Cerwin Vega

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Despre cutii, la urma urmei se pot modifica daca se tine neaparat. Asa cum spunea Dorin se poate creste masa prin diverse metode, se poate da jos placa frontala, se pot face o gramada de chestii. Depinde de indemanare si de fiecare cum judeca daca se merita sau nu.
momolo wrote: Sunt boxe cu difuri mult mai mici care le umilesc la bas.
Da un exemplu.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cerwin Vega

Post by DorinD »

Eu unul, dac-as mai avea spatiu prin casa mi-as lua un set pt. multicanal. O pereche de 215 in fata, alta de 115 pe spate si centrul de la ei. Cred ca la o fractiune din pret as obtine calitate comparabila cu Klipsch sau JBL. E un risc, intr-adevar dar totusi in 50 de ani cred c-au reusit sa uite mai mult decat am invatat eu sau Momolo vreodata. Si mai cred c-au lasat audiofilia altora si s-au concentrat sa distribuie banii in incinte acolo unde au cel mai mare efect.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

Yoshiro
Momolo, eu am evitat si evit cuvantul audiofil cat mai mult posibil. Si mai ales cand vorbim de constructia unei boxe sau unui difuzor. Eu las cuvantul asta la usa magazinului.

Nu stiu ce s-a discutat, insa eu am pus mana pe filtrele din CLS-12/ CLS-215. Au acelasi PCB.
Filtrele astea sunt proiectate bine sa se impace cu waveguide-urile, eu unul nu le-as schimba topologia. Ce as schimba la ele? As schimba bobinele in primul rand ca-s cu miez de fier, inclusiv pe inalte. Stii ce inseamna miez de fier momolo? Pe medii sunt 2 condensatori nepolarizati dar electrolitici care si ei ar merita schimbati. Pe bass la fel.
Daca tu spui ca schimbarea unor componente cu alte mai bune calitativ (nu audiofile) e o ciobanire a incintelor.... asta este, treaba ta, ramai cu certitudinile tale.
eu stiu ca sunt tare putini oameni cu talentul nativ de a selecta informatiile bune si cu simtul bun de orientare catre caile optime. Majoritatea trebuie insa sa plateasca si sa traga la greu pentru a invata.

E usor a scrie vorbe. Eu iti urez sa poti sa-ti cumperi o pereche de C.Vega si apoi sa aplici "imbunatatirile" descrise de tine mai sus. Dupa aia vei auzi si vedea singur ce a iesit, nu e nevoie sa ma crezi pe mine sau sa facem vre'un concurs intre noi, care e mai destept si experimentat?. Eu raman la opinia mea, ceea ce numesti tu "upgrade" mai sus este o simpla prostie costisitoare avand chiar explicatii tehnice de ce este asa cum spun eu (pentru mintile deschise). Cei care au construit incinte acustice la viata lor stiu perfect ce iti spun eu acum; tu in mod cert nu ai construit, se "vede" din ceea ce scrii.
Da un exemplu.
cu placere, insa numai daca vom iesi din generalitati. Trebuie sa-mi spui intai un model de Crevin Vega si pretul lor de achizitie (nu cunosc preturile). Apoi iti spun concret ce boxe (cu difuri mai mici) cred eu ca le vor umili la bas. Evident, trebuie ca si tu sa intelegi diferenta intre notiunea de bas si cea de bubuiala, lucru de care nu sunt deloc ferm convins.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Momolo nu fac nici un concurs, si nu caut sa ma cert cu tine. Amandoi ne-am spus parerea, diferenta e ca tu pui o eticheta pe mine desi nu ma cunosti. Nu pot sa spun ca ma mira dar totusi am crezut ca aici nu va fi asa.

Da, am luat o pereche care mi-au placut (CLS-12) acasa. Asta dupa ce le-am facut bucati, le-am analizat filtrele, in compania altora care la fel nu au mai pus mana pe surubelnita in viata lor (de fapt asa zic ei ca sunt baieti modesti, eu unu nu-i cred :roll: ).
In mod sigur le voi schimba componentele din filtre, le voi pune bobine fara miez, si voi schimba electroliticii aia, deja sunt desfacute.

Uite si o poza la filtru:

Image

Eu pe astea CLS-12 am dat 2000 ron. Da-mi o pereche de boxe cu woofer mai mic care le umilesc la bass. Avand in vedere ca vb pe net sper ca vii cu ceva date tehnice si nu cu povesti, bubuiala sau bas precis e ceva prea subiectiv.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

Yoshiro la boxele alea si la banii aia NU putem discuta noi doi pe aceeasi limba (alea sunt boxe de bubuiala si nu are rost sa ma bag intre comparatii de bubuieli, adica care bubuiala e mai buna!?).
Nu pot sa spun ca ma mira dar totusi am crezut ca aici nu va fi asa.
tu defapt postezi pe un forum ca sa-ti gasesti adepti la propriile tale pareri si conceptii sau ca sa aflii lucruri noi, sau din alte motive ?! Te deranjeaza atat de mult ca nu suntem de aceeasi parere ?! Cauti forumuri formate din grupuri compacte de yesmani ?!

Cat priveste "eticheta", tot o conceptie de orgoliu (fara rost) este. Eu ti-am sugerat ca NU ai cum sa intelegi ce spun eu, nu e o eticheta, e un fapt.

Cand vei fi avut zeci de perechi de boxe (care sa fi costat mai mult de 2000 RON, bani cu care abia incropesti un proiect DIY insa cu multa experienta), cand vei fi auzit sute si sute de sisteme audio in ani si ani de zile, cand vei fi avut cam vreo 20.....30 de ani de pasiune (activa) inclusiv preocupari DIY serioase, atunci poate vom discuta pe aceeasi limba si pe aceeasi lungime de unda si vei intelege ce am scris mai sus.

Insa nu umple lipsa ta de experienta cu orgoliul.

Iar aici nu se dau premii si nici penalizari, nu e competitie intre forumisti, adica cine e mai guru ca ceilalti. Insa pretentia este ca toti sa-si lase departe complexele de inferioritate si fixurile trecand intr-un dialog inteligent si de bun simt. NIMENI dintre noi nu putem spune ca le stim pe toate, insa TOTI avem mereu ceva de invatat.

Fara indoiala ca daca schimbi piese in filtre boxele vor suna ALTFEL. Nu poate contesta nimeni lucrul asta si fix asta ti-am sugerat. Insa NU ai cum sa intelegi daca acest "altfel" este mai bine sau mai rau. Eu te-am asigurat ca este mai rau.
Si care ar fi reperele tale ? Aceste boxe Cervin Vega ?! Care este modelul tau de sunet corect, cum poti evalua !?

Eu de exemplu am cu totul alte repere. Ce rost ar avea sa ne masuram noi "muschii forumistici". Pe bune ca lucrul asta nici nu ma mai amuza macar, pur si simplu ma plictiseste.

Eu te lasam in linistea ta daca nu mi-as fi inchipuit ceva mai mult. Insa acum am aflat, ai o pereche de boxe Cervin Vega de 2000 RON si consideri ca difuzoarele mari = automat un bas mai bun.... asa ca nu mai am nimic de adaugat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

OK, incheiem subiectul. Vb de orgolii si nu stiu ce, dar numai tu esti cel care ma caracterizeaza.
Ti-am zis, amandoi ne-am spus parerea, eu vreau sa stiu daca gresesc si unde gresesc, de aia duceam discutia mai departe ca sa inteleg daca e ceva de inteles, eu insa nu te-am caracterizat si nu am vb de tine fara sa cunosc.
Nu m-a deranjat deloc ca nu suntem de aceeasi parere. Ti-am si zis.. treaba ta.

Cat despre ascultat si avut zeci de boxe, hai lasa-ma. Treaba asta incepe sa sune ca pe forumul odiofil de pe malul alalalt. O sa ascult peste o luna la TIAS destule ca sa nu mai numar anii ceilalti si boxele avute.

Cum evaluez daca, schimband unele componentele, va fi mai bine? In primul rand stiu care e rolul unei componente si cum se comporta si mai stiu si cum ar trebui sa se comporte ca totul sa fie bine. Ca sa nu consum prea multe calorii, e ca la before and after.
Intreaba oricare dintre baietii aia care "au construit ceva la viata lor" si daca aia prefera o bobina cu miez de fier pe medii si inalte iti dau un whisky cand trec prin bucharesti.

Putem fi prieteni si sa impartim idei si experiente atata timp cat nu vb despre mine fara sa cunosti. Nu e chestie de orgoliu, e o chestie de respect. Daca poti e bine, daca nu tu iti vezi de forumul tau, eu ma intorc la engleza si pace.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cerwin Vega

Post by kaav »

off topic (dar la obiect....)
Yoshiro wrote: ..........Cat despre ascultat si avut zeci de boxe, hai lasa-ma. Treaba asta incepe sa sune ca pe forumul odiofil de pe malul alalalt..........
Ai verificat tu personal experientza care o incriminezi, totusi?
Potzi tu contesta ca nu este asa?
Cum?
Prin magie/presupuneri...?

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cerwin Vega

Post by DorinD »

Yoshiro, crossover-ul din poza este cel inainte sau dupa interventie? Ca, asa la prima vedere nu arata rau deloc. Personal, n-as incrimina prea mult miezurile alea, mai ales pe inalte deoarece se vehiculeaza curenti mici si nu e pericol sa se satureze.

Doar pe bass e pericol sa saturezi miezul si atunci se prefera bobinele in aer, insa si asta se mai poate discuta. Am auzit si opinia unor oameni experimentati ca miezul din fier moale (nu ferita) chiar ar fi mai de efect decat aerul. Explicatia ar fi intrarea lina in saturatie si aparitia armonicilor de ordinul 3 si 5 (cam ca la magnetofoane), destul de placute auzului (compun de fapt intervalele de terta si cvinta).

Asa ca Momolo are dreptate daca-ti spune ca e foarte probabil ca efectul obtinut sa nu se ridice la inaltimea asteptarilor, ba dimpotriva. Oricum, in locul tau, si eu as experimenta in ciuda sfaturilor celorlalti. Daca ascultam din timp de sfaturile bune poate ca economiseam bani, timp si efort dar pe de alta parte nici n-as fi avut parte de atata distractie cu hobby-ul asta! :D
Last edited by DorinD on 07 Sep 2009, 09:06, edited 1 time in total.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

Kaav, ma refeream la faptul ca momolo vb despre mine ca pana nu o sa ascult eu sutele de boxe nu vb pe aceeasi limba. Inca o data, eu nu am spus nimic de nimeni fara sa-l cunosc.

NU contest ca nu e important sa asculti cat mai mult, din contra, doar ascultand (si construind) stiu ce sa astept de la o boxa, stiu ce sunet imi place, si astea le-am gasit in timp.
Sunt satul insa sa vad discutii ca intre pustii din salile de jocuri. "Da' tu la ce nivel ai ajuns? Ai batut bosul de la level 15?"
Eu nu am presupus nimic despre nimeni.

Hai sa incheiem subiectul, si sa nu ne certam. CV-urile sunt de rahat si sa schimbi calitatea unui filtru inseamna o "prostie costisitoare" si gata.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Cerwin Vega

Post by Obelix »

Pana la urma, pocnitorile alea sinistre nu merita sa ne suparam... :wink:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cerwin Vega

Post by kaav »

Yoshiro, consider in nepriceprea mea (fara sa tin cu nimeni) ca nu te-a luat nimeni in neserios, si tot ca parere personala cred ca aici nu te va zeflemi cineva. Arogantza care o presupuit cu ca ti se opune tie (din exterior evident) nu cred ca exista aici.
Cand d-nul Momolo a spus ca un forum serios inseamna si destindere nu cred ca a inclus (in vreun meniu secret si tensiuni secrete obligatorii, dar atragatoare....)
Eu personal, cred ca sti multe si mi-ar place sa citesc fel de fel, caci nu se stie pe viitor.... :D

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

DorinD wrote:Yoshiro, crossover-ul din poza este cel inainte sau dupa interventie? Ca, asa la prima vedere nu arata rau deloc. Personal, n-as incrimina prea mult miezurile alea, mai ales pe inalte deoarece se vehiculeaza curenti mici si nu e pericol sa se satureze.

Doar pe bass e pericol sa saturezi miezul si atunci se prefera bobinele in aer, insa si asta se mai poate discuta. Am auzit si opinia unor oameni experimentati ca miezul din fier moale (nu ferita) chiar ar fi mai de efect decat aerul. Explicatia ar fi aparitia intrarea lina in saturatie si aparitia armonicilor de ordinul 3 si 5 (cam ca la magnetofoane), destul de placute auzului (compun de fapt intervalele de terta si cvinta).

Asa ca Momolo are dreptate daca-ti spune ca e foarte probabil ca efectul obtinut sa nu se ridice la inaltimea asteptarilor, ba dimpotriva. Oricum, in locul tau, si eu as experimenta in ciuda sfaturilor celorlalti. Daca ascultam din timp de sfaturile bune poate ca economiseam bani, timp si efort dar pe de alta parte nici n-as fi avut parte de atata distractie cu hobby-ul asta! :D
Dorin filtrul e original. Da se poate ca diferentele sonice sa fie insesizabile, mai ales la nivel mic. Totusi nu putem spune ca o bobina cu miez de fier e mai buna ca o bobina fara miez. Daca tinem cont de diferenta de rezistenta dintre cele doua, lucrurile nu se pot schimba decat in bine. Poate nu vor fi diferente dpdv sonor dar electric macar va fi mai bine.
La frecventele inalte apar problemele cu miezul nu la bass. La bass cred ca as putea sa las bobina asa, ptr ca, sa fac o bobina fara miez cu aceeasi rezistenta ar trebui sa fie destul de mare.
Lasand distorsiunile la o parte ma mai ingrijoreaza si dpdv termal ce se intampla cu bobinele alea. Aici intervine problema pe partea de bass. Am vazut destule distruse.



Cat despre armonici de ordin 3 si 5. Sunt unii care spun ca distorsiunile de ordin par sunt mai placute si nu alea de ordin impar. Ca de aia tuburile suna mai fain ca distorsiuni de ord 2 predominante spre deosebire de tranzistori care au de ord 3.
Last edited by Yoshiro on 06 Sep 2009, 15:27, edited 2 times in total.
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
Yoshiro
Posts: 57
Joined: 30 Jul 2009, 18:50

Re: Cerwin Vega

Post by Yoshiro »

asa e, boxele nu merita sa ne certam
But these last two dollars, I'm not gonna lose. One goes for the bus fare, other one for the jukebox to hear me some blues.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cerwin Vega

Post by momolo »

Yoshiro Aici a mai fost implicat un forumist care sustinea "upgradarea" incintelor acustice de fabrica, cred ca merita sa citesti si alte opinii pe acest subiect inafara de ale mele (pe care le poti ocoli):
viewtopic.php?f=1&t=497" onclick="window.open(this.href);return false;
Iar acolo se discuta despre incinte acustice MULT mai scumpe, nu despre lazi cu difuzoare (mari) din al caror pret nu poti cumpara nici macar o pereche de difuzoare de calitate.

Cat priveste presupunerile tale despre bobine, ar trebui sa-i intrebi pe DIY-erii adevarati, in caz ca vrea careva sa-si piarda vremea cu explicatii si indicatii (lucruri aflate cu truda si mari cheltuieli de bani si timp pe zeci, sute de proiecte DIY). Oricum, din punctul meu de vedere esti foarte, foarte la inceput, iar dupa reactia ta de acum imi pari a fi ....la sfarsit (pentru ca nu poti invata ceva daca ai impresia ca deja sti). :wink:

Obelix
Pana la urma, pocnitorile alea sinistre nu merita sa ne suparam...
corect! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cerwin Vega

Post by DorinD »

Yoshiro wrote: Cat despre armonici de ordin 3 si 5. Sunt unii care spun ca distorsiunile de ordin par sunt mai placute si nu alea de ordin impar. Ca de aia tuburile suna mai fain ca distorsiuni de ord 2 predominante spre deosebire de tranzistori care au de ord 3.
Yoshiro, eu stiu putin diferit. Atat armonicile pare (intervale de octava) cat si cele impare sunt placute daca nu sunt de ordin prea mare. Cele de ordin 3 si 5 sunt caracteristice benzii de magnetofon si tuburilor. Neplacute sunt in general armonicile superioare iar in mod special cele de ordin 7.

Sunt percepute placut distorsiunile de ordin 2, 3 sau 5 chiar de pana la 50%, insa fractiuni de procent de distorsiuni ordinul 7 sau 9 sunt percepute ca foarte deranjante. Oricum, asta la modul general, exista variatii mari intre cum percepe un individ sau altul sunetul ca "placut'.
"It is never too late to have a happy childhood"

Post Reply