Pozitionare boxe

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Pozitionare boxe

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Pozitionare boxe

Post by hi-end »

Am sa incerc sa le asez dupa scheme dar ma incurca mobila. Camera mea este un patrat cu latura de 4,5 metri si boxele le tin in colturi opuse dar cateodata le schimb pozitia

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Pozitionare boxe

Post by diy-audio »

In general toate brandurile au recomandari la cum ar trebui plasate boxele. Recomandari care de cele mai multe ori sunt de bun simt si corecte. Apoi sunt recomandarile legate de plasarea subwooferelor. E, eu despre asta as dori sa vorbesc putin. In ultimele zile am incercat sa gasesc locul cel mai potrivit pt. sub. Am consultat recomandarile producatorilor, am mers pe incercate si nicicum nu am obtinut rezultatul dorit in locul de auditie ci totdeauna in alta parte. Am ajuns la concluzia ca probabil camera este de vina (5x4m cu deschidere spre un hol mic si spre o alta camera) . Compromisul cel mai bun l-am obtinut plasand sub-ul langa una din boxele frontale.

Dau vina pe camera pt. ca am mai avut experiente neplacute si cu alta ocazie. De ex. aceleasi boxe pe care le folosesc eu acum, au fost duse pentru evaluare in camera de auditie a unui prieten. Diferentele au fost evidente mai ales in regiunea basilor.

Acuma ma gandesc sa mut sub-ul pe balcon (nu glumesc.)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Pozitionare boxe

Post by SOLO »

Acuma ma gandesc sa mut sub-ul pe balcon (nu glumesc.)
Si totusi sper ca glumesti :))))))
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Pozitionare boxe

Post by Obelix »

Urmatoarea faza... iti iei boxe demne de acest nume si duci subul la ghena... :mrgreen:

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Pozitionare boxe

Post by diy-audio »

Obelix wrote:Urmatoarea faza... iti iei boxe demne de acest nume si duci subul la ghena... :mrgreen:

asta nu am inteles-o, poate te explici !!!??

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Pozitionare boxe

Post by Obelix »

Simplu... :wink:
Ca si (destul de...) multi pe aici, nu sunt adeptul "solutiilor" de tip x.1, afirmatia mea ar fi trebuit insa sa o iei in primul rand drept o gluma... :mrgreen:

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Pozitionare boxe

Post by diy-audio »

aaaa.... e ok, nu m-an suparat. Pt. muzica nici eu nu prea agreez solutiile X.1 dar pentru filme sau concerte pe dvd, blu-ray, etc. e cu totul alta poveste.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Pozitionare boxe

Post by momolo »

Iata asemanarea:

- pentru surround (filme) daca nu ai subwoofer pierzi esentialul in sunet.

- pentru stereo (muzica) daca ai subwoofer....deasemenea, pierzi esentialul in sunet! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Pozitionare boxe

Post by diy-audio »

cam asa e, momolo.....

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Pozitionare boxe

Post by AWDRobert »

De curand am inceput si eu sa ma preocup de pozitionarea boxelor, si am avut parte de rezultate remarcabile. Asta poate si datorita faptului ca am inceput prost.
Situatia initiala era o asezare - sa zicem "fashion" - si anume: laste pe spate gen SF Cremona si orientate catre pozitia de ascultare.
Am observat apoi ca daca stau in picioare in spatele pozitiei de ascultare inaltele se aud mai bine. Mi-am adus aminte de niste explicatii tehnice facute de Mario Bon (parca este si proiectantul boxelor) care arata ca inaltele din cele doua twetere dau un maxim intr-un plan orizontal - era clar deci ca planul acesta trecea "peste " capul meu -asa ca am pus incintele la verticala - acum inaltele sunt ok in pozitia de acultare.
Dupa o perioada am observat ca daca in loc sa stau relaxat / rezemat pe spatarul canapelei ma aplec in fata (cca 60- 70 de cm) dintr-o data se compune o "imagine" sonora (o analogie ar fi acele cartoane de la oftamolog - care la o prima vedere vezi clar puncte de diferite culori si dupa o secunda apare un numar ascuns intre ele) - de unde am tras concluzia ca de fapt nu e bine ca incintele sa fie orientate catre ascultator - le-am pus deci paralel si le-am avansat cu catva centimetri (atat sa putut) - "imaginea" sa imbunatatit evident. Se poate si mai bine pentru ca daca ma aplec in fata e mai bine - ma gandesc cum sa fac. Cred ca am sa dplasez canapeaua mai in fata cate un cm pe zi si poate doamna nu o sa observe. :roll:

Camera mea este de cca 5/7m - boxele pe latura scurta la cca 2.7m distanta una de cealata -cea din dreapta la cca 60cm de pretele din dreapta. Fata boxelor este la cca 90cm de eretele din spate. Incintele au 50cm adancime si sunt Opera Grand Callas. Pozitia de ascultare este pe centrul la cca 3m in fata lor.
Robert
"doar trancotar"

katalin
Posts: 111
Joined: 07 Oct 2008, 21:04

Re: Pozitionare boxe

Post by katalin »

Tu la ce distamta fata de pertele din fata ai pozitia de ascultare?
Din datele care ni le-ai oferit ar fi 0.9+0,5+3= 4,4m. Am facut un calcul cat ar insema sa asezi canapeau in proportia de aur (38%) fata de peretele din spate(teoetic ar fi ideal fata de peretele din fata numai ca trebuie o camera mare de auditie) si mia iesit 2,66 metri deci 4,33m fata de peretele din fata. Deci esti pe aproape numai ca practica la fata locului e alta. Moblia si alte obiecte influeteaza extrem de mult acustica.
De exemplu ieri am scos din camera mea o biblioteca cu geamuri care statea in lateralul boxei din stanga si sunetul s-a schimbat extrem de mult. In general in rau pentru ca acum basul bubuie insa sistemul are mai multa enrgie si parca ceva e si in bine. Desigur ca lcuruile nu vor ramane asa pentru ca va fi inlocuita de doua biblioteci mai micute fara geamuri cu care ma voi juca prin camera pentru a obtine un sunet cat mai bun.

AWDRobert
Posts: 71
Joined: 06 Dec 2008, 14:34

Re: Pozitionare boxe

Post by AWDRobert »

Proportia de aur ...hm ... 1,61... am citit pe net acum :oops: . Cum se aplica asta in cazul pozitionarii incintelor? unde intra in dicutie distanta fata de perete si celelate dimensiuni (poz ascultator, dist incinte)?
Robert
"doar trancotar"

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Pozitionare boxe

Post by Obelix »

Parerea mea sincera e ca e mai mult filozofie Zen, decat realitate acustica... :roll:

User avatar
Idi Amin Dada
Posts: 9
Joined: 21 Sep 2009, 10:02

Re: Pozitionare boxe

Post by Idi Amin Dada »

Eu as zice ca e mai mult o "psihoacustica" legata de cum percepem sunetul....sau o autosugestie puternica...daca camera nu are proprietati acustice bune....adio...

Post Reply