Ce boxe preferati

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Ce boxe preferati

Post by LEKTOR »

Ce ati prefera (presupunem ca toate boxele mentionate contin acelasi tip de difuzor facut de aceeasi companie-high-end speaker manufacturer )

- o boxa pe 3 cai, woofer de 15",6.5" midrange,1" tweeter
- o boxa pe 3 cai, 4 woofere de 6.5",4" midrange,1" tweeter
- o boxa pe 2 cai - 1 mid/woofer de 6.5",1" tweeter - plus un subwoofer dedicat de 12" ( mai mic decit wooferul de 15" - mi-am zis pt ca acest 12" sta singur in enclosure ,fara alte difuri si interactii )

Ce vreau eu sa aflu din acest mini chestionar - ce conteaza la o boxa bine designed - nr de difuzoare, tipul de difuzoare - woofer,mid,tweeter, marimea difuzoarelor !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ce boxe preferati

Post by Micky »

Un raspuns pe care nu-l astepti dar e scurt ar fi: Asculti si alegi!
Alt raspuns ar fi atat de complex ca imi este greu sa raspund pentru ca aici intervin multi factori de la constructia incintei care mai mult ca sigur difera... pana la tipul si calitatea de crossover folosit. Dar asta e cam tehnic pentru mine.
Lasa-ma sa-ti zic ca esti prea analitic, dar nu contest ca nu e o calitate.
Bafta in gasirea unui raspuns mai bun!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

Ce ati prefera (presupunem ca toate boxele mentionate contin acelasi tip de difuzor facut de aceeasi companie-high-end speaker manufacturer )

- o boxa pe 3 cai, woofer de 15",6.5" midrange,1" tweeter
- o boxa pe 3 cai, 4 woofere de 6.5",4" midrange,1" tweeter
- o boxa pe 2 cai - 1 mid/woofer de 6.5",1" tweeter - plus un subwoofer dedicat de 12" ( mai mic decit wooferul de 15" - mi-am zis pt ca acest 12" sta singur in enclosure ,fara alte difuri si interactii )
doar pe aia care suna mai bine! :D
Ce vreau eu sa aflu din acest mini chestionar - ce conteaza la o boxa bine designed - nr de difuzoare, tipul de difuzoare - woofer,mid,tweeter, marimea difuzoarelor !
de exemplu, eu pe vremea cand credeam ca cele mai bune boxe sunt alea cu cat mai putine difuzoare, am ascultat una cu MULTE difuzoare (o droaie puse si pe fatza si pe spate) care m-a facut praf!

Apoi cand credeam ca un difuzor mic e mai bun ca unul mare, ca ala mare e lenes, tocmai am ascultat una cu ditamai ligheanul (Tannoy) care m-a socat de atata finete!

Atunci cand eram convins ca o boxa cu SPL mic e mai rafinata decat una cu SPL mare, ca cica asta ar fi fost calea spre "nirvana" in audiofilie, aka de la vreo 86dB SPL in jos, atunci am ascultat una de 92 dB care era finetea si gingasia in domeniu! (Triangle)

Iar atunci cand credeam ca o boxa trebuie sa fie GREA ca sa garanteze ceva calitate, am ascultat niste aschimodii usurele ca fulgul si facute din placaj de la lazile de mere (NEAT Petite) de am ramas masca de atata finete, sounstage, viata in sound si corectitudine! (am glumit cu merele! :D )

Asa ca intr-un final nu poti spune ca alergi mai repede cu trei roti in loc de patru, nu poti spune ca difurile mari sunt mai bune ca alea mici, nici ca multe mici sunt mai destepte ca putine mari si nici ca putine difuri sunt mai minunate ca o gramada! Pur si simplu conteaza implementarea, realizarea punctuala si astfel de generalizari nu arata decat lipsa de experienta si necoacerea celui care le afirma si care crede in ele!

Toate solutiile reprezinta o suma de compromisuri diverse. In orice realizare de genul asta nu le poti avea pe toate, castigi una, pierzi alta, ideea e ca rezulatul sa fie pe placul cui le aude si le are.

Nu se poate decreta o solutie care le bate pe toate, de exemplu bass-reflex cu difuri de bas de 16cm si 2 cai, pur si simplu pe oricare cale poti atinge o anumita "nirvana". Depinde de ala care le proiecteaza si le realizeaza, depinde de urechea respectivului.

In mod normal, fiecare solutie are dezavantajele sale, de exemplu difurile mari si grele au inertie, alea mici nu au SPL, goarnele induc o coloratie, BR-ul are problema lui cu aerul pe portul de "evacuare", etc,etc,etc.

Asa cum fiecare material folosit la facerea unei membrane de difuzor induce inerent o usoara coloratie si influenta in sunet.

Iar cum niste difuzoare bune, mari sau mici NU garanteaza o incinta buna, cum un filtru facut cu condensatoare nobile si bobine de argint nu garanteaza nimic, cum nici o cutie rigida nu e totul, sau un mega-super calcul pe un mega-computer, nimic din astea nu garanteaza un rezultat infara de suma finala, ceea ce rezulta din alegerea unor anume compromisuri care vor interactiona intre ele in parametrii cu multe variable.
Stapanirea acestor lucruri, cat si evitarea sa spui "Merge si asa", dar si atentia asupra oricarui detaliu, oricat de neinsemnat ar parea, da intr-un final o creatie numita generic "high-end audio".

Asa ca raspunsul la intrebare e simplu - prefer boxele care suna bine. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce boxe preferati

Post by LEKTOR »

Mai adaug ceva - am uitat sa mentionez boxele cu un singur difuzor one way wide-range - aveti ceva experienta cu asa ceva ?

La japonezi era un trend acum 3-4 ani sa cumpere difuzoare rusesti din radiourile acelea mari, din lemn masiv pe lampi - daca va mai amintiti de Estonia - gasisem la un moment un forum cu asa ceva iar oamenii erau f.f. multumiti !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

La japonezi era un trend acum 3-4 ani sa cumpere difuzoare rusesti din radiourile acelea mari, din lemn masiv pe lampi - daca va mai amintiti de Estonia - gasisem la un moment un forum cu asa ceva iar oamenii erau f.f. multumiti !
am avut un Baltica din 1947. Diful cam de vreo 16cm, hartie bineinteles, impedanta 16 ohmi. Ascultam Europa Libera si se auzea foarte, foarte fin! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ce boxe preferati

Post by SOLO »

Lektor , din experianta de pana acum mi-am dat seama ca nu exista boxe perfecte . Fiecare proiect e un compromis , acelasi lucru o spunea cineva pe un alt forum si mare dreptate avea .
Daca o sa mergi pe ideea "Aleg ce-mi place" o sa numai de castigat .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by TomJones »

Acum se pune foarte mult accent pe design in detrimentul calitatii, tot felul de goarne date cu lac de pian samd...prefer niste boxe mai putin aratoase, dar ca sunet optime

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

TomJones bine ai venit si pe forumul asta! Daca simti nevoia, te poti prezenta si la locul de "Buna ziua".
Acum se pune foarte mult accent pe design in detrimentul calitatii, tot felul de goarne date cu lac de pian samd...prefer niste boxe mai putin aratoase, dar ca sunet optime
Acum se pune foarte mult accent pe design in detrimentul calitatii, tot felul de goarne date cu lac de pian samd...prefer niste boxe mai putin aratoase, dar ca sunet optime
pare simplu, majoritatea dintre noi spunem pe un forum cu nonsalantza ca nu ne pasa de aspectul boxelor (sculelor audio, rack-ului, etc) insa atunci cand ajungem cu banisorii in mana in fatza rafturilor cu bunatati, gandim un pic altfel.

De exemplu putem gandi ca:

1. daca dau banii de o masina pe doua boxe urate...va trebui sa ma justific in fatza nevestei! Plus ca ma scol dimineata peste vre-o cateva luni si cand vad urateniile in sufrageria mea si imi vine in cap suma platita, mai ia cu lesin de la stomac si mi se strica ziua.

2. daca intr-o zi vreau sa le vand (ceea ce sa fim sinceri, se petrece inevitabil intr-o buna zi !) va fi dificil sa scot la vanzare urateniile scumpe!

3. daca vin in vizita prieteni sau rude si imi vad ladoaiele oribile, poate ca vor auzi de la nevasta cat au costat, poate ca la prieteni le spun si poate ca unii sunt bine informati. Chiar daca mie imi plac cum se aud, totusi am o strangere de inima cand vin musafirii astia si se uita lung la uratenii.....! :D

Astfel ca de acord, sunetul primeaza insa unele urate ca porcu' trebuie sa sune al nabii de bine ca sa fie si...maritate cu nunta frumoasa ! :D

Cat priveste lazile frumos lacuite care suna ca naiba, aici nu exista discutie, sunt de evitat si sunt accesorii destinate snobilor. In fond ii fac pe acestia fericiti si asta nu e un lucru rau.

Si mai e chestie, nici un producator care a investit mult in facerea unei incinte acustice de buna calitate nu-si va permite sa faca economie la finisaj. Macar si din simpla mandrie profesionala!

Iar aici discutam de un domeniu in pragul artei. Consumatorii specifici au inclinatii spre frumos, e greu sa nu ti seama si de estetica/design cu asemenea lume ! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Ce boxe preferati

Post by felixx »

100% de acord cu momolo:
Toate solutiile reprezinta o suma de compromisuri diverse. In orice realizare de genul asta nu le poti avea pe toate, castigi una, pierzi alta, ideea e ca rezulatul sa fie pe placul cui le aude si le are.
Varianta DIY. :oops: (cei care nu agreeaza treceti cu vederea)
As avea cateva opinii personale bazate pe unele experimente de constructii incinte:
Despre un singur difuzor...
-daca ne referim strict la difuzoarele fullrange (daca exista asa ceva..) cu diametre mari 12"-15" va trebui sa alegem foarte atent.
Am experimentat cateva incinte printre care si cu difuzoare Supravox (8")care au un nume la capitolul asta de ceva ani buni.
Din punctul meu de vedere aceste tipuri de difuzoare iti ofera "ceva" ce sistemele pe mai multe cai nu iti ofera,insa nu sunt perfecte pe toata gama de frecvente reprodusa.Unele necesita atasarea de tweeter altele de extensie cu woofere dedicate.Insa multi care au experimentat incinte pe mai multe cai,in final au adoptat aceasta solutie,combinata bineinteles cu celelalte elemente din sistem care au satisfacut pe deplin.
Nu orice difuzor cotat ca wide sau full range va fi categorisit ca high-end.
As aminti doar cateva nume,pentru exemplificare:
-Feastrex
-Fertin
-Exact
-Supravox
-Hartley
-Aer
-Lowther
Pe doua cai,d.p.m.d.v. varianta coaxial sau dualconcentric ar da cele mai mari sanse de reusita la capitolul timbru tonal,extensii joase-inalte:
-Tannoy -adevaratul si se pare unicul care este perfect aliniat si cotat ca difuzor dualconcentric(-sunt la mine in cutii "in asteptare"-studiu si incerc sa le gasesc o casuta)
-Altec + 2" tweeter (-la fel in cutii + studiu + casuta)
-PHY KM30-audiat in doua tipuri de incinte.

Tannoy si Altec sunt cotate afara ca "must listen".Viteza,sensibilitate, rafinament,detalii...intr-un cuvant-echilibru.
La variantele pe mai multe cai apar unele probleme de implementare,echilibrare, constructie a filtrelor de separatie,greoaie si de multe ori greu de pus la punct chiar cu aparatura performanta si la final se trece la acceptarea de compromisuri mai mari decat variantele de mai sus privind amprenta tonala,punandu-se accent mai mult pe design si masurari electrice si mai putin timbru tonal,dandu-se vina bineinteles pe celelalte componente din sistem. 8) ...de cele mai multe ori.
(Cel putin pentru mine timbrul tonal" conteaza mai mult decat o masuratoare electrica...vezi mai sus difuzoarele wide-full-range :wink: ).
Daca ar fi eu sa aleg....as alege doua cai cel mult,cautand prima data tonul,apoi difuzoarele folosite,tipul de incinta,electronica utilizata,etc.
Cred ca m-a luat valul...si ma opresc.

Tragand linie....inchei tot cu momolo:
Toate solutiile reprezinta o suma de compromisuri diverse. In orice realizare de genul asta nu le poti avea pe toate, castigi una, pierzi alta, ideea e ca rezulatul sa fie pe placul cui le aude si le are.
Sa alegi cu ...rabdare. :!:
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

felixx
Daca ar fi eu sa aleg....as alege doua cai cel mult,cautand prima data tonul,
si din ceea ce ai scris mai sus imi rezulta ca ai un mod de apreciere foarte analitic. Cauti tonul, timbrul inainte de altele. Asta inseamna ca esti greu de multumit! :D

Ce spun aici e oarecum legat de alt subiect, modul de apreciere a unui sistem audio.

Interesant este ca redarea unei inregistrari se poate face extrem de fidel, detaliat si aparent corect sub game/tonuri diverse ca de la zi la noapte. Adica poti avea perceptia realismului in sunet intr-o gama, sa zicem popular, infundata, cu inalte timide insa poti avea o egala perceptie (ma refer la calitatea perceptiei legata si de realism ca notiune relativa) intr-o gama cu preponderenta inalta, multe inalte, totul virat spre bright.

De aceea putem asculta de exemplu, doua sisteme audio high-end, fiecare sunand complet diferit si sa nu ne putem decide care e mai bun ?! Sa ne placa ambele. Fiecare impunand o senzatie de realism si naturalete, avand detaliu foarte bun, etc,etc, insa in nuante si tonuri de culoare complet diferite, complet opuse.

Astfel ca cei care sunt cu preponderenta atenti la timbru si echilibru tonal sunt cei mai stabili in preferinte si mai hotarati in ceea ce le place.

Urmarirea echilibrului tonal pare o treaba simpla, insa nu e deloc asa. Acesta nu este singura calitate a sunetului, exista altele la fel de importante insa la echilibrul tonal sunt in general atenti profesionistii un audio si e calitatea care conteaza cel mai mult in monitorizare. Dar este si cea mai usor alterabila calitate a sunetului cat si cel mai greu de obtinut, opusa antagonic coloratiei in sound!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
bubuluna
Posts: 5
Joined: 10 Oct 2008, 11:33

Re: Ce boxe preferati

Post by bubuluna »

mie imi plac panourile electrostatice! Asa ca am scapat de grija diametrului la difuzoare! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Astea se pot numi "boxe" ?!

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Ce boxe preferati

Post by CC_TM »

Din cele 3 optiuni descrise mai sus, prima este cea preferata de mine.

A treia varianta poate fi luata in considerare, in cazul in care integrarea subwooferului in sistem este bine facuta, ceea ce nu e deloc usor.
A doua varianta pica din cauza difuzorului de medii de 4". Personal prefer difuzorele de medii de 6.5".

Daca ar exista in oferta firmei respective o boxa cu 2(sau 4) difuzore de bas de 6.5", unul de 6.5" pe medii si o inalta de 1", acesta ar urca pe primul loc in topul preferintelor.

Deasemena, o auditie ar clarifica mult mai bine ordinea preferintelor :wink:
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce boxe preferati

Post by momolo »

CC_TM nu crezi ca diametrul difuzoarelor utilizate intr-o incinta acustica NU are nici o relevantza atunci cand vorbim de calitatea sunetului ?! Cel putin intre anumite limite, adica nu discutam aici de ciudatenii. Iar in cele 3 exemple sunt date diametre larg raspandite si nu din gamele extreme.

Plus de asta, in chestionar nu este specificat spatiul de auditie.

Probabil cu totii intelegem din oficiu ca e vorba de o camera de locuit, insa nu stim daca una mare sau una mica?!

Crezi ca intr-o camera mica o incinta cu multe difuzoare (mari) ar suna la fel de (cel putin) coerent ca una cu, de exemplu, doua difuzoare mici ?

Si, totusi, din cate mai stiu si eu exista difuzoare de medii de 4" formidabile (si nici macar scumpe) dar si difuzoare de medii de 6,5" proaste!

Dar hai sa spunem ca discutam de alea de 4" si 6,4" bune. Crezi ca diametrul membranei este o caracteristica atat de principala incat sa duca la ....o alegere doar pe acest crieriu ?!

Cel putin mie, diametrul nu-mi pare un criteriu principal de alegere iar in privinta numarului de difuzoare, lucrul asta e relativ la MULTI alti factori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Ce boxe preferati

Post by puf »

Eu sunt de acord ca nu conteaza diametrul difuzoarelor sau numarul de cai in aprecierea calitatii sunetului.
Exista insa diverse impresii si experiente personale in diverse situatii care tind prin asociere sa creeze un mod de a judeca dupa aceste criterii.
Modul de gandire uman foloseste frecvent asocieri in incercarea de a sistematiza informatia, formand reguli pentru a rationa mai simplu si eficient.

Si eu mai am tendinte sa resping sau sa desconsider in start o solutie numai pentru faptul ca toate produsele testate de mine si care foloseau acea solutie erau dezastre.
La mine in camera (aproximativ 15m) cel mai bine s-au integrat incintele mici cu difuzoar de bas de 16cm, mai mici de atat nu aveau suficienta autoritate si extensie in frecventa, mai mari erau deja supradimensionate, sunetul parea complet dezechilibrat.Asta inseamna ca solutia data de diametru de 16cm este valabila? nicidecum, sunt sute de incinte ce folosesc astfel de difuzoare si fiecare suna diferit.
Parerea mea este ca nu trebuie sa existe ideii preconcepute care se vor transforma in timp in idei fixe.O astfel de abordare limiteaza orizontul aprecierii sau alegerii unui sistem sau incinte, dupa niste canoane ce se pot dovedi fara noima sau chiar gresite.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ce boxe preferati

Post by yinyangbt »

Daca e vorba numai de calitatea sunetului emis, evident ca numai urechile pot spune "pe ascultatelea".Daca mai intervin si alte considerente, preferintele se mai pot modifica...discret,mai ales cind e vorba de WAF :lol:
Personal, nu am nici o idee preconceputa, acasa am bookshelfuri, dar mi-au placut foarte mult floorstandere bune puse in conditii OK (ma refer la faptul ca nu am ascultat -pina acum,cel putin-"dulapuri" in camere de bloc care sa-mi placa)

Post Reply