mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by kaav »

Pot sa spun ca m-a obsedeaza problema aceasta.Nu am experienta in domeniu (experienta care sa trezeasca interesul cuiva care are la activ scule bune acasa,care a ''bibilit'' in timp si cu efort setup personal).M-am gandit ca nu se poate sa nu existe firme de scule audio care sa nu fie mai potrivite cu muzica electronica.Sunt scule care avantajeaza rock-ul,altele muzica simfonica,etc.Dar nu stiu nimic concret despre ce caut eu.In mod evident ma intereseaza experiente personale.Adica pareri, care in subiectivismul lor (sau nu) sunt mai obiective ca revistele de specialitate care se vor in principiu integre in testele lor.Totusi, daca nu am experienta nu e posibil sa i-mi placa aproape orice,sa fiu inselat rapid?Eu zic ca nu.Eu asociez intrun fel sunetul cu gustul mancarii unde sti clar, chiar daca este vreo combinatie mai ciudata daca iti place sau nu.Cum nimeni nu poate alege in locul nimanui, doresc mai degraba o rastrangere a ariei de cautare.Nu am fost niciodata multumit de calitatea sunetului.Parca se uzeaza rapid moral ceva in calitatea redarii lui.Incerc sa descriu cam ce m-ar interesa in materie de sunet:sa nu fie distorsionat,imbacsit,lipsit de detalii.Sa nu fie strident,bubuit si in mod special fad.Vreau contrast,dinamica,echilibru global,sunetul sa nu oboseasca pe termen lung,sa aibe empatie pentru feelingul melodiei.Sa nu fie nevoie de reglaje (reglajele le compar cu o baba care se machiaza strident incercand sa-si mascheze varsta).Daca ce am decris aici este ceva ce costa 10 mii de euro (sa zicem) atunci mi-am dat foc la valiza :shock:. Ceva din zona 2000-2500 de euro (pc+dac+amp+cabluri+boxe).Stiu ca pot primi raspunsul corect si scurt(Du-te si asculta !) In momentul de fata ma multumesc (in cazul in care vor fi) cu impresii de-ale forumistilor.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by SOLO »

Kaav , as vrea sa te ajut dar sincer sa fiu nu prea stiu cum . Personal nu stiu cum poate fi apreciata calitativ redarea muzicii electronice . In cazul unei viori a unei voci , al unui grup de jazz live punctul de referinta este mai simplu de stabilit . In cazul muzicii electronice nu imi dau seama cum as putea folosi conceptele clasice ( soundstage , echilibru , profunzime , dinamica , timbru ) pentru a intelege care sistem e mai aproape de adevar .
Poate unii forumisti mai experimentati la capitolul acesta vor interveni in acest topic cu idei .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by kaav »

M-am gandit si eu ca poate fi mai atipica evaluarea, avand in vedere lipsa instrumentelor obisnuite din sound si a modalitatiilor diferite de inregistrare.In mod cert nu caut o prezenta sintetica in sunet.Vreau un natural al ''anorganicului'' :shock:. Sunt foarte curios cum vizualizeaza creatorii,artistii de muzica electronica propriile creatii.Foarte subiectiva in fond problema pusa de mine . Mersi oricum de interventie,o gasesc corecta.
As dori sa-mi ascult muzica preferata si sa aiba aceasi prezenta sonora care am simtit-o pe Creek,Naim,Spendor (muzica mea nu a avut prezanta care au avut-o anumite inregistrari.Am ascultat cd-uri originale si discuri arse pe pc din flac.Diferenta socanta dintre un Tricky,Depeche Mode,F.S.O.L - cd-uri originale (nu marfa bulgaresasca) si Jan Garbarek (cd original).Nu fac reclama la nimeni,poate altor persoane nu le-ar spune nimic combinatia, asta am ascultat eu). Probabil ca fug dupa Fata Morgana si eu nu realizez asta .Si nu stiu concret de ce dar am feelingul ca am dreptate si nu imi convine deloc :cry: .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by momolo »

kaav nu poti afla prin cuvinte lucruri care trebuiesc simtite live, la propriu!

Nimeni nu ti se poate substitui incat sa-ti povesteasca cum e feelingul X sau Y.

Dilemele tale vor dispare abia cand vei asculta lucruri si muzici bune. Oricat ti-as povesti eu sau altul, nu poti intelege.

Deocamdata, ce pot eu sa-ti spun, e ca in zona sculelor audio slabute (asazise entry-level sau mid-level, denumiri pompoase pentru a nu pronunta direct mai durul adevar, adica non-high-end audio sau zona de compromis cu ochii pe bani) NU-ti vei gasi linistea in cautarile tale frematatoare.

Deasemenea, in zona sculelor audio DE COMPROMIS conteaza muzica audiata. Abia in zona fara compromis, adevaratul high-end, nu mai conteaza ce asculti, deoarece totul suna bine si a MUZICA, feelingul fiind unul special, unii numindu-l NIRVANA!.....pe buna dreptate! Dar asa cum intuiesti, asta COSTA!

Cat priveste muzica ambientala, electronica, sintetica, exact acel tip de muzica despre care ai postat la alta sectiune, eu ti-as spune cam asa - in cazul sculelor audio unde compromisul e la el acasa:

- lampile sunt foarte, foarte indicate. Am facut o data un experiment cu un decodor profy de 3500 euro, a "se traduce" echivalent cu unul audiofil de 13.500 euro!, care avea prevazute 3 filtre variabile, unele, daca nu chiar cele mai tari filtre din lume de acest tip.

Unul era numit TRIODA, altul PENTODA si altul inducea ceea ce face banda de magnetofon. Toate trei aveau cate un potentiometru care varia intensitatea dar si punctul acestor filtre electronice sintetice si dealtfel impresionant de bine facute, fine, realiste si nu brutale si stalcitoare cum sunt majoritatea sinteticelor.

Cel de "colorare" a banda de magnetofon e considerat inca cel mai bun filtru sintetic la ora actuala si depaseste cu mult posibilitatile clasice software posibile cu un computer. Cu mult! Softurile care fac asta sunt glume proaste pe langa acest filtru analogic.

Am luat diverse tipuri de muzici si am inceput sa le coloram, eu si cu inca un amic, inginer de sunet.

Monitoarele folosite, profesionale near-field active cu input XLR. Foarte bune pentru experimente de genul asta.

Rezultatul?!....surprinzator!!!! Si o lectie pentru mine pe care o voi tine mereu minte!

- SINGURUL fel de muzica care suna cel mai bine NEALTERATA de aceste filtre, simple sau combinate, a fost muzica naturala clasica, in general discurile audiofile de calitate. Aceastea erau in mod evident alterate de ORICE filtru, cat de mic, in ORICE cantitate!

Atat eu cat si amicul inginer audio suntem foarte, foarte pretentiosi. Nu ne-am vorbit intre noi si la final am constatat ca pur si simplu am coincis perfect in rezultatul aprecierii!

Astfel ca doar alte muzici au sunat "mai bine" pentru noi......colorate cu aceste filtre.

De la caz la caz. Din ce imi aduc aminte, pop-ul anilor '80 a sunat in mod clar cel mai bine colorat cu Trioda sau combinatii de Trioda+ banda de mag.

Interesant e ca alta concluzie clara a fost - cu cat muzica e mai prost trasa pe CD, cu cat e mai sintetica, cu atat place mai mult varianta colorata iar varianta curata/nemodificata pare la comparatie instanta on/off, seaca, searbada, lesinata, fara dinamica, etc. De multe ori credeam ca varianta cu filtrele active e cea nemodificata!.... :roll:

Evident, inca o data spun, in cazul muzicii naturale din instrumente clasice si voce umana a fost complet invers, cum bagi coloratura, cum se simte ca ceva s-a alterat, iar trecerea la varianta curata e ca o binecuvantare! Cu cat e discul mai bun, mai pur si simplu/curat tras cu atat e mai imposibil sa-l pacalesti cu ceva! Urechea noastra oricat vrem noi s-o otravim cu ceva sintetic, e incapatanata si nu vrea!



Iar acum sa trec la ceea ce te intereseaza - muzica electronica!

Am utilizat evident, marii Vangelis si J.M.Jarre dar si ceva ambientala.

Rezultatul a fost clar ca lumina zilei!

Aici trebuie cea mai copioasa cantitate de coloratie!

Unele au sunat in mod clar "cel mai bine" colorate cu "banda de magnetofon", altele au avut nevoie de intervetia "triodei" care te facea sa vibrezi/visezi si mai implicat in muzica respectiva cu feelingul CA ASA E CEL MAI NATURAL! :lol: , altele "au vrut" combinatii de "trioda" cu "pentoda" si "banda de mag"!

La toate piesele electronice, situatia fiind practic fara echivoc pentru noi, trecerea de la varianta colorata (aveam comutare instanta) la cea pura, originala si nemodificata era ca o CADERE !

Oricat am fi vrut amandoi sa ne placa varianta purista audiofila.....NU ne placea! Coloratura de mag, de lampa sau de ambele in diverse doze facea ca muzica electronica sa capete greutate, implicare, feeling, frumusete, in final INCANTARE!
La discurile bune si bine trase nivelul de coloratura cerut a fost cateodata foarte mic, numai ceva mic, mic, mic....insa fara acel mic "condiment" nu mai placea...o data ce gustam "necondimentat"! :roll:

Evident, dozele de colorare au fost complet diferite de la o piesa la alta, de la un tip de muzica electronica la altul insa a predominat "necesitatea" colorarii cu "sunet de lampa" in principal.

Imi aduc aminte ca doar la anume pasaje din Vangelis nevoia de colorare era minima.....insa era!!!

Astfel ca poate tragi unele concluzii. Eu da!

Recomandarea mea este ca pentru muzici electronice sa cauti astfel:

1. lampile!

2. boxe mari, bas mare si cat mai coborat, dar nu te amagi! Multi iti vor spune ca nu conteaza calitatea basului pe asemenea muzici! Se inseala amarnic! CONTEAZA LA GREU!

3. NU merge cu subwoofer. Iti trebuie bas bun de boxe....si iata ca in final concluzia e ca nu scapi ieftin!......

Ideea e ca la muzicile tale preferate nu prea merge cu "piticaniile fara coaie".

Pot fi doar o amagire dulce si placuta in lipsa cunoasterii altor posibilitati. Sa nu zici ca nu ti-am spus! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by kaav »

Am cerut un pahar cu apa si primesc o sticla de vin :D .Nu vreau sa par nelalocul meu, dar ce sa mai zic....No coment :wink:

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by hersorin »

Credeti ca un amplificator Unison Unico (parca este hibrid deci are si lampi) este in stare sa coloreze muzica? As vrea sa il folosesc pe Triangle. Muzica preferata regee gen UB40 ,Aswad etc.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by katalin »

Voi incerca si eu sa vin cu cateva observatii paote se gaseste ceva de ajutor.
Cand bugetul e limitat este sistemul va avea compromisuri destul de mari. Foarte important este cum le directionezi sa obtii un sistem care canta muzica si nu niste cutii care scot sunet. Va trebui sa identifici acele incinte acustie care iti plac si care in spatiul tau vor putea fi facute sa dispara acustic adica in momentul in care asculti muzica sa nu ai impresia ca iese din niste cutii. Probabil ca momolo are drepate cu boxele de mari dimenusiuni dar sunt mult mai greu de integrat in camera de auditie desigur mai scumpe si pentru a fi conduse calumea cer si amplifuri cu rezerve mari de putere.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by momolo »

kaav
Am cerut un pahar cu apa si primesc o sticla de vin .Nu vreau sa par nelalocul meu, dar ce sa mai zic....No coment
- nu am inteles prea bine? Pana la urma te-am trecut strada fara sa doresti sau...?!


hersorin in cautarea ta pentru "coloratura" sunetului poti gasi variante mult mai ieftine.
Si imi dau seama ca nu toata lumea intelege ce am vrut sa spun/povestesc. :wink:

katalin
Cand bugetul e limitat este sistemul va avea compromisuri destul de mari.
corect.
Si nu as dori sa ajungem la o competitie de genul "Care dintre compromisurile mizerabile, A sau B este mai..... :roll: bun?!".
Probabil ca momolo are drepate cu boxele de mari dimenusiuni dar sunt mult mai greu de integrat in camera de auditie desigur mai scumpe si pentru a fi conduse calumea cer si amplifuri cu rezerve mari de putere.
nu stiu daca am sau nu dreptate, insa am banuiala ca nu m-ai inteles prea bine.
Nu am spus ca incintele acustice de mari dimensiuni sunt AUTOMAT greu de integrat si nici vorba sa sustin aberatia "o boxa mare = greu de amplificat....pe motiv ca e MARE!".

Dimensiunile geometrice NU au legatura cu eficienta unei incinte acustice.
Iar in realitate este chiar invers, boxele mici sunt in general destul de ineficiente iar altele de dimensiuni geometrice mari pot fi extrem de sensibile/eficiente.

Sunt incinte MARI care pot fi amplificate cu 5W si incinte MICI care la un amplif de 5W abia se aud.

Raportul respectiv se socoteste functie de putere amplificare efectiva/SPL incinta acustica, dar nu putere amplificare efectiva/metrii cubi incinta acustica sau diametre membrane, inaltimi cutie, etc,etc,etc!

Iar integrarea unei incinte de dimensiuni mari intr-o camera mica poate fi dificila din cauza distantei minime necesare pentru ca sunetul provenit dintr-o boxa sa fie coerent, unitar, normal.
Este si normal sa nu poti auzi corect daca stai cu capul intr-un difuzor al unei incinte acustice mari, dotata cu mai multe difuzoare!

Dar exista boxe mari care au coerenta de aproape si altele care au nevoie de mult spatiu si distanta mare pana la punctul de auditie.
Cazuri si cazuri, generalizarile sunt absolut daunatoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by katalin »

momolo wrote: Nu am spus ca incintele acustice de mari dimensiuni sunt AUTOMAT greu de integrat si nici vorba sa sustin aberatia "o boxa mare = greu de amplificat....pe motiv ca e MARE!".

Raportul respectiv se socoteste functie de putere amplificare efectiva/SPL incinta acustica, dar nu putere amplificare efectiva/metrii cubi incinta acustica sau diametre membrane, inaltimi cutie, etc,etc,etc!
Cand am facut acea afirmatie m-am referit la incinte comerciale care s-ar putea incadra in bugetul sau adica (1000 maxim 1500 eur ca nu mai raman bani de restul echipamntelor) Aceste in genral fac parte din dintr-o serie care contine si bookshevuri si boxa de centru si in genral sunt facute 2,3 sau 4 difuzore pentru acea serie: un tweeter care este folosit in toate boxele un midbass care este folosti in bookselvuri si pe post de medie in florstandere, si catedoata esxista si un difuzor de bass deci diferente mari de spl nu prea au cum sa esiste maxim1-2 db. Cam asa sunt facute mai toate seriile ieftine de boxe si nu prea am vazut incinte sub 1500 eur care sa aiba mai mult de 91 db/w/m majoritatea situndu-se in zona 87-89 db/w/m. Problema de amplificare apare la acest tip de florstandere in genral de la crosover care este mai complex si de la numarul mai mare de difuzoare. Iar amplificatorele sub 1000 eur nu prea au de unde sa aiba rezesve mari de putere avand un numar mic de finali si surse subdimensionate deci nu prea se inteleg bine cu sarcinile complexe.

Existe boxe de podea precum Tanoy wensminster royal care au spl 100db/w/m deci cu 5w se ajunge la 107 db echivalent cu un tunet in apropiere, dar nu cred ca se incadreaza in zona de interes a lui kaav.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by momolo »

katalin, intradevar, depinde mult despre ce discutam. Carute, trascalete, trotinete, patine cu rotile?! Toate au roti....

Boxele la 1000...1500 euro costa in realitate maxim 500 euro ca sa fie fabricate. Insa un feeling special imi spune ca in medie costa mult mai putin conform zicalei, de cinci ori costa si nici pe sfert nu merge.
Astfel ca in zona asta de pret e cam greu sa gasesti un floorstander decent. Insa niste bookshelfuri mici dar bunicele se mai gasesc.

Generalizarea aia cu difuzoarele si SPL-ul e valabila numai daca toata piata a fost intre timp acaparata de productia de masa chineza si toti folosesc aceleasi difuzoare. Ori nu e chiar asa. Depinde mult despre ce piata discutam ?! Si ce perceptie avem fiecare?!
Imposibil oricum sa le cunoastem noi pe toate! Ce zici?! :wink:

Cat priveste amplificarea de 1000 euro impotenta, nu fi chiar asa de sigur. Si mai bine nu generaliza. Acest tip de discutie nu duce nicaieri, doar in miristea cu balarii. Exista o vasta experienta de acest gen pe alte forumuri. Problema pleaca de la generalizari. Acestea sunt un perfect paravan care acopera lipsa de continut, substanta si informatie utila.

Daca ai ceva de spus, zi punctual si la obiect.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by SOLO »

Bun , cum il ajutam pe kaav sa se orienteze spre ceva anume in bugetul mentionat ? Kaav , daca in auditiile tale predomina muzica electronica eu m-as gandi si la o varianta cu subwoofer , cel putin pentru inceput . Sunt de acord cu momolo , muzica electronica fara bas nu prea merge . E ca sarea in bucate .

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by kaav »

Pt. d-nul Momolo:
I-mi pare rau ca nu am fost mai explicit.Am incercat, dar se pare ca nu a iesit, sa multumesc pentru informatile oferite care m-au impresionat prin bogatia de detalii si ca totul a fost la obiect.Adica, am primit un raspuns mult mai amplu decat ma asteptam si ma impresionat placut acest fapt.
''Nu vreau sa par nelalocul meu'' nu era o critica ci faptul ca m-a ''mi-a picat '' foarte bine raspunsul.

''Si imi dau seama ca nu toata lumea intelege ce am vrut sa spun/povestesc''.

Daca este vorba despre mine cred ca nu este asa.Chiar am fost atent.De ce ? Chiar ma intereseaza subiectul si pot intelege foarte bine o atitudine care nu accepta compromisuri legate de sunet si se exprima ca atare.Din pacate raspunsul meu a fost spontan si una este cand esti spontan prin viu grai si alta in scris.Eu am incercat sa le combin :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by momolo »

kaav ia legatura cu forumistul mselescu (care din pacate are prea putin timp sa scrie pe forumuri). Si dansul este foarte pasionat de muzica electronica si a adunat destula experienta in timp.

:lol: Fara indoiala (si pe buna dreptate) iti va recomanda o amplificare pe tuburi, niste boxe mari si sensibile, precum si utilizarea vinilului cu predilectie.

Eu mai degraba as vrea sa vorbim de un subiect foarte interesant si destul de controversat, muzica electronica si audiofilia.

Multi audiofili veritabili privesc cu oarecare dispret muzica electronica, aici intrand toate genurile, chiar si parti din stilul house.

Eu abia dupa ce am gustat cu adevarat din aceste genuri, cu predilectie ambientala, dar in mod cert productii aproape 100% sintetice (majoritatea produse chiar de computere), abia atunci am constatat cu surprindere ca pentru asta iti trebuie....culmea!...si greu de crezut!....cel mai bun sistem audiofil! Pur si simplu un sistem fara compromis si in mod cert unul fara compromisuri in zona frecventelor joase.

Iar asta in ciuda parerii universale (multi cred sincer treaba asta) ca nu e nevoie decat de bubuiala si putere/presiune. Nimic mai fals.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by hersorin »

Domnule Momolo poti sa imi recomanzi niste amplificatoare care incalzesc sunetul dar in acelasi timp este si detaliat sa se potriveasca cu Triangle si mai ieftin decit Unison Unico ? Acest Unison Unico e o scula de luat in seama? Ai putea sa imi spui cite ceva de Unison Unico cum este sunetul, s-ar potrivi cu genul meu de muzica? Eu cumpar mult de pe ebay si daca o sa cada la un pret bun o sa il iau daca merita.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: mariaj fericit (scule audio+muzica electronica=love)

Post by SOLO »

Hersorin , cred ca mai bine deschizi un nou topic "amplificatoare care incalzesc sunetul " altfel ne indepartam de la subiectul threadului si lui kaav nu i-ar placea asta :wink:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply