AIRBUS-BOEING 2-0

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

Astazi, ratare a celor de la AIRBUS - http://www.miamiherald.com/news/florida ... 21265.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by saureign »

asa, si? Or fi mai proaste, te pomeni? S-or fi prostit anul asta? Sau cum?
...pacat c-au fost produse numai cateva ROMBAC-uri, probabil am fi vazut un topic si cu astea;)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

In ultimii ani, se pare ca AIRBUSul a fost mai mult implicat in accidente decit Boeing


A look at some of the world's deadliest air disasters:

June 30, 2009: Yemenia Airbus 310 enroute to the Comoros Islands crashes into the Indian Ocean with 153 people on board.

June 1, 2009: Air France Airbus A330 runs into thunderstorms and crashes into Atlantic Ocean en route from Rio de Janeiro to Paris, killing 228 people on board.

May 25, 2002: China Airlines Boeing 747 breaks apart midair and crashes into the Taiwan Strait. 225 dead.

Nov. 12, 2001: American Airlines Airbus A300 crashes after takeoff from JFK Airport into the New York City borough of Queens. 265 dead, including people on the ground.

Oct. 31, 1999: EgyptAir Boeing 767 crashes off Nantucket; the NTSB blames actions by the co-pilot. 217 dead.

Feb. 16, 1998: China Airlines Airbus A300 crashes on landing at airport in Taipei, Taiwan. 203 dead.

Sept. 26, 1997: Garuda Indonesia Airbus A300 crashes near airport in Medan, Indonesia. 234 dead.

Aug. 6, 1997: Korean Air Boeing 747-300 crashes on landing in Guam. 228 dead.

Nov. 12, 1996: Saudi Boeing 747 collides with Kazakh cargo plane near New Delhi. 349 dead.

July 17, 1996: TWA Boeing 747 explodes and crashes into the Atlantic off Long Island, New York. 230 dead.

April 26, 1994: China Airlines Airbus A300 crashes on landing at Nagoya Airport in Japan. 264 dead.

Aug. 12, 1985: Japan Air Lines Boeing 747 crashes into a mountainside after losing part of its tail fin. 520 dead in the world's worst single-plane disaster.

Jan. 1, 1978: Air India 747 crashes into the ocean after takeoff from Mumbai. 213 dead.

March 27, 1977: KLM 474, Pan American 747 collide on runway in Tenerife, Canary Islands. 583 dead in world's worst airline disaster.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by momolo »

LEKTOR, in lista ta sunt 6 Airbus si 8 Boeing, concluzia ar fi ca au picat mai multe din cele americane, iar "distributia" in timp pare destul de uniforma. Dupa cele doua ultime Airbus vei vedea ca urmeaza un Boeing....sau cine stie? Daca te uiti la 1996...97 vei vedea 3 Boeing 747 la rand unul dupa altul.

.....Te-ai angajat la Boeing ?! :lol: Ai inceput sa faci reclama mascata pe forum ?! :lol: :lol: :lol:

Eu cred ca aceste numaratori si "statistici" sunt perfect irelevante. Totul trebuie raportat la numarul de avioane care zboara si trebuie tinut seama de companiile unde s-au intamplat accidente, unele legate de intretinerea proasta a avioanelor sau de nerespectarea disciplinei. Unele accidente sunt pur ghinion, ceasul rau, conditii meteo nefavorabile si impredictibile, piloti in momente proaste care iau decizii gresite, mii de cauze pana sa ajungem la concluzia ca avionul X sau Z pica deoarece e prost construit sau prost proiectat.

Daca urmaresti pe Discovery (sau similare) reportajele despre accidentele aviatice vei constata ca sunt extrem de putine cauzate de o constructie proasta sau o proiectare proasta. Cele mai multe au cauze umane, pilotajul, indisciplina personalului de la sol, intretinerea defectuoasa, reparatii amanate, greseli umane banale, etc, etc.

Discutia asta seamana cu aia de genul Intel contra AMD.

:D dar daca ma pui sa aleg eu cu ce vreau sa zbor..... aleg Boeing! :D Este o alegere pur subiectiva si nefondata. Am zburat si cu unul si cu altul. Diferenta o face echipajul de zbor (calitatea pilotilor, iar ai nostrii sunt chiar foarte buni! Am avut ocazia sa-i compar cu italieni, englezi, nemti, olandezi, etc....ii prefer pe ai nostrii, pur si simplu...dar pe Boeing! Evident, conteaza pe ce a invatat pilotul sa zboare.).

Eu cred ca o discutie mai interesanta este cat va zbura Airbusul chinezesc 100% ?!.....Stiindu-i pe chinezi de ce sunt in stare si avioanele cat sunt de complicate!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

Recunosc, m-ai descoperit, sint dealer de Boeing !!!!

Am zis ca in ultimii ani au cazut mai multe Airbusuri, de fapt au si recall la acei sensori de viteza care au tendinta de a ingheta !

Airbusul nu cadea acum 15-20 ani pt simplul fapt ca existau extrem de putine pe atunci , iar in zbor , in medie sint mai multe Boeinguri decit Airbusuri.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by Obelix »

Daca continuam asa, se va ajunge inevitabil la Boeing vs. Accuphase :mrgreen:
Eu nu stiu cine e mai fiabil, probabil ambele, cu intretinerea corespunzatoare, stiu insa ca Boeing nu va scapa ocazia sa "se bage in fata" cu ajutorul implicit al presei locale... :!:
Ceilalti ar fi facut la fel, cu mult cinism, dealtfel... :!:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by Obelix »

Revin "pe subiect"
Cursa Paris Comore NU era una directa, ci cu escala, accidentul fiind produs pe "jumatatea africana" a cursei, dupa schimbarea aparatului, cu un avion avand 51k ore de zbor, "interzis" pe aeroporturile europene.
Este (era) inmatriculat in Comore, compania, cea mai ieftina pe destinatia respectiva fiind cunoscuta drept folosind "avioane pubela".
A supravietuit, prin minune, o fata de 13 ani, nu insa si mama acesteia.
Deci, dupa mine, cele doua accidente Airbus nu sunt de loc similare...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by momolo »

LEKTOR
Recunosc, m-ai descoperit, sint dealer de Boeing !!!!
la asta am ras,

Obelix
Daca continuam asa, se va ajunge inevitabil la Boeing vs. Accuphase
dar la asta am cazut sub masa! :mrgreen:

Pe Discovery, unul din accidentele grave, cred ca era Boeing, cauzat de o simpla banda adeziva uitata lipita peste un senzor sub burta avionului de catre cei de la intretinere-spalare avion.

Mai adaugam mii de alte cauze precum pasare in motor, goluri de aer violente sau minitornade instante la sol, deci la aterizare cand posibilitatea de corectare este zero (exista aeroporturi extrem de periculoase la asa ceva, in general zone depresionare), benzina masurata in galoane pusa in avion care masoara in tone (Canada) si deci terminata la jumatatea drumului, uitat cuplat un mic switch de deasupra capului pilotului de catre mecanicul de intretinere de la sol cu o ora inainte de cursa (pilotii habar nu aveau, cautau in manual defectiunea cu botul in directia solului), incendiu la bagaje din valiza unuia, explozie de gaze intr-un rezervor traversat de un fir ros in 25 de ani de functionare si lipsa de intretinere corespunzatoare si verificare, etc,etc. Toate cauze care NU au nici o treaba cu, calitatea proiectarii si executiei unui avion sub brandul Boeing sau Airbus.

Mai sunt si alte branduri, de exemplu McDonnell Douglas la care au existat doua accidente cauzate de o greseala de proiectare. E vorba de un dispozitiv care rasuceste directia cozii la un anume model si care in anumite conditii meteo, diferente bruste de temperatura, presiune, timp, conditii extrem, extrem de greu de intalnit, se bloca fiind de vina defapt tot intretinerea proasta, lipsa schimbului de lubrefiant la timp. La primul avion cazut nu au inteles cauza....abia la al doilea. Iar explicatia blocajului cat si modul si durata blocajului (pentru ca fenomenul aparea aleatoriu si disparea dupa aceea fara urma) erau incredibile! Fiind o asemenea cauza nu o poti pune nici pe asta 100% pe seama proiectarii.

Asa ca oricum am da-o, "statisticile" astea nu au nici o relevantza. Mai degraba marketingul de la Boeing (pe timp de criza mondiala) a gasit un "os de ros" in presa dupa ultimele accidente in care au fost implicate Airbus, agitand opinia publica americana care si asa e usor de agitat (pe filon nationalist-patriotic).

Ca vorba aia, noua pe aici de prin UE ne e scarba de facaturile UE din jdemii de bucati asamblate de la tot soiul de fabrici din tot soiul de tari, mai ales de catre "brotaci" (francezi! :D ...scuze Obelix!) !
Dar astea sunt doar tampenii de presa, realitatea e cu totul alta si nici un brand nu e mai cu motz ca altul in materie de avioane! (marfa care se vinde scump si greu cu participare POLITICA, aici e cheia "propagandei" anti-Airbus :wink: ).

Oricum o dam, fara o doza de noroc, nimic nu e posibil!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by SOLO »

momolo wrote:LEKTOR
Recunosc, m-ai descoperit, sint dealer de Boeing !!!!
la asta am ras,

Obelix
Daca continuam asa, se va ajunge inevitabil la Boeing vs. Accuphase
dar la asta am cazut sub masa! :mrgreen:
Bai .. voi sunteti belea :mrgreen: . Asta e cel mai tare banc 2009 !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

De fapt, eu mai demult bateam apropouri cu Boeing, cind ziceam de 747, nu ma refeream la Akai !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

Obelix wrote:Daca continuam asa, se va ajunge inevitabil la Boeing vs. Accuphase :mrgreen:

Cel putin ambele au peste 120 db !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by Shambala »

Cred ca scapati din vedere cel mai important - si mai personalizabil element: cablurile !

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by kaav »

Obelix wrote:Daca continuam asa, se va ajunge inevitabil la Boeing vs. Accuphase :mrgreen:
Sunt anumite persoane (nu fac referire la cele prezente aici, nu din politetze - pur si simplu nu consider este cazul, acum - care spun ca nu potzi sa aduni mere cu pere)
Eu zic ca din asa ceva poate iesi un compot bun :D

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AIRBUS-BOEING 2-0

Post by LEKTOR »

Imagine pupitru control bord Boeing 757 - http://www.stereophile.com/images/archi ... cutdac.jpg
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply