Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

A fost odata ca niciodata
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Uite de asta utasem, Gumela, guma de mestecat care iti rupea dintii. :D Mai erau si caramele negre, tari ca piatra, la care molfaiai o ora si paleurile Delicia , tari si sfaramicioase.
Last edited by Kostas on 28 Oct 2008, 16:49, edited 1 time in total.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Caramelele alea negre erau penale! Le sugeai ca nu era posibil sa le mesteci, ti-ar fi trebuit maxilare de dinozaur!
Insa cele cu aroma de cacao erau bune. Tari, da' bune!

..Si guma aia de mestecat tare la care aroma disparea in 3 secunde! Prima oara cand am morfait guma straineza de la shop, cred ca am mestecat-o doua zile de fericire!

Copiii din ziua de azi nu resimt la nimic atata bucurie cat simteam noi atunci la mestecarea unei lame de guma americana originala!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

Se mai gasea "ciunga' daia americana pe stadioane, la meciurile de fotbal ,la rromi impreuna cu susan si seminte.

Cele mai raspindite - Juicy fruit - pachet galben, Peppermint - verde, Spearmint-alb - mai rar, in special pachetul cu 10 lame - Brooklyn ( care era fabricata in Italia,cu toate ca numele si podul desenat pe pachet erau de peste ocean - http://seattletimes.nwsource.com/html/n ... gum01.html )
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

LEKTOR
Cele mai raspindite - Juicy fruit - pachet galben, Peppermint - verde, Spearmint-alb - mai rar, in special pachetul cu 10 lame - Brooklyn ( care era fabricata in Italia,cu toate ca numele si podul desenat pe pachet erau de peste ocean - http://seattletimes.nwsource.com/html/n ... gum01.html )
Se mai gasea "ciunga' daia americana pe stadioane, la meciurile de fotbal ,la rromi impreuna cu susan si seminte.

Cele mai raspindite - Juicy fruit - pachet galben, Peppermint - verde, Spearmint-alb - mai rar, in special pachetul cu 10 lame - Brooklyn ( care era fabricata in Italia,cu toate ca numele si podul desenat pe pachet erau de peste ocean - http://seattletimes.nwsource.com/html/n ... gum01.html )
Interesant! Deci si noi mestecam ciunga italieneasca (facuta la Milano) crezand ca e original americaneasca! Iar acum incep americanii s-o importe si la ei! :lol:

Intradevar, pachetele galbene si verzi erau cele mai raspandite. Imi aduc aminte ca, in povestea spusa mai sus despre capacele de bere, pentru o scurta perioada de timp au circulat si "bancnote", adica ambalajul acestor pachete de ciunga.

Imi aduc aminte si ca mie imi placea pachetul alb, care intradevar, era cel mai rar.
Se mai gasea "ciunga' daia americana pe stadioane, la meciurile de fotbal ,la rromi impreuna cu susan si seminte.
dar de acele acadele tziganesti care erau vandute de tziganci la coltul strazii, isi aduce careva aminte?!

Eu ceea ce-mi amintesc e ca stateau tzigancile cu niste saci de panza scurtati, in care aveau gramada cu acadele, pe strada, la intrarea in curtea scolii si strigau "Cocoseiii, cocoseiii cupii!"

La inceput aveau acadele rosii, semi-transparente, puse pe un betisor subtire si costau aprox. 1...2 lei iar apoi le-au facut 3 lei, dupa ce sporisera vanzarea. Practic, pe la pauza de pranz vindeau tot.

Stiu ca exista acea moneda mare de 3 lei, ceva mai rara pe vremea aia, cand leul avea valoare mare (o prajitura, amandina, costa chiar si 1,25 lei!)

Apoi au aparut si cu acadele culoare roz (eventual cu dungi albe sau rosii) din zahar mat, unele sub forma de bastonase. Astea au fost mai scumpe inca de la inceput, nu oricine si le permitea. Evident, noi copii nu aveam nici un ban, parinti nu obisnuiau sa ne dea la nici unul nimic. Tin minte ca nici un copil nu facea exceptie, toti eram practic egali, nu existau favorizatii si fitzosii pe vremea aia. Eventual, imi aduc aminte, aveam pe unul mare tocilar care era fiul unei profesoare si noua ni se parea ca profesorii il favorizeaza pe el la note, in realitate baiatul invata ca un papagal tot ce ni se cerea ca altfel il rupea maica-sa in bataie, ca sa nu o faca de ras prin scoala.

Tin minte ca era mare lucru daca aveam 3 lei si ca fiind prin primele clase de scoala m-am revoltat cand au scumpit acadeaua aia rosie, "cocoselul", de la 1...2 lei (cred totusi ca la inceput era 1 leu) la 3 lei!

Atunci, asta imi aduc aminte perfect, la pauza prelungita de la pranz, am iesit afara pe strada impreuna cu un coleg (amandoi pusi numai pe facut probleme la toata lumea! :lol: ) si in timp ce el distragea atentia tzigancii cu o diversiune, eu am venit din fuga si i-am rasturnat saculetzul cu acadele rosii direct in mijlocul strazii. Tziganca s-a luat la fuga dupa mine super-furioasa si a iesit o harmalaie generala. Toti copii s-au repezit sa adune de pe jos zecile de acadele risipite si eu fugeam in cerc cu tziganca dupa mine care ma injura de mama focului.

In fuga am apucat sa infig mana in sacul cazut pe jos, in care mai ramasesera destule acadele si am zbughit-o direct acasa sa nu fiu prins in zona de catre tzigani. Tin minte ca mi-am savurat pretioasa "prada", vreo 5 acadele, insa lu' soru'mea nu i-am dat (le-am ascuns) ca sa nu carecumva sa ma toarne ca mancam sigur bataie!

Am scapat basma curata, ai mei nu au aflat decat mult mai tarziu, iar profesorii nu au stiut nimic. Insa toti ma considerau un erou, deoarece ma luptasem cu "balaurul" iar in ziua aia s-au indopat toti cu acadele.

Insa multa vreme dupa aia nu intram in scoala pe poarta principala ci prin spate, sarind gardul. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

De mentionat ca, intre sesiunile de vinzari de cocosei la scoli -si ulterior si covrigi - acei tzigani lucrau si ei - mergeau cu carutele printre blocuri si culegeau de la populatie " borcane goali baeti "
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Cea mai tare bacnota era hartia de la guma "Ion" greceasca care facea mai mult decat o hartie de pachet de Brooklyn . Dar... mai vedeti pe undeva lame de guma :?: acum sunt numai pastile la care iti explodeaza in gura. :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Kostas »

Mai erau si bastoanele tip militian din plastic , pline cu bomboane rotunde, boabe, de culoare incerta, tari si foarte dulci. Se gaseau in cofetarii (in care se gaseu si tigarile Amiral expuse a sa nu fie tejghelele goale). :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by saureign »

da' praj'tura generic intitulata "ponci"?
da' formatiile "vocal-instrumentale"?
da' robotzeii din pachete goale de tzigari?
da' sacosa de fash care se plia si se facea portofel?
da' inghetzata Polar ca un pachet de unt, care se topea instantaneu?
da' uniforma de shoim al patrii, toata dintr-un plastic ordinar portocaliu?
da' practica agricola, cand incercam sa fugim care-ncotro de la "locul crimii"?
da' bancurile cu Tcheashka, spuse pe strada, cu glas mic?
da...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by kaav »

Fiecare a descris viu si cu emotie acele vremuri apuse.Ce pacat ca tot ce sa pomenit aici, la nivel de emotie seamana cu un cantec de lebada.Azi ai internet (mare rahat de sfantu' Grall ) ai ''de toate :twisted: '' , mai putin ragaz pentru tine,ai o lume sparta in cioburi mai mici...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by TomJones »

kaav wrote:Fiecare a descris viu si cu emotie acele vremuri apuse.Ce pacat ca tot ce sa pomenit aici, la nivel de emotie seamana cu un cantec de lebada
Asa este, ca mijloc de socializare si distractie au fost vremuri foarte frumoase. Pustimea de azi nici nu stiu ce au pierdut.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by akaiofil »

TomJones wrote: .......
Asa este, ca mijloc de socializare si distractie au fost vremuri foarte frumoase. Pustimea de azi nici nu stiu ce au pierdut.....
Era lumea mai blinda si mai unita sub o apasare comuna. Existau vise si visatori. Din pacate e singurul aspect cit de cit linistit al epocii. Un detinut politic sau familiile celor morti pe la casa poporului sau canal, sigur nu vad acele vremuri cu aceiasi ochi. Si exemplele sint mult mai multe. Dar din punct de vedere strict al copilariei, eu nu regret nimic. Chiar a fost fericita.
It's the music, stupid!

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by Schindler »

Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui Ceasca... ?

Foamea
Frigul
Frica
Propaganda dementa comunista
Izolarea de tarile civilizate si sentimentul ca eram fortati sa traim intr-un lagar mai mare
Cozile
Spaga
Scara inversata a valorilor
..... si multe altele ...

Desigur, am intilnit persoane care sustin ca pe atunci era mai bine ... le-am recomandat sa emigreze in Coreea de Nord sau in Cuba, unde ar fi primiti cu bratele deschise ( chestie de propaganda comunista ) si ar trai foaaarte asemanator cu viata pe care am dus-o pe vremea lui Ceausescu
( era sa zic "pe vremea comunistilor" , dar vremea comunistilor e si acum pe la noi... )
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
alexxace10
Posts: 54
Joined: 27 Feb 2009, 13:17
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by alexxace10 »

Frumos subiectul.Si eu eram mic tracotar pe atunci si imi curgeau ochii pe la vitrinele shop-urilor.Erau si atunci dar cu mari greutati se cumparau .Mai cu unul care lucra in strainatate sau cei de aveau rude.Oricum un deck Akai era o poala de bani.Am avut si eu ,ma rog eu, tata un amic care era pe la Comertul Exterior si asa a inceput nebunia.Primul A fost un AKAI CS-M01A si dupa aia un GX-A5 prin 1985 .Apliful il am si acum un AM-U 210.Ce vremuri frate,trageam dupa vinil de la o tanti stewardesa care aducea muzichie.Vremuri.
Averea:OPPO BD-95, NAD 375 BEE, YAMAHA RX-A 2020,Anthem A2 Statement, MA GS10, PSB T 65, PSB C 40, PSB B25, Cambridge Audio DVD 89, NAD DAC 1 Wireless, Pioneer CT 737

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne facea sa innebunim pe vremea lui ceasca...

Post by momolo »

Primul A fost un AKAI CS-M01A
fara nici o gluma, deck-ul asta suna formidabil!!! L-am avut acum vreo 10 ani (un prieten m-a rugat sa i-l repar si pe vremea aia mai aveam timp)

Am ramas uimit cum putea sa redea mai ales ca nu ma asteptam! Pe vremea aia mai aveam inca un JVC cap de serie 1994 cu 3 capete si dual capstan cumparat de nou. Daca nu ma insel, AKAI-ul asta desi avea zgomot mai mare....suna mai bine! Nu mi-a venit sa cred!

Cred ca defectul era motorul dus. I-am pus un Sankyo, aveam "provizie"...dar si timp de deastea!...

Pe REC nu e mare branza de capul lui, circuitele de redare-rec sunt full-tranzistor, tin minte ca singurele integrate sunt ampliful de casti si Dolby (cred ca Hitachi). Cap normal, nu e GX.
Dar in ciuda faptului ca e o simpla trancota, pur si simplu suna formidabil! In opinia mea MULT peste Gx-urile care nu sunt capete de serie! La comparatie cu un Gx-F35 (in stare buna), M01A suna dramatic mai bine !

http://www.ad-bg.net/photos/104414.jpg
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply