Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

CD, vinil, concerte
Post Reply
dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Five Peace Band

Post by dinica »

Chick Corea,John McLaughlin,Christian McBride,Kenny Garrett,Vinnie Colaiuta / Sala Palatului / 26 octombrie 2008

Cand am auzit de acest concert m-am gandit imediat la un fel de macare exotica condimentata cu multe mirodenii.Nu cunosc motivul acestui gand, poate pentru ca sunt un iubitor al experimentelor in bucatarie. :D Nu-mi venea sa cred ca voi avea ocazia sa ascult 4+1 dintre numele de referinta ale jazz-ului contemporan cantand in romanica intr-un cvintet oarecum improvizat.(marturisesc ca de Vinnie Colaiuta nu auzisem)
Ca sa scap de uimire am cumparat bilet si am asteptat rabdadator ziua de 26 octombrie.
Cand am ajuns la locul evenimentului am constatat ca fata de serile precedente la intrare se imbulzeau un numar mai mare de melomani & audiofili.Intr-o discutie cu prietenii mei pe treptele de la intrare am si concluzionat ca brand-ul vinde contand mai putin cultura muzicala.Am intrat, am cumparat niste muzica, ne-am asezat, am aplaudat nelinistiti aparitia intarziata a artistilor, ei au intrat pe rand, mai intai CC & JML, dupa o piesa in care cei doi si-au acordat spiritile muzicale au intrat si ceilalti.
Sunetul a fost in nota obisnuit-rezonabila in conditiile in care acustica salii lasa de dorit, sculele folosite pentru amplificare nu sunt cele mai bune,etc...
Acum ma intorc la partea cu mirodeniile; toata seara am trait cu impresia ca am in fata urechilor niste artisti extraordinari ca individualitati dar care aruncati in marea oala a scenei nu reusesc sa aiba gust.Cu siguranta au fost sabotati de acustica salii,de amplificare,pe alocuri de public, dar cu toate acestea ma asteptam la mai mult.Au cantat cu placere & pasiune evidenta si asta a fost salvarea serii.Publicul a fost la inaltimea evenimentului,a gustat cu pofta din melanjul instrumental, a aplaudat cu pofta (uneori grabit) si a sustinut energic fiecare respiratia de pe scena.
Favoritul meu a fost Kenny Garrett care a facut cam ce a vrut cu saxofonul.
Za end!
Last edited by dinica on 28 Oct 2008, 20:59, edited 1 time in total.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by HighEndFan »

Cand m-am intors de la spectacol ,fiind foarte obosit-veneam dintr-o calatorie lunga in tara-mi-am propus sa nu scriu nimic,dar in final n-am rezistat sa-mi pastrez impresiile pentru mine si mi-am zis-hai sa scriu cateva randuri macar.
Cele cateva randuri s-au transformat in cateva ZECI de randuri si dupa vreo ora de scris,pe la unu noaptea,pe cand ma pregateam sa trimit articolul am ramas impietrit:dintr-o eroare de manevrare(nu stiu precis ce am facut) am sters tot articolul!!!! :twisted: :twisted: :twisted: .Am o oarecare experienta in manuirea PC-ului si am incercat toate trucurile cunoscute,dar nici o sansa:era totul pierdut.
Ei,mi-am zis,asta e:o sa scrie altcineva,nu e musai sa scriu tot eu si despre asta.
Din pacate,asa cum sugera dinica se pare ca destul de putini se grabesc sa scrie de spectacol,ca sa nu spun ca destul de putini par sa fi participat la un asemenea spectacol.
O sa incerc sa rescriu parerile mele,din pacate fara entuziasmul din seara respectiva,cand scriam"la cald".
Spectacolul a inceput genial:au aparut doar cei doi maestri care au inceput sa-si acordeze instrumentele.
Si tot acordandu-si ei instrumentele asa,deodata am realizat ca de fapt ei cantau deja prima piesa,DAR CU AERUL SI MIMICA specifice acordarii instrumentelor,ceea ce te facea sa stai relaxat si neatent,asteptand sa termine de acordat si sa inceapa OFICIAL prima piesa.Si ca sa fie clar pentru toata lumea ca aia a fost o piesa si nu o acordare mai melodioasa si prelungita a instrumentelor,mai tarziu,in prima parte a spectacolului au intrebat daca a recunoscut cineva acea prima piesa.Cu mandrie patriotica trebuie sa va spun ca au fost voci in sala care au recunoscut piesa,asa ca nu suntem iremediabil pierduti ca natie.Din pacate eu nu m-am numarat printre ei,cred ca era "Silent Way".
Dupa aceasta introducere au aparut ceilalti trei:Vinnie Colaiuta-percutie, Christian McBride-bass si Kenny Garrett-sax, intr-un cuvant Five Peace Band si au inceput in forta prima piesa "de grup".
Si cand spun in forta vreau sa zic poate PREA in forta pentru o sala neincalzita inca,cred ca volumul era la maxim.
Cu aceasta ocazie unele consoarte ,venite doar sa-si etaleze toaletele "de jazz" si-au bagat indignate degetele in urechi si unele chiar au parasit sala urgent,adica nici la spectacolul asta nu putem spune ca au fost doar fani.
Sunetul,desi mai bun decat la celelalte spectacole,tot prost a fost si aici vreau sa-i raspund "criticilor" lui dinica:La asemenea adunare UNICA de MARI MUZICIENI cum n-am mai avut in Romania,ma asteptam ca totul,inclusiv SUNETUL sa fie pe masura.Sunt un fan al sunetului aproape PERFECT si e pacat ca sonorizarea nu s-a ridicat NICI PE DEPARTE la nivelul artistic de mare exceptie al spectacolului.Si apropo de organizare:ma asteptam ca la un asemenea spectacol sa-ti dea fie si pe bani un program,ceva,macar o foaie simpla tiparita cu ceva legat de spectacolul respectiv,cum se mai obisnuieste:nici vorba,singura chestie tiparita primita a fost o reclama la o firma de turism,parca.
Revenind la spectacol,pot sa va spun ca inca de la a doua piesa,toata sala era in aplauze,ovatii si fluieraturi aproape la fiecare schimbare de ritm sau scadere a volumului.
Lucru cumva de inteles,cei cinci instrumentisti sunt fiecare un geniu luat separat,inchipuiti-va ce au putut sa faca impreuna !!!
Primul lucru care m-a socat a fost usurinta cu care se exprimau,fiecare cu instrumentul lui,astfel incat singurul lucru la care pareau sa se concentreze putin era aspectul artistic si de aici o degajare fantastica.
Nu stiu daca doar mimau,dar pareau intr-adevar sa se distreze si efectiv sa se simta bine,lucru pe care sala l-a sesizat si i-a incurajat sa prelungeasca solo-urile si improvizatiile de cate ori era nevoie.Superb!
Initial mi s-a parut usor excesiva aceasta participare a salii,uneori acoperind unele pasaje interesante cu aplauze si ovatii,dar in partea a doua practica asta a dat roade: daca prima parte a durat 40 de minute,era de asteptat ca si a doua parte sa dureze cam la fel,ori "impinsi" de participarea salii,muzicienii,vadit incantati pareau sa tot prelungeasca cu inca o piesa pana cand au depasit o ora.
Sincer,nu stiu cat a durat a doua parte,a fost un delir,cine mai statea sa se uite la ceas,dar a depasit bine o ora.A fost cel mai frumos concert la care am participat pana acum si nu am cuvinte sa va descriu cat de buni au fost cei cinci:pur si simplu ti se face pielea de gaina cand participi "pe viu" la atata virtuozitate si talent genial strans la un loc pe o scena.Pur si simplu oamenii aia SE JUCAU: cu instrumentele,cu sunetele,cu sala,o incantare pentru toata lumea!!
Dupa parerea mea,a fost un spectacol complet,mai presus de jazz: s-a trecut prin toate genurile,cu pasaje trecand prin toate genurile posibile,care au ajuns pana la rock,sigur aici Colaiuta si-a dat din plin silinta:absolut genial acest baterist,nu mi-a fost dat sa vad baterist mai bun pana acum.De altfel,la prezentari Colaiuta primea maximum de aplauze,dovada ca era preferatul salii(si al meu,trebuie sa recunosc).McBride a alternat dupa caz chitara bass cu contrabasul,iar Chick Corea a schimbat orga cu pianul,cu care ocazie a dovedit,daca mai era nevoie ce MARE talent e.
Toti,dar ABSOLUT TOTI niste MARI MAESTRI !!.
Pacat ca nu a inregistrat nimeni tot concertul,as fi dispus sa dau bani buni sa-l am in colectia de DVD-uri(sau de ce nu ,de BluRay-uri,deja am un Bluray cu Al Jarreau,Chick Corea si multi altii),pacat ca nu se ocupa nimeni cu asta.
In masura timpului o sa revin mai incolo cu detalii,deja e a doua oara cand scriu despre concertul asta si mai am si altele de facut...

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Five Peace Band

Post by Micky »

dinica wrote:
...Favoritul meu a fost Kenny Garrett care a facut cam ce a vrut cu saxofonul...
Si al meu. Buni instrumentisti dar impreuna cred nu demonstrau ca sunt un band. Oricum prima parte a fost scurta si de slaba calitate iar in pauza ma gandeam de ce am venit la spectacol, dar partea a doua a fost mult mai buna. Au abordat jazz cu influente din rock progresiv lucru care placea foarte mult publicului. Una peste alta nu trebuia ratat acest spectacol.
Bafta!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by SOLO »

As fi mers cel putin pentru JOHN McLAUGHLIN , unul dintre preferatii mei .

solo

Ps. Eu intotdeauna cand am mai mult de scris deschid un notepad amarat si scriu acolo mai intai , ca sa evit situatiile neplacute ( cade reteaua , nu raspunde forumul , gresesc butonul .. etc. )
De apreciat efortul de a rescrie totul :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by HighEndFan »

SOLO wrote:As fi mers cel putin pentru JOHN McLAUGHLIN , unul dintre preferatii mei .

solo

Ps. Eu intotdeauna cand am mai mult de scris deschid un notepad amarat si scriu acolo mai intai , ca sa evit situatiile neplacute ( cade reteaua , nu raspunde forumul , gresesc butonul .. etc. )
De apreciat efortul de a rescrie totul :wink:

solo
Da,ai dreptate solo,dar eu ma asezasem sa scriu doar cateva randuri... :wink:

Si apropo de John McLaughlin,a fost dupa parerea mea cel mai "retinut" dintre toti,parca s-ar fi straduit sa-i scoata tot timpul in evidenta pe ceilalti,probabil din modestie....
Last edited by HighEndFan on 28 Oct 2008, 21:05, edited 1 time in total.

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by dinica »

Solo, poate comasezi cele doua topicuri cu subiect comun...

Modificat de staff - posturile au fost unite

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by momolo »

si din partea mea multumiri pentru povestirea concertului! Imi pare rau ca nu am putut merge!

SOLO
As fi mers cel putin pentru JOHN McLAUGHLIN , unul dintre preferatii mei .
..asa trece timpul asta ca nu pot localiza in cap cand a fost concertul lui la Sala Palatului. Se pare ca totusi anul asta, ocazia cu care am fost prezent.
As spune ca nu prea a fost in verva de data aceea, cam moale spectacolul, unii s-au plictisit pe buna dreptate, sunetul amplificat a fost ca de obicei, adica cel mult mediocru, insa nederanjant, partea buna e ca nu am plecat cu urechile facute prastie, pe scurt un spectacol pe care mi-l aduc acum in minte....ca a fost cam plictisitor si cam cu lipsa de chef din partea artistului un pic cam molatec si fara energie.....

In opinia mea, fiind un lucru deranjant ceea ce spun acum, amplificarea are un rol foarte important.

O amplificare proasta scade mult din perceptia artistilor, una buna ii si ajuta!

Nu putem face abstractie de subiectul asta si am ajuns sa cred ca in Mioritika exista o adevarata "traditie" si inclinatie nationala catre sunetul prost, distorsionat si mai ales TAREEEE!

Am ajuns sa cred ca nu avem sunet de calitate la diversele spectacole pentru ca pur si simplu cei care se ocupa cu asta sunt limitati si pentru ei, mai mult de atat nu exista, atata pot, atata e nivelul lor maxim!

Cred ca factorul uman e problema (si aici ma refer si la momentul cand "factorul uman" autohton decide ce aparatura sa fie cumparata) si nu intotdeauna problema dotarii materiale si a banilor. Pun pariu ca in peste 90% din cazuri un spectacol in RO va fi amplificat garantat prost, indiferent cati bani ar fi pentru aparatura.

Iar convingerea asta imi este intarita de diferenta, de fiecare data uriasa, intre cum suna un jaf romanesc de P.A. cand pune mana un "mixerist de dincolo" sau cand pune mana un ciobanel national!

In cazul asta pot insira multe spectacole unde amplficarea s-a trezit din morti in momentul cand la mixer s-a instalat un pletos din UK, USA, Franta, etc, in locul mioritikului autohton care tocmai facuse un sunet din care nu se intelegea decat DISTORSIUNEEEEEEEEAAAA TAREEEEEE!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by LEKTOR »

Poate si partea electronica este problema - or fi luat ceva echivalent cu acele Loganuri super dotate in loc sa fi luat the real deal de la Marshall,Crown,etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

dinica
Posts: 25
Joined: 17 Oct 2008, 12:32

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by dinica »

HighEndFan wrote: Da,ai dreptate solo,dar eu ma asezasem sa scriu doar cateva randuri... :wink:

Si apropo de John McLaughlin,a fost dupa parerea mea cel mai "retinut" dintre toti,parca s-ar fi straduit sa-i scoata tot timpul in evidenta pe ceilalti,probabil din modestie....
Cred ca mai degraba nu si-a gasit locul in acest cvintet improvizat.Se vedea de la distanta ca locul lui nu este acolo si ca ar fi preferat o alta abordare muzicala.

pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by pustiu »

pe 7 noiembrie va avea loc acelasi concert, mai mult sau mai putin avand in vedere ca-i vorba de un concert de jazz unde se improvizeaza foarte mult, in Ingolstad. sunt nerabdator sa merg la acest concert, acesta fiind primul concer care o sa-l vad/aud in afara tarii, sa simt pe propria piele diferentele intre sonorizarile mioritice si altele.

sper sa pot face un mic review

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Concert CHICK COREA & JOHN McLAUGHLIN la Sala Palatului 2008

Post by SOLO »

dinica wrote:
HighEndFan wrote: Da,ai dreptate solo,dar eu ma asezasem sa scriu doar cateva randuri... :wink:

Si apropo de John McLaughlin,a fost dupa parerea mea cel mai "retinut" dintre toti,parca s-ar fi straduit sa-i scoata tot timpul in evidenta pe ceilalti,probabil din modestie....
Cred ca mai degraba nu si-a gasit locul in acest cvintet improvizat.Se vedea de la distanta ca locul lui nu este acolo si ca ar fi preferat o alta abordare muzicala.
Eu il prefer cu Lucia si Meola
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply