EBEN, DALI si alte boxe daneze

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

EBEN, DALI si alte boxe daneze

Post by nicusor »

Ce parere aveti de ele? Poate schimbam impresii cu cei care poseda asa ceva sau au ascultat mai mult. Mie imi plac foarte mult, Eben as prefera in loc de Dynaudio daca nu ar fi atit de dificil de gasit amplificare (cu ce am auzit eu erau enorm de scumpe). Dali imi plac la fel de mult, rapide, rezolute, pot fi duse si de amplificatoare mai "normale" , dar parca Dyna as prefera subiectiv, cred ca sunt unpic mai rafinate. Am mai ascultat putin niste Dynavector, mi-au placut, dar nu cunosc foarte bine electronicele din spatele lor, erau conectate la niste Densen. Am inteles ca s-ar "pupa" bine cu Naim cu care dealtfel au si o colaborare (asta e doar din auzite, sa nu-mi sari in cap Momolo iar' ca vorbesc din citite).

Deci, cine are ceva de spus va invit la o discutie!

saureign
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2008, 15:26
Location: Bucuresti

Re: EBEN, DALI si alte boxe daneze

Post by saureign »

pai, in mare s-a scris deja: Eben sunt f rezolute si aerisite, insa cer o amplificare monstruoasa, mult mai scumpa decat boxele in sine.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: EBEN, DALI si alte boxe daneze

Post by VTP »

Vorba lu'Einstein:"Totul e relativ!"
Jamo de acu' 15-20 de ani, cand firma era inca daneza, avea si realizari interesante, cel putin media si inalta erau excelente. Basul depindea de solutie (BR, push-pull in incinta band-pass, inchisa) dar nu era extraordinar, din contra. Nici referinta lor de atunci, Oriel, nu a facut multi purici pe piata. Ce a urmat, .... trecem peste.
Eben, chiar din partea de sus a seriei, pe o amplificare cu tuburi de varf, nu m-a impresionat decat prin lipsa rezolutiei si un sunet prea voalat. Unora insa le place asa.
Dynaudio? Sunt multe pareri pe forumuri. Daca ar fi sa judec dupa evolutiile de la HI FI Arena .............! Fiecare cu preferintele sale.
In general producatorii nordici merg pe solutia unui amplificator puternic in vederea compensarii SPL-ului mic, insa nu pot compensa estomparea microdetaliilor inregistrarilor datorate traductoarelor. Cine crede altfel, trebuie sa mai studieze constructia difuzoarelor si legile electromagnetismului pentru a se convinge.

Post Reply