Boxe mari in spatii mici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

Incercand sa judecam fiecare cu cat mai multa obiectivitate (de care e in stare), putem ajunge si la concluzia ca niste boxe mari (conditie necesara pentru un SPL mare) sunt de preferat unor bookshelfuri, chiar si in spatii mici, dar nu in orice conditii. Asta inseamna ca nu orice boxa mare suna neaparat mai bine decat un bookshelf dar ea exista cu siguranta (vorbind si de aceeasi categorie de buget). Totul e sa ai destula experienta, posibilitatea, rabdarea si, de ce nu, norocul sa gasesti si alegi boxa (mare) potrivita. Ceea ce pentru multi dintre noi poate ramane o …himera
hi-end wrote:Incimta acustica tip VTP cred ca are cel mai mare randament si cred ca daca este bine facuta poate intrece incinte de mii de euro
Pe bune (adica ai ascultat asa ceva) sau e la 'shto?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

nicumur wrote:Probabil ca aceasta disputa isi are originea in piata actuala - bookshelfuri "scumpe" care costa destul de mult si care se aud bine spre foarte bine si floorstandere (lazi cu difuzoare) facute pe genunchi, pe vapor (nici macar in mainland China) care suna ca porcu' injunghiat si care costa infinit mai putin decat o pereche de bookshelfuri "normale" si care sunt luate drept referinta de multi "audiofili".

O boxa de raft (nu cele pe doua cai care cantaresc 50 Kg bucata) nu va putea niciodata sa sune ca o boxa de podea cu un volum de 2 3 sau 5 ori mai mare.
Sa ne intelegem inca o data: diferentele intre boxele de raft si cele de podea sunt date (in umila mea parere) doar de basul scos de ele.
Binenteles, perfect de acord!!! Eu asta incerc sa spun ca o boxa de raft doar de serie superioara s-ar auzi mai bine ca una tip stand dar mai slabuta. In cazul meu n-as fi tampit sa spun ca 805s s-ar auzi mai bine ca 803S.....dar in schimb fata de un 704...da, se aude superior. Imi aduc aminte ca am fost la hafner acum 1 an si am ascultat Dynaudio Confidence C1 - 5000 euro fara stand (cinci mii euro-enorm ptr booksheelf). M-am uita la ea, m-am scarpinat dupa ureche si chiar i-am zis: "D-le Hafner nu pot sa cred ca asta suna bine chiar daca costa atat" Raspunsul a venit ca un harachirii in stilul Hafner: "Nici nu ma indoiesc ca aveti alta opinie din moment ce nu ati ascultat-o, dar ca sa va schimbati parerea va propun un test"....a urmat testul......in viata mea nu am auzit asa ceva. Pot spune ca datorita conditiilor de hifiarena s-au auzit de 3 ori mai bine ca C2, lucru nenormal. A urmat testul cu un standfloor din clasa countour...oribil , murdar sunetul in comparatie cu C1 si asta la o boxa urata ca muma padurii (C1), pe care nici "mucii-n fasole" nu dai pe ea daca o vezi, dar apoi 5000 euro. Difuzorul de bas mic, nu mare cum s-ar crede..practic spulbera tot: claritate si inalte ca la acel tweteer n-am auzit niciodata, basul....te busea de pamant..si asta fara rezonante, uruieli etc....seria confidence are o tehnologie aparte de eliminarea reflexiilor verticale

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DorinD »

Poate daca Hafner nu-ti spunea pretul de la inceput era posibil sa nu fi fost asa impresionat. Dar a facut greseala iar de atunci probabil ai prins frica de bookshelfuri ucigase.

Ia gandeste-te cum ai fi reactionat daca Hafner ti-ar fi spus: "stii, boxele alea sunt niste jafuri la 500 de euro. Daca vrei ti le las la 400 ca sunt rulate p-aici prin showroom." Probabil ai fi raspuns: "lasa dom'le, sa trecem la chestii serioase, ce-i cu alea negre de acolo la 7000 de euro?"
"It is never too late to have a happy childhood"

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Pentru a termina galceava incerc o concluzie:
- sustinatorii bookshelf-urilor printre care ma bifez si pe mine, afirmam ca acestea sunt mai usor de integrat intr-un apartament comunist; atat nimic mai mult. :D
- sustinatorii incintelor de podea, hmmm, sustin incintele de podea cu argumente normale si evidente pe care nu cred ca-i nimeni nebun sa le contrazica, doar ca raman la parerea ca evita sa vorbeasca de modul in care aceste incinte trebuiesc introduse intr-un spatiu mic si aici ma refer strict la interventia asupra mediul acustic.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DorinD »

De acord Sergiu. Adica, cum ar veni, la bookshelf-uri sacrifici din bass iar la incinte mari sacrifici nevasta si/sau sufrageria.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Ia gandeste-te cum ai fi reactionat daca Hafner ti-ar fi spus: "stii, boxele alea sunt niste jafuri la 500 de euro. Daca vrei ti le las la 400 ca sunt rulate p-aici prin showroom." Probabil ai fi raspuns: "lasa dom'le, sa trecem la chestii serioase, ce-i cu alea negre de acolo la 7000 de euro?"
Dorin...sa nu crezi ca sunt vreun cubanez venit cu pluta la Miami!!! Nu am cazut in mirajul pretului de ma dat pe spate..chiar daca imi spunea ca sunt 500 la sunetul asta magnific tot nu-l credeam ptr ca Dynaudio nu fac nici macar o carcasa goala cu 500 euro.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Dar haideti sa pastram titlul topicului.

Din ciclul "Captain Nemo commands Nautilus" - am ales doua modele:
- unul: boxe mici cu scule mari
- doi: boxe mari cu scule ..tot mari
1.jpg
Attachments
7.jpg

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by fluffy38 »

Subscriu si eu la parerea ca boxele de podea suna mai natural decat cele de raft prin simpla prezenta a unui bas placut(nu fortat).
Referindu-ma strict la boxele vintage,totusi am gasit niste boxe de raft care suna bine(au bas)....Braun-uri,insa dispare acea prezenta altfel numita "soundstage".
Si asta neadaugand nici un fel de corectii.
Daca discutia s-a purtat cu referinta la modelele noi de boxe imi cer scuze pentru off-topic.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

TomJones chestiile alea mici care ti-au placut tie, in opinia mea, bubuie sus si nu suna deloc corect. Sunetul este pe psihoacustica foarte mult, exact ce face si B&W care in opinia mea nu suna catusi de putin natural si nici corect (pe vremuri imi placeau si mie si nu stiam ce au unii "boala" pe ele atat de minunate?!). Psihoacustica, sunet colorat si prelucrat in mod neinvaziv (adica nu activ cu electronica) sa stimuleze urechea obisnuita cu sinteticul, sau mai bine spus, urechea care nu s-a putut bucura de sunetul natural pentru ca nu l-a cunoscut pur si simplu.

Toti producatorii care pescuiesc in aceste ape (cap de serie B&W si Dynaudio) stiu bine sa manuiasca psihoacustica si reusesc sa-si faca adepti inveterati, deoarece la unul care le are cu sunetul natural, sunt zece care nu au habar. Si mereu am spus - urechea e adaptabila si are prostul obicei sa-si faca o a doua sa "natura".

In general, vei vedea ca orice incepator tresalta de bucurie la auzul bubuielii. Care daca o studiezi pe spectograf, vei vedea ca-si are energia maxima in zona de peste 100Hz iar in zona joasa e chiar moarta, ca nu e.

In general urechea "cruda" tresalta de bucurie la bubuiala comprimata, fix sunetul acelor boxulite scumpe.

Aici se vorbeste despre boxele mari, acele lighiane care falfaie putin si dau acel bas care nu bubuie dar care reda ca in mama natura ceea ce scoate violoncelul, contrabasul, pianul mare de concert, harpa, etc

Apoi mai intervin niste secrete ale astora - reusesc oarecum sa simplifice sunetul si sa-l comprime. E stiuta reactia oricarui trancotar (nu fac referire la nici o persoana prezenta, e o formulare generala) la auzul unui sunet comprimat din niste analogice (care fac treaba asta cel mai bine posibil) - "Ce dinamica!".....insa in realitate e fix pe dos, scaderea dinamicii reale (adica "sfanta" compresie!) i-a facut sa exclame admirativ!

Mai exact, sunetul simplu, simplificat si comprimat....place la urechile crude.

Mereu am spus ca pot aprecia pe cineva in domeniu prin pozitia si gusturile pe care le are in privinta basului. Acolo e piatra de incercare pentru toti, atat consumatori cat si producatori.

Asculta o muzica NATURALA (de exemplu simfonica) pe orice B&W si orice Dynaudio. Mie unul imi vine sa vars cum se aude!

Insa, alte muzici sintetice au alte cerinte. Basul umflat sus (care pare ca e basul ala de te doboara si cad coaiele de el....dar nu e decat umflat sus, acolo unde trebuie) poate da bine la rockareli si electronice sau eventual chitari electrice si chestii sintetice.

TomJones, sper sa nu te apuce vreo criza in privinta parerii mele. Nu e musai sa detin eu adevarul, ceea ce am scris mai sus e simpla mea opinie, perfect contestabila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

TomJones, sper sa nu te apuce vreo criza in privinta parerii mele
Stai linistit incerc sa-mi menajez sanatatea!!! :D
Toti producatorii care pescuiesc in aceste ape (cap de serie B&W si Dynaudio) stiu bine sa manuiasca psihoacustica si reusesc sa-si faca adepti inveterati
si atunci cum faci deosebirea intre acesata fata morgana numita psihoacustica si sunetul perfect? nu cazi iar intr- o alta plasa....
Asta cu adepti inveterati imi place....e bun si cuvantul talibani.. :D
Asculta o muzica NATURALA (de exemplu simfonica) pe orice B&W si orice Dynaudio. Mie unul imi vine sa vars cum se aude
N-as fi chiar atat de categoric....depinde de inregistrare, intregul sistem.....oricum nu sunt mare fan de muzica clasica , prefer jazz-ul, dar 80% din inregistrarile cu clasica se fac chiar pe B&W.
"Also, B&W's are used in over 80% of all classical music recording studios, and used in the final mix."

Nu ma intelege gresit, probabil nu am sa mor cu aceste boxe sau marca. N-am ascultat in Romania, Wilson, Tannoy seria de varf etc....
Oricum discutia este placuta in continuare fara crize: economice, de nervi.. :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

TomJones, ce boxe avem noi pe acasa sunt doar biete entry-level ceva, ceva mai slefuite.

Uite, de exemplu la Triangle. Ale mele sunt ok de banii platiti din punctul meu de vedere. Insa cand ascult vreuna din seria superioara Magellan, simt clasa superioara. Apoi daca ascult capul de serie Grand Magellan imi vine sa dau cu "tomberoanele" mele pe fereastra! Dar sa nu crezi ca ma afecteaza, sau fac vreo criza, sunt chiar foarte multumit de cat mi-am permis. Insa ascultand varful varfurilor pot apoi sa le ascult si pe ale mele obiectiv si simt imediat neajunsurile, pe unde sunt ele, coloratii, neliniaritati, defazaje, distorsiuni, etc.

Asa ca, depinde enorm de nivelul nostru de referintza personal. Depinde ce ascultam si cum ascultam sau daca reusim sa asimilam ceva. Unii sunt fericiti in "seninantatea" lor si nu asimileaza nimic, li se par toate cam la fel. Iar cei mai multi (se vede si aici citind pe forum) isi iau ca sistem de referinta ceea ce au acasa si situatiile audio de acasa, adica nu pot trece mai departe, nu se pot desprinde de mica lor situatie punctuala, judecand intreaga lume dupa propriul lor punct de vedere mic, mititel.

Defapt e si foarte greu sa te desprinzi! In primul rand ca pare deconcertant ca si cand ti-ar fugi pamantul de sub picioare, ca si cand reperele tale sacre dintr-o data devin chestii volante si lipsite de valoare. O sarcina de obiectivitate al naibii de dificila si pentru a reusi implica virtutea de a nu te atasa de obiecte. :wink:

Buboiu este ca boxele nu canta singure! Iar alea din gamele de top ce pot fi socotite referinte trebuiesc amplificate si "hranite" cu aparate de referinta, pe masura lor, altfel iese o combinatie in asa fel, incat ale noastre ni se vor parea niste minuni! Si sa nu crezi ca asta e un caz rar sau imposibil! Dimpotriva! De multe ori m-am intors la "tomberoanele" mele si am fost incantat sa le reaud dupa ce auzisem vreun sistem "hiend" ce costa de 15 ori cat al meu si suna ca porcul injunghiat (vorba ta :) ) asistat de o audienta admirativa!

Eu personal, desi am ascultat cam tot ce se putea asculta in materie de B&W si Dynaudio, am zis mai sus ceea ce am zis. Nu mi-as fi permis, pentru mine insumi, sa fabulez in baza unor poze sau auditii fugare, genul demonstratiei pe care o mentionezi tu la domnul P.H.

Am fost chiar destul de uimit si am o admiratie pentru cei care proiecteaza si realizeaza incintele acustice B&W si Dynaudio dar mie personal nu-mi place sunetul promovat de ei. Imi place insa consecventza lor, fiecare are un sound specific ce se mentine oarecum in esentza lui de la gamele medii pana la gamele cele mai de sus. Asta denota faptul ca le fac cu cap si totul e socotit si voit, nu la intamplare, faptul ca sunt cu adevarat niste profesionisti.

Noi trebuie sa ne ferim de acele branduri care nu sunt constante. La care asculti vreo cateva tipuri de incinte acustice si fiecare suna in legea ei proprie. Asta denota bajbaiala si nestiinta, in final, amatorism.

Iar modelul meu este natura, sunetul din instrumente clasice neamplificate. Numai pe astea judec, in spetza numai muzica clasica.

Pe vremuri mai faceam greseala sa judec si pe alte genuri, de exemplu jazz, sau vocal sau cor, sau orice altceva. Insa e o eroare, am constatat ca ma pot insela amarnic in acest mod.

Si am eu ideea destul de bine intzepenita ca ceea ce poate reda corect si bine muzica clasica, poate reda apoi absolut ORICE alt gen de muzica in modul cel mai minunat! Defapt acest adevar simplu il vei regasi la multi audiofili grei din toata lumea.
Testul, pe clasica se da, numai!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by doru »

Acum ceva ani (cam multi, vreo 30) am avut ocazia sa ascult in casa unui amic, care avea norocul unor parinti ce aveau dese iesiri prin strainatate putand sa-i aduca scule la care noi nici nu visam, niste boxe Sansui, ceva asemantor cu astea (nu mai retin exact modelul): http://www.sansui.us/images/Speakers/SP ... 500X_8.jpg
Nu erau nici foarte mari (h 60-75 cm) si cred ca nici prea scumpe, dar aveau intr-adevar acel "falfait" (plastic redat de momolo) ce facea ca basul sa sune a instrumentul care l-a produs. Nu sunt conservator sau exagerat de nostalgic dupa acele vremuri, dar, daca ma gandesc bine, sunet ca acela nu prea am mai avut ocazia sa aud de atunci.
E destul de limpede, chiar fara a avea cine stie ce cunostinte de specialitate, ca niste difuzoare de bass/medii de 16 cm (o dimensiune medie pentru boxele de azi) nu pot reda in vecii vecilor frecventele joase intr-un mod cat de cat apropiat de cel provenit de la mama lor. Si nu numai frecventele joase.
Reducerea dimensiunilor a trebuit compensata cu tot felul de inovatii si artificii tehnice si constructive, care au avut ca rezultat o adaptare tot mai dificila a boxelor la conditiile acustice din spatiul de ascultat (fie el mic sau mare) din locuinta fiecaruia.
Ce ratiuni au stat la baza “intrarii la apa” a difuzoarelor in epoca moderna e o discutie lunga, mi-ar placea sa cred ca totusi, pe masura trecerii timpului, psiho sau mai degraba pseudo acustica nu va lua tot mai mult locul sunetului natural, desi, parca nu prea am argumente sa-l contrazic pe momolo
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

momolo wrote:Uite, de exemplu la Triangle. Ale mele sunt ok de banii platiti din punctul meu de vedere. Insa cand ascult vreuna din seria superioara Magellan, simt clasa superioara. Apoi daca ascult capul de serie Grand Magellan imi vine sa dau cu "tomberoanele" mele pe fereastra! Dar sa nu crezi ca ma afecteaza, sau fac vreo criza, sunt chiar foarte multumit de cat mi-am permis. Insa ascultand varful varfurilor pot apoi sa le ascult si pe ale mele obiectiv si simt imediat neajunsurile, pe unde sunt ele, coloratii, neliniaritati, defazaje, distorsiuni, etc.
Asa este!! 99.99999% dintre noi au sisteme relativ ok si fiecare asculta muzica in "cusca" lui si in intimitatea lui, facand abstractie de bataile in teava ale vecinilor sau partidele de amor care razbat prin peretii blocurilor ceausiste. Azi asculti muzica (hi-end)- o forma de protest in perioada de dinainte de '89, la fel ca si cultura , cititul de atunci.
Daca vrei cu adevarat spectacol te duci la un dealer, asa cum mergem noi la 2-3 zile si acolo cu adevarat vezi spectacol in forma naturala....a nu se citi spectacol de "sunet si lumini" din perioada "ciuruitului"... :D

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Incintele acustice Dynaudio sunt considerate referinte pentru neutralitatea lor pe orice meridian al pietrei asteia aruncate in univers. Cred ca preferintele personale nu ar trebui sa influenteze afirmatiile noastre intr-un mod atat de categoric. :idea:
Iar daca singura/adevarata muzica care ar trebui sa fie considerata referinta la auditia unei incinte acustice este muzica culta, atunci incintele italienilor de la Sonus Faber ar fi singura referinta. Hmmm?!

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Eu am dat niste exemple si incepe sa se schimbe profilul topicului...acum a aparut si SF ca referinta in univers. haideti totusi sa ne concentram in titlul: boxe mari in spatii mici: cine mai este detinator de asa ceva pareri, discutii, ce modele cu ce camere, ca va place cat mai ales ca nu va place...

Post Reply