SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Shambala »

Daca le aveam pe acelea probabil nu le-as mai fi schimbat :D
Nu, au fost niste incinte mult mai modeste.

Si daca tot e sa imi spun parerea despre petarde - am avut si o pereche de incinte bulgaresti - cele de 20W bas-reflex. Si acelea sunau tragic, cam a trompeta de jucarie - adica fara bas si fara inaltele de sus (aveau un tweeter minuscul din hartie).
La o usoara accentuare a basului din corectorul de ton, difuzorul de joase ajungea imediat la excursia maxima, si distorsiunile curgeau garla. :(


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Shambala »

Da, - da, dream on babies ... :roll: . Taman TAD-uri am avut si n-am stiut ... :mrgreen:

Apropo, TAD-urile sunt dintre favoritele lui Felixx.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by puf »

Am sa atasez poze cu incintele in speta.Scuze pentru calitate sunt luat dupa net .
Meloman, Unitra si alea rusesti posibil Radiotehnica.
Radiotehnica faceau si alea mici asa zise de Kashtan pe doua cai cu portul de bas reflex dreptunghiular care defapt era un labirint mai degraba si care sunau amplu, incredibil de bine pentru dimensiunea aia.Aveau grile de sita metalica nedetasabila la ambele difuzoare.

De departe cele mai bune erau cele rusesti iar Unitrele isi pot revendica ultimul loc fara concurenta.Eu am incercat upgradeuri la Unitrele din poza alea de 140W dupa revista Tehnium, cu filtre de 12dB/octava cu sarma de 1,6 mm sectiune (cred ca aveau peste 1kg de cupru in total) cu ramforsari si amortizari masive.
Rezultatul a fost jenant.Exact aceeasi senzatie o aveam atunci ca este necesar un egalizor ceva sa mai indulcesc sunetul mizerabil.

Dupa cum am anticipat dupa standardul lui hi-end basul se evalueaza prin vibratia peretilor nu prin precizie, viteza, articulatie, chestii care lipsesc cu absoluta desavarsire la Meloman.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by hi-end »

PUF- :D intre ghilimele tremura blocul, eu vroiam sa spun ca daca asculti muzica la melomane simti basul sau daca asculti un concert simti acea presiune pe care boxele mici nu pot sa o produca(de exemplu daca asculti europe te simti ca la concert)PUF deja ai pus trei atasamente si daca vrei sa mai pui pana la 5 iti spune ca ai depasit spatiul alocat atasamentelor ca asa am patit eu cand am pus 4 poze , la a cincea imi zicea ca am dapasit spatiul atasamentelor iar tu l-ai consumat cu melomanele :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

hi-end
eu vroiam sa spun ca daca asculti muzica la melomane simti basul
tot ce simti este o bubuiala ieftina si proasta de inalta frecventa, nici macar un bas adevarat in sensul unei frecvente joase cu adevarat. E doar pufaiala, aer miscat alandala cu pistoane mari. Evident, daca nu ai auzit niciodata un sunet de calitate (eventual si ceva concerte live, etc) nu ai cum sa-ti dai seama. Pana atunci ii dai cu equalizere si corectii la greu ca sa modifici "in bine" bubuiala.

Pentru poze - spatiu pe server este minuscul, de tip bookshlef. Folositi siteuri care gazduiesc imagini si dati linkul.

puf vad ca am avut in mare aceleasi experiente....acum o mie de ani!....
Intradevar, cele sovietice erau de departe cele mai bune insa erau lucrate oribil si se defectau in cele mai ciudate moduri. Insa nici cu Meloman nu mi-era rusine, la unele li se deslipeau membranele sau colturile de la cutie si nici una nu suna la fel cu alta.

Cel mai bine lucrate erau totusi Unitra dar care sunau cel mai colorat in felul lor, cel mai plesnit si mai jalnic. Dar pe vremea aia eu eram fericit cu astea! Imi aduc aminte cand le-am vazut pe cele mari de 140W, culoare negru dosite intr-un depozit de pe soseaua Viilor unde am avut acces numai cu un var de-al meu militian care avea pile si relatii.

Nici macar el nu a avut "dreptul" sa le cumpere pe cele de 140 care erau, "rezervate pentru un general!" (bani aveam amandoi, degeaba!) asa ca am plecat acasa fiecare cu cate o pereche Unitra de 75W maron, adica unele si mai jalnice.

Vai ce incantare cand le-am dezambalat! A fost ceva similar cum azi abia daca m-as bucura la fel pentru niste Magellanuri noi sigilate aduse acasa!

Ce bucurie!!!!!! Si cum miroseau al lemn nou, chestii noi! Si ce minunat sunau pe mag AKAI si amplif Technics.....pana in ziua cand le-am auzit pe cele de 140W si m-am facut albastru-verde!

Apoi cu chiu cu vai le-am schimbat, adica le-am vandut pe cele de 75 la ziar, Scanteia, si apoi am gasit cu chiu cu vai niste Unitra "Tineret" de 140W negre (vai ce frumoase erau!!!!....cele de 75 fusesera maronii si nu-mi placeau), gasite la cuca-macaii la un tip cu anunt in Informatia Bucurestiului.

Cerea mult dar m-am tocmit si le-am carat acasa fara ambalaj. In perfecta stare! Si ce surpriza am avut! Pe langa cele de 75 astea aveau BASSSS FRATEEEE!

Eram precum e acum userul hi-end, daca venea unul sa-mi zica ca boxele alea suna nasol il credeam ori nebun ori il luam la bataie!

Noroc ca nu aveam prin preajma...... :lol: audiofili, asa ca am trait fericit cu lazile astea cu difuzoare multa vreme! Asta pana cand le-am bricolat la filtre, adica am desfintat contactele alea sinistre cu rezistente si le-am recablat. Primul cablu audiofil ( :lol: ) l-am simtit pe aceste Tineret 140 fiind un cablu "gros" de reseu englezesc! Pana atunci aveam sarmulitele sinistre din dotarea boxelor, cel de reseu avea incredibila sectiune de 4mmp! Atunci aveam un QUAD 405 si am cazut in extaz cum se auzea dupa ce schimbasem sarmele alea de sunerie cu cabluri de reseu de 4mm! Nu am mai dormit noaptea ascultand vrajit minunea! :lol:

De Meloman ma saturasem. Erau mizere, se stricau, nu sunau la fel, se ardeau, gunoaie. Pe vremea aia conta mai mult cum arata si cat de trainic e construit, sunetul conta in masura in care tzatzul era percutant si basul misca usa de la intrare sau flutura cracul de la blug! Nu existau notiuni despre rafinament, soundstage si alte tampenii deastea, fiind inlocuite sporadic doar cu "Mama ce bas au!" sau "Ce clar se aude!". iar in principiu, inaltele nu erau niciodata indeajuns de multe! :lol: Treble si Lodness stateau vesnic cuplate la maxim. Ba mai aveam si EQ'uri, cu cat mai pline de butoane, cu atat mai minunate! Erau la mare pret EQ'urile! Faceau sunetul mai bun! :lol: Si ce mai inregistrari tzatzo-bubuite ieseau! O minune! :lol: Ce vremuri....fericite!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Shambala »

am scris un post dar l-am sters dupa ce am citit ce a scris Momolo. erau cam aceleasi idei, dar scrise cu mai putin talent si umor. :|
oricum - 100% de aceeasi parere.

ps - incintele Unitra de 140W le-am cumparat cu suprapret direct din portbagajul unui "bisnitar" ce le adusese de la Targul Mures, omul avand PCR (pile-cunostinte-relatii).

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Eu am avut mai mult noroc, am sarit peste Unitra mari, trecind de la Unitra alea pe 2 cai cu tweeter de papirus la boxe Universum ! Cel mai tzitzit sound era cel redat de Maiak, deci daca vroiai benzi cu inalte puneai banda trasa pe Akai de pe vinil pe Maiak, care printr-o masterizare interna folosind un AAC ( analog audio converter ) inventat in Pta Rosie producea un sunet "natural " !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Kostas »

Mag Akai si boxe Unitra era visul pe atunci. Fireste am avut si Unitre, in fapt Tineret 1 , niste gunoaie dar care sunau mai uman decat Unitrele de 140 wati , care sunau bestial in sensul prost, combinatia cea mai tampita fiind Unitre cu Unitra Delia si cu sursa digitala - aparusera si la noi cd playeruri Sony, Sharp prin 88 -89 . Sunet artificial , dar tare si bun de petreceri.

In fine, tot in acei ani am auzit in Bucuresti boxe Yamo, Tannoy, B@O, care ... erau din alta lume. Ba chiar un cunoscut care avea Mag Akai si statie Akai cu boxe Unitra, a reusit sa isi cumpere niste boxe Akai de podea, care se auzeau uman , muzica pe ele avea sens, daaarrrr ... au starnit dezamagirea gashtii de petrecareti - Aaaa, nu sunt bune de petrecere (deci posesorul lor era un tip terminat, eliminat, ca si cum ar fi fost diagnosticat cu cancer, om care a facut cea mai proasta afacere din viata lui... si cu ce sacrificii) , eu am incercat sa-l incurajez , aratandu-i cu suficienta tembel- atotcunoscatoare care ma caracteriza ca intradevar nu sunt bune de petreceri, nu au "randamentul ridicat necesar pentru un bairam" dar sunt "placute la auditie", soundstage, planuri sonore, microdetalii erau lucruri bizare pe atunci dar oricum eu o virasem treptat catre auditiile linistite. Un audiofil imi spusese riscand , asa cum faci cand spui unui trankotar zbuciumat si violent :D ca exista si amplificatoare pe lampi de 2 x 8 wati care se aud mai bine decat amplificatoare tranzistorizate de puteri mai mari, ba chiar boxe cu un singur difuzor care se aud mai bine decat cele cu multe difuzoare. Atunci credeam sincer ca cu cat numarul de difuzoare e mai mare cu atat se aude mai bine. :shock:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by LEKTOR »

Kostas wrote:Atunci credeam sincer ca cu cat numarul de difuzoare e mai mare cu atat se aude mai bine. :shock:
Pai credeai bine - http://www.genesisloudspeakers.com/g1p2.html - http://www.genesisloudspeakers.com/g1p1_gallery.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by puf »

Eu am facut aceste precizari deoarece si eu am fost fascinat initial de lazile penibile cu difuzoare.
Am trecut demult prin faza asta cand, cum bine scrie Kostas, judecam sunetul dupa dimensiunea si numarul difuzoarelor, aprioric orice sub 3 cai si bas sub 30cm era de rahat.
Dupa un timp parca nu ceva nu era in regula si simteam acut nevoia de ceva schimbari si consideram egalizorul (setat in "v") ca un must have.

Oricum faza cu petrecerea era intradevar obligatorie pe vremea aia, orice boxa trebuia sa se evidentieze la petrecere prin sunet tare si clar.
Tot in perioada aia am intalnit definitia stereofoniei: trebuie sa se auda sunete perfect separate ca si cum ar fi doua canale independente fara legatura unul cu altul.Asta era efectul suprem.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Shambala »

Stereo expander a fost o mare gaselnita a boomboxurilor :D

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Kostas »

Egalizatorul meu era cel de la Electronica Industriala, setat in V fireste, era Kriiimiinalll, puteai sa omori si un surd cu el, inalte nenaturale si artificiale, basi aiurea, mediile trebuiau tinute jos, altfel erau atat de electronice incat nu puteau fi ascultate ... un egalizator Akai sau Technics parea prea feminin, prea soft, nu dadea senzatii tari :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

puf
Tot in perioada aia am intalnit definitia stereofoniei: trebuie sa se auda sunete perfect separate ca si cum ar fi doua canale independente fara legatura unul cu altul.Asta era efectul suprem.
mai de curand cand ma mai trezisem, am vandut niste boxe mari, lazi cu difuzoare de bubuiala, nu le dau numele. Vine omul chitit (cititor de prospecte.....ca noi toti pe vremuri) si sta pe canapea si asculta. Tace o vreme si dupa o ezitare imi spune ca ceva nu e in regula! ..... "Sunetul vine din mijloc, dinspre televizor!" (l-a controlat cu urechea sa nu cumva sa-i mearga si aluia difuzorul!), adica nu se auzea stanga-dreapta, ceea ce pentru el insemna STEREO adevarat!

Eu degeaba am incercat sa-l conving ca daca aude imaginea sonora pe mijloc, din aer, e ceva ce se numeste calitate! Omul era hotarat, a zis ca boxele sunt "manarite" si deaia nu se aud foarte bine.....stereo!.... :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply