Made in China

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Made in China

Post by nicumur »

Am cautat prin tot forumul dar nu am reusit sa gasesc un thread dedicat prietenilor cu ochi oblici si produselor lor care ne-au invadat lumea (ieftine si proaste).
Desi credeam ca amicii chinezi reprezinta "motorul" economiei mondiale in materie de export de produse, se pare ca m-am inselat amarnic.
Am urmarit la TV un talk-show dedicat economiei mondiale si unul dintre partcipanti spunea ca a discutat cu ministrul chinez al economiei care era socat ca o tara cu 80 de milioane de oameni (Germania) exporta bunuri in valoare de 500 de miliarde de euro anual, iar China, cu aproape 1,3 miliarde de oameni exporta anual bunuri in valoare de maxim 350 de miliarde de euro :mrgreen:
Ba, China nu se afla nici macar pe locul 2 cum am fi tentati sa credem in privinta exportului, fiind declasata de SUA, Japonia, ba chiar si de Rusia :shock:
Atunci, de ce puii gastei suntem invadati de produse chinezesti?
Poate pentru ca sunt superieftine si, pentru a face acele exporturi de sute de miliarde de dolari exporta mii de vapoare anual?
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Made in China

Post by cosmin »

In spirit de gluma:
"Aproape toti exporta produse ale caror componente discrete sunt fabricate in China. Componentele costa mai putin decat ansamblul lor ce alcatuieste un produs mai complex si sunt mai multe decat produsele complexe bazate pe acestea, de unde rezulta: chinezii exporta mai mult dar mai ieftin in total; alte tari exporta mai putin dar mai scump in total."
:lol: :twisted: :mrgreen:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Made in China

Post by momolo »

Atunci, de ce puii gastei suntem invadati de produse chinezesti?
mana de lucru ieftina la o populatie inteligenta si indemanatica cu o educatie bazica favorabila supunerii fatza de sefi, se pare ca in sistem sclavagist autentic. Exista fabrici in China unde muncesc copii sau detinuti pe gratis si oricum, cei care sunt angajati ca muncitori in regula sunt platiti prost si consuma putin. China isi exporta singura resursa mare, mana de lucru iefina, indemanatica si inteligenta nativ (ei invata repede orice).

Insa acele diferente de sume export sunt date de altceva - know-how, management performant (ce vine si din traditie), generatii de tehnicieni bine educati si bine scoliti in scoli de calitate, informatie acumulata in decenii sau secole de traditie neintrerupta de revolutii si cataclisme, resurse naturale foarte valoroase (cazul Rusiei), intr-un cuvant inteligentza EDUCATA sau mostenirea unui continent plin de resurse pretioase, capitole la care China inca este inferioara si lucruri care nu se castiga decat in timp indelungat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Made in China

Post by Yoshiro »

momolo wrote:cei care sunt angajati ca muncitori in regula sunt platiti prost si consuma putin.
Asta pentru ca guvernul chinez imprumuta pe americanii. H. Clinton intr-o vizita pe la ei cu milogeala spunea ceva de genul dati-ne bani ca noi sa ii dam cetatenilor nostri ca ei sa aibe cu ce cumpara produsele voastre si astfel voi o sa aveti de lucru. Intr-o zi probabil China o sa zica nu, si vor da banii la chinezi care astfel isi vor permite ei insisi sa consume ce produc, crescand nivelul de trai.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Made in China

Post by Obelix »

In primul rand, munca cu detinutii si copiii, este "istorie veche" (in ziua de azi) si, oricum, reprezenta o cantitate marginala... Nu din marinimie, doar ca... exista metode mai eficace... :mrgreen:
China (intr-o prima aproximatie, 600 de ori populatia Romaneliei :roll: ) are zone "bogate", pe coasta si zone extrem de sarace in interiorul continentului... pana cand aceste diferente de venit de 1/10 (sau 1/50) vor exista, vor exista si "serbi voluntari", "sezonieri pe 5 ani", tineri, vigurosi, motivati, care sa vina sa stea la internat semi-militarizat si sa stranga bani sau ca sa se marite mai bine, sau ca sa-si cumpere un bivol si o bucata de pamant "in tara lor".
Dupa 5 ani, complect epuizati dar "bogati", vor lasa locul altora, fericiti ca fac parte din cei intrati in sistemul care "ii va scapa de saracie" :?
Date fiind conditiile de "incarcerare", imensitatea tarii si interesele guvernului, aceasta mana de lucru nu va deschide ochii timp de 2-3 (4,5,6...) generatii...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Made in China

Post by LEKTOR »

Un american la Shanghai : dati-ne bani ca noi sa ii dam cetatenilor nostri ca ei sa aibe cu ce cumpara produsele voastre si astfel voi o sa aveti de lucru.


http://www.nysound.com" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Made in China

Post by kaav »

Problema este nu daca ceva este facut in China.Sa nu cumva sa fie facut in alta parte....
Made in ''Germany'' chiar daca ar fi real, acum ar fi ceva tras de par...este prea tarziu pentru noi :mrgreen:

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Made in China

Post by puf »

Poate daca nemtii nu erau infranti in al Doilea Razboi Mondial tot ce se producea la noi avea acum sigla Made in Germany!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Made in China

Post by Obelix »

Depinde in ce zona stai... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Made in China

Post by momolo »

Cititi articolul urmator si o sa vedeti ca romanele lui George Orwell se adeveresc in realitate:

http://news.yahoo.com/s/time/20100526/w ... 9199162000" onclick="window.open(this.href);return false;

Cand cumparam o "chinezarie" (de exemplu un iPhone, un iPOD sau o placa de baza) ar trebui sa ne gandim ca sunt facute de niste sclavi adusi in pragul sinuciderii.

In primul rand, ar trebui pe cat posibil (....si e aproape imposibil) sa evitam a cumpara produse chinezesti. Daca ei vor avea azi succes, ganditi-va ca e posibil ca maine sa ajungem noi sclavii lor, adica sclavii de maine ai sclavilor de azi !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Made in China

Post by akaiofil »

nicumur wrote: ......Am urmarit la TV un talk-show dedicat economiei mondiale si unul dintre partcipanti spunea ca a discutat cu ministrul chinez al economiei care era socat ca o tara cu 80 de milioane de oameni (Germania) exporta bunuri in valoare de 500 de miliarde de euro anual, iar China, cu aproape 1,3 miliarde de oameni exporta anual bunuri in valoare de maxim 350 de miliarde de euro
......
nu cred ca ceea ce produce china pentru altii se considera export (spre exemplu nu cred ca china exporta iPhone, doar il produce pentru america, care-l vinde cu obiectia "made in china", dar el conteaza ca si export pentru america). cifrele evidentiaza produsele strict nemtesti respectiv chinezesti. (e o parere personala bazata pe o totala necunostintza de cauza in materie de economie mondiala aplicata :) )
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Made in China

Post by momolo »

http://finance.yahoo.com/family-home/ar ... e-iphone-4" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Made in China

Post by cosmin »

Un alt exemplu: aproape toate receiverele Yamaha sunt Made in Malaysia. De asemenea, am vazut foarte multe alte electronice de firma, cum ar fi destule din brandul Panasonic de exemplu, fabricate tot in Malaezia.
Calitatea acestora insa pare net superioara altor electronice similare fabricate in China - cel putin la produsele pe care le cunosc personal. De exemplu, receiverul meu mid-range Yamaha RX-V765 are o calitate excelenta atat a executiei dar si a sunetului - mult peste alte receivere din aceeasi gama de pret / caracteristici - fabricate in China .
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Made in China

Post by puf »

Eu cred ca te hazardezi afirmand ca fabricatia din Malaysia asigura o calitate a sunetului si finisajului superioara.
La fel poate spune un detinator de Denon ca receiverul sau este cel mai bun din clasa sa sau poate un detinator de Onkyo care crede ca nu exista nimic asemanator la fel de bun la pretul ala nici pe departe, cum un cumparator de HK poate spune ca orice altceva este o gluma atat ca sunet cat si ca design sau finisare in conditiile in care este Made in China pur.
In cazul in care exista un posesor de receiver Lexicon produs in SUA ar trebui sa fie in extaz numai ca este produs acolo? poate sub capota gaseste tot vreo chinezarie rebranduita cum au facut cu playerul BD.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Made in China

Post by cosmin »

puf wrote:Eu cred ca te hazardezi afirmand ca fabricatia din Malaysia asigura o calitate a sunetului si finisajului superioara.
La fel poate spune un detinator de Denon ca receiverul sau este cel mai bun din clasa sa sau poate un detinator de Onkyo care crede ca nu exista nimic asemanator la fel de bun la pretul ala nici pe departe, cum un cumparator de HK poate spune ca orice altceva este o gluma atat ca sunet cat si ca design sau finisare in conditiile in care este Made in China pur.
In cazul in care exista un posesor de receiver Lexicon produs in SUA ar trebui sa fie in extaz numai ca este produs acolo? poate sub capota gaseste tot vreo chinezarie rebranduita cum au facut cu playerul BD.
Este foarte posibil sa fiu subiectiv.
Insa eu nu am vorbit numai in calitate de detinator ci m-am referit si la multe alte aparate ascultate/vazute.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Post Reply