Cerwin Vega

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Deschid acest topic despre boxele CV pentru a afla si parerea voastra despre ele.
Mie mi se par un produs bine facut, in sensul ca baietii stiu unde sa investeasca in constructia boxei si unde nu e nevoie sa bage prea multi bani. Bineinteles asta in gama lor de pret.
Am ascultat si inspectat 3 modele din seria CLS si anume CLS-6, CLS-12 si CLS-215.
Dintre toate cele mai bune sonor mi se par CLS-12. Varianta cu 2 woofere de 15" este si ea f buna oferind un sunet puternic si clar insa wooferele alea pot fi un overkill ptr anumite camere. Insa dupa parerea mea cu un tweak la xover se pot transforma in boxe extraordinare.
Am un prieten care era de parere, ca majoritatea de altfel, ca sunt boxe doar ptr tipat. Dupa ce le-a ascultat insa si-a schimbat parerea. la 2000-3000 ron sunt o alegere demna de luat in considerare.
Boxele folosesc difuzoare bune, wooferele sunt recunoscute ptr calitatea basului. Mediile si inaltele impreuna cu hornurile aferente se imbina f bine in spatiu.
Filtrele ar putea fi upgradate, mai ales bobinele, condensatorii sunt MKP. Porturile sunt dintr-un carton dar asa cum spuneam acolo unde nu e nevoie f mare nu are rost sa investeti.

In concluzie eu sunt placut impresionat de Cerwin Vega. Pacat ca in Romania nu se gasesc modele mai vechi.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cerwin Vega

Post by DorinD »

De acord cu tine. La un buget moderat (ce s-o mai dam dupa cais, majoritatea avem asa bugetul de distractii, cine are alt buget ori e mai Columbean ori face economii la mancare) par o varianta buna spre un sunet dinamic, realist. In general am o parere buna despre incintele principale cu bass de 12-15 si goarna taiata sub 1kHz. Ca se le bati tre' sa deschizi larg punga.

De fapt, ce vroiam sa spun despre seria respectiva de la Cerwin Vega este ca fac disponibile la un pret democratic si cu calitate buna un sistemul de incinta cu cel mai mare succes in domeniul profesional de studio sau monitorizare. Incinte pe aceleasi principii constructive gasesti doar in seriile scumpe Home Cinema la JBL, Klipsch etc. Bine, acolo poate ca merita banii pe chestie de materiale mai bune, insa pt. case de oameni normali Cerwin sunt numa' bune.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Da asa este, spre deosebire de multe boxe cu nume mai audiofile in gama asta de pret CV-urile iti ofera un sunet plin. Eu personal de mult nu ma mai uit dupa boxe cu woofer mai mic de 12". Reproducerea frecventelor joase, care dupa parerea mea dezvolta problemele cele mai mari, inseamna sa misti cat mai mult aer. Ori acest lucru greu nu poti sa-l faci bine decat cu woofere mari. (Si) in audio MARIMEA conteaza! :mrgreen:
Am cautat si pe net sa vad daca a facut cineva vreun review. Am gasit numai la CLS-215. http://www.soundstage.com/revequip/cerw ... cls215.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Cerwin Vega

Post by VTP »

Am indoieli ca C.V. ar produce acum incinte mai bune decat cele de acum 10 ani, mai ales ca nu si-a schimbat nici traductoarele ( :o ) chinezesti si nici gandirea. Impresioneaza doar prin marime, culori tipatoare la rile si o lipsa de neutralitate demna de o cauza mai buna, mai ales la incintele de mari dimensiuni unde, peretii subtiri fac probleme. Si conceptia este minimalista din multe puncte de vedere. Ele se adreseaza in special tineretului "high" in perioada de transa.
Imi pare rau sa va dezamagesc! Candva, mult timp mi-am batut capul cu C.V., Gemini, Definitive Technologies, Paradigm, etc. Americanii merg pe forta bruta, nu pe cine stie ce eleganta sonora.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Am citit si in review ca grosimea peretilor e de 1/2 inch. La CLS-12 si CLS-215 cu care m-am jucat eu grosimea era de 18mm. La CLS-6 nu m-am uitat. Insa in spatele boxelor la porturi, peretele pare a fi mai subtire, pare de 12mm, ptr ca e frezata marginea ca sa se prinda portul.
Insa intr-adevar peretii sunt subtiri si ramforsari in interior aproape zero.
De aia imi place mai mult CLS-12, dimensiunile mai mici o fac ceva mai rigida.
Difuzoare chinezesti, asta nu prea mai este un minus in ziua de azi.
Cu siguranta ca nu au eleganta unor Diatone DS-MA1 dar la banii lor raman la parerea mea ca CV are produse bune si cu putina indemanare pot fi ridicate o treapta mai sus.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

Am auzit si pipait si eu cateva modele Cervin Vega din oferta actuala.

Opinia mea:

1. ma asteptam sa sune ca porcu la taiere, dar culmea, una cu un singur dif mare de bas, nu tin minte modelul dar era destul de mare, nu suna rau (pe cat m-as fi asteptat). Timbral nu era deranjanta, dimpotriva, m-a surprins pozitiv.

2. executia este cu economie maxima. Cutia e foarte subtire si se umfla de la bas, o simti cu mana. Nici vorba de ramforsari, cutie simpla din economie.

3. in ciuda marimii "lighianului" sau lighianelor, basul nu este doborator dar nici mizerabil nu e.

4. per total, avand in vedere pretul am concluzionat ca nu poti face audiofilie cu astea dar ca sunt mult peste asteptari (adica in bine), ca nu suna deranjant, as spune chiar placut si ca isi merita banii.

5. insa la o socoteala contabila, cu banii aia se poate realiza un proiect DIY superior dar sunt putini cei care stiu cum sa-l faca (superior). Dintre cei care se ocupa cu "sportul" asta (DIY) apreciez ca maxim 1 din 10 ar reusi pe aceeasi bani realizarea unor incinte DIY superioare. Asa ca oferta Cervin Vega nu mi se pare deloc rea si nici lazi cu difuzoare nu le pot considera. Dar nu ai tangentza cu audiofilia.

6. cred ca astea sunt printre putinele boxe upgradabile, asa cum spune si Yoshiro. Tocmai pentru ca tipii care le proiecteaza sunt meseriasi, facand economie doar unde e cazul. Evident, upgradarea trebuie sa fie ieftina, altfel e aberanta, iar plusul de calitate e limitat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Cerwin Vega

Post by VTP »

Singura up-gradare posibila: o incinta noua, din MDF de min. 22 mm si fata dubla, avand in vedere wooferele mari. La filtre nu e recomandabila disectia!
Incinte noi??? Ieftin??? Nu cred! Dar se elimina coloratiile peretilor si se neutralizeaza timbrul pana la un nivel mai mult decat acceptabil. Am verificat personal pe mai multe tipuri cu mai bine de 10 ani in urma!

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Eu la upgrade-ul filtrelor ma refeream doar la schimbarea unor componente cu altele mai bune calitativ dar de aceeasi valoare. Din ce am vazut filtrele sunt de ord 2 pe bass si medii si de ordin 3 pe inalte. Pe inalte mai este si o siguranta PTC auto-resetabila.
Cat despre modificatul cutiei mai ales daca ne referim la CLS-215, ma tem ca VTP are dreptate, nu prea iese ieftin si nu se merita.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

Yoshiro
ma refeream doar la schimbarea unor componente cu altele mai bune calitativ dar de aceeasi valoare
in mod cert nu ai o experienta practica daca spui asa ceva. Schimbarea unor componente "ieftine" dintr-un filtru cu altele "scumpe si audiofile" nu aduce un sunet mai bun ci face incintele sa sune ca o varza beata.

S-a discutat mult pe acest subiect, pe acest forum. Operatia mentionata de tine este considerata de multi (si de mine) ca o "ciobanire" a incintelor.

Nu se poate face decat ce a spus VTP, doar o cutie mai rigida pastrand geometria si volumul intern. E discutabil daca se merita sau nu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cerwin Vega

Post by DorinD »

Poate ar merge mai simplu lipirea de placi bituminoase pe fetele interioare. Cu 200 RON in placi se rezolva problema.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

DorinD
Poate ar merge mai simplu lipirea de placi bituminoase pe fetele interioare. Cu 200 RON in placi se rezolva problema.
- ma mir ca tu nu stii un lucru simplu, cutia care nu este rigida nu o poti "repara" cu nimic, trebuie ALTA CUTIE. Bitumul ala e alifia la piciorul de lemn.

Eu pe aceste Cervin Vega le vad doar in sisteme surround la filme, caz in care nu mi-as bate capul pentru modificari si upgrade. Dar desi au difuri mari, basul nu e pe masura marimii. Sunt boxe cu difuri mult mai mici care le umilesc la bas.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cerwin Vega

Post by DorinD »

Gresit, Momolo.

Cresterea masei e cel ieftin si eficient tratament (in caz ca nu vorbim de avioane) pt. a linisti o suprafata vibranta. Consolidarea prin nervuri e scumpa si are efect relativ doar la frecvente f. joase, cum cresti frecventa devine inutila. Pe cand masa are acelasi efect inertial la orice frecventa.

E buna si teoria la ceva, fara ea nu prea poti structura observatiile practice.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

E buna si teoria la ceva, fara ea nu prea poti structura observatiile practice.
unii cu teoria, altii cu practica. Eu raman la opinia mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Cerwin Vega

Post by VTP »

Eu pot sa asigur pe toata lumea ca ramane valabil, in toate cazurile: "atat dai, 1/2 face, de 1/4 merge!" ( din filozofia lu' Spalatzelu )
Restul e decizie proprie, sau, dupa cum spunea marele erou danez ce a gherlit-o pe Elsinore: "The rest is silence!"

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

momolo wrote:Yoshiro
ma refeream doar la schimbarea unor componente cu altele mai bune calitativ dar de aceeasi valoare
in mod cert nu ai o experienta practica daca spui asa ceva. Schimbarea unor componente "ieftine" dintr-un filtru cu altele "scumpe si audiofile" nu aduce un sunet mai bun ci face incintele sa sune ca o varza beata.

S-a discutat mult pe acest subiect, pe acest forum. Operatia mentionata de tine este considerata de multi (si de mine) ca o "ciobanire" a incintelor.
Momolo, eu am evitat si evit cuvantul audiofil cat mai mult posibil. Si mai ales cand vorbim de constructia unei boxe sau unui difuzor. Eu las cuvantul asta la usa magazinului.

Nu stiu ce s-a discutat, insa eu am pus mana pe filtrele din CLS-12/ CLS-215. Au acelasi PCB.
Filtrele astea sunt proiectate bine sa se impace cu waveguide-urile, eu unul nu le-as schimba topologia. Ce as schimba la ele? As schimba bobinele in primul rand ca-s cu miez de fier, inclusiv pe inalte. Stii ce inseamna miez de fier momolo? Pe medii sunt 2 condensatori nepolarizati dar electrolitici care si ei ar merita schimbati. Pe bass la fel.
Daca tu spui ca schimbarea unor componente cu alte mai bune calitativ (nu audiofile) e o ciobanire a incintelor.... asta este, treaba ta, ramai cu certitudinile tale.
Last edited by Yoshiro on 06 Sep 2009, 09:31, edited 1 time in total.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

Post Reply