SUGDEN

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: SUGDEN

Post by sergiu »

M-ati inebunit cu Sugden-ul acesta! :D
Apropo, cum se pronunta pe litere 'sacden' sau 'sugden'? M-am si programat la o auditie maine, mai ales cand am vazut preturile pe care la cere englezu pe niste amplifuri de clasa A pe care indrazneste sa le manufactureze din anii '60.
Seara buna!

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

VTP wrote:@Jaya,
Imi pare rau ca nu ai inteles la ce am facut referire, dar nu te viza in niciun fel, asa ca te-ai umflat degeaba. De altfel am scris in lb.romana. Dar sa trecem din dreptul raftului cu cantaretzi!
Nu am atacat si nu sustin nici o firma! nici Sugden, nici Accuphase, Krell, M.Fidelity, etc. De atlfel, asta ar trebui sa fie clar MAI ALES din afirmatia ca o comparatie facuta in alte conditii decat cele corecte este irelevanta!
In general, toate afirmatiile mele le pot sustine si au la baza si fapte deja recunoscute in domeniul audio. In plus le fac ( si aici e probabil greseala mea!!!) in scop informativ si corectiv, pentru ca am trait cu convingerea ca realitatea da masura adevarului si mai putin sentimentele, credintele si parerile personale ce sunt adanc subiective.
Daca acest lucru deranjeaza, NO PROBLEM!!! Sa ramana cantaretzii si cei ce nu inteleg ce spun!

Ok, am inteles. Multumesc de clarificare. Si mie imi pare rau daca ati fost deranjat de remarcile mele. Si bineinteles ca orice informatie/parere venita de la cineva cu multa experienta este binevenita. Toate bune.

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

sergiu wrote:M-ati inebunit cu Sugden-ul acesta! :D
Apropo, cum se pronunta pe litere 'sacden' sau 'sugden'? M-am si programat la o auditie maine, mai ales cand am vazut preturile pe care la cere englezu pe niste amplifuri de clasa A pe care indrazneste sa le manufactureze din anii '60.
Seara buna!

Pronuntia corecta este cu 'sugden':
"that it's not 'Sagden' with an 'a' and sharp 'S' but -- obvious perhaps to all those unfamiliar with basic English conventions -- 'Sugden' with a 'u' and soft 's'."
- citat extras de pe reviewul celor de la 6moons.
http://www.6moons.com/audioreviews/sugden/sugden.html" onclick="window.open(this.href);return false;

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: SUGDEN

Post by nicusor »

Sunt surprins sa aflu ca sunt posesori de Sugden si la noi in tara. Trebuie sa recunosc ca e una din amplificarile care le iau cel mai tare in calcul pentru viitorul meu sistem. Mi-a placut foarte mult cu Dynaudio si cu ProAc combinatie de top la britanici, recomandata si de cele doua firme dupa cum spunea Brian de la unul din cele mai populare shopuri hi-fi din Londra. Probabil va fi un power daca nu chiar monoblocurile si mai vad ce preu.

In rest Momolo de ce crezi tu ca doar tu poti sa iti faci o parere sau doar tu ai ascultat? Aceleasi acuze ca la adresa mea ca omul vorbeste din citite, desi ti-a spus de doua ori ca a ascultat si evaluat cu propriile urechi. Poate ne scrii si noua citeva amanunte despre configuratiile in care ai ascultat ProAc si de ce nu e in regula cu Sugden ca mie mi s-a parut chiar contrariul si poate le-as alege daca n-as fi prea chitit pe Dyna (C2). Suna chiar ceva mai moale decit acestea poate mai muzical dar mie imi place sunetul mai "intepat" si rezolut putin analitic.

Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea din alt topic ce boxe consideri tu referinta si ce muzica asculti in general nu pentru evaluari. Cea off-topic cu ce ai citit nu mai insist, dar nu mi-ai raspuns cum stii ce se testeaza in reviste si cum compari daca nu le citesti niciodata. De ce un rezultat de teste de revista sau ce spune producatorul nu poate fi in coincidenta cu realitatea?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SUGDEN

Post by momolo »

nicusor
In rest Momolo de ce crezi tu ca doar tu poti sa iti faci o parere sau doar tu ai ascultat? Aceleasi acuze ca la adresa mea ca omul vorbeste din citite, desi ti-a spus de doua ori ca a ascultat si evaluat cu propriile urechi.
imi spui cum ai ajuns la aceasta parere ?! Macar un citat.

Insa eu iti dau acum citat din ceea ce ai scris:
Mi-a placut foarte mult cu Dynaudio si cu ProAc combinatie de top la britanici, recomandata si de cele doua firme dupa cum spunea Brian de la unul din cele mai populare shopuri hi-fi din Londra.
, vezi, eu habar nu stiu cine este Brian asta si oricine ar fi nu dau doua parale pe opinia lui; prefer sa ascult cu urechile mele si nu sa casc gura la ceea ce debiteaza limbricii astia PLATITI. Am spus ca asta e diferenta dintre noi, tu asculti la Brian, eu ascult sculele audio (si MUZICA).
Suna chiar ceva mai moale decit acestea poate mai muzical dar mie imi place sunetul mai "intepat" si rezolut putin analitic.
mai bine spus iti place sunetul zbierat, de tigaie batuta cu lingurita si care nu are nimic deaface cu sunetul natural. Oricum, boxele despre care tu vorbesti sunt entry-level si nu merita bataia de cap.
Poate ne scrii si noua citeva amanunte despre configuratiile in care ai ascultat ProAc si de ce nu e in regula cu Sugden
tu esti ....mai multi cumva?! Un grup de cercetatori sovietici deghizati un userul "nicusor" pe acest forum ?! Si de ce trebuie sa-ti dau eu socoteala ?! Si cum vine treaba cu "ceea ce nu e in regula la Sugden" ?! Nu esti in stare sa citesti ce scriu eu si trebuie sa-ti traduc ?!
Tot nu mi-ai raspuns la intrebarea din alt topic ce boxe consideri tu referinta si ce muzica asculti in general nu pentru evaluari.
Am scris, chiar detaliat, mai cauta, mai citeste inainte sa tragi concluzii.
dar nu mi-ai raspuns cum stii ce se testeaza in reviste si cum compari daca nu le citesti niciodata. De ce un rezultat de teste de revista sau ce spune producatorul nu poate fi in coincidenta cu realitatea?
revistele de specialitate nu mai au demultaaaaa vreme nici o opinie obiectiva. Totul este pe bani, articolele sunt cumparate ori direct (ca la piata) ori servesc pe cel ce cumpara spatiu publicitar in respectiva publicatie. Testele lor nu sunt clare si nimeni nu stie ce naiba fac ei acolo ca sa scoata rezultatele tiparite insa un lucru e clar, aceste publicatii COSTA BANI si banii provin din publicitatea VANDUTA in paginile revistei. Cum crezi ca pot fi obiectivi !? In opinia mea numai tampitii se mai iau azi dupa ceea ce scrie in reviste. Acolo eventual poti numai sa aflii ce modele noi au mai aparut, cum arata, cate mufe au sau alte informatii logistice si practice insa CUM SUNA.....mare fraier trebuie sa fie ala care-i crede!

Asa ca scuza-ma, dar nu am nici un pic de consideratie fatza de aia care imi spun ca ..... :roll: au citit sunetul in revista sau care posteaza "opinii" (de bullshit) dupa ceea "ce se spune" sau "ce spune Brian, John, Mitica, Ghiorghitza, etc"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

sergiu
Posts: 14
Joined: 30 Jun 2009, 16:38

Re: SUGDEN

Post by sergiu »

Astazi am fost la Dr. Crisan sa ascult si eu minunatia numita Sugden. Marturisesc ca a fost prima mea vizita la acesta, dar cred ca dupa aceasta prima intalnire vor mai urma si altele.
Din nefericire din gama Sugden am reusit sa ascult doar A21
http://www.sugdenaudio.com/range/a21a_series_2.htm#" onclick="window.open(this.href);return false;
Dr. Crisan a fost cat se poate de dragut cu mine, dar tinand cont ca totusi era duminica m-a rugat sa-l iert ca nu a pregatit un setup care sa-mi arate intregul potential al amplificatorului. Asa ca am ascultat un setup format din:
transport http://www.psaudio.com/ps/news/perfect- ... s-directly" onclick="window.open(this.href);return false;
sursa http://www.audioresearch.com/DAC7.html" onclick="window.open(this.href);return false;
boxe http://www.proac-loudspeakers.com/studio140.php" onclick="window.open(this.href);return false;
si http://www.sonusfaber.com/eng/home.html" onclick="window.open(this.href);return false;
cabluri boxe Kimber si Nordost si niste cabluri de la Naim
interconect Kimber si inca ceva dar nu-mi amintesc
Sistemul a fost ascultat fara power conditioner, direct din priza.
Nu am sa intru in amanunte chirurgicale pentru ca oricum topicul este plin de informatii suficient de detaliate.
Am sa incep cu ce nu mi-a placut si anume modul in care cablul Nordost influenta sunetul; cu acest cablu sunetul a devenit uscat, unii ar spune analitic, aveam senzatia ca nu mai aud intreaga gama de armonii. Sunetul de contrabas se auzea scurt,de parca ar fi fost taiat la masterizare, in loc sa se auda ca un mix de vibratii prelungi, sa simti cum cutia de lemn preia vibratia si o transforma in muzica. Nici cablul Naim nu a stralucit, dar macar aici se auzea ceva muzica.
Continui cu ce mi-a placut; sunetul Sugden este de cea mai buna calitate, carnos, plin de informatii, muzical mai presus de toate, cu o rezolutie foarte buna (poate ca nu se compara cu rezolutia unui Accuphase de clasa A, dar Sugden-ul costa mai putin). Ce am remarcat la sunetul Sugden se simte ca este un adevarat amplificator clasa A, aveam eu cateva pasaje din simfonia 5 a lui Beethoven in care ma asteptam sa moara, dar m-am inselat.
Combinatii boxe:
Liuto - soundstage excelent si muzicalitate, bas carnos/medii echilibrate/inalte matasoase
ProAC Studio 140 - rezolutie, detalii & microdetalii, bas scurt/medii vivace/inalte adanci
Ma opresc aici cu descrierea, am scris oricum suficient. :D
Seara buna!

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: SUGDEN

Post by FATHER »

sergiu wrote: aveam eu cateva pasaje din simfonia 5 a lui Beethoven in care ma asteptam sa moara, dar m-am inselat.
Cu transportul PS era si greu sa se intample asta...

Jaya
Posts: 141
Joined: 10 Apr 2009, 11:42
Location: Brasov

Re: SUGDEN

Post by Jaya »

sergiu wrote:aveam eu cateva pasaje din simfonia 5 a lui Beethoven in care ma asteptam sa moara, dar m-am inselat.

Desi Sugden A21A Series 2 este entry-level-ul firmei britanice, presteaza foarte foarte bine pe ORICE muzica. L-am testat si il stiu f.bine pe chestii grele: percutie japoneze - faimoasele taiko drums, pasaje de clasica f.aglomerata, dar si jazz, electronica si altele. In toate cazurile a prestat excelent. Oricum iti recomand sa asculti/testezi si seria superioara - A21 SE atunci cand o sa ai ocazia (am inteles ca nu era disponibil acest model atunci). O sa "simti" diferentele, dar va trebui, pt o buna punere in evidenta a ce poate SE-ul, sa testezi pe inicinte din gama superioara celei Studio si anume Response.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: SUGDEN

Post by nicusor »

Citat:
Mi-a placut foarte mult cu Dynaudio si cu ProAc combinatie de top la britanici, recomandata si de cele doua firme dupa cum spunea Brian de la unul din cele mai populare shopuri hi-fi din Londra.

, vezi, eu habar nu stiu cine este Brian asta si oricine ar fi nu dau doua parale pe opinia lui; prefer sa ascult cu urechile mele si nu sa casc gura la ceea ce debiteaza limbricii astia PLATITI. Am spus ca asta e diferenta dintre noi, tu asculti la Brian, eu ascult sculele audio (si MUZICA).


Vezi tu Momolo ca te contrazici ,
Eram de acord cand spunei ca dealerii de hifi sunt persoane care au o experienta audio mai mare decat oricare dintre noi ,avand in vedere ca zilnic asta fac.

Nu-mi spune ca tu ai ascultat doar la prieteni sau la expozitii si ti-ai facut o parere asa detaliata despre sisteme,Daca n-ar fi niste dealeri (astia cu interese) la care sa asculti pe indelete cu siguranta nu ne-am bucura de atatea experiente.

Iar acum sa fim seriosi ca dai cateva parale la ce debiteaza ..... dealeri din Romania dar bineinteles ca vei asculta cu propriile urechi.

Ar fii constructiv pentru tine poate sa mergi mai des si pe afara unde fenomenul hi fi este mut mult mai dezvoltat ca in romanica noastra si unde dealerii comercializa peste 25 brand-uri audiofile.

Sunet zbierat, de tigaie, de unde ai dedus tu asa ceva? De gusturi ai auzit? Daca e sa punem niste Dynaudio vs. Triangle pe ce amplificari vrei tu dar care sa se potriveasca, nu stiu care iese mai tigaie?! Acelasi lucru cred ca iese valabil si pentru multe altele ca BW, ProAc, Dali, poate si Focal vs. Triangle. Mie personal nu-mi plac deloc Triangle, dar nu am comentat nimic la adresa gusturilor si preferintelor tale. Sau ai pretentia ca sunt 100% obiective?

Chestia cu a-mi da socoteala? Nicidecum, te-am rugat doar sa argumentezi niste afirmatii cum ceri si tu altora! Sau egalitatea si reciprocitatea nu se aplica in cazul tau?

User avatar
Idi Amin Dada
Posts: 9
Joined: 21 Sep 2009, 10:02

Re: SUGDEN

Post by Idi Amin Dada »

nicusor wrote:Chestia cu a-mi da socoteala? Nicidecum, te-am rugat doar sa argumentezi niste afirmatii cum ceri si tu altora! Sau egalitatea si reciprocitatea nu se aplica in cazul tau?
ooopssss, vezi ca ai fluierat in biserica....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SUGDEN

Post by momolo »

nicusor zi-mi si mie, unde si cu ce/cum/etc ai ascultat tu incinte Triangle si ce model ? (si daca imi raspunzi la intrebare cu o alta intrebare inseamna ca te-am prins, adica ai ascultat Triangle in pozele din reviste)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: SUGDEN

Post by HighEndFan »

Ce ma amuz ...
Momolo incearca sa-ti explice ca ne intereseaza CE AI ASCULTAT LA (SHOWROOM-ul lui) Brian nu ce SPUNE BRIAN despre...e o mare diferenta.
Fa si tu niste review-uri , macar ca cele facute de momolo la expozitia de HighEnd de la Milano (unde s-a dus special pentru asta) de anul trecut si fii convins ca ne vei capta mai mult atentia decat povestindu-ne ce crede Brian despre ..

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: SUGDEN

Post by SOLO »

Idi Amin Dada wrote:
nicusor wrote:Chestia cu a-mi da socoteala? Nicidecum, te-am rugat doar sa argumentezi niste afirmatii cum ceri si tu altora! Sau egalitatea si reciprocitatea nu se aplica in cazul tau?
ooopssss, vezi ca ai fluierat in biserica....
daca ai putea sa te abtii pe viitor de la genul asta de interventii utile ar fi excelent .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: SUGDEN

Post by nicusor »

OK momolo, desi tu nu mi-ai raspuns la intrebare eu am dedus deja care e referinta ta in materie de incinte. Din pacate e exact opusul gusturilor si preferintelor mele, adica Dynaudio vs. Triangle. Sper sa nu te superi, dar si tu ti-ai exprimat parerea fara retineri despre preferintele mele.

Buuuuun, sa vedem unde si ce am ascultat, tu mi-ai cerut-o. Desi e o0 firma franceza, am ascultat mai mult la Londra, la Brian :lol: , dar si la Paris.

Am ascultat Magelan, al doilea floorstand de jos in sus, nu mai stiu cum se numeste, cu Plinius cel mai bun integrat, Hiato parca. Un sunet bunisor, dar nicidecum la pretentiile pecuniare ale sistemului. Light, fara bass, ceva mormaiala pe midd-bass. Un fel de efect de loudnes dar fara bass profund, meddi in spate, fsunet fara implicare si destul de sec. Pe orchestratie simpla, decent. M-a frapat lipsa basului la cantitate si nr. de difuzoare.

Tot Magelan. parca Cello?! cu Jeff Rowland. Oribil, dar poate era vina amplificatorului. Nu ma obosesc sa mai dau detalii, o agresivitate iesita din comun, parca arau niste boxe de metal care nechezau.

Genese floorstand, nu mai tin minte care cu YBA integrat, un sunet mort, fara muzicalitate, FARA PIC DE BASSS!, uscat ca iasca si cu niste tiuituri pe inalte. Parca erau niste sirene. Daca n-as fi auzit acel YBA cu Dynaudio as fi dat vina pe el, dar nu e asa. Prefer cu YBA decit cu Jeff.

Genese-bookshelf, nu mai tin minte cum se cheama, cu Cyrus, un sunet eteric, dar atat de eteric incit plutea complet in incapere, atit de usor era datorita absentei totale a basului :D

Ca trasaturi comune am regasit peste tot un sunet lipsit de consistenta si greutate, moale, fara timing, in general fara bass si tiuitor. As zice ca e un sunet cumva mecanic care seamnana cu JBL/Infinity.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: SUGDEN

Post by nicusor »

Hai ca am fost cam rau, am avut si o experienta destul de placuta cu Triangle, nu mi-a venit sa cred ca sunt aceleasi! Niste Antal sau Alteea, nu retin exact puse pe un Malnley Stingray, nu mi-a venit sa cred! Nu puteam sa le reprosez mare lucru exceptind ceva efect de loudnes si putina moliciune. Era un sistem care cinta muzica, nu te obosea. Acum nu tiuiau, erau destul de temperate si aveau si ceva armonie. As putea spune ca mi-a placut, dar nu ca sa ma convinga.

Toate cele scrise mai sus reprezinta propria mea opinie si sunt sub semnul subiectivitatii!

Post Reply