Boxele Elac

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

eugenroca
Pentru melomanii impatimiti: sunet de jur-imprejur.
Cinelele din inregistrarile preferate vor fi ascultate intr-o noua dimensiune!
amice, stiind ca esti dealer de ELAC, fraza ta seamana cu o reclama bagata intre doua iaurturi. Macar fa si tu un efort mental sa prezinti (folosind cuvintele tale, nu copy-paste de pe vreundeva) ce naiba e rajnita aia de cafea tip OZN ?! Un tweeter, o boxa intreaga, ceva de facut vibromasaj la popou, etc ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by TomJones »

ceva de facut vibromasaj la popou
Vaselina este optionala si se achita separat. Momentan nu avem pe stoc... :D

eugenroca
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2008, 15:12

Re: Boxele Elac

Post by eugenroca »

momolo: Sunt convins ca ceea ce am prezentat eu este de interes pentru orice audiofil din Romania; sau trebuia sa prezint o noua boxa cu tweeter calota de matase?
4PI PLUS.2 sunt disponibile pentru cei care intuiesc ce reprezinta - fara nota explicativa. Si i-as adauga aici si pe cei care stiu sa caute pe net :)
Sa mai mentionez ca textul meu nu este copiat de nicaieri...?

TomJones: Foloseste-ti imaginatia. Spor la treaba!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

eugenroca pai atunci ce ai postat tu aici nu e reklama mascata, e chiar una clasica.

Chiar invit alti membrii ai forumului sa-mi spuna ce parere au ei despre treaba asta? E reclama clasica, e mascata, nu e reclama ? Ce e ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by TomJones »

eugenroca wrote:Foloseste-ti imaginatia. Spor la treaba!
Ce-ai sarit asa ca ars undeva? Nu mai putem sa mai facem cate o poanta???!!!!
momolo wrote: Chiar invit alti membrii ai forumului sa-mi spuna ce parere au ei despre treaba asta? E reclama clasica, e mascata, nu e reclama ? Ce e ?
Incep eu!!
Stiind ca vinzi boxe elac, normal ca toata lumea a luat-o ca pe o reclama....macar fa-o la rubrica de anunturi-publicitate, acolo unde este locul sa prezinti lansarea noii boxe cu tweteer de matase de chiloti...(boxeri)... :D
In mod normal daca comecializezi astfel de boxe nu e bine sa le faci nici un fel de comentariu, laude si ridicari in slavi. Cei care vor sa-si i-a asa ceva au de unde se interesa de ele pe site-ul producatorului. Faci exact ce face Jack pe celalalt forum este si comerciant de scule si laudatorul lor de nu poti zice nimic de ele ca iti sare in cap. ....(Normal,nu?) Ce poti sa faci este sa le faci o prezentare, un link, eventualk pretul la rubrica publicitate sau pe PM, atat; restul este bisnita ieftina ptr fraieri....nimeni nu cade in kur pe spate daca tu le lauzi. Cine vrea sa le cumpere te va cauta el , nu incerca sa le bagi oamenilor pe gat boxele tale ca nu e bine...stiu ca ai inteles ce am vrut sa spun....foloseste-ti imaginatia. Spor la treaba!

eugenroca
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2008, 15:12

Re: Boxele Elac

Post by eugenroca »

momolo: Vreau sa specific cu claritate ca nu tin neaparat sa activez pe forumul tau.

TomJones: ... (Sunt sigur ca poti da un raspuns destept pana si acestor trei puncte de suspensie. Spor la treaba!).

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Consider ca eugenroca a fost neinspirat in a-si prezenta propriile produse in acest fel.
Asocierea cu reclamele la iaurt nu o gasesc deloc deplasata.
Limbajul de lemn in comunicare are aplicatzi doar limitat valabile si pe de alta parte da senzatia de ceva cumva impersonal.
Adica spus sa fie spus....
Oameni sunt sensibili la forma in care este prezentat ceva. Cat ti s-ar taia din elanul de a cunoaste ceva (chiar daca in sine chiar o fi de calitate acel produs) daca este prezentat cumva bombastic..? 8)
Cine este cu adevarat interesat de ceva, ii este indiferent daca este vazut bine sau nu acel lucru, dar conteaza in prima faza formal-informativ si forma de exprimare.

eugenroca
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2008, 15:12

Re: Boxele Elac

Post by eugenroca »

kaav: Esti invitatul meu sa ascultam niste muzica electronica. Am pe aici pe undeva un Kraftwerk - Minimum Maximum care te asteapta. Ce spui? Nu ti se pare mai constructiv cumva :) ?

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

eugenroca, suna ademenitor ce i-mi propui si tot ce pot sa-ti spun este ca din ce am citit din ce au spus oameni care au asemenea boxe, este ca totzi sunt foarte multzumitzi. Si nici unul nu pare copil care nu stie ce spune. Nu ma leg de gusturile personale, dar fum fara foc real ma gandesc ca nu prea este :wink:
Dar cum sunt somer cu acte in regula de ceva vreme, se amana posibila intalnire/auditzie :(
Succes

eugenroca
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2008, 15:12

Re: Boxele Elac

Post by eugenroca »

kaav: nu stiu daca esti din Bucuresti sau nu, dar cand ai ocazia mi-ar placea sa stam putin de vorba despre muzica, scule etc. Poate o sa ne susure la ureche si un 4PI PLUS.2 :)

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Teoretic, este de datoria fiecarui doritor de sisteme audio sa asculte cat mai multe posibil - inclusiv ce vinzi tu din simplu motiv ca chiar nu stie concret ce poate sa-i placa daca nu are la activ multe auditzii.
Asta este doar teoria. Practic in anumite conjuncturi (distantza,timpul disponibil alocat pentru asa ceva,slabiciunea de a fi prea impresionabil - un dealer de scule trebuie sa fie un fel de ''vulpoi'' si nu zic asta cu vre-o conotatzie negativa - este o chestie fair play sa te incerce viatza/intamplarile, asa pentru tine...) lucrurile nu stau asa roz.

Strict la momentul de fatza, trebuie sa-i dau dreptate lui TomJones in ce a apus aici chiar daca tonul lui a fost mai caustic :
TomJones wrote:
Stiind ca vinzi boxe elac, normal ca toata lumea a luat-o ca pe o reclama.......macar fa-o la rubrica de anunturi-publicitate, acolo unde este locul sa prezinti lansarea noii boxe.......In mod normal daca comecializezi astfel de boxe nu e bine sa le faci nici un fel de comentariu, laude si ridicari in slavi. Cei care vor sa-si i-a asa ceva au de unde se interesa de ele pe site-ul producatorului......Ce poti sa faci este sa le faci o prezentare, un link, eventualk pretul la rubrica publicitate sau pe PM, atat......Cine vrea sa le cumpere te va cauta el.....
Ma tem ca are dreptate, treaba care nu are nici o legatura cu faptul ca as dori sa le ascult la modul serios candva.
Cine m-a facut cu adevarat curios de Elac a fost domnuljim cand si-a prezentat sistemul pe celalalt forum. Recunosc ca stie sa povesteasca grozav, fara sa vrea sa-ti placa ''tzie'' sau ''mie''....
Daca te superi pe ce am spus si cum, ma supar si eu (pe tine)...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxele Elac

Post by West »

Raspund invitatiei de a imi da cu parerea: eugenroca a prezentat un tweeter Elac 4PI.
Unde l-a prezentat? In topicul despre Elac.
A facut reclama? Mie nu imi pare reclama. Doar o simpla prezentare. Prea simpla. Cred ca trebuia sa scrie mai mult despre acest tweeter, pentru a fi edificator.

Nici nu se pune problema sa isi faca reclama mascata. Insusi momolo l-a invitat sa isi puna adresa pe acest forum mentionind ca vinde Elac.

Mai cred si ca este nevoie de o atitudine consecventa. Ori are voie sa scrie despre Elac, ori nu. Anterior parea incurajat s-o faca.
Cind lucrurile sint clare nu mai este pricina de suparare si nici de replici de circumstanta. Desigur, decizia este a owner-ului.
Dar nu cred ca este de vreun folos sa fie luat in ris.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxele Elac

Post by momolo »

eugenroca
momolo: Vreau sa specific cu claritate ca nu tin neaparat sa activez pe forumul tau.
te pot ajuta in acest sens, mi-e foarte simplu! :lol:
kaav: Esti invitatul meu sa ascultam niste muzica electronica. Am pe aici pe undeva un Kraftwerk - Minimum Maximum care te asteapta.
pe muzica aia poti sa probezi si lazi cu difuzoare pentru carciumi ca ar putea sa sune bine. Halal muzica de pus in "lumina" niste incinte destinate sectorului audiofil.

West, nu te ambala, nu ELAC e problema ci userul.

Incercam si eu sa-l impulsionez sa se mai cizeleze un pic dar se pare ca are unele limite din moment ce nu a facut fatza glumelor lui Tom Jones.

kaav nici idee nu ai cum suna multe scule si boxe vintage care nu costa o avere. Dar cum am spus, intai trebuie sa cunosti pana sa te saturi scumpiciunile astea frumos lacuite (si frumos laudate) ca sa poti aprecia "oratania" cantatoare de MUZICA si sa sti sa le gasesti din gramada cu pacaleli. Deci invitatia lui eugenroca si indemnul lui Tom Jones sunt bune si folositoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Boxele Elac

Post by kaav »

Se arata inca o data faptul ca a fi dealer de scule audio nu este ceva agreat pe un forum de profil. De fapt cum este mai bine?
S-au afirmat aspecte opuse despre acelasi lucru. Eu gasesc aceste afirmatzii opuse (dar fara anumite detalii...) la fel de corecte. Dar asta nu este ceva folositor. Cred ca cel mai frumos/elegant lucru in fond aici, este sa consideram ca si cel care vinde scule este pasionat real de muzica/scule si ma indoiesc sincer ca vrea sa planeze asupra lui, fiind dealer vreun ''stigmat'' de ''om rau''....

eugenroca
Posts: 12
Joined: 06 Dec 2008, 15:12

Re: Boxele Elac

Post by eugenroca »

...si uite asa sta topicul cu ELAC sus :)
Acum serios: nu a fost intentia mea sa impun cu prezenta, dar este notabil ca in peisajul (va las pe voi sa-l caracterizati) hi-fi romanesc exista un astfel de echipament.
Sunt convins ca nimeni nu poate incuraja trecerea sub tacere a unui astfel de lucru, indiferent de pasiunea si dedicatia pentru un brand sau altul. Dimpotriva, este constructiv sa fie mentionat,discutat si comparat ori de cate ori este nevoie.
Putine firme producatoare de hi-fi sunt preocupate cu inovatia si dezvoltarea tehnologiilor mai putin conventionale, majoritatea prefera si aleg calea clasica - unele cu rezultate excelente.

Despartirea de "spiritul" balcanic se pare ca este cel ma dificil lucru pe care romanii il vor face in urmatorii zeci de ani.

Auditie placuta!

Post Reply