Lavry da10

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Multumes e intradevar un pret perfect.
Sa vad cum fac , cum trimite cum platesc.
Multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Banuiesc ca acele adaptoare XLR - RCA vin in pachet cu dacul ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Cu aceste drivere modificate sa dea bit perfect http://code.google.com/p/cmediadrivers/" onclick="window.open(this.href);return false; pentru placi de baza cu chip C-Media 8738 / 8768 credeti ca se poate schimba ceva?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Lavry da10

Post by FATHER »

CU driverele modificate o sa sune ceva mai bine dar vorbim tot de o placa integrata...
Mai bine una externa, mai scapi de mizerii . Edirol UA-1EX a facut minuni in combinatie cu Foobar2000, setat corespunzator...

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Am stat si am mai citit cite ceva despre acest dac si stau un pic in dubii daca o sa imbunatatesc ceva deoarece eu as vrea sa folosesc dacul numai cu PC.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lavry da10

Post by momolo »

hersorin, situatia sta cam asa, din punctul meu de vedere --- la 1000 euro nu prea ai playere hifi "audiofile" care sa merite oboseala; nici macar second hand nu gasesti playere cd din cale afara de bune. Pe de alta parte Lavry DA-10 se descurca foarte bine in absenta unor transporturi scumpe (si bune) precum si in absenta unor cabluri digitale audiofile (care pot costa mult peste 1000 euro). Cand zic lucrul asta, spun doar ca Lavry Black DA-10 suna la potentialul sau maxim de calitate in conditii ieftine, cu surse ieftine si cabluri ieftine. Asta e marele lui avantaj. Nu discut aici daca mie imi place sau nu, din punctul meu de vedere eu am depasit de mult nivelul asta de calitate audio si acum nu mi-ar mai trezi interes, insa trebuie sa vorbim obiectiv si mai ales, raportat la banii platiti. Asa ca indiferent ca nu ma dau in vant dupa cum suna DA-10, trebuie sa recunosc ca putine surse isi fac banii platiti atat cat isi face Lavry. Mai ales cand vine vorba de bugete mai mici. Asta e avantajul.

Daca ar fi sa discut strict despre cum suna, eu unul prefer, la aceasta categorie de pret, DAC-ul produs de PS Audio, modelul Link III care costa aproximativ in aceeasi categorie de pret (1200...1000 euro). Dar aici intervine o problema, ca sa auzi cat de bun e PS Audio iti trebuie sursa digitala de calitate si cablu de calitate, ceea ce inseamna o cheltuiala ce depaseste lejer cheltuiala pe DAC.
In opinia mea PS Audio Link III suna mult peste Lavry DA-10..... daca ii dai semnal digital SPDIF de calitate dintr-un transport de calitate cu un cablu digital de calitate. Lavry isi atinge calitatea audio maxima fara cheltuiala prea mare, adica un player care sa extraga fara erori sau un PC pus la punct cu o placa de sunet bit-perfect, chestii care costa relativ putin (pentru oamenii isteti) iar daca ai baga in el super-transport cu super-cablu tot aia ai auzi. Pe cand PS Audio in caz ca primeste semnalul "nobil" de calitate nu are ce discuta cu Lavry DA-10 (din punctul meu de vedere).

Eu ti-am recomandat DA-10 pentru ca am inteles clar, nu doresti sa te cheltui mai mult, asta e bugetul tau din care trebuie sa storci maximul. Daca ti-as recomanda PS Audio ar fi aiurea pentru ca va suna inferior daca-l atasezi la o trancota DVD ieftina sau un PC normal.

Asa ca depinde mult de bugetul target. Sunetul de calitate dintr-un sistem audio COSTA, asta e adevarul. Orice solutie este un compromis, insa exista diferente consistente intre diversele stadii de compromisuri.

De exemplu, daca tu ai avea un buget ceva mai ridicat nu ti-as recomanda nici un DAC dintre astea ci un player cu sunet mai grasos si natural. Dar pentru asta ar trebui un buget mult mai consistent decat 1000 euro.
Dupa parerea mea playerele care incep sa miste ceva calitate incep de la minim 1500 euro in sus si abia pe la vreo 2000...3000 se pot gasi cele care "canta" oarece muzica. Iar un player digital care sa aiba compromisuri minime si sa sune cu adevarat MUZICA....costa foarte mult! Si nici nu se justifica daca nu ai si amplificarea + boxele de nivel calitativ ridicat incat sa simti diferentele.

Din punctul meu de vedere, la ce combini tu pe acolo si din ceea ce ai scris despre preferintele si experienta ta, eu nu cred ca Lavry DA-10 este o solutie daca doresti un sunet mai bun (cu adevarat pentru tine). In opinia mea tie ti-ar prinde mai bine un player muzical cu iesirea pe tuburi, insa unul care suna bine si nu o chinezarie cu "multe kile si putini euroi". In opinia mea ai putea lua in considerare un player de la UNISON Research, modelul cel mai ieftin, cel nebalansat sau daca ai lovele, modelul nou, cel cu 4 tuburi ECC83. Eu iti recomand din ceea ce cunosc bine dar fara indoiala ca exista si alte variante de playere muzicale care au iesirea pe tuburi.
Consider ca ceva trebuie sacrificat, in cazul tau, comoditatea de a folosi PC-ul direct ca sursa. Eu m-as lipsi bucuros pentru ca daca ne gandim oleaca, avem atat de putin timp de ascultat (linistiti) muzica incat mai mult valoreaza o ora de muzica buna si care se aude bine decat o suta de mii de ore de muzici din calculator care se aud ca din tigaie.
PC-ul e tocmai bun pentru selectii si tras discuri, dar nu mai mult.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Pe sistemul care il am nu cred ca se justifica o sursa mai scumpa de 1000 euro.
Dupa cum am mai spus vreu sa scot si din PC un sunet macar cit Denon 2900 si atit.
Am mai facut azi o auditie B&W vs Triangle si azi Triangle a batut net B&W.
Grea e viata asta :( .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Lavry da10

Post by DAN_TM »

Daca tot e despre dacuri, dati-va o parere care ati ascultat DAC 64 de la Chord Electronics. http://cgi.ebay.com.my/ws/eBayISAPI.dll ... 0338504060" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Lavry da10

Post by CC_TM »

verba volant
Last edited by CC_TM on 26 Oct 2009, 13:54, edited 1 time in total.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Lavry da10

Post by hersorin »

Eu sincer treaba cu upsamplinguri 24/96 nu prea imi place deoarece parca se subtiaza sunetul, devine mai accentuat pe partea de inalte (sincer eu am destule inalte pe sistemul meu :D )
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Lavry da10

Post by momolo »

Totul depinde pe ce le amplificati, cu ce difuzoare si ce preferinte in sound aveti ? (mai cu tzatz, mai cu boom, mai inflorit pe medii, sa se auda scartzul la violoncel, ala pe care nu-l aude varul Gigel pe JBL-urile lui, sa fie sec, plin, infundat sau desfundat, totul e pe gusturi la sunetul digital). Da' va zic io, exista solutii si mai ieftine care sa sune la fel de prost! :wink: Avantaj set, ramai cu banii si poti sa-ti cumperi bilet la Filarmonica! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply