Cd-uri in "carcasa" de carton.

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by atyclb »

In ultima vreme am observat ca tot mai des dicurile pe care le cumpar sunt in niste plicuri de carton, lucru care ma calca pe nervi. Am platit 22 E pe dublul cd cu concertul lui Leonard Cohen de la Londra, 40 E pe box-ul cu 2cd+2dvd David Gilmour - Live in Gdansk . Saptamana asta am cumparat o editie limitata a albumului Joshua Tree a celor de la U2, foarte frumoas impachetat, intr-o cutie din carton, totul de o calitate foarte buna, dar in interiorul cutiei discurile (2cd + 1 dvd) erau bagate fiecare in cate un plic din carton...

Ma exaspereaza, de fiecare data cand incerc sa scot un cd, las urme pe disc, plus ca frecatul de plicul ala nu imi place deloc, cred ca se poate deteriora foarte usor suprafata cd-ului.
O data bagat in acel plic de carton, discul sta destul de fest, iar cand am inrecat sa il scot, a trebuit sa incerc sa il prind mai bine, iar plicul a cedat.

Am incercat sa schimb plicul cu o carcasa, am taiat cutia din carton si le-am pus ca coperti la o carcasa din plastic, dar capetele arata destul de aiurea, pt ca nu se mai potrivesc, plus ca acel carton e destul de gros si nu sta chiar bine intre plasticele carcasei.
Probabil masura inlocuirii carcaselor din plastic cu cartoane e una de natura ecologista, dar imi face praf cd-urile si pana la urma tot la carcase de plastic ajung, stric cutia de carton si nu mai arata a lucru original ci a tiganie, iar asta ma scoate din pepeni.

Are cineva o solutie mai buna la aceasta problema?

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by saureign »


User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by momolo »

ca si in link-ul dat de saureign, scopul e intai de toate ECOLOGIC.

Mie personal imi plac cel mai mult carcasele de carton, dar cele care au totusi acel suport interior clasic pentru disc, de obieci din plastic (exemplu XRCD-urile). Cele care au doar un plic de carton interior sau o fanta de carton zgarie intradevar discul. Mai sunt unele care au plic de carton in carcasa de carton insa discul e bagat intr-un "chilotel" care-l protejeaza (exemplu, discurile de la FIM).

E posibil ca sa mai existe un scop, ascuns - discul sa fie degradat, zgariat, scapat pe jos mai usor si astfel clientul sa mai cumpere unul in loc.

:lol: Cred ca-si dau peste ochi si acum din cauza renuntarii la vinyl care e tare usor de distrus in comparatie cu CD-ul digital.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by atyclb »

Carcasele de carton dar cu suport clasic de prins cd-ul sunt o alta chestie, alea sunt intradevar mult mai functionale si le apreciez si eu foarte mult. Pe langa aspectul estetic mai au un mare avantaj, nu se sparg, crapa precum carcasele de plastic.
Frustrarea mea insa e legata de discurile care ne sunt vandute in pachete de carton gen plic.
Pt moment singura solutie pe care o gasesc e sa ciopartesc plicurile acelea din carton cu foarfeca si sa le transform in coperti pt carcase.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by momolo »

Daca vrei sa salvezi un CD in astfel de ambalaj de la zgariere, am eu o solutie..... :lol: foloseste editia pe vinil ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by saureign »

...sau poate gasesti mape de plastic subtire, pe care sa le transformi in "huse" pt cd, care poate fi introdus astfel in mapa de carton fara grija

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: Cd-uri in "carcasa" de carton.

Post by atyclb »

momolo wrote:Daca vrei sa salvezi un CD in astfel de ambalaj de la zgariere, am eu o solutie..... :lol: foloseste editia pe vinil ! :lol:

Ar fi o solutie, mai ales ca nu sunt insurat inca si nu are cine sa faca crize ca "deja sunt prea multe, pe astea unde o sa le mai pui..." (vinil-uri nu am decat foarte putine si nu le folosesc, pt ca deocamdata nu am pe ce)

Daca e sa ma insor, cine ma ea , ma primeste la pachet cu toata colectia :twisted:
saureign wrote:...sau poate gasesti mape de plastic subtire, pe care sa le transformi in "huse" pt cd, care poate fi introdus astfel in mapa de carton fara grija
Chiar o sa ma uit sa vad ce gasesc, multam de idee.

Post Reply