Interviu cu Dumnezeu

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Interviu cu Dumnezeu

Post by momolo »

de Octavian Paler scris in anul 2006:
-Ai vrea sa-mi iei un interviu? deci…..zise Dumnezeu.
-Daca ai timp.… am raspuns eu.


Dumnezeu a zâmbit, spunând:
-Timpul meu este eternitatea. Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?


-Ce te surprinde cel mai mult la oameni?


Dumnezeu a raspuns:


-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tânjesc sa fie copii; că îsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi îsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul dar nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.



Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp. Apoi am intrebat:



-Ca un parinte, care sunt câteva din lectiile de viata, pe care ai dori sa le învete copiii Tai?

-Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc si ca dureaza mai multi ani ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc dar pur si simplu nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca de asemenea trebuie sa se ierte pe ei insisi.



-Multumesc pentru timpul acordat..am zis umil. Ar mai fi ceva : ce ai dori ca oamenii sa stie ?



Dumnezeu m-a privit zâmbind şi a zis:
-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna…
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

cristim
Posts: 16
Joined: 08 Oct 2008, 11:55

Re: Interviu cu Dumnezeu

Post by cristim »

C.E.C. cd3300(un pic modificat)/Myryad Z140/Triangle Titus ES

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Interviu cu Dumnezeu

Post by oake »

momolo eram curios cine va ridica manusa aruncata de tine si a facut-o cristim nu foarte rau, ba chiar bine, cu doua interviuri ale lui paler si plesu.
Asta steptai de la acest topic ,sau o analiza personala a textului,dealtfel superb?
As avea un singur comentariu vis a vis de textul expus de tine si anume ca aceasta este una dintre caile prin care un individ isi poate transforma inteligenta in intelepciune.

cristim
Posts: 16
Joined: 08 Oct 2008, 11:55

Re: Interviu cu Dumnezeu

Post by cristim »

oake, eu cred ca e riscant sa ne apucam de analize aici.
E suficient doar sa ne aducem aminte si de lucrurile celelalte, alea care nu se vad, vorba lui Plesu.
Discutia dintre Plesu si Patapievici e interesanta ca efort de a pune urmatoarea problema: cum facem concret ca in sminteala asta generala sa nu ne scape viata printre degete.

Alt text dragut, probabil multi il stiu deja:http://forum.computergames.ro/7-general ... asens.html . O scurta privire la comentarii explica ce am vrut sa spun mai sus, cu analizele.
C.E.C. cd3300(un pic modificat)/Myryad Z140/Triangle Titus ES

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Interviu cu Dumnezeu

Post by oake »

cristim
Nu am analizat nimic...am citit textul lui momolo mi-a placut si am avut o reactie generala.
Eseul lui Turcescu este interesant dar nu se ridica la nivelul primei tale interventii.
Pana la urma chiar nu vad sensul interventiei tale in ceea ce ma priveste.
Pozitia mea pana la momentul asta este pur contemplativa.
Daca o sa am ceva de spus in spatiul asta sigur iti vei da seama.
Atrata doar am sugerat sa lasam citatele la o partre si sa ne exprimam propria parere...sau cel putin astra am intuit eu ca vrea momolo de la textul respectiv.

Post Reply