Boxe pina in 4000 euro

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Boxe pina in 4000 euro

Post by hersorin »

Dupa o lunga perioada de auditii parca as vrea alt sunet deoarece am vazut ca se poate.
Mi-a placut B&W 804 pe muzica regge, folk, pop, disco.
Acum daca nu va deranjez ce alte modele , marci de boxe se potrivesc pe aceste genuri de muzica si se incadreaza in 4000 euro.
O sa incep o vizita mai ampla prin Bruxelles si din cite stiu indata este HIFI show 2009 si sa stiu ce sa urmaresc.
Mi-a placut mult basul dar si muzicalitatea lor. Am vrut sa ascult 703 dar nu era.
O sa caut sa aud diferenta dintre ele.
Imi place la 804 ca are sunetul destul de detaliat (sub triangle) in schimb este foarte muzical, are o scena fabuloasa a fost o placere sa le ascult.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by dhany »

Care dintre boxe ti-au placut 804 sau 804S?Intr-adevar 804S sunt niste boxe de luat in seama,am ascultat si eu si mi-au placut foarte mult,abia astept sa fac rost de ceva banuti sa mi le cumpar.Acasa am 805.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by hersorin »

Adica sunt 804 simplu si 804 s? Pe ele parca nu era nici un s. Care este diferenta?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by momolo »

hersorin, un sistem audio high-end care "canta MUZICA" nu este format dintr-o gramada de scule si boxe trantite pe undeva prin camera, este ca un instrument muzical care trebuie acordat.

Este foarte greu sa judeci CORECT niste scule sau o incinta acustica. Si este foarte evident ca acestea nu "canta" singure. In cazul unui sunet cu adevarat bun conteaza pana si 1cm daca misti boxele daramite aparatele si cablurile!!!!! Acest centimetru poate face diferenta mare intre sunet hifi si sunet high-end. La prima vedere putini inteleg care e DIFERENTA! Nu e pentru oricine.

Din tot ce ai scris pana acum si sculele audio pe care le ai, le'ai incercat si combinat, precum si prin ceea ce ai scris, imi dau seama ca in cel mai bun caz tu sti cate ceva despre sunetul HIFI si nicidecum high-end.

Asa ca, in opinia mea, nu are nici o importanta daca iti cumperi B&W dupa Triangle sau mai cumperi si alte branduri de boxe. Importanta ar avea-o daca ai intelege cate ceva despre sunetul de calitate iar lucrul asta nu-l poti afla pe un forum (sau mai multe forumuri) si nici singur la domiciliu (in cazul tau) ci doar in cazul in care ai avea noroc sa dai peste un dealer de scule high-end sau prieten audiofil care sa-ti arate cateva exemple si combinatii bune.

Chiar si combinarea unor trancote Denon cu acele Triangle (vechi si depasite) demonstreaza ca nu prea sti tu despre ce e vorba cu sunetul asta high-end de care se tot palavrageste pe internet.

In acest caz eu te intreb, de ce arunci atatia bani pe sculele si boxele astea !? Ca tot nu conteaza (in cazul tau), tot o varza hifi iese, chestie de "Are multi basi", sau "Are prea putini basi", sau "Mie imi place mai pe inalte" sau "Nu am destul bas", etc.

Te asigur ca daca am avea posibilitatea ti-as arata foarte simplu cum niste scule audio vintage de cateva sute de euro puse cum trebuie si legate cu cateva sarme bine alese si bine gandite vor suna mult mai bine decat toata gramada ta de Denon, Triangle, etc,etc pe care ai risipit (eu nu am nici o indoiala ca este o risipa in cazul tau) o groaza de bani aiurea. Daca ai sti cate ceva ai avea un sunet de calitate cu a cincea parte din banii dati pana acum....insa paradoxul este ca nu poti sa sti sau sa ajungi sa cunosti decat dupa ce ai trait o viata si ai platit mult mai multi bani decat ai platit tu pana acum......

Asa ca ce mai conteaza B&W 804 sau 804S ?! Inca niste boxe adaugate la gramada ta.

Si ca tot suntem la subiect, ia-ti 804 (sau 804S) si pune-le pe Denon la tine acasa sau pe trancotele alea de 2000 euro (chinezofile, adica ce poti gasi la banii astia) si dupa aia mai discutam pe aici cum se aud! :lol: :lol: :lol: :lol:

Intamplator ai dat peste unele din cele mai "nemernice" incinte acustice. Acele 804 le "misti" (la nivelul lor de calitate) doar cu scule scumpe si grele cu putere si curenti mari. Nici macar pentru B&W 703 nu vei avea bani sa le amplifici iesind din discutie ce ai acum (care e de tot rasul). Si te asigur, B&W care si asa suna prost (opinia mea, nu o lua in seama, asculta cu urechile tale) daca le pui pe amplificari slabe, ieftine si nepotrivite vor suna ca un rahat in ploaie. Dar nu ma asculta pe mine, ia-ti-le, plateste-le si apoi scrie aici cum ti se par acasa?! :lol: :lol: :lol:

Tu nici macar nu ai cu amplifica acele Naia pe care le ai deja (si care ar canta ceva MUZICA cu amplificari de 4000....8000 euro si cablare/sursa de calitate) si acum vrei B&W 804 ?! :lol: :lol: :lol: :lol: Nu te supara ca rad de tine dar esti cel mai adevarat exemplu de trancotar care si-a pierdut busola in plin sevraj trancotar (asa ajung unii la 8 perechi de boxe! :lol: )

In opinia mea, bubuiala si tzatzaiala se pot gasi la mai putini bani decat cei dati pe B&W chiar si second hand.

Cat priveste Triangle Naia si Triangle Genese Quartet, nu au nici o legatura una cu alta. Pune-le alaturi si vei auzi doua boxe COMPLET diferite (inclusiv din punct de vedere calitativ). Insa vestea proasta e ca nici pe Quartet nu le poti amplifica (de calitate) cu jafurile pe care le ai sau cu chinezariile pe care le visezi la 2000 euro. Aceste incinte au nevoie de sursa si amplificare de calitate..... iar asta e cazul cu TOATE incintele audio care incep sa depaseasca nivelul entry-level (lazi cu difuzoare).

Vestea proasta pe care ti-o dau este ca sunetul de calitate costa mult.

Vestea buna pe care ti-o dau este ca sunetul hifi se poate gasi la bani mai putini decat cei pentru B&W sau Triangle Genese. Nu cu boxele de 4000 euro ajungi tu la un sunet bun (avand in vedere ca am auzit sunet prost si pe sisteme de 40.000 euro!). Adica asta era ideea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by hersorin »

Sincer am vazut cit de mult a contat amplificarea si pe Triangle si pe B&W.
Asa ca am ajuns la concluzia ca cel mai mult in sistem conteaza boxele.
Eu nu prea ma intereseaza sunetul high-end ci vreau un sunet care sa imi placa mie. Mi-a aratat vinzatorul de la acel magazin combinatia lui preferata si sincer nu mi-a placut, avea un sunet de te lua somnul asa ca daca asta e sunetul high-end nu multumesc.
Ideea este ca Triangle sunt excelente pe instrumentala, clasica ,jazz iar B&W pe ce vreau eu regge, folk, pop, disco etc.
Poate mai sunt si alte marci bune pe genurile mele dar inca nu le cunosc.
Initial am vrut B&W 703 dar nu erau (erau in liga cu naia) dar daca nu erau am trecut la 804.
Sincer as vrea sa stiu diferentele intre ele dar nu cred ca imi va zice cineva asa ceva.
Va multumesc la toti de raspunsuri si va doresc auditii placute.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by hersorin »

Este cineva care a ascultat si comparat B&W 703 cu 804 si ar putea sa imi spuna prin ce se deosebesc ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by West »

hersorin, eu am o nelamurire si sper sa nu te superi ca te intreb. Tu vad ca traiesti in Belgia. Nu-i normal sa te duci la dealer-ul de B&W sa asculti tot ce te intereseaza? Este chiar atit de greu? Credeam ca in Evropa lucrurile sint mai asezate decit la noi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by momolo »

hersorin
Eu nu prea ma intereseaza sunetul high-end ci vreau un sunet care sa imi placa mie.
sunt convins ca daca ai asculta cu adevarat sunet high-end ti-ar place si presupun ca pana acum nu ai avut ocazia, nu ai intalnit locul potrivit.
Si inca ceva - pentru ceea ce doresti ai putea investiga in sectorul vintage/second hand. La preturi chiar mici ai putea gasi sunetul care iti place. Presupun ca cel mai mult te-a nemultumit pana acum redarea frecventelor joase si mediile de jos.
Este cineva care a ascultat si comparat B&W 703 cu 804 si ar putea sa imi spuna prin ce se deosebesc ?
eu personal, da!
In opinia mea si dupa gusturile mele diferenta e consistenta in favoarea 804. Insa astea sunt mult, mult mai pretentioase la amplificare. Sunetul e parsiv, amplificate prost nu-ti dai seama ca ar putea mai mult. Cred ca cea mai mare diferenta sta in detaliu, liniaritate si mai ales pe medii unde 703 suna mai nazal si mai distorsionat cu mai putine detalii. In general timbrul si tipul de sunet este cam acelasi insa versiunea 804 este varianta de lux pe langa versiunea 703.

B&W 804 (804S) merg bine incepand cu un final Rotel (vechi) RB 1090 condus de un pre de calitate, preferabil pe lampi. Asta e cam minimul de final (calitativ vorbind), in opinia mea, urmatorul pas fiind pe Classe de putere cat mai mare.

Aceste incinte au membrane grele si filtre "consumatoare" cat si neliniaritati mari la impedanta (functie de frecventa), asa ca necesita o amplificare de mare putere (peste 150W reali) cu un curent zdravan pe iesire si capabilitatea de a suporta sarcini cu impedanta redusa pentru a obtine un control cat mai bun al difurilor grele si dificile. Lipsa controlului "provoaca" bubuiala, tzatzaiala si un sunet lesinat, nelinear si nazal.

B&W 804 se preteaza, in opinia mea, pe muzici electronice si rock. Controlate perfect (cu puteri mari si de calitate) si avand o sursa buna (sursa e cea mai importanta, nu boxele) redau foarte bine chitarile electrice si percutia. Nu le-as recomanda pentru clasica si muzica naturala. Din pacate, pe voci nu sunt corecte si isi pun un timbru aparte. Sunetul imi pare eufonic si destul de cuceritor la prima vedere (evident, in combinatia perfecta de sistem audio). Dar pe termen lung e obositor si monoton, dupa o vreme vei simti coloratiile specifice si vor deveni plictistoare.

Desi nu exceleaza pe voci (din punct de vedere al corectitudinii) suna cuceritor si pe muzica country sau folk parand sa redea foarte bine corzile de chitara rece, in realitate nefiind corecte.

Opinia mea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by hersorin »

Exact ce ati spus mai sus m-a cucerit si pe mine. O sa mai trec pe la magazin sa mai ascult de vreo citeva ori.
O sa bag si inregistrari mai putin bune sa vedem cum se comporta.
La triangle ma deranjeaza un singur lucru tweterul este prea in fata, pe melodia de la ub40 - Kingston town se aude numai el face doar tz-tz-tz si acopera absolut tot.
Nici o amplificare pina in 4000 euro nu il domoleste lampi sau restul. Doar pe accuphase s-a auzit mai bine dar tot nu m-a multumit. Firele van den hul sunt foarte bune la domolit sunetul dar tot nu fac fata.
Asa ca singura solutie dupa 3 ore de incercari a fost sa incerc B&W. Astea mi-au placut aveau un sunet unitar nu exagera cu nimic si se potrivesc foarte bine cu muzica mea.
Sincer imi plac mediile Triangle si basul e bun, dar nu imi plac inaltele mult prea agresive (la B&W e un pic parca exagerat basul) .
Mi-a zis vinzatorul ca 804 cer amplificare puternica dar macar scot un sunet bun.
Nu stiam in schimb nimic de 703 deoarece nu erau pentru ca nu se mai fabrica (nici pe saitul lor nu mai sunt).
De asta am intrebat de 703 si stiu ca sunt citiva forumisti care l-au ajutat odata pe domnul meselescu (parca ii zice ) sa aleaga o pereche de 703.
Va multumesc pentru ajutor.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by bubicu »

Chestia cu inaltele m-a ros si pe mine multa vreme la multe incinte ascultate.
In primul rand pana in ziua de astazi nu a reusit sa-mi arate cineva boxe care nativ au inaltele in fata sa le poata domoli. In schimb am observat diferente imense de gusturi, ceea ce mie mi se parea in fata altora li se parea spectaculos :o .Am observat si eu diferente f mari in amplficare ,sa zicem cu o statie pe tuburi sau ceva mai dark, cabluri de asemenea unele mai domoleau dar cu pretul rezolutiei ,poate alimentare desi aici in banii incercati niste filtre Fisch nu pot spune ca am sesizat ceva pe masura banilor de asemena sursa mai dark. Cu toate astea rezultatul a fost o domolire a inaltelor cu pretul rezolutiei dar si asa mai aparea cate o piesa prost inregistrata. Unii vor spune ca asta este, o piesa prost inregistrata va suna oribil pe orice boxa, dar totusi imi doream sa mai ierte si boxele inregistrarea in fond doresc sa ascult muzica nu matematica.
In final am ajuns la concluzia ca in bani mai putini nu ma mai dezlipesc niciodata de tweetere de matase (care si ele pot fi bright dar vorbesc de majoritate) .Astept cu curiozitate perioada urmatoare sa vin in Bucuresti sa iau cateva branduri de nume la puricat :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by momolo »

Voi judecati lucrurile astea foarte hifi.

Triangle Naia (deci seria veche) e aparent mai pe inalte insa pot fi facute sa cante corect fara sa mai auzi ca exista tweeter. Chestia asta costa bani si necesita ceva experienta. Din moment ce pana si la dealerul de Triangle din Milano am auzit tzatzaiala si zbieratura din seria Magellan, nu ma mai mir ca altii nu le dau de capat la cele ieftine.

Proiectantul sef de la Triangle are o vorba catre dealeri cand vine vorba de exemplarele mari din seria Magellan, boxe extrem de dificile - "Eu v-am facut formula 1, depinde de voi daca stiti sa o pilotati"

Problema e simpla, trebuiesc bani multi pentru un sunet echilibrat in mod natural insa nici o suma de bani nu suplineste lipsa unei urechi antrenate corect si a unor repere corecte in sunet.

In opinia mea, din Triangle la banii lor se poate scoate sunet foarte bun din orice gama insa cu cat platesti mai putini bani cu atat trebuie sa muncesti mai mult si sa ai mai buna ureche ca sa scoti calitate reala. E o "lege" universala, bani mai putini = munca mai multa......

Cat priveste B&W, in opinia mea brandul nu vizeaza sunetul natural ca model ci psihoacustica. E o cale cu succes mai mare pe piata larga si la majoritatea consumatorilor. Cauza e simpla, sunt foarte putini cei care au ureche educata si stiu ce vor de la sunet, mai ales in zilele noastre cand exista atata "poluare" sonica.

S-au dus vremurile alea cand se ofereau incinte acustice decente la bani decenti. Acum trebuiesc platite sume ametitoare pentru un sunet cat de cat natural si corect.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by hersorin »

Am reusit sa mai ascult azi jumate de ora b&w 804.
Dac magic si van den hul statia yamaha s1000 cu fire de boxe van den hul mi-a placut foarte mult. Accuphase 213 in aceeasi combinatie era foarte domol te plictiseai (din cauza firelor era am observat dupa ce am schimbat cu altele).
Se pare ca se potrivesc si cu Yamaha aveau o muzicalitate nemaipomenita (falsa dar placuta).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Idi Amin Dada
Posts: 9
Joined: 21 Sep 2009, 10:02

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by Idi Amin Dada »

Cat priveste B&W, in opinia mea brandul nu vizeaza sunetul natural ca model ci psihoacustica
Poti sa ne dai niste exemple de boxe cu "sunet natural"...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by momolo »

hersorin, DAC Magic ce sursa digitala avea ?

Cine a legat boxele alea de asa amplificari si cu asa sursa nu avea habar de nimic. Nu ai idee ce diferente pot fi.

Atat sursa cat si Yamaha s1000 sau Accuphase 213 nu aveau ce cauta legate la B&W 804. Nici macar cu B&W 703 nu sunt potrivite.

Astea sunt incinte extrem de dificile, ti-am mai zis, un exemplu de power ieftin care sa le amplifice la nivelul lor este vechiul Rotel RB 1090 care se gaseste second hand la un pret rezonabil insa te-ai bucura degeaba pentru ca un preu bun COSTA! (cat un integrat bun)

Incearca sa le gasesti legate la o sursa buna si cu o amplificare high-end de putere mare. Accuphase 213 e departe din cauza puterii si marimii. Abia cu Accuphase 550 e posibil ca aceste incinte sa inceapa sa cante atat cat pot.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Boxe pina in 4000 euro

Post by bubicu »

Intr-adevar lasand la o parte sa zicem calitatea unui amplificator cat ar fi el de scump, trebuie sa aiba si cohones. Citeam undeva ca orice amplificator cand depaseste 70% din putere incepe sa distorsioneze , unele probabil chiar mai repede. Daca boxele inghit mult curent iar statia nu poate oferi vei auzi numai distorsiuni chiar daca ai impresia ca urla bine. Eu pe moment am un Roksan care e trecut 2x 120 W 8 Ohmi, probabil un pic exagerat de producator si imi misc la mustata bookshelfurile( intr-adevar au 87 de decibeli sensibilitate cam mica dar na ata ete...).
Intamplator detin si eu un DacMagic care il am legat la calculator pentru simplu fapt cand mai ascult o piesa la intamplare sau un film sa scap acel sunet de fond dat de calculator. Ciudat faptul ca leaga DacMagic cu acele B&W 804, nu prea au unele cu altele, dacul acesta este EXCEPTIONAL pentru banii sai adica 300 de euro :D pentru boxe de trei mii ar fi fost frumos macar o sursa de 3000

Post Reply