SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Am avut si eu o pereche de bookshelf Unitra - 2 cai, compresie, tweeterul era tot de hirtie,gri cenusiu cu un dustcap galbui, ca ceara, luate de la Bucur Obor " pe sub mina " -platit 1400 lei pe atunci - stie cineva ce model erau ?
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

LEKTOR, le stiu si eu pe Unitra cu doua cai compresie si tweeter hartie. Dar dustcap-ul nu era galben ci culoarea membranei. Posibil ca alea sa fi fost schimbate.

hi-end nu te incinge prea tare ca unii de pe aici au avut si ascultat la ei acasica Melomanele originale, noi si proaspete, gata iesite din Baicului IEI. Alese din pravalie cu spaga 200 lei ca sa ii dea voie nea' Gheorghe cel cu basca albastra si creon chimic sa le desfaca din cutii si sa le caute de bube si asemanare (ca nu semana una cu alta).
Tu cam cate tone de scule audio si boxe ai rulat la viata ta ? Mai pe scurt, cate decenii ai trancotarit ? :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by puf »

Stai linistit ca nu e vorba de vreo confruntare, eu ti-am explicat opinia mea despre incintele Meloman si altele din vremurile alea.Pentru anii aia si cu muzica usoara si populara de atunci isi faceau treaba cu succes.

Exista totusi o delimitare fatala un abis intre performantele lor si ce exista acum in materie de incinte acustice bune, fara sa luam in considerare varsta.Intre a suna placut la ureche si a performa, excela la vreo evaluare critica este o imensa diferenta.Si un sistem de Bose Acustimas pot suna placut la ureche cu muzica ambientala in vreun bar dar a declara ca alea au vreo treaba cu redarea corecta a muzicii, este aberant.

Problema ta nu este daca sunt bune sau nu ci scala la care faci comparatii, ca sa intelegi mai bine pana si o perche de incinte entry bine alese pana in 150 euro desfiinteaza fara replica Melomanurile dar probabil dupa criteriile tale nu e chiar asa.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by hi-end »

momolo- am scris aici pe forum ce trancote si scule am avut si inca mai am :nu am de gand sa mai schimb unele scule pentru ca este suficient pentru mine ce am .tonomatul pioneer cu 101 cd-uri isi face bine treaba si amplificatorul pioneer vintage la fel dar imi lipseste un egalizator decent(care este cel mai bun egalizator?) si ma gandesc si la niste vtp-uri :D
Last edited by hi-end on 21 Jul 2009, 18:07, edited 1 time in total.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by hi-end »

puf - am glumit la confruntarea despre care zici caci le stiu limitele si defectele dar eu am ramas cu aceste boxe pentru ca imi place basul lor puternic si profund care face sa tremure blocul (nu va doresc vecini care sa aiba melomane :D ) au un design placut , clasic (dar unitrele arata mai bine) si minusuri au pentru ca nici o boxa nu este perfecta-mediile nu se ridica la nivelul calitatii wooferelor,

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

momolo, boxele le-am luat noi din magazin - cu spaga de rigoare - in lei, nu in kent cu cafea sau sticla - dar sigur aveau dustcapul galbui, ca un nasture de ceara,semitransparent - sunau decent - pt urechea mea de atunci .
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by DAN_TM »

Cel mai bun egalizator e cel care nu e- intr-un sistem stereo clasic. :wink:

User avatar
dbx
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2009, 09:08
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by dbx »

DAN_TM wrote:Dbx, spune-mi, te rog, care RFT ai?Alea cu dif de 8 inch alb?Pe doua cai,compresie?Poti sa-mi dai niste date - SPL, banda reprodusa?Le are cineva si nu e prea multumit de ele.Si-ar face niste VTP, dar nu e hotarat.Mersi
cineva nemultumit de rft 50w??? iata-le pe ale mele ( nu stiu modelu' cu dif-uri albe )
http://i30.tinypic.com/b5k4n4.jpg
http://i28.tinypic.com/15dqjkg.jpg
si ceva date gasite pe net:
Technische Daten:
Nennbelastbarkeit:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50 W
Höchstbelastbarkeit: . . . . . . . . . . . . . . . . . 50 W
Nennscheinwiderstand:. . . . . . . . . . . . . . . 4 Ohm
Übertragungsbereich: . . . . . . . . . . . . . . . . 50 - 18000 Hz
Kennempfindlichkeit: . . . . . . . . . . . . . . . . 85 dB
Trennfrequenz: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2,0 kHz
Abmessungen in mm (B x H x T): . . . . . . 235 x 340 x 225
Nettovolumen:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10 l
Masse: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ca. 7,8 kg
Preis pro Box: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 350,- M

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by DAN_TM »

Mersi de informatii,dbx.O seara buna.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by hi-end »

DAN_TM stiu ca egalizatorul scade un pic din calitatea sunetului dar cateodata simt nevoia pentru ca sistemul asta scoate un sunet plin de vlaga (am avut eq jvc -un jaf)si trebuie un pic modelat desi amplificatorul are 4 potentiometre ,doua de bas la 50 si 100 hz si doua de inalte la 10 si 20 khz+filtre de bas la 30hz si subsonic tot lipseste un egalizator la unele genuri de muzica.Mai am o curiozitate, vreau sa stiu ce boxe aveti SI DACA NU AVETI POZE CU ELE E BUN SI UN LINK
Last edited by hi-end on 21 Jul 2009, 21:52, edited 1 time in total.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Shambala »

Am avut in anii '80 mai multe perechi de RFT-uri de 50W (exact modelul din pozele lui dbx).
Imi pare rau, dar chiar si atunci am fost de parere ca sunt niste petarde sinistre. Bas superbubuit si inalte tzatzaite cat incape; insa au dus saracele cateva bairamuri (aveam 4 perechi legate serie-paralel).
Am avut si modelul de 35W, cu tweeter din hartie - acela suna ceva mai echilibrat, fara a reusi insa sa depaseasca conditia de petarda.
Au plecat toate, intai pe niste incinte JVC de 60W, apoi pe niste Pioneer-uri de 100. Din pacate nu mai tin minte modelul... :( (Acestea aveau dreptul sa intre in clasa trancutelor). Pentru o idee despre calitatea lor - au fost inlocuite cu niste Unitre de 140W care le surclasau lejer.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by fluffy38 »

Shambala wrote:Am avut in anii '80 mai multe perechi de RFT-uri de 50W (exact modelul din pozele lui dbx).
Imi pare rau, dar chiar si atunci am fost de parere ca sunt niste petarde sinistre. Bas superbubuit si inalte tzatzaite cat incape; insa au dus saracele cateva bairamuri (aveam 4 perechi legate serie-paralel).
Am avut si modelul de 35W, cu tweeter din hartie - acela suna ceva mai echilibrat, fara a reusi insa sa depaseasca conditia de petarda.
...
Mi se pare absolut normal sa-si dea fiecare cu parerea. De obicei din doua pareri opuse pe un forum,ori iese ceva constructiv pentru altii,ori iese o mare ignoranta....
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

shambala, daca cumva ai avut aceste Pioneer - model HPM 150 - http://www.thevintageknob.org/PIONEER/H ... PM150.html - nu cred ca puteau fi surclasate de Unitra, poate numai de ceva boxe 2009 de la $ 10k in sus !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by DAN_TM »

In aceasta revista franceza, echivalenta fostului Tehnium e prezentata o incinta cu drivere TAD(o divizie a Pioneer) - TSM2.Am revista in care apare si pretul kitului ptr amatorii de DIY.Aviz amatorilor - pretul e mult peste posibilitatile DIY din Romania,peste 15 mii de euro.O clona de incinta(doar cutia) se vinde e ebay cu aprox 3000 de dolari.Sa mai rada cineva de Pioneer? :shock:


Post Reply