Lavry da10

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Lavry da10

Post by hersorin »

Buna ziua.
Am gasit citeva discutii despre acest dac care mi se pareau interesante.
De curind am luat un dac magic la teste. Fata de placa de sunet Asus xonar s-a auzit mai bine dar fata de Denon 2900 nu (exact ce spunea domnul momolo odata). Dacul a fost dat inapoi nu a trecut testul.
Acum ma gindesc sa iau si un Lavry da10 (nu prea se gaseste).
Cum ar trebui sa il testez sa se auda maximul din ce poate?
O placa de sunet cu digital sau chiar o placa de baza buna cu digital este o solutie acceptabila pentru acest dac?
Sunt curios daca acest dac depaseste batrinul si incinsul :D Denon 2900.
Deci cine are acest dac sau a ascultat acest dac poate sa vina cu diferite sugestii.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Lavry da10

Post by DAN_TM »

Userul CC_TM il are.L-am ascultat.Neutru, precis, sunet ok.Conteaza si restul.Avea amp in clasa A.

User avatar
aurel pustiu
Posts: 83
Joined: 21 Jul 2009, 18:00
Location: Giurgiu

Re: Lavry da10

Post by aurel pustiu »

Suna slab

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Lavry da10

Post by SOLO »

Suna bine





( ce insemana sa scrii doar asa de dragul de a scrie )
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Lavry da10

Post by Obelix »

Un pic off topic... :roll:
Ce formate vrei sa redai :?:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lavry da10

Post by momolo »

Lavry DA 10 este balansat, nu are iesiri RCA. Va trebui sa folosesti adaptoare insa daca (ipotetic) ai dori sa scoti totul din acest DAC. ti-ar trebui amplificare balansata.

In opinia mea isi face banii din plin (pret oficial de lista in UE).

Ai un mare avantaj, DAC'ul acesta pare destul de "indiferent" la calitatea sursei din punct de vedere al jitterului si pare indiferent la calitatea cablului digital. Insa un DVD player nu este solutia buna (poate doar unul foarte vechi, cele de pana in anul 2002 aprox.). Dar daca gasesti un cdplayer dintr-o categorie decenta e ok (exemplu, un Marantz, Philips sau SONY second hand din anii 90).

Merge la fel de bine si pe cablu optic, un alt avantaj (functie de sursa). Insa atentie, exista cabluri optice care au pierderi! Unul decent incepe cam pe la 100 euro.

Pozitiv este faptul ca nu necesita un super-transport ca sa sune atat cat poate el de bine la aceasta categorie de pret.

Pe scurt, in opinia mea este o afacere foarte buna avand in vedere pretul (de nou, daca il gasesti second hand e si mai bine). NU suporta nici o comparatie cu...scuze!, "pocnitoarea magica" pe care ai avut-o.

Eu ti-l recomand, este o sursa decenta si un bun inceput (probabil) pe drumul unui sunet cu adevarat de calitate.

Cat priveste utilizarea unui PC ca sursa, e bine sa te informezi. Nu e usor sa obti un semnal digital decent dintr-un PC, nici ieftin. Nu trebuie sa-ti faci mari iluzii daca nu te pricepi.

Cat priveste diferenta calitate sunet fatza de ce ai in prezent, in opinia mea va fi doar cu putin mai bine, diferenta destul de relativa. La ce ai acum si la ce boxe vrei sa-ti iei nu conteaza prea mult acest eventual upgrade la sursa. In cazul tau seamana a pere vandute pe mere.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Lavry da10

Post by DAN_TM »

Unde am ascultat eu dacul, transport era un dvd player banal,Panasonic parca.Deci, cam asa e cum spune dnul momolo, pe partea de transport.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

De ascultat in ultimul timp am folosit mai mult cd originale pe Denon , iar pe pc am citeva flacuri care inca nu am avut timp sa le transform in Wav pentru Denon.
Deci in general merg pe flac, wav si citeodata mp3 cu muzica mai veche care nu prea se gaseste altfel decit mp3.
Eu as vrea ceva si pentru PC macar la fel de bun ca Denon 2900, daca ar fi si mai bun nu m-as supara :D in 1000 euro (aici ma refer numai la dacuri).
Am intrebat de citiva vinzatori de la magazine foarte mari de aici din Bruxelles dar nu are nici unu Lavry (este foarte straniu ca unii nici nu au auzit si toti recomanda DAC magic ca pe asta il au :D ).
O sa mai caut .
As fi curios daca s-ar auzi mai bine decit Denon 2900 care pina acum nu a fost inca invins de nici o trancota de placa de sunet si nici dac magic (si fata de dac magic diferenta e chiar foarte mare).
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Lavry da10

Post by DAN_TM »

Hersorin, ptr ascultat la calculator poate dacul nu-si are rostul cu mp3.Incearca sa asculti si vreo placa de sunet profesionala, de ex. RME Hammerfall.Am asa ceva si sant multumit.Mai mult de atat in sunetul de pe calc nu cred ca o sa bag.Folosesc pe iesire ptr casca o pereche de Sennheiser HD 590 si sant suficient de multumit.Nu stiu daca dacul o sa-ti aduca un mare plus ptr mp3.O gasesti mult mai ieftin ca dacul, chiar de noua(eu am luat-o second cu 1000ron).E peste orice Creative si M-audio(am avut si una si alta) ca sunet.Daca poti, incearca si asa ceva.Spor

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Inca mai ascult Triangle vs B&W si diferenta dintre ele o pot sesiza in functie de citeva genuri muzicale. Am testat de curind niste cd originale cu muzica instrumentala si vreau sa zic ca in aceeasi zi am fost la un concert in aer liber cu o fanfara militara , aici Triangle au fost cel mai aproape de adevaratul sunet al fanfarei. Vreau sa zic ca sunetul metalului Triangle cred ca il imita perfect 100%.
B&W mi-a placut pe muzica regee era superb redata cu basul ala al lor era minunata. Am ascultat si celelalte serii dar nu imi plac eu cred ca la B&W sunetul de calitate incepe de la 804 (805 nu am ascultat).
Inca mai fac teste ma informez mai bine si de sursa si amplificare. Daca o sa cumpar B&W 804 acestea vor cinta o perioada alaturi de Triangle Naia pina sunt hotarit ce imi place ,iar daca o sa imi placa ambele le voi tine .
Am gasit un anunt aici la noi cineva a dat o pereche de B&W 804 cu 1100 euro iar eu pe data de 25 septembrie am ratat o pereche de B&W 803 Diamond cu 1450 euro (incredibil dar adevarat am trimis mesajul la citeva ore dupa ce au fost date). Deci cu maxim 2000 euro la mina a doua pot lua si B&W.
Sa revin la Lavry . Sper ca nu este foarte mare diferenta daca eu o sa folosesc dacul pe RCA?
Sincer nu cred ca o placa de sunet se aude mai bine decit un dac mai ales laudatul Lavry.
Am testat de curind Xonar care este destul de laudata cu dac magic si cu parere de rau dar xonar are inca de mincat asa ca nici o placa de sunet fie ea si RME nu imi mai inspira incredere. Mai degraba am incredere in ceva ce atirna dupa calculator decit in ceva care este montat in calculator deci placile de sunet sar din schema.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Lavry da10

Post by DAN_TM »

Normal ca placa mea nu se aude ca dacul.Dar pretul e altul.Spuneam ca ptr calc si mp3 cred ca e suficient.Eu as fi curios cum se comporta ce am fata de Xonarul mult laudat.Dar nu cred ca s-a facut vreo comparatie intre cele doua.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Sincer nu mai am bani sa cumpar ceva ieftin ori iau ceva bun ori ramin cu ce am.
Si la boxe daca o sa schimb iau numai din ultima serie de ex. seria 8 la B&W sau Magelan la Triangle iar la statii doar Accuphase si asta dupa ce vara asta am testat una alta.
Mp3 ascult destul de rar cind vreau sa ascult ceva sa ma relaxez ascult pe denon ce cd am eu in nici un caz mp3.
Asa ca as vrea sa dau 1000 euro fara probleme dar sa se auda si calculatorul macar cit denonul.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Lavry da10

Post by DAN_TM »

Ai putea incerca si varianta second.Poate la voi e mai dezvoltata.Poate gasesti aici ceva mai ieftin http://www.audio-markt.de/_markt/" onclick="window.open(this.href);return false;.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Am cautat Lavry si nu este . Si nici pe aici inca nu am gasit dar inca mai am citeva magazine de umblat.
Multumesc de link este interesant
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lavry da10

Post by momolo »

La pravalie pe strada nu e.

Dar pe net e.

Iti recomand de aici (pretul e minimal pentru UE/220V):

http://www.truetrackrec.de/LavryOnlineEU.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Si ar mai fi:

http://www.da-x.de/Audiohardware/Wandle ... 10390.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSH ... =OfferList" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply