Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Uitandu-ma la bratele Da Vinci Audio Labs abia intr-un tarziu am observat ca le lipseste ceva! Nu gasesc nici un dispozitiv antiskating !!!!

Pe site-ul lor se explica faptul ca pentru a obtine maximul de muzicalitate ei omit majoritatea dispozitivelor de ajustare care sunt posibile surse de erori:

http://da-vinci-audio.com/products/tonearms/grandezza/

Dar nu se mentioneaza nimic despre antiskating, dispozitiv care din ceea ce stiu eu pana acum, este obligatoriu.....

Priviti aceste brate de pickup de la Da Vinci ! Sunt pur si simplu polul opus bratului creat de Dynavector, o culme a dispozitivelor de reglaj de tot felul! Unul e simplitatea dusa la extrem, un batz de lemn infipt in niste lagare cu rubin ca la ceasuri, altul e cea mai mare complicatenie semanand cu un arc de tir pentru competitie. Oare care ar suna mai bine ?! Nu stiu de ce, dar as paria pe Da Vinci !

http://www.soundscapehifi.com/da-vinci- ... -grand.htm

http://www.dynavector.com/products/tone ... 07mk2.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Obelix »

Cred ca toata lumea a observat ca bratul "ala din lemn de salcam" este si neobisnuit de lung, de unde si "uitarea" anti-skatingului...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Uitati aici alte brate pickup interesante:

http://www.tonearm.co.uk/index.htm



Obelix, si eu m-am gandit ca lungimea ar explica lipsa antiskating insa exista altele la fel de lungi dotate corespunzator.

:D iar lemnul pare de trandafir.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by HighEndFan »

ViMe wrote: ........................
Aaa... si cine, cand si unde a dovedit? si cine, cand si unde s-a reintors la analog?
Eu de exemplu si multi altii de pe acest forum, de pe alte forum-uri si MULTI altii pe care ii stiu si care nu activeaza pe nici un forum.
Am inceput acum vreo doi ani prin a-mi re-cumpara pick-up ul TESLA NC430 pe care l-am avut inainte de revolutie si pe care la vremea respectiva l-am dat degeaba cu tot cu bratul de discuri aferent.
Diferenta este ca cel facut cadou de mine dupa revolutie era nou-nout, cumparat de mine din magazin si pastrat in casa cu mare grija, iar cel cumparat recent era...in buna stare, dar atat...
Mai recent mi-am mai cumparat un alt pick-up, in stare mult mai buna si un preu de foarte buna calitate.
Pana aici, totul a fost nostalgie, asta pana mi-am pus o doza buna si am cumparat niste viniluri mai audiofile, cand am inteles ca toti anii astia cat am intors spatele analogului si am imbratisat digitalul am pierdut oportunitatea sa-mi construiesc un sistem adevarat, care sa ma apropie mai mult de sunetul salii de concert.
Experienta care a declansat insa noua redescoperire a analogicului a fost o auditie a unui sistem highend , la care un pickup de pana in 10000 de euro cu tot cu brat si doza batea un player digital de cca 50000 de euro, daca nu si mai mult.
Ma rog, pricepeti voi-"batea " este impropriu zis, insa sistemul digital reusea doar cu cateva discuri sa se apropie de naturaletea vinilului.
Culmea e ca tocmai gasisem "sistemul perfect" si hotarasem sa ma opresc din cautari si experimente, mai ales ca eu NU fac parte din categoria celor care isi dedica mai mult timp setarii sistemului decat ascultarii muzicii.
Acum vreau sa-mi iau un pick-up "adevarat" si multe viniluri bune.
De asemenea, mi-am luat un Akai 636, ca sa nu-mi uzez discurile prea des si niste casetofoane deck performante, pentru aplicatiile mai putin pretentioase(desi pe casete noi si bune nu sunt cu mult sub magnetofon, mai ales ca benzi noi inca n-am) .
Nu stiu daca asta dovedeste ceva, probabil ca nu, dar faptul ca vinilurile reapar in magazine, iar in vest e o adevarata invazie de viniluri nu poate fi contestat si asta ESTE evident cea mai importanta dovada.
Si referitor la lungimea bratului:
Din cate stiu eu, forta centripeta(forta cu care acul este "tras" spre centru si care este dependenta de viteza tangentiala si de distanta pana la centru) nu are nici o legatura cu lungimea bratului, in schimb erorile datorate schimbarii unghiului de citire catre centrul discului sunt reduse la un brat mai lung, care permite dozei sa se "roteasca" mai putin in deplasarea ei de la periferia discului catre centru.
S-ar parea insa ca distanta intre articulatia bratului si marginea discului este mult mai mare ca la pickup-urile obisnuite si s-ar putea ca aceasta modificare permisa de bratul mai lung sa produca o reducere a fortei centripete tocmai prin "tragerea" efectuata de brat asupra dozei.
Ma rog, mi-e mai usor sa intuiesc fenomenul decat sa-l explic, dar mai aprofundez si revin.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

ViMe wrote:Aaa... si cine, cand si unde a dovedit? si cine, cand si unde s-a reintors la analog?
Nu ca m-as considera vreun exemplu elocvent, dar eu prefer astazi sa ascult muzica numai in format analogic (viniluri, benzi, casete).
Dealtfel, si ultimele mele investitii (modeste insa) s-au bazat exclusiv pe sistemul analogic.
Pot spune ca nu am mai ascultat un CD de mai bine de 2 saptamani.
In schimb, ascult zilnic minim un vinil si/sau o caseta audio.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Pot spune ca nu am mai ascultat un CD de mai bine de 2 saptamani.
eu de 10 zile. Il mananca praful (si la mine are ce! :mrgreen: ). Abia astept sa mai pun o placa pe 33 !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Eu de cand am trecut la picapurile Lenco- de vreo-un an si ceva- unul cu plinta din lemn greu si unul de piatra - ardezie 53 kg- nu am mai ascultat cd-uri decat de doua ori cate 5-10 minute ca m-am plictisit extrem de repede de sunet. Cei care inca nu ati trecut la ascultat muzica pe vinyl cred ca pierdeti ff mult din dulceata , vraja si misterul sunetului de vinyl. Pacat !

Romi

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Si eu ascult mai mult pe pickup si casetofon. Discurile de la amici, care nu vreau sa le uzez le inregistrez cu bune rezultate pe casetofon. Dar..... am o droaie de cd-uri si nu stiu cum sa le analogizez. Pot sa le trag pe casetofon, mai moaie un pic sunetul , il face mai liniar si culmea apar detalii care nu le aud plenar pe cd, dar nu am atata timp sa inregistrez.
Sunetul digital are ceva toxic, chiar cand e numai lapte si miere, se taie prea repede, nu are corp, de aceea cere la amplificare scule de zeci de mii de euro.

In fine... dupa ce m-am inconjurat de cd uri, ca noi toti, ascult putinele discuri si casete... Coool ! :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by West »

Kostas wrote:Discurile de la amici, care nu vreau sa le uzez le inregistrez cu bune rezultate pe casetofon.
Ce fel de rezultate bune? Poate suna casetofonul la nivelul vinilului? :roll: Nu cumva este ca atunci cind in loc sa citesc romanul ma multumesc cu un rezumat de pe net?
porto wrote: Cei care inca nu ati trecut la ascultat muzica pe vinyl cred ca pierdeti ff mult din dulceata , vraja si misterul sunetului de vinyl. Pacat !

Romi
Dar cei care ati trecut la vinil, ati pierdut ceva fata de cd/sacd/xrcd, etc.?
Intrebarea este serioasa, nu-si au rostul raspunsurile la misto.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

West, suna destul de apropiat de disc, important este ca nu se interpune acel "mar otravit" care este codarea in digital !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by West »

Am avut si eu o auditie, de scurta durata, pe un pickup bun. Era o piesa vocala. M-a uimit cit de live si bogat armonic era sunetul. M-a cucerit pe loc.
Ceea ce ma inhiba este pretul trecerii la vinil si senzatia ca este cam greu cu discurile. Dar am un gind mereu spre vinil si probabil ca este greu pina iti cumperi pickup-ul.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by nicumur »

Ieri a venit acasa un CD audio castigat de nevasta-mea la un concurs.
Neavand ce face, a trebuit sa i-l pun sa-l asculte.
Sincer, nici nu m-am uitat cine canta, doar am observat ca CD-ul era inscriptionat mare cu "Manufactured especially for Romania" sau cam asa ceva.

Cand l-am ascultat, era sa-mi pice fatza - sau urechile :mrgreen: cred ca un CD mai prost inregistrat si/sau masterizat ca asta n-am mai ascultat de ani buni de zile.
Bine si muzica era ceva gen 5 chitari in acelasi timp cu o linie melodica de cacao, dar asemenea liniaritate, "lodness war", lipsa de coerenta, de dinamica, de separatie a instrumentelor, de voce parca inregistrata din butoi, rar mi-a fost dat sa ascult. Pur si simplu se aude groaznic, cred ca si un MP3 la 128 Kbs s-ar auzi mai bine decat acest CD "original".

Mare pacat ca s-a ajuns aici :!:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kostas »

Nicu, am avut si eu CD gratis din Germania, cu ultimile aparitii - culmea , lucruri decente, muzica englezeasca sau nemtzeasca in engleza, masterizat ooorrriiibbbbiiiillll ! :evil:

Morala : traiasca MP3 viitorul de aur al omenirii ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

deoarece am fost intrebat de mai multi despre niste sugestii legate de preuri PHONO din categoria "ieftine si bune", postez aici pe forum sa citeasca mai multi.

In categoria cea mai ieftina (100....300 euro) consider ca preul Cambridge Audio Azur 640p nu are nici o concurentza la pretul sau:

http://www.cambridgeaudio.com/set_terri ... php?PID=29


Urcand in pret dar si in calitate (zona 500....800 euro), preuri bune mai se pot gasi la:

1) UK - Trichord Research unde modelul Dino este ceva deosebit. Unii (care se pricep) spun ca asta ar fi la cel mai bun raport calitate/pret. Exista diverse combinatii cu 3 feluri de surse, depinzand de buget:

http://www.trichordresearch.com/dino.html

2) UK - Graham Slee - unde gasim preuri dedicate MM si dedicate MC. Este deasemenea considerat de multi un best-buy la un raport exceptional pret/calitate:

http://www.gspaudio.co.uk/preamps/gram_ ... anfare.htm

http://www.gspaudio.co.uk/preamps/analo ... oducts.htm

3) UK/China - Musical Fidelity - ceva de luat in seama, mai ales acum la preturi ceva mai mici datorita productiei in China:

http://www.musicalfidelity.com/products ... lpsv8.html

http://www.vinylengine.com/library/musi ... /xlp.shtml

4) Italia - Monrio - ceva interesant si ca orice oferta italiana (la modul general) are un raport calitate/pret excelent:

http://www.monrio.it/en/product_detail.asp?cacod=3



Urcand din nou in pret (800....1200 euro):

1) Japan/China - CEC PH 53 - la un pret de aproximativ 1000 euro nu cred ca are vreo concurenta. Mai ales ca eu il am de ceva vreme si am facut diverse teste si comparatii, consider ca mai degraba se incadreaza in categoria preurilor phono de 2000....3000 euro. Este un preu extrem de dificil si neconventional. Necesita input XLR si merita amplificare balansata. Conteaza enorm cablurile si suna mult superior cu filtre de retea (230V) sau pe conditionatoare. Sunetul este foarte detaliat si undeva cu tendita bright care insa poate fi temperata din cabluri. Cred ca amplificarea ideala e una pe lampi datorita rezolutiei cateodata nesuferite.
E recomandabil sa fie tinut non-stop in priza. Suna cel mai bine dupa aprox. jumatate de zi de stat in priza, recomandabil 24 de ore.
Partile slabe - alimentarea in comutatie, sensibilitatea mare la campuri electromagnetice (insa e un preu activ cu o panta foarte mare) si asamblarea in China.

http://www.cec-web.co.jp/products/amp/ph53/ph53_e.html

2) UK - EAR-Yoshino (De Paravicini) - bazicul este faimosul 834 P unde variantele sunt legate de finisaj cutie. Masca cromata costa cam 100 lire sterline in plus. Preu cu 3 lampi ECC83 si traf de intrare pentru MC, creatia secreta si personala a lui Tim De Paravicini. Pretul este aproximativ 1000 euro. Exista si variante EAR superioare dar la alti bani.
Sunetul este mare si cald, se remarca media imensa si naturala. Suna "mare" si pe scule "mici". Extrem de bun in zona vocii umane. Poate fi upgradat usor prin schimbarea lampilor (rusesti EH remarcate "EAR") cu unele NOS de calitate.
Extrem de sensibil la cablul de alimentare si curent. Este recomandabil de folosit pe filtre de curent sau conditionatoare, caz in care i se dubleaza calitatea audio.
Datorita trafului de intrare pe MC cat si lampilor, zgomotul este extrem de mic.
Partile slabe - nivel cam mare de distorsiuni (o parte de tip "lampofil") si o alimentare primitiva care depinde mult de calitatea curentului alternativ de retea.

http://www.ear-yoshino.com/products.php?catId=6#

3) USA/China - PS -Audio GCPH - un raport pret/calitate excelent. O alimentare zdravana si bine facuta. Nu l-am avut sau testat iar ceea ce spun e de la altii (pe dincolo, oameni seriosi si nu pulifrici de forumuri). Merita o amplificare balansata (pare cam obligatorie) si e foarte bun in raport cu priza (230V). Conteaza enorm cablurile avand un sunet mai viu, mai "trezit", mai alert dar nu neaparat bright. Isi depaseste lejer pretul la capitolul calitate audio oferita. Pe dincolo unii l-au pus in sisteme "grele", amplificari balansate. E recomandabil sa fie tinut non-stop in priza. Nu se incinge tare.
Partile slabe - e fabricat in China si nu seamana doua aparate intre ele (la sunet). Insa nu au caderi, defectiuni, sunt fiabile.

Cam atat deocamdata, poate au si altii alte sugestii cu rugamintea sa fie fondate, gandite si studiate nu chestii "papagalicesti" repetate din "cultura de net".
Daca mai aflu cate ceva, voi continua.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply