Boxe mari in spatii mici

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by aurel pustiu »

Asa este ne-am indepartat putin de la subiect, deci o sa restrang totul in cateva cuvinte. In primul rand Katalin comportamentul bobinei descris de tine , anume ca se opune , este valabil pentru curent nu si pentru tensiune. Mai departe bobina are memorie, abia atunci actioneaza asupra tensiunii, prin ecuatia de ereditate. Dar ca sa se intample acest lucru, ca bobina sa aibe "memorie", trebuie dupa crestere sa existe si descrestere, ceea ce nu se intampla in cazul nostru. Prin urmare aceasta variatie brusca a tensiunii va apare la bornele difuzorului de bas, dar tot din cauza bobinei, a faptului ca se opune curentului, puterea este mica astfel incat sa nu miste membrana difuzorului corespunzator. In schimb, energia acestui front de unda se duca catre celelalte difuzoare, de medii si inalte, in care cazuri le poate arde cateodata.

Daca doriti putem discuta pe pm, eu o saptamana plec din tara.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by Obelix »

Sarmanii audiofili, cum "se joaca" cu zecile de mii de coco, parca ar fi castigat la Loz-in-Plic... :wink:
In alta ordine de idei, "politele" microcosmosului (pseudo?)audiofil de pe malul Dambovitei incep sa se plateasca aici... :cry: Pacat... :evil:

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DAN_TM »

Pacat de bani.Probabil urechile-s de vina.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by felixx »

Ce model de la Tannoy?
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

felixx wrote:Ce model de la Tannoy?

nu stiu exact...oricum unul destul ieftin, nu se mai fac...

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DorinD »

aurel pustiu wrote: ... bobina are memorie, abia atunci actioneaza asupra tensiunii, prin ecuatia de ereditate. Dar ca sa se intample acest lucru, ca bobina sa aibe "memorie", trebuie dupa crestere sa existe si descrestere ...
Incerc sa inteleg, e prima data cand citesc asa ceva. Poate dai si alte indicii, eventual bibliografie. "Memoria" de care pomenesti se refera la histerezis-ul miezului? Dar bobinele din incinte nu prea au miez iar aerul n-are histerezis magnetic la energiile de care discutam.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

felixx wrote:Ce model de la Tannoy?

M-am interesat: modelul este Profille 633

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by felixx »

Multam...intr-adevar sunt din gama sub medie de la Tannoy.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by VTP »

633 e primul standfloor din fosta gama Profile Plus, echipata cu 2 woofere de 165 mm si tweeter, tip D'Appolito, 1.000 DM/per. la timpul lor.
Din seria mai scumpa (Definition), primele modele sunt identice, doar furniruite. Are insa si modele cu coaxiale de diametru 250 si 300 mm.
La ambele serii, incintele cu coaxial erau cu duble camera BR si 3 rezonatoare (unul intre camere).

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by audioexpert »

TomJones wrote:..
Daca ma duc sa-mi iau Boulder si Kharma chiar nu ma intereseaza cum suna imbunatatite de vreun neica nimeni...prefer originalele ca sa-mi fac parerea.
Poti sa-mi spui la cine te referi? (neica nimeni)

Tot nu m-ai lamurit cum e cu echipele de cercetatori, echipele de design, echipele de acusticieni , incep incet incet sa invat si sa imi dau seama importanta lucrului bine facut doar de fabrica.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by TomJones »

Poti sa-mi spui la cine te referi? (neica nimeni)

Tot nu m-ai lamurit cum e cu echipele de cercetatori, echipele de design, echipele de acusticieni , incep incet incet sa invat si sa imi dau seama importanta lucrului bine facut doar de fabrica.

Eu zic sa o lasam balta....stii bine la cine ma refer...

Lucru bine facut iese si acasa, dar nu prea se compara cu ce este facut in productie...altfel ne-am face toti acasa de toate si altii ar da faliment....
Acasa iti faci pentru tine, nu te intereseaza ca boxele fac ca magarul, dar ca entitate economica te paste falimentul daca faci porcarii, te elimini singur de pe piata...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by LEKTOR »

Ideea este ca daca vrei poti ! Adica poti construi o pereche de boxe la standard de fabrica, dar ai nevoie de multe resurse si materiale , Totusi fabrica are mai multe plusuri fata de fabricantul ambulator, in special testing !

Ceva exemple aici -

http://www.paradigm.com/en/paradigm/factory_tour/

http://www.paradigm.com/en/paradigm/downloads.php - pe la 1/2 paginii sint 2 articole despre Factory tour

- http://www.paradigm.com/en/pdf/factory_tour.pdf

- http://www.paradigm.com/en/pdf/factory_tour1.pdf
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by katalin »

Si eu, desi pasionat de diy, sunt impotriva macelaritului de produse comereciale, adica tuning.
Majoritatea firmelor lasa putin loc pentru asa zisul tuning, iar daca schimbi prea multe deja mai bine faci totul de la zero asa cum trebuie. Cine se pricepe cu adevarat isi face propriile lui proiecte.
Si inca ceva atntie cu conditionatorele la amplifuri de foarte mare purtere care au trafuri enorme inauntru, acelas lucru si pentru filtrele de retea.


audioexpert
"Care trafuri...................... am ras cu lacrimi. Nu are trafuri au fost furate si a devenit pasiv.
Aici accuphase puncteaza la greu are trafuri adevarate , regulatoare de tensiune ..................... piesa"

Nu stiu ce ai cu acuphase dar la capitolul power-conditionatore(si nu numai) are o solutie adevarata, net superioara celor gen de la PS-audio, sau orice chestie pasiva.
Marele avantaj al acestor conditionatore este faptul ca sunt capabile de curenti foarte mari adica exact ce este nevoie(dupa cum se stie sursele clasice trag curentii in varfuri, nu constant), modul in care se face corectie erorilor, modul in care e facut ampliful de corectia erorilor denota clar ca cei care l-au facut stiu meserie. Chestia cu refacutul complet al sinusiodei e mult mai slaba dorece este limitata la capitolul curent, in plus este extrem de greu de realizat pentru 220-230V.
Last edited by katalin on 30 Jul 2009, 08:26, edited 1 time in total.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by DorinD »

momolo wrote:VTP
la o incinta cu SPL mic, un amplificator coios nu rezolva problema
in primul rand ca ar trebui sa ne lamurim ce inseamna un SPL mic, mediu si mare ? Adica valorile, care sunt alea ?!
"Anything under 98db/1W/1m is hopeless for high quality audio" - Nelson Pass

Am gasit-o si eu asa la intamplare si o dau mai departe...
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe mari in spatii mici

Post by momolo »

Cu cat emiteti (sau repetati cu convingere) mai multe "reguli" din astea, cu atat aratati cat de "necopti" sunteti si cat de lipsiti de experienta sunteti.

In audio-stereo, cu cat acumulezi mai multa experienta cu atat iti dai seama ca singura regula valabila este ca in realitate....nu exista reguli !

PS - nea' Nelson Pass, ca orice om, a trecut si el prin diverse evolutii. Numai cine nu vorbeste, nu greseste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply