FILME artistice

Doar o vorba sa-ti mai spun
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Crimen ferpecto (2004)

Un univers populat de o lume frivola, dar situatiile si consecintele faptelor nu sunt confortabile.Dezastre in lantz, delicioase in acest film impregnat de cinism tipic cinematografiei spaniole care planeaza deasupra situatiilor insolite,incomode si te fac sa nu empatizezi cu victima,sa fi doar foarte curios de felul in care plateste politzele propriilor ganduri/fapte.Sa nu uitam si umorul negru,un ''personaj'' principal in film.Isi merita titlul :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Other People's Money (1991)
http://www.imdb.com/title/tt0102609/
Nu are austeritatea prea realista a unor filme bune (care totusi nu te fac sa te gandesti la documentare si au aura de ''filme de cinema'') din ziua de astazi (comparativ cu ele este plin de clisee romantice) dar este un film bun, iar Danny DeVito este un ''valabil'' ca de obicei.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

The Reader (2008)

La acest film mi-a placut foarte mult cat de ''inchegate'' au fost personajele, fara de care povestea in sine, interesanta de altfel ar fi suferit mult. S-au completat reciproc foarte bine. Filmele in care apar povesti de dragoste de obicei ma plictisesc. Nu din cauza afectului inerent subiectului, dar punerea lui in scena de obicei este ''subtzire'' - nu simtzi cum evolueaza personajele, parca nu au autonomie proprie, se vede ca joaca actorul si nu ''respira'' odata cu personajul (Sunt o tona de filme romantice la care la care m-as uita doar platit cu ora...). Filmul asta, este un film de dragoste cu vana. Si ca la orice film bun, morala povesti nu este sa te dascaleasca cu ceva, neaparat. I-ti da libertatea sa judeci ce vrei, nu te trage de maneca, dar exista si riscul de a aluneca un pic mai greu pe gat, nefiind ''sirop de tuse''... :mrgreen:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Ce filme mi-au mai placut:
The Return (Vozvrashcheniye) 2003
http://www.imdb.com/title/tt0376968/

Ostrov (2006)
http://www.imdb.com/title/tt0851577/

Knowing (2009)
http://www.imdb.com/title/tt0448011/
''Knowing'' asta este un film american pentru tot poporul, dar ceva mi-a placul la el.
Ma mai uit fara gretzuri si la filme de genul asta.De obicei dupa ce le vad imi spun ca nu o sa ma mai uit fara sa triez mai atent (ma straduiesc sa aflu cat mai putzine lucruri despre filmul care vreau sa-l vad - contradictoriu aspect,stiu...), dar nu sti niciodata de unde sare iepurele (mai mare, mai mic sau foarte mic, dar sare cateodata....)

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: filme

Post by bnt »

kaav wrote:Ce filme mi-au mai placut:
The Return (Vozvrashcheniye) 2003
http://www.imdb.com/title/tt0376968/
Imi pare bine ca nu-s singurul caruia i-a placut mult filmul asta. Frumos spusa povestea, minunat filmat, iar daca ai timp sa cauti una-alta despre Zviaguintsev o sa vezi ca are o viata buna de facut film dupa ea. :)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Ai dreptate, este frumos spusa povestea. Si mie m-a placut cum a fost filmat. Probabil ca asta inseamna talent,folosindu-te de mijloace tehnice specifice artei cinematografice, sa redai ''in miscare'' expresivitatea unei poze care iti place mult (de exemplu), sau un moment din viatza care este frumos dar dispare usor din memoria curenta, pentru ca este fragil ...
Uni stiu sa exprime mult in putzin, pentru ca mai mult ca sigur chiar cunosc bine omul in general. Cumva, dintr-o mie de gesturi si fapte un regizor bun stie ce se potriveste in povestea unui film, imbinand fluid cliseele unor gesturi pe care esti tentat sa le astepti cu alternativa/alternativele care ti le ofera el. Eu nu stiu tot timpul de ce imi place un film si nu altul de calibru asemanator. As vrea sa stiu, dar nu aflu mereu....
Cred ca tine mult si de faptul cum este lasat filmul sa ''respire''.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: filme

Post by Obelix »

Aveti o "afinitate" pentru filmele rusesti pe care eu NU o am, probabil ca e o prejudecata stupida, dar... asta e :roll:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Nu vad de ce, daca nu iti plac filmele rusesti trebuie sa dai de intzeles ca ar fi o prejudecata stupida din partea ta. Nu-ti place climatul in care se desfasoara actziunea acestor gen de filme, aerul mai mult sau mai putzin plictisitor care emana din ele, e.t.c si asta este. Nu este nici o greseala sa nu-ti placa. Nici eu nu am pofta de ele des, dar imi plac in general...

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: filme

Post by bnt »

Ritmul asta mai "rarefiat" cred ca-i dus la perfectiune de Antonioni (merita vazut barem de curiozitate ultimul, cred, film al lui ,"Lo sguardo di Michelangelo ", e un scurtmetraj de 1/4 de ora asa ca nici nu ia mult timp). Revenind la subiect, cinematografii nu foarte bagate in seama, cum e cea germana, scot uneori filme de te intrebi cum poate sa le iasa asa ceva "din prima", exemplul tipic e "Das Leben der Anderen" (of course :) ), dar si un film vechi de tot (1949), "Die Brücke", din punctul meu de vedere cel mai bun film de razboi (WW2) pe care l-am vazut, fara patetisme de 2 lei, fara apropouri ideologice, fara tot ceea ce strica un film bun, e sec si negru (poate ca si distanta de la eveniment era suficient de mica - actiunea se petrece in ultimele zile ale razboiului - si insightul era nealterat de trecerea timpului). Il recomand fara nicio ezitare.
PS: Ca sa nu existe dubii in ceea ce priveste clasificarea, "Apocalypse Now" nu-l consider un film de razboi. :)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: filme

Post by LEKTOR »

Ce filme de razboi v-au placut ( ma refer la filme gen Tunurile din Navarone, Ziua cea mai lunga, Where eagles dare, Platoon,etc )
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: filme

Post by saureign »

Talvisota - un excelent film finlandez, peste orice film hollywoodian despre ww2
http://www.imdb.com/title/tt0098437/

Idi i smotri - un foarte bun film sovietic pe tema
http://www.imdb.com/title/tt0091251/

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: filme

Post by Yoshiro »

LEKTOR wrote:Ce filme de razboi v-au placut ( ma refer la filme gen Tunurile din Navarone, Ziua cea mai lunga, Where eagles dare, Platoon,etc )
Thin Red Line
Full Metal Jacket

Astea mi-au venit in minte acum. Imi mai amintesc si mai scriu.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: filme

Post by momolo »

Thin Red Line
este fantastic si fabulos! Linia muzicii din acest film e chiar sufletul filmului, rar am auzit o coloana sonora atat de buna si care sa dea o atat de mare valoare unui film! Un film pentru care nota 10 e prea mica!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: filme

Post by Yoshiro »

momolo wrote:Thin Red Line este fantastic si fabulos! Linia muzicii din acest film e chiar sufletul filmului, rar am auzit o coloana sonora atat de buna si care sa dea o atat de mare valoare unui film! Un film pentru care nota 10 e prea mica!
Da! Muzica m-a impresionat si pe mine. Hans Zimmer si-a aratat iar valoarea. Sfarsitul piesei "Light" este divin.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

The Thaw (2009)

Post Reply