AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by Obelix »

Da, dar e plin de tipi ciudati acolo... :lol: :lol: :lol:

Image

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by LEKTOR »

... dar si sub gluga maro se pot ascunde multe ... :shock:


Alt fel de casti -

5.1 - http://www.newlaunches.com/archives/psy ... adband.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Dupa castile Tampax - castile cercei - http://gizmodo.com/360660/sony-pfr+v1-p ... o-headgear" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by nicumur »

Eu stiam ca Philips ar fi ceva mai buni la casti surround - si le fac si pentru muzica, nu numai pentru jocuri :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

un fenomen interesant - scriam in postul de mai sus, in data de 03 septembrie in care mentionam ceva si despre castile GRADO i60 sau i80 ca de o posibila achizitie buna din punctul meu de vedere cat si despre pretul bun afisat de un vanzator on-line cunoscut care are cel mai mic pret la Grado, dvdplanet (probabil importator direct).

....Ei, se pare ca imediat dupa 03 sept, nu stiu exact cand dar parca am observat acum cateva zile (suntem azi in 09), cele doua modele de Grado, i60 si i80 (nu cunosc daca si alte modele Grado pentru ca nu am fost atent) au saltat brusc la pret desi nici dolarul nu a crescut intre timp (parca a si scazut cativa firfirei), parca nici euro nu s-a prea miscat si nici nu-mi aduc aminte ca sa fi fost mentionate pe siteul respectiv in vreo oferta speciala care sa se fi terminat.... Ciudat. :roll:

Cresterea de pret a fost de la 300 la 350 RON (aprox) pentru i60 si de la 400 la 450 RON pentru i80.

Astfel ca, in ciuda crizei (generale de bani si a situatiei maro de pe piata in general, imi imaginez ca nu se vind chestiile astea cu tonele) preturile cresc hodoronc tronc la aceste modele de casti, eu le-am taiat de pe lista, adica ura si la gara ca mai sunt jdemii de modele de la alte branduri serioase. Tocmai ce m-a mai intrebat un amic despre casti.....nu pricep de ce pe mine ca oricum nu ma pasa de aceste subiect!? :roll:
Noroc ca nu am apucat sa-i spun fetei ceva concret.

Ce am scris mai sus despre data postare si crestere brusca pret nu cred sa fie decat o simpla coincidentza insa e neplacut sa vezi un lucru azi cu un pret si a doua zi sa-l vezi mai scump (substantial) hodoronc tronc, asta in conditiile in care piata generala nu creste ci dimpotriva, se preconizeaza sa se duca si mai la vale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by DAN_TM »

Ceva ptr fitze, poate intereseaza pe cineva, daca tot e despre casti http://www.hit.ro/hardware/Monster-Hear ... -Lady-Gaga" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

Cautarea s-a finalizat cu..... AKG K601.


Casti exceptionale, si dupa gustul meu.

Dar, desi suna deja bine bagate in variate gauri trancotare, se pare ca la asa casti se merita un amplificator dedicat. Cu gaurile trancotare problema e de impedanta; din cauza ca au 120 ohmi putine circuite integrate din diverse aparate pot sa le amplifice la un volum maxim decent/normal/tare.

Suna foarte fin si detaliat insa functie de calitatea amplificarii sufera cel mai mult pe bas.

Privind fugar pe net dupa amplifuri dedicate bune si ieftine :) , evident ca am dat tot de "mama China" in variantele diverse de la Little Dot:
http://shop.ebay.co.uk/davidzhezhe/m.ht ... rom=&_ipg=" onclick="window.open(this.href);return false;

Intrebari:
- e ceva de chinezariile astea ?
- care din modele merita achizitia in cazul AKG 601, avand in vedere ca sursele pot fi atat prin RCA cat si prin XLR (scule profy). Dar inputurile XLR nu sunt obligatorii, se pot pune mufe adaptoare simple daca de exemplu varianta pe lampa e mai buna la sunet. Defapt observ ca modelul balansat solid state e si cel mai scump dar MK 4 pe lampi e mai ieftin (si nu arata rau, observ ca ar contine si piese bune). Dar din cate stiu, umblau pe la noi niste modele pe lampa care colorau sunetul la greu, chestie inacceptabila. O data am ascultat o chinezarie pe lampa (pe niste Senn 650) si suna foarte colorat "a lampa".
- exista si alte variante pe la banii astia care merita atentia (sau sunt mai bune) ? Ma refer la orice se poate cumpara din UE si nu din alte parti (exclus USA, Japan si Canada = cost imens colet, taxe, vama, tensiune retea 110V, etc, etc....din pacate....)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by Obelix »

Neavand experienta personala cu chinezariile PENTRU CASTI (si cu lampi...), evit sa dau verdicte pripite...
Tot cea ce pot sa zic este ca cele PENTRU BOXE (si Solid State...) sunt OK pentru banii lor si pe sisteme secundare (PC, in cazul meu...) :wink:
Mi se pare, dar cei care pun astfel de chestii pe e-Bay sunt cam aceeasi peste tot in lume.(amplificatoare de mica putere si/sau de casti +DAC-ui cu pret intre 100 si 200/300$)... nu insa si preturile, care variaza puternic in functie de puterea de cumparare medie a tarii respective...
In ganaral, toti expediaza in lumea intreaga, de cele mai multe ori RO e pe lista si sunt "cinstiti" adica vreau sa vanda fara sa faca valuri, nu sa traga tepe... Teapa poate veni insa de la serviciile postale (mi s-a intamplat mie, dar a fost rambursat de PayPal...) :!:
In acest sens, recomand cumpararea in "zona dolar" (datorita cursului de schimb cu Euro) si mai ales pe e-Bay Hong Kong (interfata in engleza), preturile sunt cele mai mici... Eu am facut-o fara probleme, singura conditie fiind existenta unui cont PayPal.
http://pages.ebay.com.hk/eng/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Interfata China si Taiwan nu sunt exploatabile, deja au un "surogat" de filiala eBay cu alta interfata si pe limba lor... :idea:

User avatar
tataee_titi
Posts: 40
Joined: 22 Oct 2008, 09:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by tataee_titi »

Eu am avut mai demult un Little Dot II+ : http://cgi.ebay.co.uk/Little-Dot-MK-2-I ... 911.c0.m14" onclick="window.open(this.href);return false; cu care am amplificat la vremea respectiva niste AKG K501. Nu suna rau dar cam microfonic, cu multe medii, nu statea rau nici la bas. Reusea sa conduca K 501 in opinia mea.

nicusor
Posts: 37
Joined: 01 Jul 2009, 20:18

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by nicusor »

Momolo, eu de cite ori am ascultat comparativ Senn/AKG/ Beyerdynamic, intotdeauna mi-au placut cel mai mult Beyer (model 880, ceva modele de virf), dupa care Sen si apoi AKG. E drept ca nu stiu ce amplificare s-a folosit, comparatiile au avut loc prin supermarkett-uri unde firul iesea dintr-un perete fals. Mi-au parut cele mai dinamice cu un detaliu bun.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

Cheia este
comparatiile au avut loc prin supermarkett-uri unde firul iesea dintr-un perete fals
Castile astea bune necesita amplificari si sursa bune ca sa intelegi de ce costa mult cat si diferentele dintre ele.

Ca sa nu mai vorbesc ca ar trebui ocolita exprimarea (absolut ridicola) cu AKG suna asa si pe dincolo, Beyerdynamic suna asa si pe dincolo, etc, mai ales la casti unde conteaza impedanta, modelul, etc,etc

:D Dar asa patesc cei care asculta prin supermaket la gauri intalnite intamplator.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

Are cineva idee sau vreun sfat, unde as putea gasi sa ascult (ideal pe amplificarea mea actuala care e portabila) niste casti Beyerdynamic seriile de top (770, 880, 990), la noi in Buc. ?

Are cineva asa ceva si accepta un schimb de experienta ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by LEKTOR »

momolo, ai incercat si ceva casti japoneze ? ceva modele aici - http://www.audiocubes2.com/category/Hea ... c03b5a06d6" onclick="window.open(this.href);return false;

dar americane ? Grado, Koss, Shure

Alte modele - http://www.audioadvisor.com/products.as ... w_all=true" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

LEKTOR, aici in Bucale nu ai ce incerca! Doar pe la oameni pe acasa, care accepta deranjul (sunt putini). Peste tot se vand sigilate. Se gasesc numai modele slabe si ieftine prin magazine, nicidecum Beyerdynamic 770/880/990. Defapt nici nu am vazut urma de Beyerdynamic prin pravaliile de aici. Iar ce am ascultat eu in trecut nu se pune....ca e in trecut.

Ma gandeam ca poate gasesc si eu un user binevoitor cu asa casti scumpe ca sa bag si eu o ureche la ele. Senn-uri am gasit pe saturate, chiar si AKG, dar Beyer mai rar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Mars.X
Posts: 55
Joined: 27 Dec 2008, 15:11
Location: Craiova
Contact:

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by Mars.X »

As dori si eu sa-mi iau o casca cat mai "prietenoasa" atat cu auzul (open back) cat si cu sursele audio (Xonar Essence ST cat si DAC extern sau amplif dedicat, mai rar cate un media player portabil), corecta, neutra, usor de purtat si placuta la ascultat... :)
Cineva mi-a recomandat castile Audio-Tehnica ATH AD700, dar as vrea sa mai aflu pareri si despre alte marci. Pretul sa fie max 1000lei.

Pa langa astea, as mai vrea niste casti portabile care sa stea "pe urechi" (exclus "doape"), potrivite pt plimbarea cu bicicleta, pastrand cam aceleasi calitati cu cele mai "mari".

Genuri muzicale: pop, rock, metal, jazz, clasica

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AKG - casti - cerere sfat de achizitie

Post by momolo »

Mars.X dupa cum probabil ai citit mai sus eu cautam acelasi lucru (pentru o dama foarte draguta). Pot spune ca dupa ce am citit pe net am ajuns si mai ametit decat inainte si mai pot spune ca pana la urma am luat ce am gasit. Iar un criteriu care se devedeste mai intotdeauna decisiv este.... pretul....

Asa ca la mine au fost in final AKG K601 si trebuie mentionat ca spre AKG aveam directia inca de la inceput, chestie de gusturi personale, de exemplu unii le considera "adormite si flescaite" sau "laid-back" sau chiar tzatzaite si fara bas, eu nu.
S-ar zice ca-s mai "prietenoase" decat AGK K701 insa acum te pot asigura ca nu sunt "prietenoase" chiar deloc. La cei 120 ohmi au probleme si cu volumul, majoritatea amplificarilor integrate in scule audio standalone nu au volum suficient cat sa le duca la 120 ohmi, nu mai discut de portabile sau placi audio PCI. Daca nu sunt amplificate cu amplif specializat suna tzatzait si fara bas.

Asa ca tema "casti universale si bune" e mai dificila decat credeam si eu la inceput.

Niste casti care la ceva vreme de cand nu le mai am le consider totusi bune au fost Philips HP 890. In comert s-ar mai putea gasi HP895 http://www.amazon.de/Philips-SBC-HP-895 ... B000A7T8GU" onclick="window.open(this.href);return false; sau Philips SHP 9000 http://www.amazon.de/Philips-Neodyn-Lau ... 20&sr=1-18" onclick="window.open(this.href);return false; sau mai vechile HP1000 http://www.avdeals.com/Headphones/hp1000phi.htm" onclick="window.open(this.href);return false; toate acestea avand 32 ohmi. La asemenea impedanta merg foarte bine si in scule portabile. Fostele mele HP 890 (restul sunt la fel chiar daca arata diferit) se auzeau foarte bine pe un discman Panasonic alimentat cu 2 baterii rotunde mici. Nici nu aveam nevoie sa-l dau tare, avea si bas, suna chiar excelent. O vreme nu m-am preocupat de casti ca nu prea aveam interesul insa acum imi pare rau ca le-am dat. Iar daca bag acum AKG 601 in discman'ul ala se aude ca din galene. De remarcat la Philips este si comoditatea, superioara chiar si acestor AKG de varf! Ma refer in special la HP 890 (care nu prea se mai gasesc din pacate) deoarece sunt rotunde.
O problema cu aceste Philips ar fi rodajul indelungat. Sunetul se schimba mult dupa rodaj.
Ar mai avea o problema si culmea, nu sunetul m-a deranjat, dimpotriva ci aceasta stupida problema - desi extrem de comode (nu am intalnit pana acum unele sa le intreaca) faceau un soi de zgomot din carcasele de plastic la miscarea capului, un sunet chiar suparator si evident, un fel de pacaneala de la gaoacele de plastic presate pe cap. Asta era neplacut in conditii de liniste deoarece aceste paraituri-zcartaituri se suprapuneau cu sunetul. Adica trebuia sa stai cam...nemiscat.... :roll:

Eu am ajuns la concluzia ca nu exista casti bune la toate sau ca cele care par bune la toate nu sunt bune defapt la nimic.

Altele care sunt laudate ca universale sunt Beyer DT-770 dar nu am avut unde sa ascult. Din pacate la noi nu prea ai unde proba casti audio.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply