Ce frumos va fi !

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce frumos va fi !

Post by kaav »

TomJones wrote:Ce sa mai zicem de acest SRL care este biserica romana care-si face o ditamai c atedrala mantuirii neamului cu 500 milioane euro...astia au deja hotel si supermarket propriu, post tv si de radio, vor sa faca Bucurestiul capitala ecumenismului mondial un fel de al doilea Ierusalim, au paduri si terenuri, iar daca ai nevoie de vreun popa fara spaga nu te cununa, boteaza etc...
In loc sa-si intoarca fata de amarati si nevoiasi, astia sunt cei mai feroce capitalisti...
Nu cunosc direct amanunte ''picante'' de actualitate despre subiectul in cauza, dar cel putzin pentru mine, ce a spus TomJones nu mi s-a parut deloc exagerat.
Sa nu uitam ca este o vorba in acea ''carte veche'' :

Cei care sunt mai aproape de cel de sus sunt mai supusi riscului de a cadea in pacat,mai vulnerabili la ispita, decat cei neinstruitzi si simpli (si care nu le au cu ''metafizica'' & ''finetzurile'' adiacente...... :roll: )

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Ce frumos va fi !

Post by saureign »

kaav, ma tem ca te afli in eroare. Prejudecata este ca popii sunt aproape de D. Exclus! Bunul simtz arata ca sunt mai multi mireni apropiati de D, decat slujitorii institutiei nedorita de catre nimeni. Amintiti-va ce a spus JC: biserica este in inima voastra.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce frumos va fi !

Post by Obelix »

kaav wrote: Sa nu uitam ca este o vorba in acea ''carte veche''
Eu ma gandeam mai curand la "cartea cea noua" numita prozaic "Codul Penal"... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce frumos va fi !

Post by momolo »

eu cred ca proiectul ce pare utopic nu e chiar asa de stupid cum credeti. Nu mi se pare o aberatie si daca ar fi realizat, toata lumea (de aici) ar avea de castigat.

Daca stam sa ne gandim un pic, Rromanika nu are prea multe sanse economice. Industria ?!....o gluma (proasta), mana de lucru ieftina pentru italieni, evrei si arabi, agricultura ?!....are UE grija sa nu se mai scoale de jos ca le facem concurenta iar taranul roman e o amintire, transformat intre timp in manelist bouticar; materiile prime ?!....o sa tina si ele cat o sa tina, iar cu rechinii de la politica si din "afaceri" (=mafie) nu tin de acoperis si mancare la romanul sarac majoritar. Asa ca ne-ar mai ramane turismul pentru ca oricum am privi, tara e destul de interesanta ca natura si relief. Plus ca prin lumea civilizata Rromanika are un aer exotic, undeva in taramul petei albe de pe harta, undeva departe (pentru ei).

Priviti la Hong Kong si Dubai. O sa spuneti ca nu exista asemanare si legatura. De acord. Insa toate au totusi un punct comun, la inceput pareau proiecte idioate, si erau ca nuca in perete! Pareau utopii ridicole de care nu are nimeni nevoie.

Priviti sau folositi turismul traditional din tarile care fac miliarde pe seama turismului! O sa aveti multe dezamagiri. Va duceti in diverse locuri legendare si cu o faima care v-a fost inoculata din leagan prin mass-media. Iar la fatza locului gasiti doua pietroaie si 2000 de reclame, hoteluri si organizari turistice. Unii au facut turism si in jurul unui copac.....celebru, sau a unei gropi de namol cu doua coarne! Se poate face turism din ORICE! Si in jurul unui rahat inghetat! Trebuie bani si management bun dar si un loc fara istorie, adica un loc unde se poate scrie o istorie profitabila (nu va culcati pe o ureche, istoria noastra e zero pentru ceilalti).

Insa daca eu ma tem de ceva este clasa noastra politica si cei care conduc, inclusiv autoritati locale. Nu se pot face afaceri turistice de succes si de anvergura fara politicieni destepti si bine intentionati pentru tara. Nu e un domeniu exclusiv privat si nu se poate fara implicarea statului. Aici e defapt punctul slab care ne tine pe loc si de aceea turismul din RO seamana in prezent cu cel mai jalnic din lumea a treia, un soi de manelostan cu dughenizare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce frumos va fi !

Post by kaav »

Saureign, imi pare rau dar nu am vrut sa se intzeleaga ce ai inteleles tu. Consider ca una am zis eu, alta ai perceput tu.Ce spui tu este corect, dar eu m-am referit la faptul ca o persoana cu statutul de preot, daca ''cade'' moral este mai in pacat din punct de vedere religios decat o persoana cu statut laic....

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Ce frumos va fi !

Post by saureign »

formularea "Cei care sunt mai aproape de cel de sus" imi apare f clara.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce frumos va fi !

Post by TomJones »

Priviti sau folositi turismul traditional din tarile care fac miliarde pe seama turismului! O sa aveti multe dezamagiri. Va duceti in diverse locuri legendare si cu o faima care v-a fost inoculata din leagan prin mass-media. Iar la fatza locului gasiti doua pietroaie si 2000 de reclame, hoteluri si organizari turistice. Unii au facut turism si in jurul unui copac.....celebru, sau a unei gropi de namol cu doua coarne! Se poate face turism din ORICE! Si in jurul unui rahat inghetat! Trebuie bani si management bun dar si un loc fara istorie, adica un loc unde se poate scrie o istorie profitabila (nu va culcati pe o ureche, istoria noastra e zero pentru ceilalti).
Imi aduc aminte anul trecut ca am fost la castelul Bran...incaperile dinauntru cam goale, ici colo cate o masa si o sulita pe perete...toti strainii erau super dezamagiti de castelul lui Dracula...nimic interesant doar cotloane unde trebuia sa mergi pe vine si miros de mucegai ,atat....cu asa ceva nu o sa ne ridicam in turism...Romania the land of choice, parca asa se chema sloganul ciocanitoarei Woodrea
Sa ne gandim ce istorie au englezii, francezii sau nemtii, ce valori au dat ei omenirii de la savanti, militari, oameni politici....noi ce avem? un Eminescu pe care si-l revendica si ucrainenii (Eminovici), pietrele de la sarmisegetuza de unde se fura incontinuu, castelul Peles facut de un neamt (Hohenzolern)....vom ramane cu palmierii lui Radu mAzare, rododendronii lui Vanghele-care este, si fantaniile arteziene lui Hontanu...imi audc acum in minte vorbele lui Octavian Goga: "Romania, tara minora, tara de secaturi" - no comment.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce frumos va fi !

Post by Obelix »

"Problema natiei" este vederea pe termen extrem de scurt si extem de egocentrica, in toate domeniile, probabil o reminescenta a epocii in care problema gasirii in urmatoarele 5 minute a unei ascunzatori eficiente in fata turcilor era muuuult mai important decat truditul la camp (cu recolta in 6 luni...) :? (judecata statistica, se pot gasi cateva contra-exemple)
Iar cand vreunul se vrea "vizionar"... iata ce monstruleti iasa... :mrgreen:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Ce frumos va fi !

Post by Kostas »

Tom Jones, castelul arata asa pentru a avea un aer de .... teaaapppaaa ! Doar e castelul lui Drakula nu ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Ce frumos va fi !

Post by LEKTOR »

Din seria de proiecte ca-n vestul salbatic - WESTERN PARK - http://www.wall-street.ro/articol/Real- ... galia.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Ce frumos va fi !

Post by SOLO »

Toate ca toate dar "zone de spectacole in stil western" m-a dat pe spate rau :mrgreen:
Adevarul e ca suntem tari , cei mai tari!

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ce frumos va fi !

Post by Obelix »

Spre deosebire de primul "concept" :roll: acesta din urma pare cu 5 minute, nu mai mult, mai cu "picioarele pe pamant", desi... tot din minte de parvenit mioritic cu clase cat trenu' a "scapat"... :|

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce frumos va fi !

Post by momolo »

Daca l-ati vazut ieri la stiri pe noul presedinte ales al tiganilor din Romania.....pardon, rromilor din Rromania, nu o sa vi se mai para aceste proiecte prea anormale!

Omul nu prea stie sa citeasca (se pare ca nici 4 clase nu are) dar e plin de bani si are indelungi probleme cu politia si justitia (mereu achitat sau cu rezolutie N.U.P. :wink: ) iar aspectul de "interlop" si frizura completeaza tabloul.

Apoi daca va uitati si la catindatul la prishidintiie, Nati Meier reprezentat de Hormonica Columbeanu....aceste proiecte or sa vi se para deadreptul normale intr-o tara aflata intr-un perpetuu carnaval tragi-comic.

Pe cand si "Micul Dubai" la Marea Neagra cu insula "meri si peri" construita din gainatz de pescarusi alimentata direct cu gazele lui tariceanu de pe fundul marii ?!.... mult nu mai e.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Ce frumos va fi !

Post by TomJones »

Omul nu prea stie sa citeasca (se pare ca nici 4 clase nu are) dar e plin de bani si are indelungi probleme cu politia si justitia (mereu achitat sau cu rezolutie N.U.P. ) iar aspectul de "interlop" si frizura completeaza tabloul.
A mai fost o nunta tiganeasca acum 2 saptamani si cica a costat peste 1 milion de euro...erau acolo kile de aur si masini numai mercedes, bmw, audi, rolls etc....De ce nu s-a sesizat fiscul.sa-i ridice pe toti?!

De unde au tiganii aur cand ei nu lucreaza? Din ciordeala si smangleala.
Dupa revolutie au facut cerere la BNR sa li se de-a inapoi aurul luat de comunisti...culmea este ca l-au primit inapoi. Tu muncesti ca boul la jug si astia sunt ca parazitii.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Ce frumos va fi !

Post by bnt »

momolo wrote:Omul nu prea stie sa citeasca (se pare ca nici 4 clase nu are) dar e plin de bani si are indelungi probleme cu politia si justitia
Probabil ca astea erau criteriile de "angajare", e omul potrivit la locul potrivit :lol:

Post Reply