Dac USB

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Dac USB

Post by kaav »

todiion wrote: ...Noi ''romani'' (scuza-mi corectzia aplicata in textul tau) suntem prea saraci sa luam scule naspa si ieftine. Trebuie apoi sa le schimbam in fiecare an si costa mai mult. Din acest motiv as vrea sa iau ceva care sa am in timp si sa nu pot schimba asa usor (deci sa fie foarte bun).
Acesta este motivul pentru care nu vreau sa am doar cat imi permite plapuma sa ma intind. Ma gandesc in primul rand cum sunt eu fatza de mine, chestie peste care nu trece nimeni, daca este sa luam detaliile la ''amanunte''(aspect teoretic acum, ''because'' i'm useless social, momentan).
Nu-ti cumpara niciodata ce iti potzi permite....stransul din dintzi este cea mai buna atitudine :wink:
Ca acest lucru aduce si o anumita rigoare/distributzie financiara a resurselor proprii nu mai este problema a cuiva, in afara de tine.... :D
Tu ai vazut sa se planga cineva care are chesti serioase ca ia fost greu...?
Totul este greu, pur si simplu. Usor pare doar cand exprimi ceva mai delicat si complicat, intr-o maniera mai elocventa.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Dac USB

Post by nicusor »

momolo, daca as fi mai ranchiunos as percepe o jignire faptul ca m-ai facut incuiat (indirect ) dar nu se pune problema mai ales ca imi esti simpatic si stiu ca te aprinzi repede si nu esti foarte diplomat, tocmai asta e farmecul tau. De unde ai dedus tu ca vorbesc din cititul revistelor si nu am ascultat? Am auzit multe si spuneam ca daca in mai multe reviste de specialitate se mentioneaza acelasi lucru inseamna ca putin adevar exista acolo cum e cazul Dynaudio despre care mai toti spun ca sunt neutre si corecte. Reviste citesc mai toate englezesti si franceze dar mai mult de plictis fiindca sunt mult in deplasari. Ma mai bazez si pe schimburile de idei pe care le am cu citiva dealeri prin Londra si Paris cu care as zice ca m-am imprietenit. Ma bucur ca acest fenomen a inceput sa prinda radacini si la noi in tara, iar cind voi inceta calatoriile am unde sa continui sa mai impartasesc idei si schimburi de experienta.
Scuze pentru off-topic, todion, la 7-800E cred ca nu gresesti cu lavry!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dac USB

Post by momolo »

nicusor
as percepe o jignire faptul ca m-ai facut incuiat (indirect )
nici vorba. Dar sa vedem ce spui in continuare:
Dynaudio despre care mai toti spun ca sunt neutre si corecte.
asta pentru mine e o gluma, ceva de ras. Chiar si exprimarea cu "mai toti" e haioasa.
Reviste citesc mai toate englezesti si franceze dar mai mult de plictis fiindca sunt mult in deplasari.
Eu unul nu citesc reviste (prefer carti) si mai prefer sa ascult practic aparatele si boxele prezentate in reviste (atat cat e posibil).
Ma mai bazez si pe schimburile de idei pe care le am cu citiva dealeri prin Londra si Paris cu care as zice ca m-am imprietenit.
nu cumva respectivii dealeri vand (si) Dynaudio ?! :D Sa nu-mi spui ca un dealer care vinde B&W iti spune ca Dynaudio sunt cele mai neutre si mai corecte boxe ca nu te cred! :lol: Chestiile astea sunt spuse NUMAI de catre dealerii care vand Dynaudio (si evident, in articolele de revista care sunt platite de catre producatorul danez, care by the way, e unul din principalii producatori in zona high-end audio in ceea ce priveste bugetul alocat pentru publicitate si marketing).

Si majoritatea celor care vand scule audio high-end sunt oameni interesanti si inteligenti cu care ai ce vorbi. In meseria lor trebuie sa fie buni psihologi si foarte prietenosi.

Irelevant pentru discutia noastra ar fi sa precizez ca eu unul, simpla opinie personala, NU consider chiar deloc corecte si nici macar neutre incintele audio Dynaudio. Insa aprecierea oricui este subiectiva si relativa, inclusiv a mea dar eu unul ma feresc sa spun chestii de genul:
mai toti spun ca
:)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

As mai avea o intrebare , cum sa bag un semnal bunisor in dacul Lavry?
Am inteles ca nu conteaza cablurile ci mai mult sursa. Deci o placa de baza care are iesire digitala/optica este buna de ceva ? Trebuie si o placa de sunet mai buna sau nu conteaza nici asta foarte mult?
Vreau sa imi fac o idee ce sa imi pregatesc sa incep sa fac calcule :D .

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Dac USB

Post by kaav »

Daca ti la banii, straduieste-te sa imprumuti un dac (de unde sti tu.....)
Daca nu tii foarte mult, cumpara (ceva acolo, oricum nu alegem decat rar in cunostintza de cauza,pentru ca nu avem fizic disponibilitatea comparatziei cum vor muschi nostri, asa rapid....) si revinzi elegant ''scheletul din dulap'' - dar lasi sa treaca un timp (cateva luni, ca si mostra ca ai fost multzumit/e bun dar am devenit sensibili (brusc, dar exista motive... :D ). Cand platesti pe ceva simtzi valoarea obiectului efectiv concret, dispare aura care ar da-o sfaturile....Si alea ''bune'' dar si ''rele''....
I-ti doresc sa gresesti (dar sa nu pierzi prea mult)
Fara ironie

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Eu unu vreau sa scap de problema asta de a vrea ceva mai bun.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Dac USB

Post by kaav »

Apeleaza la bunavointza unui forumist serios, in ochii caruia prezintzi incredere si nu cred ca nu te vei descurca.....Muzica merita...

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Dac USB

Post by nicusor »

:)

K momolo ( scuze pt perpetuarea off-topicului, daca consideri muta sau deschide alt subiect ) , trecind peste "flituri" ppe care nu le pun la suflet, spune-ne tu care boxe le consideri superioare lui Dynaudio! si off off topic care a fost ultima carte pe care ai citit-o daca tragi concluzii contextuale despre mine.Tu pprimul dupa care eu :D

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Dac USB

Post by Obelix »

100% OFF TOPIC... de cand "celelalt" forum trage sa moara, ne umplem de papagali... :twisted:
(nici o persoana de aici nu este direct vizata) :roll:

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Dac USB

Post by nicusor »

momolo wrote: Eu unul nu citesc reviste (prefer carti) si mai prefer sa ascult practic aparatele si boxele prezentate in reviste (atat cat e posibil).
Daca nu citesti revistele de unde stii care sunt boxele prezentate in reviste? :lol: :wink: :roll:

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: Dac USB

Post by nicusor »

P.S.@momolo, descrie-ne te rog si noua cum testezi, ce urmaresti cind testezi si cum tragi concluziile. Ce muzica asculti mai bine zis ce iti place nu ce folosesti la teste si daca tot s-a deschis subiectul ce muzica folosesti la teste?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dac USB

Post by momolo »

nicusor
P.S.@momolo, descrie-ne te rog si noua cum testezi, ce urmaresti cind testezi si cum tragi concluziile. Ce muzica asculti mai bine zis ce iti place nu ce folosesti la teste si daca tot s-a deschis subiectul ce muzica folosesti la teste?
cel mai usor e de raspuns la intrebarea cu muzica.


Pentru orice evaluare finala si clara, in opinia mea, nu se poate folosi DECAT clasica. Ceea ce "canta" bine pe clasica, va canta bine pe ORICE.

Dupa evaluarea pe clasica (simpla si aglomerata, neaparat si o piese opera cu voce dar si piese complexe cu orchestra mare dupa cele simple) se poate "verifica" si pe altceva.

Asta consta in urmatorul pas, adica jazz in principal insa atentie, acest gen poate fi cel mai inselator urechilor nepricepute! De aceea jazz-ul de orice forma e folosit foarte des in show-room, deoarece inseala usor urechea neofita si nu pune probleme grele sistemului audio....asta doar la prima vedere si in fatza unor urechi nepricepute :wink: , nu si in realitate.

Se mai poate evalua apoi si pe voce, tot jazz (genuri usoare si "de masa"), cantarete din "seriile" audiofile pe care le stim cu totii in frunte cu Diana Krall.

As spune ca un test nu e complet daca nu se pune si ceva muzica.....disco din anii 70...80, Boney M, Smokie, ABBA, chiar si Michael Jackson (care are inregistrari de mare exceptie), etc. Aceasta muzica masterizata in principal analogic poate arata incredibil de bine "defectele" sunetului. Multi audiofili clasici si dogmatici ar face misto de asa muzica, insa se inseala amarnic; misto se poate face de "mega-sistemele" lor audio cand le pui sa redea asa muzica! :D Multi isi dau repede seama (urechi native) ca de exemplu Smokie pus pe un sistem "mega-audiofil" suna mai naspa decat pe un sistem trancotar format din vintage. Evident, imi e greu sa explic ce inseamna acest "naspa" insa ca linie generala ar fi ceva legat de muzicalitate si realism.

Apoi s-ar merita si un pic de rock, de exemplu Black Sabbath. Inregistrari vechi, vinilul fiind "rege" in acest sens. Aici se poate "citi" impactul, viteza, amploarea si realismul tridimensional. Dar in principal rock-ul testeaza "coaiele" amplificarii si ale difuzoarelor. Musai si acest test care scoate in evidentza "leshinaturile audiofile", adica sisteme cica delicate si rafinate care suna pe rock ca din galena.

In toate cazurile trebuiesc cautate inregistrarile cele mai bune, cam in 90% din cazuri cele vechi cu master analog (in mod cert pana prin 1982).

Se poate pune si ceva folk american din perioada power-flower, ceva Jimi Hendrix, chiar si Elvis Presley sau chiar si Frank Sinatra.

Ideea e ca in aceste genuri se poate simti muzicalitatea si ritmul.

Cat priveste evaluarea, aici e o discutie colosala. Nu cred ca exista reguli si retete prestabilite insa in opinia mea, exact aia care strang cel mai tare din buci la "teste si evaluari" (adica sunt foarte atenti, incordati si chititzi), fix aia "evalueaza" cel mai gresit, de obicei fix pe dos de cum ar trebui. De aceea, am zis mereu, audiofilul venit la evaluare este depasit de nevasta care se invarte pe acolo si se plictiseste asteptand sa scape din show-room si sa mearga la magazinul de pantofi. Problema este ca audiofilul nostru strange prea tare din buci, adica e prea atent si incordat ca sa mai vada padurea de copaci in timp ce femeia lui e relaxata si fara emotii (de achizitie si alegere) putand auzi NORMAL SI FIRESC. Asa ca de multe ori femeia spune din cadrul usii in mod corect care sunet e mai bun in timp ce bizonul nostru audiofil e pierdut prin balarii. Asta se intampla si pe la domiciliu, femeia stie instant..... din bucatarie ca se aude mai bine in timp ce audiofilul nostru consuma doua saptamani de teste ca sa aleaga in final aiurea.

Evaluarile astea sunt legate in mod direct de ceea ce numim bunul simt pe care orice fiinta umana il are in dotare inca de la "fabricatie". Intr-un fel, tehnica este aceea de a nu omora, a nu sufoca bunul simt....intr-un fel asta e defapt "secretul" si poate acest lucru sta la baza intrebarii - "De ce pe vremuri se faceau inregistrari si scule audio care cantau MUZICA si acum nu prea ?!"
Actuala societate merge fix pe inabusirea si uciderea bunului simt (si constiintei) care "atarna" ca un balast (aparent) inutil in calea "facerii" de BANI.
De aici zic eu mereu ca lucrurile (toate) sunt legate.

E foarte dificil de evaluat sunetul. O conditie esentiala este sa-ti placa muzica ascultata, adica sa nu pui muzici care nu-ti plac prea tare doar pe motiv ca sunt audiofile si bine trase. Asta e o mare prostie. Orice auditie, fie ea si de 10 minute, trebuie facuta cu scop suprem de auzire a muzicii si nu altceva, altfel mintea e poluata cu "zgomot" ce nu permite judecata corecta si de bun simt. De aia multi o dau din balarii in balarii. Putini sunt aceia care nu au ureche buna sau macar corecta DE LA MAMA NATURA. Problema cea mai mare este aceasta "auto-poluare".

Un element esential este si urmarirea ritmului si ansamblului general al sunetului.

Pare aiurea ca exprimare, una mai buna nu am gasit acum, insa ca idee, o orchestra trebuie sa sune in acelasi timp, unitar ca in realitate si nu disparat, din bucati, adica fiecare particica pe limba ei si in timpul propriu , toba intr-o directie, viorile in alta, etc. Asta e greu de perceput daca nu ai ureche muzicala si e cel mai greu de realizat dintr-un sistem audio. Auzi calitate din acest punct de vedere abia la sisteme scumpe si la bani grei platiti pe scule si boxe. Noroc de faptul ca putini isi dau seama.....
Deci, TIMPUL este cel mai important element dar si cel mai greu de evaluat intr-un raport personal corect.

Sunetul, mereu am spus, e mare...curva! :roll: Ne putem lesne incanta de niste tampenii pe care apoi, dupa "trezire", daca le auzim, ne pufneste rasul (a doua zi dupa betie, dupa ce vedeam (beat fiind) fata ca pe o printesa suprema o vad dimineata nemachiata, vulgara si proasta).

Nimeni nu e scutit de asa "pacaleli", nici cei mai experimentati. Asta e pentru faptul ca muzica se adreseaza sufletului in primul rand si nu mintzii. Iar cine iubeste, inevitabil greseste.

Eu vad cauza in usurinta urechii (defapt a creierului) de adaptare.

De aceea nu putem judeca corect fara un REPER, o REFERINTA. Adica fara sa auzim CALITATE nu putem nici intelege calitatea, nici aprecia si nici sa o extragem din "gramada".

De aceea, pe forumuri eu unul vad foarte clar nivelul de apreciere maxim calitativ posibil al fiecaruia dupa cata CALITATE a auzit la viata lui.

Deasemenea, conteaza si timpul de "expunere" la CALITATE. Una este sa auzi ceva bun timp de 3 ore si alta e sa auzi 3 ani. Urechea (defapt mintea, creierul) se auto-educa, incet, incet...insa se poate autoeduca si cu NON-calitatea, cu sunetul gresit; aici este reversul medaliei.

Asa ca degeaba as da retete de evaluare unuia care nu a avut parte de "expunere la CALITATE".
Singura "reteta" este sa ....se expuna singur, pe cat posibil.

Nu exista (in mod categoric) retete prestabilite de apreciere, desi se pot face intr-un anumit cadru tehnic chiar si asa ceva. De exemplu asociatiile sau organizatiile legate de concursurile de car-audio (avem aici pe forum un user, puf, care stie si este implicat in asa ceva, o intreaga stiinta CARE SE INVATA).

Insa in sfera audiofila aprecierile si evaluarile nu sunt "standartizate". Se pot mentiona doar unele publicatii si unii redactori din lumea civilizata care au impus oarecum anumite criterii din care au decurs-rezultat si anumiti termeni, insa lumea audiofililor e ca un imens circ, fiecare e colorat in felul sau si isi face propria "scamatorie".....poate si de aici exista un farmec aparte cu iz de wooodoo si supranatural-exotic. Cert este ca un audiofil autentic e un om fin si rafinat, care iubeste muzica, cultura, arta, frumosul, adica nu poate fi un mitocan tamp si brutal. Lumea asta "selecteaza", dar nu este un premiu sau o diploma, insa aceasta pasiune nu poate acapara DECAT oamenii mai deosebiti si mai speciali, fiecare in felul lui, fiecare la nivelul lui ce NU trebuie discutat, cantarit si comparat pentru ca ar fi o aberatie si dovada ca cine face asa ceva NU apartine acestei lumi ci doar se deghizeaza in apartinator.

Intr-un fel este o arta si nu-mi dau seama cum se pot scrie retete prestabilite pentru pictori, de exemplu, care sa le spuna cum se face un tablou de valoare ?!

Dar un lucru este esential pentru reusita unei evaluari (mereu) corecte, PASIUNEA, IUBIREA pentru acest hobby indiferent ce inseamna el, sunet, muzica, scule audio, mestereala in acest domeniu, etc,etc. Cine nu iubeste cu adevarat acest hobby e ca minciuna, are picioare scurte si nu ajunge prea departe. :wink:

Iar ca sfat - asculta, asculta si iar asculta! (unii trancanesc intruna si nu mai au timp si de ascultat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Dac USB

Post by fluffy38 »

momolo wrote: ........fiecare in felul lui, fiecare la nivelul lui ce NU trebuie discutat, cantarit si comparat pentru ca ar fi o aberatie si dovada ca cine face asa ceva NU apartine acestei lumi ci doar se deghizeaza in apartinator.......
Mare adevar ai spus!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Dac USB

Post by katalin »

Momolo imi place ce ai scris si cum ai scris.
Ai mare dreptate cu jazz-ul care mereu pare ca suna bine indifernet de nivelul la care se afla ascultatorul si poate fi aplicat pe o gama foarte mare de scule de cele mai ieftine pana la scumpe. Insa luat la bani marunti poate arata multe despre sitemul audio.
Pe cand muzic calsaica pusa pe sisteme slabe si chiar medii e dezastru mai ales daca ascultatoul a mai fost si pe la filarmonica.

todiion
Posts: 42
Joined: 31 Mar 2009, 15:06

Re: Dac USB

Post by todiion »

Sa nu mai deschid alt subiect as vrea sa va intreb cum este ideal de asezat boxele intr-o camera de 4 m pe 5.50m.
Pe latura lunga de 5.50 m si ar avea distanta intre ele vreo 4m? sau pe latura scurta adica de 4m si ar avea distanta dintre ele mai mica?

Post Reply