si sculele.Eu sant multumit.Momentan :( :) (pt ca am ascultat Accu :D ).Auditii placute tuturor.
Attachments
P10.jpg

Marantzofan
Posts: 41
Joined: 14 May 2009, 20:05

Re: Forum Software Gallery

Post by Marantzofan »

DAN_TM wrote:Sistemul meu e mai modest,semi-diy(sant primele incinte construite).Amplificator Techics SU-A8,pre SE-A7(anii 79-80),player Sony CD-XE330,placa de sunet RME,deck pt casete Pioneer CT-880,casca Sennheiser HD-590,incinte DIY VTP cu BM8CXA si bookshelf cu Ciare(HW 204 plus HT264).Ma gandesc ca vor starni zambete si camera si sculele.Eu sant multumit.Momentan :( :) (pt ca am ascultat Accu :D ).Auditii placute tuturor.
Floorstanderele le-ai facut dupa aceasta descriere ? http://www.netxpert.ro/index.php?option ... &Itemid=35 Si pe mine ma bate gandul unor incinte coaxiale, pentru asta te intreb. In legatura cu camera si sculele, doar atat: fiecare in functie de posibilitati. Setupul meu de exemplu e asa de modest, incat nici n-am curajul sa-l postez aici. Dar de vitrina aceea in locul tau tot as scapa cumva :lol:.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Forum Software Gallery

Post by momolo »

DAN_TM vad ca mester esti. Ar trebui sa-ti faci si un rack pe care sa-ti pui sculele (nu pe covor).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Forum Software Gallery

Post by DAN_TM »

Da,le-am facut dupa proiectul D-nului Mateescu.Camera e provizorie,alea mici sant pentru alta camera,standurile sant pt alte boxe(ale unui amic care s-a mutat inapoi in Calan de unde e),in mijoc unde sant sculele e de fapt o masa mai mereu.(ascult si eu cum pot,uneori mai importanta e camera,cazul meu).Pai daca postezi sistemul,poate primesti sfaturi ce si cum.Nu cred ca o sa dea cineva cu pietre.Da,o sa-mi mesteresc un rack,cand oi avea timp.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Forum Software Gallery

Post by kaav »

Felicitari !.Trebuie sa crezi in tine, chiar daca nu faci ceva ''perfect'' (detest cuvantul asta :wink: ). Abia apoi, esti matur pentru sugesti si rabdator la modul serios si fara chin ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Forum Software Gallery

Post by DAN_TM »

Multam.Pt cei de prin zona,pot sa ajut pt cine e interesat sa mestereasca si nu are cu ce.Am cativa metri patrati de placaj de care n-am nevoie(e pe gratis).Pot sa ajut la ansamblare,etc(gratis).Detin spatiu pt ciocanit(atelier).Am deviat.Scuze.As fi vrut sa puna mai multi forumisti poze cu ce au caci familia vad ca e destul de mare, sa detalieze sistemul din pct de vedere sonor,etc.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Forum Software Gallery

Post by kaav »

Eu despre unitatea centrala (amplificatorul, care se presupune ca este inima sistemului) am o idee fixa [limitata evident, datorita necunoasteri - dar nu am regrete esentziale (nu imi pasa suficient, asta este ...) - unde nu mai trebuie sa umbli cu pistolul de lipit & ''upgradeuri'' la elemente de baza & bla, bla ....]. Dar cand este vorba de boxe - sper sa am in casa ceva doar manufacturat. No more ''brand'' pe tava (sunt deschis la noutate la modul subiectiv, adica partinitor)...Utopie (a se citi vanitate,caci nu am ascultat firme de boxe celebre, dar sunt mai catar de felul meu si vreau ceva la care mi-am dat consimtzamantul, personal).Fantezi, dar conteaza (multisor catre decisiv - dar sa nu zic hop prematur.... :D )

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Forum Software Gallery

Post by DAN_TM »

Parere personala - cred ca incintele ar fi inima.Vis-a-vis de boxe brand - uneori e mai ieftin,altori nu.E mult de vorbit varianta unu versus varianta doi.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Forum Software Gallery

Post by kaav »

Ca sa nu fiu intzeles gresit - pe mine ma doare in bocanci ce a vrut sa spuna un Klaus Schulze sau Pete Namlook ca si ''gust'' sonor daca mie nu imi place viziunea lor ''fizica'' pe sculele lor (ca si fapt ''apriori''). Eu nu stiu, nu am garantzia ca ce au scos ei din studioul lor personal (ce scule pot sa aiba amandoi de ramai cu ''sechele grele''...), imi va place ca si ''gust'' timbral, gustul lor personal. Nu ma intereseaza asa ceva. Me imi place muzica oricum,pe orice dar nu vreau sa simt ca sunt frustrat'' la capitolul rezolutiv (asa ceva asociez cu o intensitate a gustului nu cu o intoxicare ideatica ''audiofila''...) - chestie care consuma bani, fizic vorbind. Cand ascult (la modul ideal ) eu vreau sa fiu pus in situatzia sa imi vina sa zambesc.Chestia asta nu o las pe mana nimanui.Stiu ce vorbesc, dar poate par ''anapoda''.
Conteaza doar sa fi lucid si atat, ai parte de tot ''afectul global'' asa .....

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Forum Software Gallery

Post by DAN_TM »

Atunci nu-ti este recomandat sa mergi la dealerii din Bucuresti de scule, caci o sa ai mult de zambit(dar cu un pret pe masura). :D Cred ca am cam deviat.Santem offtopic.Scuze.Vrem poze,vrem poze . :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Forum Software Gallery

Post by kaav »

Este o vorba :
Mai vedem si mai vorbim apoi.... Chestie valabila si daca imi contrazice ceva din ce am spus... :D
Daca va fi asa .... :mrgreen:

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Forum Software Gallery

Post by Constantin C. »

kaav wrote:Ca sa nu fiu intzeles gresit - pe mine ma doare in bocanci ce a vrut sa spuna un Klaus Schulze sau Pete Namlook ca si ''gust'' sonor daca mie nu imi place viziunea lor ''fizica'' pe sculele lor (ca si fapt ''apriori''). Eu nu stiu, nu am garantzia ca ce au scos ei din studioul lor personal (ce scule pot sa aiba amandoi de ramai cu ''sechele grele''...), imi va place ca si ''gust'' timbral, gustul lor personal. Nu ma intereseaza asa ceva. Me imi place muzica oricum,pe orice dar nu vreau sa simt ca sunt frustrat'' la capitolul rezolutiv (asa ceva asociez cu o intensitate a gustului nu cu o intoxicare ideatica ''audiofila''...) - chestie care consuma bani, fizic vorbind. Cand ascult (la modul ideal ) eu vreau sa fiu pus in situatzia sa imi vina sa zambesc.Chestia asta nu o las pe mana nimanui.Stiu ce vorbesc, dar poate par ''anapoda''.
Conteaza doar sa fii lucid si atat, ai parte de tot ''afectul global'' asa .....
Marfa, frate!...
Sper sa nu te superi, dar nu-ti poti imagina cat de mult imi place cum ai vorbit...Pe bune, de-adevaratelea.No offence.
Ma gandesc sa ma iau iar de fumat.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Forum Software Gallery

Post by kaav »

Tonul tau imi pare bascalios (este motivat sau nu, numai tu sti...). Ce ti sa parut atata de hilar?.O impresie care am avut-o in momentul cand am scris textul? Impresie care daca ar fi sa o expun acum as accentua probabil alte detalii, cu alt ton, e.t.c...?.
Recitind ce am scris, remarc o chestie exagerata - faptul ca am scris ca imi place sa ascult muzica pe orice (aici poate intra orice pocnitoare dupa logica frazei, nu?). Dar este falsa. Cand am scris, am dat alta greutate acelei fraze (pentru mine ca si intzeles, evident). Corect ar fi fost sa spun ca daca se aude complet insipid sunetul, mai bine nu mai ascult deloc muzica.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Forum Software Gallery

Post by Obelix »

Nu il apar, dar mie mi s-a parut mai curand o aprobare, decat o bascalie... :roll:

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: Forum Software Gallery

Post by Constantin C. »

Mi-a placut, sincer.N-ai de ce sa te superi pe mine, asa cum am spus.
Scuza-ma daca crezi ca nu e-n regula.

Post Reply