Italia , review cu scandal

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Italia , review cu scandal

Post by SOLO »

Ceva barfe de pe taramul macaroanelor

Recent , intre o revista de specialitate destul de renumita si un dealer Burmester s-a iscat ditamai scandalul . Practic revista a facut un test + review combinatiei Burmester 011/911MK3 cu Quad dupa care si-au exprimat opiniile nu prea pozitive :) .
Dealerul Burmester a facut o plangere revistei cu o scrisoare iar revista a publicat-o . Spectacol si circ ce mai ....

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Italia , review cu scandal

Post by momolo »

un link, ceva de citit ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Italia , review cu scandal

Post by bubicu »

De cam doua luni de zile am avut si eu okazia sa ascult niste scule Burmester in actiune si anume modelul Rondo 991 amplif integrat si Rondo 992 Cd-player, boxe Usher ,cabluri tot Usher. Persoana in cauza pregatise un discurs ca idee cat de bine se va auzi. Ce pot sa spun trebuie sa recunosc ca mi-a cazut fata cat de banal se auzeau. Normal eu nu pot spune ca am auzul super format dar totusi cam stiu ce caut de la un sistem. Interesant mi s-a parut ca Roksanul meu suna mult mai bine. Senzatia mea era ca sunetul era sters fara rezolutie. Cautand pe net de curiozitate am dat peste un tip pe nume Lampizator care anul acesta a dat pe la Showul din Munchen, unde surpriza a premiat firma Burmester ca fiind cel mai prost ca sunet din tot showu-l :) No comment

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Italia , review cu scandal

Post by bubicu »

A si inca o chestie la un player de 3000-4000 de euro m-am socat cand am vazut ca din acea fata cromata(aici depinde de gusturi) iese suportul de cd care e din plastic ordinar ca de la cd-rom care si joaca pe deasupra.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Italia , review cu scandal

Post by diy-audio »

Am ascultat acelasi sistem Burmester ca si bubicu si sincer mie mi-a placut. Inainte sa merg la auditie eram convins ca nu voi auzi ceva iesit din comun dar m-am inselat. Am ascultat si Roksan si intradevar e foarte diferit de Burmester dar nu in bine (zic eu). Roksan are un sunet obisnuit, curat dar nimic deosebit, in scimb Burmester are un sunet care seamana foarte mult cu amplificatoarele in clasa A (caldura multa, finete, etc.)

Eu nu zic ca Burmester e mai bun decat Roksan sau invers, eu cred ca pur si simplu este vorba de pereferinte. Lui bubicu ii place mai mult Roksan.....foarte bine. Ii respect parerea si sper ca si el o respecta pe a mea si nu se supara. :wink:

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Italia , review cu scandal

Post by TomJones »

Burmester sunt scule ff scumpe si ff bine cotate, creatia lui Dieter Burmester. Ca mai toate sculele germane au acel sunet analitic, corect prin rigoarea germana, dar in acelasi timp este mort, lispsit de viata si de muzicalitate....este un sunet care-ti induce o anumita stare de depresie decat de buna dispozitie....la fel T+A, Arcus, Sinfonic Line etc....(MBL nu am ascultat asa ca nu sariti pe mine cu batele... :) )

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Italia , review cu scandal

Post by momolo »

diy-audio
Eu nu zic ca Burmester e mai bun decat Roksan sau invers, eu cred ca pur si simplu este vorba de pereferinte. Lui bubicu ii place mai mult Roksan.....foarte bine. Ii respect parerea si sper ca si el o respecta pe a mea si nu se supara.
ti-ai pus vreodata intrebarea daca nu cumva nivelurile de pretentii ale tale si ale lui bubuicu sunt in clase diferite !? Eu mereu am intrebat pe orice opinent ce scule si ce sisteme audio a avut si a ascultat la viata lui?! Pentru ca una e parerea cuiva care are acasa, de exemplu, KRELL cu WADIA si alta e parerea unuia care are acasa receiver Denon ieftin si scule NAD entry-level. Din pacate nu putem trece peste asta.....

TomJones conteaza care Burmester si cum sunt puse in camera si legate. Eu am ascultat infara RO un sistem de top de la ei, complet, cele mai mari monoblocuri (unele din cele mai uriase ever), preul de top, playerul de top iar boxele erau numarul doi de sus in jos. Nu suna rau, poate nu de banii lor in opinia mea (un pret fabulos!) dar nu-mi sugera sunet mort sau colorat anume. Nu pot spune ca am cazut rapus pe spate insa pot spune ca nu aveam certitudinea ca erau cablate bine sau prost. Pur si simplu am ascultat si am refuzat sa-mi fac o perere generala de genul "Burmester suna asa si pe dincolo". Pana la o asa opinie ar trebui sa am eu acasa scule Burmester timp de minim juma' de an. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Italia , review cu scandal

Post by diy-audio »

momolo wrote: ti-ai pus vreodata intrebarea daca nu cumva nivelurile de pretentii ale tale si ale lui bubuicu sunt in clase diferite !? Eu mereu am intrebat pe orice opinent ce scule si ce sisteme audio a avut si a ascultat la viata lui?! Pentru ca una e parerea cuiva care are acasa, de exemplu, KRELL cu WADIA si alta e parerea unuia care are acasa receiver Denon ieftin si scule NAD entry-level. Din pacate nu putem trece peste asta.....
pai eu am spus acelasi lucru dar cu alte cuvinte...

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Italia , review cu scandal

Post by bubicu »

E posibil sa nu am urechea formata ce sa zic... oricum sistemele ascultate de mine pana acuma desi mai ieftine imi placeau mai mult (pur subiectiv). Nu doresc sa supar pe nimeni este pur o senzatie subiectiva si trebuie sa recunosc ca ii impartasesc parerea lu TomJones cu sunet lipsit de vlaga. Bun si acuma ca sa fiu un pic rau :twisted: totusi tray-u acela de plastic? Si tipu acela Lampizator care pare destul de cunoscut in lumea hi-fi, cel putin citinda pe net?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Italia , review cu scandal

Post by SOLO »

momolo wrote:un link, ceva de citit ?!
Nu am gasit un link , dar pentru cine face rost de ultimul nr al revistei suono poate sa se delecteze cu acest subiect .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Italia , review cu scandal

Post by Obelix »

O sa inceteze de la sine, "vanzatorii de hartie" si "vanzatorii de cutii de tabla" au prea multe interese comune (pe spatele consumatorului...) ca sa arunce cu balegar unii in altii IN PUBLIC, cel putin...
Intre ei este, de decenii bune, un fel de "gentlemen agreement"... versiune Mafia Calabreza... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Italia , review cu scandal

Post by momolo »

Aruncatul cu balegar se intensifica in vremuri de criza. Asta se observa si la noi in Mioritika.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Italia , review cu scandal

Post by audioexpert »

momolo wrote:Aruncatul cu balegar se intensifica in vremuri de criza. Asta se observa si la noi in Mioritika.
Foarte corect. Asta in functie cam cat de frustrat este aruncatorul de balegar in functie de cam cat de grav a fost dat afara, sau nici macar nu a fost lasat sa intre sa asculte.

Ipotetic vorbind daca vrei sa il enervezi grav pe jupan - Spune-i ca iti place Dynaudio sau Meridian - acolo aruncatorul a fost inlaturat in secunda 2.

Ceva mai putin il enervezi daca pomenesti (bineinteles pozitiv) de Pro Ac sau Spendor Etc. Dar in nici un caz la fel de tare ca Dynaudio.

Si asa furia scade pe la Boulder, Burmester etc. .... chiar se indulceste putin pe la KR Audio.

Totu este o comedie.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Italia , review cu scandal

Post by Obelix »

momolo wrote:Aruncatul cu balegar se intensifica in vremuri de criza. Asta se observa si la noi in Mioritika.
Nu zic nu, ca nu am argumente rezonabile... :roll:
Problema e ca asta de mai sus se face intre concurenti directi, nu intre doua entitati traind in simbioza (ca sa nu zic in relatie parazitat/parazit, ca nu stiu in ce directie merge...) :mrgreen:
(Adica daca Stereo Pray traieste din reclama Bo$$e sau astia din papagalii culesi cu ajutorul revistei, ca sa nu dau in vileag decat un cuplu de "concubini", dintre milianele de combinatii de M luate cate N)

bubicu
Posts: 43
Joined: 17 Apr 2009, 17:28
Location: Cluj-Napoca

Re: Italia , review cu scandal

Post by bubicu »

Sper ca nu am suparat pe nimeni , nu doresc sa arunc cu noroi in nimeni. Este doar o opinie si o constatare care imi suna in primul rand mie si anume ca orice sistem trebuie ascultat inainte sa-l iei ca sa vezi daca ti se potriveste. In al doilea rand paradoxal nu e obligatoriu ca o firma cu prestigiu si cu preturi foarte mari sa sune cum iti place, in acest caz Burmester (strict aparatele ascultate, de alte modele nu-mi pot da parerea pentru ca nu am ascultat)

Post Reply