Boxe mari in spatii mici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

sergiu
Incintele acustice Dynaudio sunt considerate referinte pentru neutralitatea lor pe orice meridian al pietrei asteia aruncate in univers.
faptul ca citesti presa, net si poze nu trebuie sa imi impui acum capul pe net!

"Referintze".....de catre cine, unde cand?! Care este autoritatea aia "universala" care le stabileste ?!
Opinia mea, depinde ce citesti. Eu unul prefer sa ascult real life (nu-mi formulez opininiile dupa articole, net, poze, forumuri sau ca mi-a bagat dealerul sau guru Xulescu in cap ceva! Ma anfish daca despre incintele Z se scrie laudativ in tone de reviste, articole, etc! Le ascult (fara preconceptii) si asa le "judec" (evident, din punctul meu de vedere)

Tu?! Numai texte, poze, reviste ?! Ceva boxe asculti macar din cand in cand !?

PS - pun pariu ca esti detinator de Dyna. Citeste ce am scris mai sus referitor la atasamentul fatza de obiecte. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by LEKTOR »

Hai sa ma bag si eu un pic, nu sint detinator de Dyna sau B&W, le-am ascultat , eu sint mai mult cu boxele americane/canadiene - in special Paradigm , prezentate la audio/video. Am citeva zeci de perechi de boxe raspindite peste tot in casa - floorstandere, bookshelf, boxe extra extra mici suburi,inwall, in ceiling,outdoor rocks, outdoor ceiling, garaj, car,transducers,etc. Eu ascult destul de tare ca volum . Din experienta mea :

- bookshelful - cel mai bun sunet il obtin cu boxa pozitionata fie direct pe podea fie chiar intr-o biblioteca pe raft , a doua varianta scoate un bas super ! ( biblioteca grea, bine inchegata, care sa nu vibreze ) - cel mai bun sunet il obtin cu bookshelf combinat cu sub separat - cred ca suna bine si in camere mai mici, unde problema ar fi basul .

- floorstanderul - prefer fie cel cu diful de bas amplificat separat - deci fie biamp biwire fie cu subwoofer incorporat cu ampul lui dedicat. A treia solutie este un floorstander cu dif de bas mare - 30cm si mai sus dar mai rar in ziua de astazi. Nu imi plac floorstanderele cu woofere de 13 cm , chiar fiind si 4 woofere !

Ce vreau sa evidentiez - la volume medii spre mari, comportamentul wooferului este f. important - un dif mai slab devine un amestec de low bass / medii distorsionate - sint adeptul controlului de bas separat - fie sub cu amp dedicat, fie biamp. De asemenea, diful de medii este urmatorul ca importanta. De asemenea, imi plac boxele cu spl mare de peste 90-91 db/w/m amplificate de ampuri grele, peste 100 w/ canal ( as spune wati de aia vechi,vintage ).

Boxa mare in spatiu mic - mediile si inaltele sint directionale, deci intr-o camera mica este destul de usor sa te pozitionezi intr-un loc unde sa nu necesite sa cresti volumul pt o auditie buna. Insa din nou basul te va deranja - fie il controlezi separat fie folosesti ceva acustica - panouri,capcane,etc.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Nu imi plac floorstanderele cu woofere de 13 cm , chiar fiind si 4 woofere !
Nici mie standfloorele pe 2 cai...diferenta o obtii pe 3 cai, altfel ai un bookshelf cu carcasa mai lunga. Mai sunt unele cu 2,5 cai...pe astea nu le inteleg deloc.

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Momolo, cred ca ma confunzi cu un pusti care asculta boxele pe net. Nu este cazul.
Sper ca putinele minute in care am fost banat au fost o greseala de soft, pentru ca nu vad nici un motiv serios pentru o masura atat de extrema. :mrgreen:
Te asigur ca in principiu incerc sa-mi bazez afirmatiile pe ce-mi dicteaza urechea si nu pe lectura internauta.
Faptul ca o mare parte din comunitatea audiofila mondiala considera Dynaudio (seriile de varf) ca facand parte din zona cea mai selecta a incintelor neutre, nu are nici o legatura cu opiniile mele. Sincer nici mie nu-mi plac, dar hai sa-i dam cezarului ce i se cuvine.
Tom Jones, raspunsul meu in care am introdus SF se dorea o opinie in care atrageam atentia ca a reduce evaluarea unei incinte doar in raport cu muzica culta, nu-mi pare o idee fara cusur. Am folosit ca exemplu Sonus Faber, pentru ca acestea exceleaza tocmai in acest domeniu si pentru ca sunt gandite sa-ti creeze senzatia ca esti la 'Teatro alla Scala'. Daca si reusesc, asta este alta discutie, departe de lumea dezlantuita a acestui topic.
Imi cer scuze pentru aceasta mica digresiune!

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

sergiu wrote:Sper ca putinele minute in care am fost banat au fost o greseala de soft, pentru ca nu vad nici un motiv serios pentru o masura atat de extrema
Cu siguranta a fost o gresala soft sau de conexiune...nimeni nu este banat cateva minute, n-are sens. Putinii care au fost banati au fost definitiv....

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by Obelix »

TomJones wrote: Nici mie standfloorele pe 2 cai...diferenta o obtii pe 3 cai, altfel ai un bookshelf cu carcasa mai lunga. Mai sunt unele cu 2,5 cai...pe astea nu le inteleg deloc.
*
Si ce e rau intr-un bookshelf "alungit" :wink: Ma rog, in "anumite" conditii, pe care nu le expun aici...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

sergiu, lasa paranoia ca nu te-a banat nimeni. Nici nu avea cine, ca eu dupa ce am postat azi ultima oara nu am mai accesat nici un PC si am intrat abia acum. Iar SOLO e si el lipsa de ieri, cel putin.

Forumul asta raspunde cateodata greu deoarece este pe un server departe de RO. Cateodata nici nu raspunde ca aseara cand ma chinuiam si eu intre doua blocaje, cand browserul spunea ca nu poate accesa linkul forumului. Astea se intampla, am observat, cand serverul ala e full, undeva pe la pranz ziua si pe la miezul noptii.

Ce sa-i fac!?, e pe deamoaca, nu este "sponsorizat" si nici sponsorizat (in caz ca nu sti, chestiile astea costa niste bani). E forum sarac deoarece nu e vandut nimanui.

Deja de ceva vreme au fost banati definitiv doar doi useri (dinica si catalinmetal) si un altul (eugenroca) a fost banat o scurta perioada pe motiv de anunt la mica publicate de firma mascata sub anunt asazis particular desi regulamentul interzice firmelor sa faca pe aici bishnitza. Apoi s-a reglementat ulterior. Dar de atunci am si uitat cum naiba se baneaza !?

Cei banati pot accesa forumul si citi orice insa pe numele de user nu se mai pot loga ca sa debiteze in continuare mizerii.

Doar pe un alt forum se baneaza pe IP ceea ce constituie in opinia mea o ilegalitate si o marlanie. Dar e in ton cu administratorii si patronii camuflatzi ai acelui forum. Aici nu se intampla asa ceva, userii care nu pricep un comportament civilizat nu mai pot scrie insa pot citi.

Si inca ceva - acest forum nu are nici o sectiune privata sau ascunsa. Tot ceea ce exista e vazut de toata lumea, logatzi si nelogatzi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

TomJones chiar azi am auzit niste floorstandere de tip VTP la maestrul VTP, boxe pe doua cai (tweeter 2,5" cu calota de matase si mid-woofer de 16cm cu calota de aluminiu, ambele PAudio livrate din Turnul Severin de importatorul Dan Nita ). Cutia este foarte inalta si te asigur, dar pe bune ca te asigur, basul acelor boxe il umileste pe cel debitat de B&W-urile tale pe care le cunosc chiar foarte bine! Daca nu crezi, e simplu, iei cele doua B&W ca sunt mai transportabile si le pui langa incintele create de VTP. Apoi cred ca-ti va cadea fatza caci ceea ce-ti spun nu este numai in termeni de SPL si frecventza dar si de calitate audio reala! (inclusiv pe bas).
...Ce sa-i faci, legile fizicii, nu poti scoate bas din cutiutze mici. :wink:

Si special pentru tine, ca te stiu interesat, cele doua incinte VTP arata chiar foarte bine de zici ca-s facute de fabrica.

Despre aceste incinte care mie imi par foarte reusite (si-l felicit pe maestrul creator dl. Relu Mateescu), voi scrie un post separat cand gasesc timp si cablul de la telefonul mobil cu care sa descarc micile poze.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by Obelix »

Asi fi si eu curios cum s-a descurcat cu difuzoare "metalice", (fara bascalie prost plasata...) :?:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DAN_TM »

Poate ca pe forumul acesta nu sant multi care au construit incinte dupa proiectele D-lui Mateescu facute publice de dumnealui.Posibil sa fiu singurul de pe forum care ,,s-a luat'' dupa sfaturile domniei sale.De aceea, ii multumesc ca a impartasit si altora din experienta dumnealui.Probabil ca trebuia sa cheltui destul ca sa ajung la sunetul proiectului VTP cu coaxialul(pt moment de 8, dar asteapta cel de 12 incinta si camera :mrgreen: ).

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Despre aceste incinte care mie imi par foarte reusite (si-l felicit pe maestrul creator dl. Relu Mateescu), voi scrie un post separat cand gasesc timp si cablul de la telefonul mobil cu care sa descarc micile poze.
Asteptam pozele....

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Neata!
Mai am o remarca in legatura cu basul bookshelf-urilor, nu uitati ca parametri sunt masurati intr-o camera anecoica si ca in realitate basul unui bookshelf va cobora mai mult. :idea:
Sunetul nu poate fi redus doar la bas, come on guys, suntem pe un forum audiofil si sper eu ca ne raportam la incinte acustice nu la boxe produse de un asiatic harnic. :twisted:

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by katalin »

S-au scris mai multe posturi si nu am apucat sa raspund la timp asa ca vin cu cateva observatii.
Din cate inteleg eu momolo si VTP se referau la superioritatea incintelo de podea in genral(dincolo de zona lazi cu difuzore) si ca marimea spatiul de auditie nu reprezinta un impediment. In acesta aceptiune sunt perfect de acord cu ei. La bani putini bookshelful este de preferat, la 500-600 eur se fac(sau s-au facut bookselfuri de buna calitate), pe cand boxele de podea la aceeasi bani sunt niste lazi cu difuzore. Pana in 1500 eur boxele de podea nu prea au nimic de spus, insa de la 2000-3000 eur in sus eu zic ca extensia si calitatea basului trebuie sa fie printre prioritatile audiofilului, desigur fara sa fie omise nicdecum si celelalte aspecte.

Momolo a ridicat problema testarii sistemlor audio cu muzica clasica si ii dau mare dreptate. Exista insa o problema pe sistemele audio slabute mie nici nu imi place sa ascult muzica clasica, cu toate ca live imi face mare placere. Principalele probleme in sunet care ies in evidenta sunt amestecarea instrumentelor, scartaiala si bubuiala. De vina pentru acest lucru pe langa boxe este amplificatorul care nu este capabil sa livreze curenti necesari. Multa lume crede ca daca si-au luat bookshelf insema ca merge si cu un amplif de 2*40w subtirel(ma refer la cele ss in clasa AB,clasa A si tuburile sunt alta poveste si la alti bani). S-ar putea sa aiba o mare surpriza camd pun un amplif adevarat pe boxulitele lor. Un bookshelf poate fi de multe ori mai pretentios de amplificat decat o boxa de podea.

Astept si eu pozele si impresiile despre boxele maestrului VTP.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

sergiu wrote:Neata!
Mai am o remarca in legatura cu basul bookshelf-urilor, nu uitati ca parametri sunt masurati intr-o camera anecoica si ca in realitate basul unui bookshelf va cobora mai mult. :idea:

Am si eu o intrebare. Ce inseamna camera anecoica?????
Sunetul nu poate fi redus doar la bas, come on guys, suntem pe un forum audiofil si sper eu ca ne raportam la incinte acustice nu la boxe produse de un asiatic harnic.
Corect, toti se refera la bas....conteaza si cum este reprodus nu cat de bubuitor este. Altfel hai sa luam un bucata boxa de nunta, neagra cu difuzorul cat un pepenele de dabuleni si va avea un bas super....dar cu siguranta nu corect.

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by sergiu »

Am si eu o intrebare. Ce inseamna camera anecoica?????
Cuvantul in limba lui materna se scrie 'anechoic', in limba romana este unul din multele neologisme care ne-au invadat. De asemenea limba romana are o principala caracteristica, Tom Jones sper ca stii despre ce vorbesc :wink: , foloseste aceasta informatie si ...

Post Reply