BOOMBOX

A fost odata ca niciodata
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

BOOMBOX

Post by LEKTOR »

Unele sunau chiar super, pe o caseta metal trasa pe AKai de pe mag.

- o adaptare a boomboxului anului -80 - boomboxul pt ipod - http://media.phimart.com/millionbuy/vie ... o=LASI931W

Detalii - http://www.millionbuy.com/lasi931w.html

Sa revenim la cele originale - cele mai complete siteuri

- http://pocketcalculatorshow.com/boombox/golden1.html
- http://pocketcalculatorshow.com/boombox/golden6.html - asta este o bijuterie de la Marantz

- http://stereo80s.com/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: BOOMBOX

Post by puf »

Oau!
Chestia aia cu I-pod este cosmar.Culmea prostului gust, culoare alb tip masina de spalat cu butoane cromate si inscriptionari pe fonduri colorate galben, rosu, albastru in plus si un display LCD cu iluminare bleu! Nu imi pot imagina ceva mai urat, ar trebui chiar premiati pentru designul kitch.
As paria ca suna mai prost si decat Stereo-Spatialul(RCS-003) facut de Electronica.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: BOOMBOX

Post by LEKTOR »

Exista si versiunea pe negru - aici pozele plus un review - http://gizmodo.com/381663/review-lasoni ... ct-awesome
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: BOOMBOX

Post by Obelix »

Tot cosmar ramane... exceptand daca costa mai putin de 20$, sa-l cumpar pentru socri, la tara, in bucataria de vara... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BOOMBOX

Post by momolo »

exceptand daca costa mai putin de 20$, sa-l cumpar pentru socri, la tara, in bucataria de vara...
Obelix a explicat perfect cauza succesului de piata al marfurilor chineze iefine si multe! :D

Si din punctul meu de vedere (banuiesc, si al majoritatii forumistilor de aici) aceasta chinezarie cu ipod este de un prost gust iesit din comun! Eu o vad perfecta pentru manele, pusa afara pe masa in curte langa oala cu ciorba sau agatata in corcodus. Fara indoiala si tinand cont de ceea ce fac astia de vreo doua decenii, sunetul este jalnic din difuzoare jalnice. Nici o comparatie (probabil) cu vechile boombox-uri ale anilor 80 din care unele sunau chiar bine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: BOOMBOX

Post by kaav »

momolo wrote:
.............. Si din punctul meu de vedere (banuiesc, si al majoritatii forumistilor de aici) aceasta chinezarie cu ipod este de un prost gust iesit din comun! Eu o vad perfecta pentru manele, pusa afara pe masa in curte langa oala cu ciorba sau agatata in corcodus. ..............
Trebuie sa recunosc ca, chiar este urat - in stilul si cu ''bube'' pe fatza :mrgreen:
Aparatul dat tare, evident ca sa ''sughitze'' cu chin difuzoarele - sa se simta nuantzele ''artistului'' si la vecinul de gard ...

djl
Posts: 26
Joined: 16 May 2009, 22:25
Location: Bucureşti
Contact:

Re: BOOMBOX

Post by djl »

Vreau să ştiu şi eu mărci şi modele de boomboxuri care ar merita achiziţionate (pe viitor vreau şi eu un boombox din anii '80).
Lămpile dăunează grav tranzistorilor! (cu câteva excepţii)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BOOMBOX

Post by momolo »

djl banui ca esti foarte tanar.

Au fost produse mii si mii de feluri si modele. Nu are nici un rost insirarea unor indicative si modele pe care, oricum, nimeni nu le mai stie sau nu le-a stiut vreodata.
In vremea lor de glorie piata a fost invadata de boombox-uri fiind asa cum sunt mp3-playerele cu doape de urechi la ora asta (dar macar boomboxul nu ducea omul in spital la ORL!).

In opinia mea, de cautat cele produse in Japan (mai rare, in general cele mai vechi), apoi cele produse in Singapore si Hong Kong. De evitat Korea sau Philipine.

Ca branduri ce mi-au iesit mie in evidentza in acest sens - in ordine - SHARP, JVC (VICTOR - denumirea pe piata japoneza), HITACHI, PANASONIC sau NATIONAL (prima denumire) si AIWA.

La Panasonic am remarcat o calitate exceptionala in perioada tarzie, anii 90 in timp ce divizia lor Technics producea deja trancote de plastic si goale pe dinauntru in sectorul deja pe moarte, Home-HIFI.

Insa "bombele" Panasonic sunau chiar exceptional! Iar calitatea fabricatiei (pe langa Singapore si HK, chiar si Japan!) era fara cusur!

Dintre vechituri eu as urmari cu predilectie SHARP si HITACHI. Cu cat mai mari, cu atat mai bine!

Eu detin un Hitachi mediu ca marime, cas cu radio, clasic, produs in Singapore. Sunetul este cu 100 de clase peste orice portabil, de orice calitate chinezofila la ora asta. Cauza ?! , intai difuzoarele, apoi electronica si lucratura exceptionala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: BOOMBOX

Post by fluffy38 »

momolo wrote:Ca branduri ce mi-au iesit mie in evidentza in acest sens - in ordine - SHARP, JVC (VICTOR - denumirea pe piata japoneza), HITACHI, PANASONIC sau NATIONAL (prima denumire) si AIWA.
Corect,eu as adauga si ITT!
momolo wrote: Dintre vechituri eu as urmari cu predilectie SHARP si HITACHI. Cu cat mai mari, cu atat mai bine!
Daca gasesti GF-9797 de exemplu........uite-l aici
http://www.stereo80s.com/bbx.cfm?id=679
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: BOOMBOX

Post by LEKTOR »

SHARP-ul GF9797 ar fi cam top serie la Sharp in categoria 1 caseta, la duble topul era GF 777 , 999, 1000

http://images.google.com/images?hl=en&q ... e&resnum=5

Frumosul GF1000 versiunea Japan only, cu vumetre - http://www.youtube.com/watch?v=QIe9a9VGyZc&NR=1

1000 si 777 - http://www.youtube.com/watch?v=Vs3m5Ojeils&NR=1

Dynasty Discolite - http://www.youtube.com/watch?v=Mb8iP3jow6w - asta aparea prin clipurile cu Madonna SI Michael Jackson prin anii '80
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: BOOMBOX

Post by brighty »

De ce oare au disparut boombox-urile astea bine lucrate? Pentru pustani, sau pentru mers cu ele in concedii sau la picnic ar fi fost inca ideale... In schimb, "bine" ca ni se ofera troace minuscule de plastic, rotunjite hilar, de parca ar fi mingi de rugby, de gasit in orice hypermarket, care nu mai au caseta dar in schimb se lauda cu redare mp3, atat de pe CD cat si de pe USB sau card...

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: BOOMBOX

Post by bnt »

E mult mai profitabil sa faci jucarii dintr-atea miniaturizate: costuri de productie, transport si depozitare mai mici, service mai simplu, iar calitatea audio e perfect adaptata nevoilor consumatorului (pe care nu-l intereseaza cum ci daca se aude). Exista si "jucarii" portabile OK, doar ca costa mai mult (MicroTrack, etc), asa ca fiecare poate alege ce-i convine.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: BOOMBOX

Post by fluffy38 »

brighty wrote:De ce oare au disparut boombox-urile astea bine lucrate? Pentru pustani, sau pentru mers cu ele in concedii sau la picnic ar fi fost inca ideale....
Pentru unii sunt intr-adevar ideale de mers in concedii sau la picnicuri,insa pentru restul de 99% insasi ideea de a avea muzica pe caseta repugna. Desigur...ma refer la pustani. BTW..l-am intrebat pe fiu-miu care e adolescent...ti-ar place sa mergi cu amicii cu un boombox la voi?
Raspunsul a fost..."clasic" :x ..." Daca nu e al meu nu ma deranjeaza,daca ar fi al meu m-as face de ras ca toti au stickuri&co."
Spiritul de turma.... :evil:
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: BOOMBOX

Post by puf »

In randul copiilor si adolescentilor nu exista decat trendy.
Nu ii intereseaza decat ce e cool ce se poarta si se fac grav de rusine daca nu se inscriu in curentele moderne.Daca nu se tund sau nu poarta haine corespunzatoare, imediat li se atrage grosolan atentia sa se corecteze, prin glume si batjocura.Acelasi lucru se aplica si la gadgeturi, telefoane, etc.
Prin anii 80 aceste boomboxuri erau foarte cool si erau mai apreciate decat liniile sau combinele de casa deoarece aveau avantajul portabilitati, in plus erau unii care se afisau cu asa ceva doar pentru a epata.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BOOMBOX

Post by momolo »

daca va uitati la toata informatia (bullshitul) cu care sunt bombardati copii (iar ei sunt extrem de receptivi si au deschidere si timp sa inghita), totul ii conduce catre o inregimentare intr-o lume trendy cu valori impuse si ierarhizate de o anume factura. Nu au nici cea mai mica libertate informationala intr-o lume a informatiei sub un dush imens cu informatie. Practic sunt facuti de mici prizonierii propriilor dogme asimilate, li se distruge libertatea interioara si libera alegere intr-o lume aparent a alegerii. E un paradox insa in ziua de azi tinerii sunt mai putini liberi decat eram noi sub un regim opresiv si dictatorial.
De aceea ajung sa para ca oile, toti tunsi la fel, toti dansand la fel, toti tatuati si cu bile in buric la fel. Sunt atat de inoculati incat sunt imunizati contra respingerii naturale a fiintei umane impotriva mediocritatii si monotoniei.
Uitati-va la filmele americane cu care am crescut de mici si cu care au crescut si astia micii de acum! Toata societatea lor pare sa functioneze dupa clisee prestabilite, iar filmele astea au ajuns o insiruire de clisee standart, prefabricate, un colaj de clisee. Uitati-va cum drumul unui tanar american e acelasi din leagan pana la jobul sau in cutiutza sa repartizata dupa un colegiu unde a avut parte numai de clisee, petreceri standart cu exces de alcool, droguri standart, totul standart. De multe ori deschizi la un film american teveul si nu mai sti ce vezi, ai senzatia ca parca l-ai mai vazut dar nu l-ai mai vazut. Toti sunt la fel, sunt facuti sa fie, sa devina, sa traiasca, sa gandeasca la fel! Pana si mimica, pana si reactiile sunt la fel! pe varste, pe categorii de varsta si rasiale sau sociale, totul standartizat ca intr-un adevarat......comunism, cel utopic pe care l-a infierat George Orwell dinainte sa se arate in tot adevarul sau.

Copii de azi traiesc in tara lui Oblio, iar asta incepe sa devina valabil pe tot globul, din america pana in Romania si pana in Turcia sau orice colt de lume. Daca unul ar aparea acum cu un boombox care suna infinit mai bine ca jegurile tzitziitoare trendy si la moda, ar fi infierat, ar fi Oblio! Nu conteaza ca boomboxul suna mult mai bine, conteaza ca nu e la fel cu ceilalti! E un sistem nou de valori, mai intolerant decat a fost vreodata unul, totul sub aparentza tolerantzei si democratiei! Este periculos, caci nu e impus cu fortza ci insidios, este turnat ca drogul in vene, incet, incet pana nu mai poti fara otrava cu care te-ai obisnuit. Iar ca primul drog este luat de victima din propria sa vointa cu propria sa mana. La baza sta ispita si lacomia, astea sunt cultivate si asta iese.

Asa ca problema nu e decat aceea de a fi ALTFEL.

Iar aici, de subiectul nostru cu boombox se leaga de tot subiectul audio din ziua de azi. Ne intrebam mereu cum e posibil sa se ajunga de la o calitate audio atat de buna acum 40 de ani la asa un gunoi sofisticat in ziua de azi ?! Risipind de zeci de ori mai multe resurse, folosind aparatura de mii de ori mai sofisticata pentru a obtine un sunet de sute de ori mai prost!
Iar raspunsul eu il gasesc....in tzara lui Oblio si in romanele lui George Orwell.

Defapt multi dintre noi au simtit mica ostracizare gratuita pentru faptul ca folosim placi de vinil, magnetofoane, chiar si casetofoane. Parem niste retarzi pentru ei insa in realitate e problema capetelor rotunde in tara capetelor tzuguiate.

Fara sa vrem suntem in linia intai.... :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply