SUGDEN

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

SUGDEN

Post by momolo »

Acum putin timp am avut ocazia sa ascult amplificarea de top de la firma britanica SUGDEN.

Mai precis este vorba despre Sugden Masterclass, preul de linie cu telecomanda + doua monoblocuri in clasa A:

http://www.sugdenaudio.com/range/masterclass.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Boxele legate la aceste impunatoare monoblocuri au fost Sonus Faber CREMONA M
a caror culoare era exact ca in poza data pe site (apropos' nashpa site, se incarca greu, canta, etc, numai tampenii daca vrei cumva sa te informezi repede):
http://www.sonusfaber.com/eng/home.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Sursele utilizate au fost NAIM player + o cutie neagra cu (din cate am inteles) niste capacitor, flat cap tzac-pac, etc, in valoare de 3800 euro insa nu retin modelul ca toate sunt la fel.

Apoi am utilizat Audio Aero Capitole Clasic al meu.

Cablurile folosite - Kimber din cele foarte scumpe pe boxe (groase cu maciuci la capete) si diverse pe semnal si curent. Apoi am utilizat niste cabluri DIY.

Ok, am descris componentele, acum muzicile. Pai de baza, dar si o tipa care pe bune!, salveaza situatia audiofila intotdeauna, omagiu din partea mea pentru Diana Krall care probabil a ajuns antipatica la multi, probabil se gasesc tone de critici pentru inregistrarile ei (voce + REC) insa din punctul meu de vedere este o mare meseriasa si are discuri adevarate.

..Defapt de ce am spus ..ce am spus mai sus?!...Pai e vorba de vocea ei care sufera schimbari la cea mai mica modificare de sistem audio. Asta e avantajul unor teste sau evaluari la care se foloseste (si) Diana Krall.

Apoi au mai fost discuri jazz, pink floyd, ceva rock progresiv si diverse altele, mai putin simfonica sau clasica dar nu era cazul, cei de fatza nu agreeaza prea mult clasica.

Insa, adunarea nu a fost facuta in sensul de a da note si a face evaluari.

Asa ca incerc o referire scurta la Sugden ocolind "evaluarile universitare si pompoase" precum si calificativele absolute.

Acum despre sunet din punctul meu de vedere - initial nu mi-a placut cum suna cu nici unul dintre cele doua playere. Insa ulterior, dupa unele modificari la cablare sistemul a prins linie melodica si ritm.

Initial sunetul, in opinia mea, era agresiv si extrem de obositor, practic imi dadea dureri de cap.

Ulterior printr-o tunare mai fericita din cabluri agresivitatea aproape ca a disparut si ceea ce este cel mai important, muzica a inceput sa se auda unitar si nu sparta in bucatele. Initial basul parea ca ramane in urma sau umbla anapoda pe langa medii si inalte. Insa cablurile....vesnica problema ce naste atata controversa au facut pana la urma ...sa sune MUZICA! Inutil sa mai precizez ca diferentele au fost mari.

Acest subiect nu l-am deschis ca sa ma refer la playere. Am spus de multe ori, nu fac nici un secret, mie nu-mi plac NAIM deloc iar acum mi s-a confirmat a suta oara acest lucru....adica pe bune ca nu mi-a placut playerul ala.

Nu are deasemenea rost sa mai mentionez ca mi-a placut mai mult Aero Capitole, aici fiind si perfect subiectiv deoarece este al meu si nu l-am luat decat pentru simplu motiv ca-mi place. Insa, totusi e de mentionat ca avand Aero ca sursa si fara dubiu, cabland in aceasta configuratie (nu exclud deloc, dimpotriva!, NAIM ar fi cantat si el poate mai bine cu sarmele potrivite pentru el) am auzit un sunet care promitea ceva high-end audio.

.....Intr-un fel e foarte dificil sa ma refer strict numai la amplificare. Mereu am spus, sunetul apartine intregului sistem audio si nu numai unor scule. Plus ca fiind in deplasare, nestiind prea bine boxele si deloc amplificarea, adaug si acustica, nu se poate spune ca o evaluare poate fi prea corecta in astfel de conditii, dimpotriva, trebuie tinut cont ca este doar o parere subiectiva, mai degraba o impresie de moment.

Numai o analiza atenta avand acel sistem cel putin cateva saptamani si cabland de zor la el se poate stabili o parere cat de cat obiectiva.

Asa ca despre amplificarea SUGDEN Masterclass, cateva opinii personale puternic subiective si nesustinute de prea multa auditie:

- Rezolutie cu "R" mare! Rar asa amplificare rezoluta! As spune chiar.... "rezolutie dementa"! Acest lucru e ca o lama cu doua taisuri, poate fi extrem de buna dar si te poti taia in ea. Rezolutia in exces, dupa cum de multe ori am spus, este "dusmana" muzicalitatii si ceea ce am numi natural in timbrul sunetului. Dar mai exista si un mare adevar care spune asa - daca ai rezolutie prea multa o mai poti scoate insa daca ai prea putina nu mai ai de unde baga! Asa ca lucrul asta nu-mi pare deloc negativ, dimpotriva!

- Agresivitate naturala.... Pare cam greu termenul insa cam asta e. As spune mai degraba VITEZA foarte mare, chestie absolut fireasca ce insoteste intotdeauna rezolutia foarte mare. Si asta e o lama cu doua taisuri pentru ca sunetul poate deveni extrem de repede agresiv/obositor insa deasemenea se poate spune ca daca ai viteza, o mai poti scoate insa daca nu o ai, nu ai de unde baga! Deci inca o calitate, as spune eu, high-end.

- Control bun al boxelor. Aceste Cremona M sunt incinte extrem, extrem de greu de amplificat. Le stiu din Italia unde le-am auzit amplificate cu monoblocuri NAGRA ce costau peste 60.000 euro, pe tuburi daca nu ma insel. Niste monstruleti, fiecare cam de forma (ca volum) a unei unitati PC, dar mai mari. Atunci si sursa era superioara, EMM Labs Meitner, cel mai tare player de la acest brand. Insa va pot spune cu increderea ca nu ma insel (desi a trecut peste un an) ca acum mi-au placut mai mult aceste Cremona M, care oricum, nu sunt prea mult pe gustul meu insa nici boxe proaste nu le consider.

Mai pe deadreptul, inca un compliment pentru topul de la Sugden, in special pentru ca pot "duce" aceste super-dificile si "naravase" boxe high-end! Iar acum imi amintesc ca am vazut Masterclass de la Sugden si pe panouri electrostatice si multi spun ca sunt din categoria celor care "duc" chestii grele si nedigerabile. Nu ma mira, englezul James E. Sugden face amplificatoare in clasa A ( :shock: ) inca de la mijlocul anilor '60, asa ca daca mai exista si in ziua de azi e o dovada ca orice am spune noi, stie ce face.

- ASPECTUL - acum depinde de gusturi. Cele mai impresionante sunt cele doua monoblocuri maricele ca volum, preul e mic si discret, nu sare la ochi. Ca design mie mi-au sugerat intotdeauna ceva ciudat, sa nu radeti de mine!... par a fi amplificatoarele capitanului Nemo de pe submarinul Nautilus. As spune ca sunt elegante la modul fin si imi place culoarea titan-gris cu LED-urile albastre care nu sunt tipatoare, adica se aprind discret, plus simplitatea ...pe care as pune-o pe primul loc.

- CONECTIVITATE - aici as avea unele obiectii. Desi aceasta amplificare am inteles ca este real balansata (am utilizat cabluri XLR si RCA de la FADEL, Accuphase, Kimber si DIY), exista doar un singur input balansat, restul fiind pe RCA'uri. Din ce am vazut nu cred sa existe dubbing REC pentru scule analogice pe banda magnetica, adica nu am vazut selector de REC si MONITOR, dar oricum, acestea nu mai sunt de multa vreme la moda prin Europa, mai ales in zona fitzoasa high-end. Dar asta nu e o chestie nici grava si nici iesita din comun, sunetul e cel care conteaza.

In concluzie, e vorba de opinia mea personala, aceasta amplificare prezinta potential high-end adevarat, este extrem, extrem de dificila la cablare si matching dar pana la urma cam toate sculele de top sunt dificile....

Am deschis topicul legat de brandul SUGDEN asa cum exista si alte topicuri legate de alte branduri.

Va rog sa incercati a va incadra la subiect si sunt invitati mai ales cei care au, sau au auzit Sugden, sa-si spuna aici impresiile, laudele, parerile si chiar criticile in limita bunului simt si a opiniei personale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

Momolo,
Pot eu spune cate ceva despre Sugden si amplificatoarele si playerele lor. Am detinut si detin scule produse de acesta veche (deja) si conservatoare firma britanica. Am ajuns sa folosesc aceste amplificatoare tocmai datorita aspectelor pe care bine le-ai punctat in impresiile tale: rezolutie, viteza, detaliu, dar si sunetul foarte analogic, bogat armonic si nu numai. Bineinteles pe aceste amplifuri nu merg orice incinte si orice cabluri - sunt pretentioase cum bine ai zis. O sa revin pe parcursul descrierii si cu cateva detalii referitoare la acest aspect (incinte).
Oricum, nu cred ca mai e cazul sa mentionez despre amplificarea in clasa A, ce inseamna, despre avantajele ei (una din cele mai pure amplificari existente etc), dar si dezavantajele ei (disipare mare de caldura, consum mare curent indiferent daca exista semnal la iesire sau nu - dar pt cine e pasionat de muzica si hi-end aspectele astea nu prea mai conteaza in opinia mea :D), pt ca banuiesc ca cei pasionati de domeniul audio serios, stiu sau cunosc deja elemente despre clasele de amplificare si ce inseamna asta d.p.d.v al sunetului etc.
Deci sa detaliez: Am detinut pt aproximativ un an primul lor amplificator Sugden A21A Series2 modelul cu modulul phono integrat (A21aL) - http://www.sugdenaudio.com/range/a21a_series_2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. Acest amplif a fost folosit pe incinte Proac Studio 140 (Proac si Sugden fiind cunoscute ca fiind aproape native ca matching). O potrivire f.buna si reusita, excelenta as zice in zona asta de pret. Ca player folosit - Sugden A21SE (playerul din clasa superioara lui A21) si Sugden Bijou CDMaster (http://www.sugdenaudio.com/range/bijou.htm" onclick="window.open(this.href);return false;). Aici playerul A21SE si-a aratat superioritatea si am ramas cu el renuntand la Bijou. Ca si cablari am folosit de la cabluri noname, la cele profi de la Sommer Cable, Supra PLY si altele. Bineinteles le-am auzit/testat si cu Kimber, care clar se aud cel mai bine - oricum la acest capitol mai caut asa cum am precizat si in prezentarea mea la sectiunea respectiva a forumului).
Si acum sunetul: un sunet foarte analogic si curat (as zice unul din cele mai analogice auzite de mine dupa lampi, dar totusi fara acea coloratura specifica lampii, si la fel fara acel sound specific amplifcarii SS - este o lume a ei, separata, care zic eu prezinta aspectele pozitive ale fiecareia), "pur", dinamic, viu, carnos, bogat in armonici, cu rezolutie imensa, detaliu, viteza, un soundstage mare, adanc, cu o buna imagine/separare a insturmentelor. O combinatie de clasa as zice eu la banii astia. Totusi un aspect m-a facut ca caut un upgrade la varianta A21A la varianta SE (mai ales ca aveam deja playerul din clasa asta) si anume o anumita lipsa a controlului si calitatii pe partea de bas. Precizez ca aici nu cantitatea bass-ului ma nemultumea ci calitatea lui. Totusi sa nu intelegeti ca suna prost sau aiurea la capitolul asta, ci doar simteam ca se poate mai mult. Si asa am trecut la Sugden A21SE - http://www.sugdenaudio.com/range/a21se.htm" onclick="window.open(this.href);return false; - care pot spune ca este deja cu totul altceva: imbunatatirile nu sunt numai pe partea de bass (un control excelent si o "clarificare" in zona bassului si mai ales in zona lui joasa si f.joasa), soundstage mult imbunatatit, detaliu, finete, control, coerenta desoebita a sunetului, claritate, care depasesc clar mai modestul A21A. Desi aparent varianta SE este doar un fel de model imbunatatit al lui A21A, eu zic ca este mai mult, este deja o alta liga. Si britanicii astia chiar stiu bine ce fac. Oricum, acest upgrade m-a adus in situatia de a realiza limitarile incintelor (din zona entry la Proac totusi) si clar voi merge pe seria Repsonse (cel mai posibl noul model Proac D18). Am ascultat acesta combinatie si va spun sincer am fost fermecat de muzicalitatea acestei combinatii, efectiv iti da dependenta:lol:. Si cu o cablare potrivita as zice (in opinia mea bineinteles) una din cele mai reusite combinatii la acesti bani, mie placandu-mi f.mult.
Referitor la seria Masterclass pot spune ca doar am auzit-o in cateva teste, dar atunci cautam/alegeam incinte si nu am fost orientat in a analiza sunetul acestei serii. Oricum din ce am auzit atunci pot spune ca este un sunet de clasa, de top, si Sugden sunt printre putinele firme de hi-end (daca nu singurii) care ofera sunet si calitate specifice clasei A la preturi rezonabile. Aici as mai putea aduga traditia si istoria acestei firme si filozofia lor care personal imi place mult: simplitate, robustete, lucru ingineresc adevarat, mentinearea productiei in-house, mentinerea unui "low profile" adica nu se bat cu pumnul in piept, nu au marketing agresiv (fiind f.mic si nesemnificativ si chiar inexistent!), lasand pe "connaisseur-i" sa judece produsele lor. Iar istoria indelungata in audio vorbeste de la sine....
Ca design m-a impresionat placut si pe mine simplitatea, robustetea, finetea si eleganta conceptului lor.
Ca minus (destul de minor as zice) ar fi: telecomanda banala, "cheap" - puteau face o telecomanda mai pe masura sculelor.
Deci in concluzie pot zice: calitate hi-end adevarata (si specifica clasei A), combinata cu traditia si stilul britanic la preturi accesibile comparativ cu ce ofera altii, dar sensibila la matching - incinte si cablare, care orice scule de calitate.

Un bun si pertinent review gasiti si pe 6moons la modelul Sugden A21SE:
http://www.6moons.com/audioreviews/sugden/sugden.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS. Sper ca postul meu sa nu fie considerat reclama, influenta a dealer-ului etc. Pe mine nu ma intereseaza aspectele astea. Din acest motiv nici nu am vrut sa postez pana acum despre aceste branduri, sa nu generez penibila si tipica balacareala balcanica care ne caracterizeaza. Pur si simplu aceste scule de la Sugden (amplficare+player) si Proac ca incinte mi-au adus sunetul pe care il cautam. Daca aceasta alegere se va schimba de-a lungul timpului sau nu ramane de vazut, dar nu voi ezita se trec pe alte branduri daca va fi cazul, pt. ca in ultima instanta conteaza MUZICA si fericirea si bucuria care apar savurand-o.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SUGDEN

Post by momolo »

Jaya
Bineinteles le-am auzit/testat si cu Kimber, care clar se aud cel mai bine
la auditia descrisa de mine mai sus, cele mai nepotrivite cabluri (atributul de "proaste" nefiind potrivit avand in vedere cat conteaza matchingul) au fost Kimber, atat de boxe cat si interconect si curent. In combinatie cu acestea sunetul imi dadea dureri de cap, era agresiv si obositor, foarte departe, in opinia mea, de notiunea de natural sau de sunetul real. Nu pot spune ca suna metalic sau "a tigaie" si nici ca zbiera in cel mai simplu sens, insa pentru mine (si nu numai) era evident ca acele cabluri stricau sunetul in acel sistem.
Eu personal, atat cat am avut ocazia sa testez Kimber mi-am facut o parere proasta. In opinia mea aceste sarme sunt foarte neliniare si agresiv-zbieratoare.
Dar fara indoiala, e greu de pus eticheta pe un cablu, aici ceea ce este important este matchingul insa nici nu-mi face prea mult impresia ca Sugden s-ar potrivi cu cablurile Kimber.
Proac Studio 140 (Proac si Sugden fiind cunoscute ca fiind aproape native ca matching)
astea ma tem ca-s fraze decupate din reviste sau preluate de la altii. Pana la proba practica nu se poate sti, plus ca depinde mult de model.

Potriveala cea mai adevarata a amplificarilor Sugden nu-mi pare chiar deloc facuta cu ProAC (ce in opinia mea si atat cat am auzit sunt cam zbieratoare si bubuitoare, deci cam invers de ceea ce cred eu ca s-ar potrivi) ci cu niste boxe frantuzesti, QUELLIS. Citeste aici:

http://www.audiotest.fr/partenariat-hif ... ellis.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Si fara dubiu, nu exista amplificator universal, exista potriviri fericite si nefericite.
PS. Sper ca postul meu sa nu fie considerat reclama, influenta a dealer-ului etc.
aceasta obsesie nociva a fost introdusa pe forumurile mioritice de catre o haita de laudaci si mincinosi care vor sa monopolizeze discutiile pe internet. Defapt nu e vorba decat de 3...4 persoane care au fost inlaturate de pe acest forum. Tocmai pentru ca aceste obsesii false sa nu ne mai bantuie.

Oricine are o parere si o admiratie despre un anume brand este binevenit atata vreme cat o expune la modul de bun simt, atata vreme cat subliniaza ca este vorba de propria opinie si atata vreme cat nu arunca cu mizerii in altii sau nu da dovada de fanatism infantil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: SUGDEN

Post by VTP »

Nu cred ca Sugden poate depasi Accuphase!!!! Va inselati!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SUGDEN

Post by momolo »

VTP, bag de seama ca te ti de bancuri ! :D Mai precis umblii cu damigeana de benzina in mana si tigara in gura pe langa raftul cu Tom Jones. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

Momolo,
Bineinteles le-am auzit/testat si cu Kimber, care clar se aud cel mai bine
la auditia descrisa de mine mai sus, cele mai nepotrivite cabluri (atributul de "proaste" nefiind potrivit avand in vedere cat conteaza matchingul) au fost Kimber, atat de boxe cat si interconect si curent. In combinatie cu acestea sunetul imi dadea dureri de cap, era agresiv si obositor, foarte departe, in opinia mea, de notiunea de natural sau de sunetul real. Nu pot spune ca suna metalic sau "a tigaie" si nici ca zbiera in cel mai simplu sens, insa pentru mine (si nu numai) era evident ca acele cabluri stricau sunetul in acel sistem.
Eu personal, atat cat am avut ocazia sa testez Kimber mi-am facut o parere proasta. In opinia mea aceste sarme sunt foarte neliniare si agresiv-zbieratoare.
Dar fara indoiala, e greu de pus eticheta pe un cablu, aici ceea ce este important este matchingul insa nici nu-mi face prea mult impresia ca Sugden s-ar potrivi cu cablurile Kimber
.

Poate nu am explicat suficient de bine partea de cabluri. Cu siguranta pot exista si alte cabluri (branduri) care sa se potriveasca mai bine cu Sugden decat Kimber, nu neg asta, eu ziceam doar ca din ce am testat eu (Supra, Sommer Cable si altele din gama ieftina sau chiar nonoame, Kimber mi s-a parut a suna cel mai bine). Chiar sunt curios cu ce cabluri din ce ati testat a sunat mai bine. :D - daca imi poti da ceva detalii chiar as fi recunoscator.

Proac Studio 140 (Proac si Sugden fiind cunoscute ca fiind aproape native ca matching)
astea ma tem ca-s fraze decupate din reviste sau preluate de la altii. Pana la proba practica nu se poate sti, plus ca depinde mult de model.

Potriveala cea mai adevarata a amplificarilor Sugden nu-mi pare chiar deloc facuta cu ProAC (ce in opinia mea si atat cat am auzit sunt cam zbieratoare si bubuitoare, deci cam invers de ceea ce cred eu ca s-ar potrivi) ci cu niste boxe frantuzesti, QUELLIS. Citeste aici:

http://www.audiotest.fr/partenariat-hif ... ellis.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Si fara dubiu, nu exista amplificator universal, exista potriviri fericite si nefericite.
Da, si aici trebuie sa recunoastem ca pot fi si alte branduri de incinte cu care Sugden sa sune f.f. bine intr-o imperechere reusita, poate chiar mai bine decat cu Proac, dar sa stii ca din testate (de mine si de altii cu mai multa experienta etc), de pe forumurile britanice si nu numai si chiar din ce ziceau baietii de la Sugden si chiar Proac (deci cumva reciproc) ca aparatele lor se matchuiesc bine. Si sonor mi se pare ca este asa. Bineinteles depinde de combinatie (modele, cablare etc).
Repet acuma, ca sunt si alte posibile combinatii, poate mai reusite, nimic de zis, chiar m-ar interesa cum ar suna cu acele incinte frantuzesti, dar din pacate in Romania nu aduce nimeni asa ceva....Oricum merci de link, e bine de stiut.
Si o mica precizare: totusi sa stii ca eu am ajuns la Sugden pornind de la Proac si nu am invers, adica mie mi-a placut sunetul Proac-ului (nu detaliez acuma de ce, gusturi si alegeri personale - si aici vb in special de seria lor de top "Response") si apoi alegerea amplificarii a venit pe aceasta cale (adica Sugden). Oricum sunt deschis catre noi variante/experimente. Nimic nu-i batut in cuie pe lumea asta.
PS. Sper ca postul meu sa nu fie considerat reclama, influenta a dealer-ului etc.
aceasta obsesie nociva a fost introdusa pe forumurile mioritice de catre o haita de laudaci si mincinosi care vor sa monopolizeze discutiile pe internet. Defapt nu e vorba decat de 3...4 persoane care au fost inlaturate de pe acest forum. Tocmai pentru ca aceste obsesii false sa nu ne mai bantuie.

Oricine are o parere si o admiratie despre un anume brand este binevenit atata vreme cat o expune la modul de bun simt, atata vreme cat subliniaza ca este vorba de propria opinie si atata vreme cat nu arunca cu mizerii in altii sau nu da dovada de fanatism infantil.
Asta e nu poate decat sa bucure, pt ca numai asa se pot dezvolta comunitati reale de schimbat informatii, pareri si experienta pe forumuri in adevaratul sens al cuvantului si nu terenuri virtuale de rafuiala si macelereala .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SUGDEN

Post by momolo »

Jaya
dar sa stii ca din testate (de mine si de altii cu mai multa experienta etc), de pe forumurile britanice si nu numai si chiar din ce ziceau baietii de la Sugden si chiar Proac (deci cumva reciproc) ca aparatele lor se matchuiesc bine.
eu ti-as recomanda sa asculti mai mult cu urechile tale si sa citesti mai putin pe net / sau opiniile "oamenilor cu experienta" (nici pe mine nu trebuie sa ma iei in seama). Am observat destui oameni pasionati de audiofilie care pleaca prea mult urechea la internet si reviste in timp ce pleaca prea putin urechea la SUNET. :wink:
Am intalnit multe cazuri cand testand practic am constatat ca pe net se scrie fix pe dos de cum am perceput eu realitatea.
Si o mica precizare: totusi sa stii ca eu am ajuns la Sugden pornind de la Proac si nu am invers, adica mie mi-a placut sunetul Proac-ului (nu detaliez acuma de ce, gusturi si alegeri personale - si aici vb in special de seria lor de top "Response") si apoi alegerea amplificarii a venit pe aceasta cale (adica Sugden).
cu totii alegem din ceea ce ne ofera practic piata romaneasca sau posibilitatile noastre practice de cumparare. Oferta pietei romanesti este extrem de redusa. Nici unul dintre noi nu scapam deocamdata de aceasta oferta redusa si saraca. Cauza este saracia tarii in care traim.

Cat priveste Sugden si cablurile, mie personal nu mi-a placut pana la capat nici o combinatie din cele testate in putinul timp de auditie descris mai sus. Cel mai mult mi-a placut atunci cand am pus doua cabluri Fadel Aphrodite XLR-XLR, unul intre Audio Aero si altul intre pre si monoblocuri Sugden Masterclass. Din pacate nu se poate aprecia nicium corect atata vreme cat nu a existat o gama completa de cabluri de la nici un brand testat. Toti producatorii de cabluri recomanda folosirea gamei complete produse de ei (cabluri curent, semnal si de difuzoare).

Iar un sistem cu adevarat audiofil se "face" foarte greu si in timp indelungat.
O apreciere corecta se face numai prin comparatii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: SUGDEN

Post by VTP »

Citat: Cicero:"Lumea e plina de prosti!"
Ce stim noi, momolo????

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: SUGDEN

Post by VTP »

Apropo: pe http://www.musicalfidelity.com" onclick="window.open(this.href);return false; sunt cateva chestii interesante, inclusiv un 2x50W/c in 8 ohmi, care .....................................................!!!
Da' ce stim noi?????????????????? Cu Molotovu'n laba!

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: SUGDEN

Post by aurel pustiu »

:) Nu am o ureche ultra rafinata, tocmai de aceea nici nu vreau sa emit vreo axioma, ci doar o parere subiectiva, personala. Mie nu prea mi-a placut Sugden, poate era cablat nefericit, in schimb mi-a placut Naim. Partea haioasa e ca natura isi bate joc de noi, oricate formule aplica omul, rezultatul nu este niciodata 100% identic, cam asa si in audio :D

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: SUGDEN

Post by VTP »

Din pacate, lucrurile sunt mult mai simple! Dar si mai complicate! Cati au avut ocazia sa asculte, cu aceiasi sursa si aceleasi incinte (si aceleasi inregistrari) Sugden, Accuphase, Musical Fidelity, Luxman, Krell, Mark Levinson sau alte marci considerate referinte? (evident amp. in clasa A pura!) Eu NU! De fiecare data erau in ce se nimerea pe moment, pentru ca e greu sa strangi la un loc un morman de scule f.scumpe! De aceea, CRED ca parerile sunt irelevante si nu reflecta realitatea!
Cu o singura exceptie! (Stitivoi care ...........................)

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

VTP wrote:Citat: Cicero:"Lumea e plina de prosti!"
Ce stim noi, momolo????
Nu inteleg ce vreti sa sugerati d-le VTP. Bateti niste apropouri si faceti niste remarci care vor sa arate ce? Chiar nu inteleg ce vreti sa demonstrati.

VTP wrote:Apropo: pe http://www.musicalfidelity.com" onclick="window.open(this.href);return false; sunt cateva chestii interesante, inclusiv un 2x50W/c in 8 ohmi, care .....................................................!!!
Da' ce stim noi?????????????????? Cu Molotovu'n laba!
Multumesc de link VTP, dar credeti-ma ca stiam de celelalte firme care fac amplificatoare in clasa A pura. (Luxman, Accuphase, Krell etc) - le-ati enumerat deja inaintea mea. Eu NU am sustinut ca Sugden ar fi singurii care fac asa ceva sau ca ar fi cele mai bune, am spus ca sunt printre putinii care ofera clasa A la bani mai putini decat restul. Punct. Nimic altceva.
VTP wrote:Din pacate, lucrurile sunt mult mai simple! Dar si mai complicate! Cati au avut ocazia sa asculte, cu aceiasi sursa si aceleasi incinte (si aceleasi inregistrari) Sugden, Accuphase, Musical Fidelity, Luxman, Krell, Mark Levinson sau alte marci considerate referinte? (evident amp. in clasa A pura!) Eu NU! De fiecare data erau in ce se nimerea pe moment, pentru ca e greu sa strangi la un loc un morman de scule f.scumpe! De aceea, CRED ca parerile sunt irelevante si nu reflecta realitatea!
Cu o singura exceptie! (Stitivoi care ...........................)
Nici eu nu am avut aceasta ocazie. Este greu asa ceva fara discutie (de a asculta/compara toate sculele grele in clasa A). Parerea mea referitoare la Sugden este una pur personala, subiectiva, bazata pe experienta mea (atat cat este ea) si nimic mai mult. Daca altora nu place, foarte bine, exista mii de alte branduri/scule catre care sa se indrepte fiecare. Repet, nu sustin ca Sugden este supremul sunet sau calitate in clasa A! Pur si simplu mi-am exprimat niste pareri referitoare la acest brand pt ca Momolo a deschis acest subiect si pt ca am ascultat si detin aceste scule. That's it! Chiar nu inteleg ce vreti sa demonstrati cu apropourile si remarcile "subtile" pe care le tot lansati.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

momolo wrote:Jaya
dar sa stii ca din testate (de mine si de altii cu mai multa experienta etc), de pe forumurile britanice si nu numai si chiar din ce ziceau baietii de la Sugden si chiar Proac (deci cumva reciproc) ca aparatele lor se matchuiesc bine.
eu ti-as recomanda sa asculti mai mult cu urechile tale si sa citesti mai putin pe net / sau opiniile "oamenilor cu experienta" (nici pe mine nu trebuie sa ma iei in seama). Am observat destui oameni pasionati de audiofilie care pleaca prea mult urechea la internet si reviste in timp ce pleaca prea putin urechea la SUNET. :wink:
Am intalnit multe cazuri cand testand practic am constatat ca pe net se scrie fix pe dos de cum am perceput eu realitatea.
Si o mica precizare: totusi sa stii ca eu am ajuns la Sugden pornind de la Proac si nu am invers, adica mie mi-a placut sunetul Proac-ului (nu detaliez acuma de ce, gusturi si alegeri personale - si aici vb in special de seria lor de top "Response") si apoi alegerea amplificarii a venit pe aceasta cale (adica Sugden).
cu totii alegem din ceea ce ne ofera practic piata romaneasca sau posibilitatile noastre practice de cumparare. Oferta pietei romanesti este extrem de redusa. Nici unul dintre noi nu scapam deocamdata de aceasta oferta redusa si saraca. Cauza este saracia tarii in care traim.

Cat priveste Sugden si cablurile, mie personal nu mi-a placut pana la capat nici o combinatie din cele testate in putinul timp de auditie descris mai sus. Cel mai mult mi-a placut atunci cand am pus doua cabluri Fadel Aphrodite XLR-XLR, unul intre Audio Aero si altul intre pre si monoblocuri Sugden Masterclass. Din pacate nu se poate aprecia nicium corect atata vreme cat nu a existat o gama completa de cabluri de la nici un brand testat. Toti producatorii de cabluri recomanda folosirea gamei complete produse de ei (cabluri curent, semnal si de difuzoare).

Iar un sistem cu adevarat audiofil se "face" foarte greu si in timp indelungat.
O apreciere corecta se face numai prin comparatii.

Multumesc pt informatiile referitoare la cabluri Momolo.
Sunt perfect de acord ca un sistem se face greu si in timp, iar evaluarea lui se face prin comparatii si teste. Deocamdata, pt mine, din ce am ascultat eu (cu experienta pe care o am pana la momentul asta si cu urechile de acum) combinatia la care am facut referire este una f.buna si ma multumeste. Ce va fi in viitor ramane de vazut.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: SUGDEN

Post by kaav »

........Trebuia sa vina o vreme cand adolescentza trebuie sa moara, indiferent de varsta utilizatorului si sa lase loc si la altceva....
Trebuie sa simtzi cand pijamalele incep sa te stranga si sa iei masurile de rigoare (valabil si la mine, no problem....). Nu cred in compasiune pe motiv de ''ochii frumosi'' (chiar ii am, dar nu ma consoleaza... este un aspect din categoria ''pepsi vax albina''....)

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: SUGDEN

Post by VTP »

@Jaya,
Imi pare rau ca nu ai inteles la ce am facut referire, dar nu te viza in niciun fel, asa ca te-ai umflat degeaba. De altfel am scris in lb.romana. Dar sa trecem din dreptul raftului cu cantaretzi!
Nu am atacat si nu sustin nici o firma! nici Sugden, nici Accuphase, Krell, M.Fidelity, etc. De atlfel, asta ar trebui sa fie clar MAI ALES din afirmatia ca o comparatie facuta in alte conditii decat cele corecte este irelevanta!
In general, toate afirmatiile mele le pot sustine si au la baza si fapte deja recunoscute in domeniul audio. In plus le fac ( si aici e probabil greseala mea!!!) in scop informativ si corectiv, pentru ca am trait cu convingerea ca realitatea da masura adevarului si mai putin sentimentele, credintele si parerile personale ce sunt adanc subiective.
Daca acest lucru deranjeaza, NO PROBLEM!!! Sa ramana cantaretzii si cei ce nu inteleg ce spun!

Post Reply