Dac USB

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Dac USB

Post by todiion »

Buna ziua
Imi puteti da un sfat va rog?
Am o pereche de Triangle Titus un amplificator Yamaha S700 iar ca sursa am PC.
Muzica ascult in toate formatele mai mult flac.
As vrea sa imi cumpar ceva pina in 500 euro. Ori o placa de sunet buna ori un Dac care sa aiba si Usb. Am citit cite ceva despre Cambridge audio Dac magic dar nu sunt sigur ca este mai bun decit o placa de sunet Asus xonar. Am ascultat un Asus Xonar D2 si mi-a placut dar daca acest dac este mai bun ar fi si mai bine deoarece as scapa de zgomotul din PC.
Poate imi recomandati alt Dac in aceasta suma de bani? As prefera un dac separat daca s-ar putea.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Deci nu e bun asa ceva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dac USB

Post by momolo »

todiion poate ca mai bine, parerea mea, ar fi sa-ti iei un playercd cat mai bun (la bani putini poti apela la piata second hand, eventual un vintage in stare buna) si un CD-RW Plextor chiar daca nu e Premium (probabil singura sursa e second hand, eventual merg ok si unele DVD-RW Plextor dar modele mai vechi).

Apoi iti faci CD'uri audio din FLAC-urile alea cu Plextor-ul si le asculti de pe player.

In acest mod va suna mai bine decat o combinatie intre PC si DAC sau placa de sunet PC si va costa cel mult la fel ca solutia cea mai ieftina (cu vreo 200 euro poti gasi playere sh decente iar pe Plextor poti plati cam 50 euro). Sunt sigur ca poti face discurile audio foarte bine si cu un Philips, LiteON, Benq vechi, etc,etc, oricum asa se va auzi cel mai bine.

Din pacate, in combinatia PC + placa sunet sau DAC intervin multe probleme pe langa zgomotul din alimentare. De exemplu, solutia DAC extern prin USB este compromisa prin definitie, adica NU are cum sa sune bine si decent datorita modului de comunicare prin USB si driverii generici windows. Iar ca sa obti semnal de calitate SPDIF din PC iti trebuie o placa de sunet buna si un cablu bun pe langa configurari OS delicate si tot nu va fi OK (din punctul meu de vedere).

Asa ca la bugetul de 500 euro eu iti recomand player hifi si discuri prajite cu un CD-RW bun din FLAC-urile tale. Plus ca nu-ti mai baraie PC-ul in cap cu toate ventilatoarele si zgomotul de sursa in comutatie. Cu 500 euro poti gasi chiar playere cd standalone bunicele, evident, nu de noi.

Solutia pare aiurea, insa asa va suna cel mai bine la banii tai. Plus ca e comod si silentios cu un player hifi. Iar daca spui ca nu ai acces instant la play-list-urile gramada din PC, eu iti spun ca ar trebui intai de toate sa iubesti MUZICA. :wink: De exemplu unii platesc o avere ca sa asculte o fatza de vinil intr-o seara, dar fiecare pune pretul sau pe timpul sau.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Intradevar eu as fi preferat varianta dacului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dac USB

Post by momolo »

Si inca ceva, daca unii spun ca prin varianta PC+DAC se pot asculta si fisiere 24/96 sau chiar si mai mari, in opinia mea este fix frectia la piciorul de lemn. Precizez ca am avut mai multe DAC'uri, de PC ultra-super-zgubilitice nu duc lipsa, cabluri bune de semnal de toate felurile am, FLAC-uri audiofile garla, etc,etc, asa ca daca ti-am zis opinia mea de mai sus nu e pentru ca am citit dimineata pe buda vre'un articol sau ca asa mi s-ar parea mie logic in bezna mintii.

Eu am avut combinatii de zece ori mai performante decat ceea ce visezi tu in prezent (am vazut din ceea ce scrii ca te munceste gandul asta sau ca esti defapt hotarat si vrei doar o confirmare) si nici alea nu erau deloc ok pe langa variantele banale cu playere optice standalone chiar ieftine. Pare stupid ca un player optic suna mai bine dupa un blank prajit in copie, dar asta e realitatea. Am trecut si eu prin perioada asta a DAC-ului universal cu sursa fisiere prin PC dar una e ceea ce ni se pare noua logic si alta e realitatea.

Cat priveste aprecierea calitatii sunetului, e o treaba profund relativa dar un lucru imi este clar, omul se poate obisnui cu orice mizerie de sunet in lipsa unor comparatii si repere, adica metaforic spus, in debaraua lui intunecoasa. Astfel ca a intreba insistent pe forumuri "cum suna" X si Y, imi pare o actiune perdanta si loosera; in acest mod ajungi fix in balarii (tot metaforic spus) si cunosc destul de multi care au ales pana au cules si tot nemultumiti sunt. Calea cea dreapta este doar sa asculti si iar sa asculti CU PROPRIILE URECHI fara sa le pleci la pareri si opinii.

Mi-as dori ca intr-o zi varianta cu PC ca sursa sa ajunga .... audiofila, insa deocamdata din tot ceea ce am vazut, avut, auzit, deduc, opinie personala, ca PC-ul ca sursa e moartea muzicii. Evident, faptul ca poate fi folosit la copiere si ripp asta e alta treaba si ca in lipsa unor discuri originale (si a banilor ca sa le cumparam) merge si copia facuta pe PC (si care nu va suna NICIODATA ca originalul), dar deocamdata se pare ca "amanuntele neesentiale" sunt cele care dau verdictul contra "logicii". :wink:

Sunt extrem de multe lucruri (esentiale) pe care nu le vei afla niciodata de pe net (oricat de multe ai citi si interpreta oricat de corect) sau prin viu grai de la altii; acestea se afla doar in timp prin efort (munca), pasiune si oleaca de sacrificiu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Dac USB

Post by nicusor »

Eu as alege un LAVRY, o solutie excelenta pentru PC sau pentru un transport. Sau, cum spune momolo, parca e pe uneva de vinzare un Primare CD21 o scula excelenta mai ales pentru pretul la care se vinde. Daca iti schimbi si statia dupa aceea cu una Primare ai un sistem de vis! Cine stie poate iti faci si un upgrade la boxe cu Dynaudio dupa care mult timp poti fi linistit, mie imi place foarte mult aceasta imperechere.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Dynaudio niciodata nu o sa am pentru ca nu imi place cum suna , daca as avea bani as merge tot pe Triangle numai ca as urca la gama Genesis si as mai lua un amplificator pe lampi.
Deocamdata sunt foarte multumit de ce am dar virusul ma roade sa imi imunatatesc sursa daca se poate de asta ma gindeam la un Dac.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Dac USB

Post by nicusor »

Dynaudio sunt niste boxe extrem de corecte si neutre si atunci e normal ca dupa ce te-ai obisnuit cu sunetul colorat al altora precum triangle sa nu poti sa te obisnuiesti cu ceva care suna complet diferit. Mie par example nu-mi plac defel triangle, dar na, fiecare cu gusturile sale. Si totusi cred ca nu degeaba mai toate revistele de specialitate considera dynaudio no1 si foarte neutre. Orisicum DACul lavry e ceva de exceptie si functioneaza perfect combinat cu orice si la transport si la amplificare deci poti sa apelezi la el cu incredere. Eu deja mi-am luat unul pentru orice eventualitate si nu il voi ,mai da niciodata si daca o sa-mi iau un cd player high end, e bun la toate mai ales cu PCul. Daca ma gindesc la lampi, pentru mine inseamna Audio Note, Conrad Johnson si Korato. Restul toate sunt vai mama lor.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Sincer as vrea un Lavry dar cit costa unul?
Asta e singura problema la mine leul.
Chiar de curiozitate ai comparat dacul cu ceva(cd player, alt dac, placa sunet) zi-mi si mie niste pareri despre el, si cit ai dat pe el.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dac USB

Post by momolo »

nicusor e bine sa nu te fixezi pe anume branduri si sa incerci a-ti deschide mintea si experienta catre cat mai multe. Cat priveste "revistele" si ceea ce considera ele, una la mana, fiecare citeste ce vrea si pricepe ce-l duce capul, doi la mana, depinde ce citesti.

todiion pe Lavry DA-10 ai putea sa-l gasesti second hand cu 800 euro, putin probabil mai ieftin. Cam la 1000 il iei de nou insa cu efort.
DAC-ul asta isi merita banii si este cea mai decenta solutie de combinatie cu PC pe care am auzit-o la nivelul acesta de pret platit. De exemplu, mie imi plac altele dar care costa mai mult.
Pentru ceea ce ai tu, Lavry ar fi un pic prea scump si ineficient la banii dati. Daca vrei un sunet mai bun la dotarea actuala eu consider ca solutia player standalone si cd-uri arse e optima la bugetul avut. Lavry ar costa mai mult, poate nu ti-ar aduce un sunet cu mult mai bun la cheltuiala mare pentru tine, insa are si aceasta varianta un avantaj, macar te alegi cu o sursa decenta la banii dati.

Asa ca eu cred ca, in cazul tau, cel mai de bun simt e un player second hand in bugetul de aprox. 500 euro.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

M-am mai linistit cu dacul.
Bani de un Lavry nu am, cele ieftine nu sunt bune , asa ca voi lua un player si poate niste cabluri de calitate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dac USB

Post by momolo »

Nu te cheltui pe cabluri "nobile", gaseste intai un player cat mai muzical si placut urechilor si foloseste pentru inceput cabluri ieftine. De exemplu poti folosi cablu de semnal Cordial de la magazinele profy, te costa 6 RON pe metru plus 4 mufe cat mai bune. Un player bun suna bine pe orice cablu, nu trebuie sa-ti pui speranta in sarme ca o granitza intre sunet naspa si sunet bun. Cablurile sunt doar un fine-tuning si chestia asta se discuta serios la nivele de pret mult mai inalte (pe sistem audio).

Nu cumpara nici un player fara sa-l probezi in sistemul tau, la tine. Nu-ti bate capul cu diferenta intre CD copiat (din FLAC) si CD original ca la la tine nu e un subiect important. Cauta sunetul care iti place tie, este de ajuns pentru inceput.

Cu banii tai numai la piata second hand se merita mers. Dar pe probe si garantii serioase, playerele CD sunt consumabile. Iti recomand zona vintage. Dintre cele noi nu cred ca gasesti ceva decent la banii astia, dar numai proba poate demonstra ceea ce conteaza cel mai mult, MATCHINGUL. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Daca Lavry da10 e o sursa decenta inseamna ca merita cumparat asa ca inca un an o sa ma mai chinui cum pot si poate la anu sa iau unu. Am vazut ca acum este si Lavry da11 este cred mai nou dar este la fel de bun sau este chiar mai bun? Dar Benchmark nu este la fel de bun ca Lavry? Am vazut ca cineva dadea un benchmark cu 600 euro.
Noi romani suntem prea saraci sa luam scule naspa si ieftine. Trebuie apoi sa le schimbam in fiecare an si costa mai mult. Din acest motiv as vrea sa iau ceva care sa am in timp si sa nu pot schimba asa usor (deci sa fie foarte bun).
Pe viitor as vrea o sursa decenta deci acest dac Lavry, niste Triangle Quartet si o statie pe lampi (aici nu am nici o idee care) si sper sa ma linistesc cu muzica.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Dac USB

Post by West »

todiion wrote: Pe viitor as vrea o sursa decenta deci acest dac Lavry, niste Triangle Quartet si o statie pe lampi (aici nu am nici o idee care) si sper sa ma linistesc cu muzica.
Da, da, vezi sa nu! Toti credem ca urmatorul setup va fi ultimul. :mrgreen:
Dupa ce dam de sunetul bun, vrem si mai bun, iar mintea este zburdalnica... Asa ca nu fa promisiuni de care nu te vei tine. :D

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Dac USB

Post by DAN_TM »

Eu de asta am auzit numai de bine - Chord DAC 64.L-a ascultat cineva de pe forum?
http://cgi.ebay.co.uk/Chord-DAC64-Dac-6 ... dZViewItem" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply