Incalzirea globala

Doar o vorba sa-ti mai spun
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Incalzirea globala

Post by puf »

Din pacate eu nu am nici un fel de sentiment patriotic sau nationalist.
Cand vad sportivi romani ca au castigat ceva imi vine un sentiment de tristete la gandul ca amaratii aia si-au sacrificat viata, sanatatea pentru o medalie, trofeu si ma enervez la gandul ca altii vor utiliza asta in o propaganda nationalista tembela.
Despre arta, cultura, traditii nationale nu inteleg de ce ar fi mai bune decat la alte natiuni.
Eu nu ma pot indentifica integral cu astea nu simt ca ma reprezinta, singura legatura cu patria se rezuma la faptul ca pot comunica si ma pot intelege cel mai usor cu conationali.
Imi este mult mai usor sa imi fac amici sa discut in limba nativa decat cu straini dar ca o ciudatenie pot avea incredere mai usor in un german decat in un roman.

Istoria, ma faci sa rad, istoria este imprecisa si interpretabila.
Ceea ce crezi ca stii despre istoria mai ales indeparata este doar o interpretare aproximativa.Nimeni nu poate avea o imagine exacta, reala a ce a fost.
Daca ai fi trait in Ungaria ai fi stiut ca Transilvania a fost intotdeauna pamant al imperiului Austro-Ungar iar Romania a profitat de conjuncturi sa il procure.
Burebista a fost un betiv violent ultrareligios, un Becali primitiv, care a preferat in prostia sa sacrifice toti barbatii in putere in loc sa se retraga din fata trupelor romane de exterminare, fiind constient ca nu are nici o sansa sa produca vreo paguba acestora.
Romanii au avut ca scop exterminarea barabarilor, capturarea aurului si a sclavilor de la marginea imperiului nu au avut niciodata scopul de a coloniza si civiliza aceste teritorii, cum vrea sa ne spuna istoria nationala.
Principatele Romane nu au fost niciodata independente au platit bir si au fost supuse Imperiului Otoman pana la Razboiul de Independenta, faptele eroice supralicitate cu mari domnitori sunt numai in manualele nationale, nici o alta natiune nu prezinta asa ceva.
In istoria Imperiului Otoman "vitejiile" "marilor" domnitori romani sunt prezentate ca simple revolte, intarzieri la plata birului care s-au rezolvat rapid prin perceperea unui bir si mai mare pentru deranj.Apropo cine platea acest bir? tapla tarii, nu boierii adica poporul.
Suferea vreun boier sau vreun domnitor pe timpul supunerii? riscau doar sa isi piarda capul daca nu plateau la timp si sa fie numiti altii de la Stambul.Stii la ce atrocitati supuneau amaratii acesti "eroi" sa scoata tot de la ei pentru plati tronul?
Faptele altor personalitati straine sunt insa amintite chiar si in istoria nationala cu toate sensurile si interpretarile care pun in lumina favorabila natiunea romana.
Exista nenumarate justificari care sprijina intrarea in razboi a Romaniei alaturi de Germania si apoi tradarea acestei in favoarea Rusiei.
Asta e o comportament eroic? este ceva cu care se poate mandri patria, poporul, cetateanul?

Astfel de exemple pot continua la nesfarsit cu fapte istorice prezentate/interpretate ca eroice cand real au fost de o rusine si cu implicatii jenante, totul depinde de punctul de vedere.

Ridica cumva moralul natiunii istoria oricum ar fi prezentata, cand sunt pe ultimul loc ca nivel de trai din Europa, conform Natiunilor Unite.
Fiecare natiune, popor are soarta care o merita si ceea ce este acum in tara noastra este reflectarea civilizatiei, valorii.
De ce as da doi bani pe animalul de Burebista si alti "eroi" au dus tara unde este si de ce nu as aprecia pacaliciul de Sarcozi care asigura un nivel de trai indestulator.
Sincer te simti mandru ca esti roman si esti mandru de patrie?

Scriai ca ar trebui sa fiu recunoscator ca m-am nascut si am crescut, invatat, trait in acesta patrie.
Nu ma simt dator cu nimic fata de patrie sunt recunoscator mamei care ma nascut si familiei nu unui sistem social sau administrativ-teritorial.
Dimpotriva mereu m-am simtit "folosit" prin faptul ca mi se impunea ce trebuie sa fac iar ceea ce a pus capac a fost juramantul care trebuie prin costrangere sa il depui, prin care declari ca vei apara tara cu pretul vietii.
Chestia asta mi-a dat impresia ca sunt proprietatea disponibila si dispensabila unei entitati abstarcte, entitate care mai apoi am realizat ca este formata din semeni de ai mei cu diverse interese.
De ce as fi disponibil cu viata pentru un grup(de interese)?

Modul acesta de de gandire a fost dezvoltat prin educatia ce mi-a fost oferita tocmai de sistemul social care culmea proslavea valori nationale.


Relatiile cu rudele, prietenii, parintii, bunicii sunt la nivel personal si nu reprezinta nici macar metaforic poporul roman.
Poate ca ce am scris mai sus se poate numi retrograd sau chiar nihilism dar afirmatiile mele nu tin de moda si nici nu sunt in ideea de a ridiculiza si bagateliza istoria nationala.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incalzirea globala

Post by momolo »

szacaz
(iertati postul lung cat o zi de post, si probabil si cu ceva typo; momolo, trag nadejde ca n-o sa iei personal combaterea ideilor expuse de tine, da? combatem idei si pareri, nu persoane)
nu trebuia sa precizezi. Chiar imi place cum ma combati si din partea mea ai tot respectul. Dupa cum poate nu observa decat cei cu mintea limpede, pe forum nu am sters mizeriile din partea pulifricilor inafara de cele care au un continut vulgar si injurii la persoana.

szacaz, vad ca s-a ajuns rapid la Miorita si Burebista....Asta spune multe despre felul nostru de a fi, al mioritcilor din Patria-muma sau "de dincolo", aceeasi suntem si aceeasi ramanem oriunde ne-am duce. Mai pe scurt, avem tendinta sa pierdem din vedere subiectul principal si sa divalgam de cele mai multe ori in directii complet anapoda (adica sa nu vedem padurea de copaci). Neam de poeti si artisti-guristi, asta suntem, multi zic, "branza buna in burduf de caine", talentati si sclipitori in fazele de pana la poarta, urmate inevitabil cu o colosala si epocala ratare ce ramane in istoria...invinsilor care au jucat minunat dar au pierdut meciul.

Dar sunt foarte de acord cu tine, nu e vorba goala patriotismul, e precum audiofilia, fiecare intelege din acesta cat poate si il duce capul, educatia, talentul si experienta. Adica e o chestiune ce pare relativa dar pana la urma nu e si nici nu stim asta pana nu ajungem "acolo sus" (locul unde nu ajungem niciodata cat suntem vii).

Noi ca neam, in opinia mea, avem multe cu care ne putem mandri la modul cel mai serios. Putine neamuri au asa o cultura populara bogata, variata si frumoasa. Daca luam "muzica populara" (romaneasca) fatza de care am avut si eu o data aceeasi pozitie gresita (din supra-saturatia lucrului bagat pe gat dar si din ignoranta), e una din cele mai frumoase muzici populare si mai complexe si mai valoroase artistic din tot folclorul mondial, ever!!! Asta nu o spun eu sau alti mioritici, o spun strainii. O sursa de inspiratie chiar si pentru muzica clasica (Enescu care ar trebui sa stea alaturi de Beethoven dar nu va sta, ca nu are origine sanatoasa.....), o adevarata avere nationala care in acest moment este data uitarii si chiar batjocorita, schilodita, manelizata atat cat a mai ramas din ea....

Dar ce sa mai spun de literatura si poezie !? Mai e nevoie?! :shock:

Daca facem abstractie de problemele moderne si mondene, tara si neamul asta au o avere culturala absolut imensa! Nu ne dam seama pentru ca ne-am nascut cu ea precum boierul care se naste in puf si bogatie.

Sunt popoare de zeci de ori mai numeroase care nu au o asemenea complexitate si valoare in folclor.....Dar ceea ce este trist, trebuie sa vina altii din tari straine ca sa ne descopere aceasta imensa avere in timp ce la alte popoare e o saracie de folclor si traditii mult inferioare din toate punctele de vedere, insa sunt atat de bine puse in valoare si pastrate, ingrijite, cultivate, manageriate ! :roll: ....Da, asta ne rupe pe noi, managementul pe care nici un om cu mentalitate tribala, de casta, de ginta, de clan, nu o poate intelege.

Intr-un fel, discutia de aici reflecta mentalitatea noastra de neam tip "branza buna in burduf de caine". Toti avem dreptate....dar nici unul pana la capat.

Si sa nu crezi szacaz ca-ti dau dreptate doar tie! Si tu gresesti in multe privinte. Evident, si eu.

Ai spus despre ideea de constiinta in privinta consumului, de educatie si de "a face ceva". Aparent ai dreptate, e mai bine ca se face ceva sau ca se vrea sa se faca ceva, cat de mic, pentru educarea impotriva risipei insa in opinia mea nu e de ajuns si chiar este nociv. Spun asta pentru ca in numele unor idei ineficiente lumea se poate culca pe o ureche precum elevul care invata la teza pe sarite ca apoi sa-i pice fix subiectele pe care nu le-a citit.

Eu cred ca risipa de energie nu e problema principala si mai cred ca putin numeroasa lume civilizata si traitoare in bunastare nu are cum sa opreasca cresterea dramatica a emisiilor de carbon in atmosfera, prin educare, prin chestii discutate mai sus, gen scoaterea plasmei din priza cand nu e folosita sau stingerea becului din tavan uitat la baie.

Daca ne uitam la raporturi, la cifre (era unul pe nume "impuscatul" care, gura pacatosului adevar graia, spunea sa ne uitam la cifre, "cifrili vorbesc!"...si pe bune ca vorbeau, ori minteau cu nerusinare, ori spuneau adevarul ) observam diferenta dramatica de numar populatie intre lumea bogata si in bunastare (de tip european-caucazian) si lumea asazisa a 3-a care practic moare de foame si se afla undeva la nivelul epocii de piatra ca dezvoltare tehnologica.

Insa am mai spus o data, de unde ideea fixa ca un arab care traieste in cort, face focul cu balegar si paie, are legata o camila si o capra de maracine, nu poate fi la fel de fericit (poate chiar mai fericit!) ca unul dintre noi care are casa de beton dotata cu plasma si bec in tavan si care suge jdemii de kilovati anual proveniti din arderea combustibilor fosili ?! Oare ca sa fie omul fericit trebuie sa consume 500 KW pe luna ?!....Dar oare care e scopul suprem, nu cumva fericirea fiecaruia ?! De ce oare am ajuns ca pentru a ne gasi fericirea (oare?! :roll: ) sa consumam imense resurse limitate ale planetei in timp ce o otravim incet, incet....?! Oare noi suntem superiori boshimanului care acum, in timp ce scriem si citim la un PC complicat si consumator de combustibili fosili, acela cauta cu betegase furnici prin tufisuri ?! Oare bucuria boshimanului cand gaseste gustoasele furnicute sub tufis nu e mai mare decat a noastra in timp ce tastam la PC ?! Pai hai sa facem noi un raport de eficienta in ale fericirii si sa vedem cate tone de materiale si resurse energetice precum si mana de lucru consumam noi ca sa ajungem la fericire ( :roll: ....oare?! :roll: ) si cat consuma boshimanul aflat in pielea goala cu un betegas in mana ?! Unii ar spune ca daca-l apuca un junghi pe boshiman nu-l duce nimeni cu salvarea la spital si moare. Bun, moare ca atat i-a dat Dumnezeu sa traiasca (dar a trait fericit cat a trait), dar, oare, noi suntem feriti de...soarta! Nu murim si noi din tot soiul de boli si accidente ?!



Apoi ne putem uita la alte cifre, anume raspandirea informaticii si informatiei de masa. La INFORMATIE au acces in prezent chiar si acei (multi) saraci ai planetei. Este o adevarata revolutie, este o perioada similara cu aceea a caderii feudalismului cand feudalii au fost inlocuiti cu mai democratii burghezi ce au pus bazele capitalismului cunoscut astazi. Saracii au acces la net, au acces la informatie, POT VEDEA ! Asta e problema!....defapt "problema", caci nu e o problema decat pentru cei care doresc sa-si pastreze privilegiile nedrepte (precum feudalii).

Asa ca, in opinia mea, degeaba noi, o mana de oameni (albi) tragem stecherul din priza, tragem apa pe jumatate la closet si stingem becul uitat in baie pentru ca de partea ailalta sunt cata frunza si iarba (citez din folclorul popular :D ) care vor dori si ei un bec in baie, apa la closet, mancare pe saturate, etc, etc!

Am zis mai sus, pare ca nu s-a observat - in China exista peste 100 de orase cu mai mult de un milion de locuitori!

E o problema de cifre si numere. Defapt problema e undeva mult mai adanca, e insasi fundatia actualei civilizatii impartite intre cei care au mai multe drepturi decat altii sub aparenta unor lozinci mincinoase cum ca oamenii sunt toti egali in drepturi. Civilizatia actuala e precum Babilonul antic, o minune de oras nemaivazuta vreodata pe lume dar care intr-un final a fost spulberat si nu a mai ramas in loc decat nisipul desertului. Fusese fundat pe coruptie, nedreptate, minciuna, necredinta, lacomie, egoism, etc,etc.

Asa ca vorba aia, cine nu invata, REPETA!

Cat priveste poluarea si emisiile de carbon, nu cred ca astfel de "motor" poate fi oprit, cred invers (si am sugerat mai sus in ceea ce am scris), ca se va ambala din ce in ce mai tare pana cand va ramane "cu rezervorul gol". Abia atunci "sfanta profesoara numita NEVOIA" va interveni sa invete si sa educe pe cei ramasi ca sa poata intra in pace si armonie cu Pamantul deja prea schilodit.

Problema fundamentala este (asa cum au mai scris si altii mai sus) LACOMIA. Unora nu le mai ajunge si tot mai vor cu cat au mai mult. Dar ar trebui vazuta cauza si in opinia mea ea sta in educatie si mentalitate. "Copilul capitalist" este educat sa se indrepte catre lacomie, egoism si individualitate, "copilul comunist" debil si retardat a murit deja fiind educat sa se indrepte catre colectivitate si renuntarea la "eu" (o educatie prost aplicata) . Ambele directii sunt gresite, una a capotat, alta deja da semne de boala lunga (= moarte sigura).

Dar oare mai e timp de educatie normala (ce se face in timp de mai multe generatii) cand din ceea ce calculeaza "oamenii de stiinta" chestiunea incalzirii globale e o treaba de cateva decenii....maxim !? :roll: ....

szacaz, noi diferim fundamental in modul de gandire, tu esti lucid si logic, pozitiv si binevoitor, spui ca mai bine putin decat nimic, eu sunt insa ceva mai sinstru si radical, spun ca sunt prea destule exemple ca numai masurile radicale si nemiloase sunt leacul problemelor radicale si nemiloase, spun ca notiunea de "mai bine putin decat nimic" este ca un drog, precum algocalminul la masea care nu face decat sa amane scoaterea maselei cu clestele si sa lase timp puroiului sa se adune.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incalzirea globala

Post by momolo »

puf
Poate ca ce am scris mai sus se poate numi retrograd sau chiar nihilism dar afirmatiile mele nu tin de moda si nici nu sunt in ideea de a ridiculiza si bagateliza istoria nationala.
nu imi pari retrograd si nici nihilist, imi pari doar lipsit de experienta (adica poate nu te-ai plimbat destul inafara Romaniei)

Gresesti daca interpretezi astfel, plus ca amesteci lucrurile. Sunt de acord ca istoria e doar o interpretare a celor care au scris-o, nicidecum realitatea. Dar eu cred ca omul are nevoie (ca sa poata trai normal) de un sistem de valori, de niste repere MORALE, de ceva care sa fie desupra firii omenesti slabe si nevolnice, repere in care sa creada.

Eu cred ca omul nu poate trai inafara civilizatiei pentru ca astfel se alieneaza si ajunge "de balamuc". Fiinta umana este prin definitie sociabila.
Ori, civilizatia, societatea poate fi organizata in familie, trib sau natiune.

...Acum e o chestiune de preferinta, unii prefera familia ancestrala, ca in epoca de piatra, altii prefera tribul, clanul, mafia, iar altii natiunea.

Astfel ca observam cu ochiul liber ("dincolo", mai spre vest) ce rezultate a dat preferinta catre natiune (daca nu le-ai facut o vizita, iti recomand!) si observam la noi ce "rezultate" a dat preferinta generala catre familie-ginta-clan-trib (si mafie locala).

Natiunea este sustinuta de patriostism si de un sistem de valori liber consimtite in care intra si ISTORIA. Aia cum o fi, mincinoasa, "inflorita", etc, etc.
In momentul cand ataci acest sistem de valori, ataci fundamentul natiunii si practic te excluzi singur din cadrul natiunii. E ca si cum ai contesta LEGEA pe motiv ca e nedreapta si tie ti se pare stupida, ca exemplu, contesti trecerea pe semafor la culoarea verde si treci pe rosu, apoi esti victima unui accident, dar macar mori contestatar :D

Parerea mea e ca civilizatia nu exista fara respectul (liber consimtit) al unui sistem de valori ce defineste natiunea.

Avem exemple practice si foarte elocvente - priveste la natiunile anglo-saxone si la nivelul lor de trai si la bunastarea lor. Vei observa ca pe undeva exista o legatura intre nivelul ridicat de trai/civilizatie si nivelul ridicat de patriotism. Vei observa ca americanul de rand ridica steagul de 4 iulie in curtea proprie, vei observa ca el crede ca un copil prost in "povestile" istoriei care preaslavesc "natiunea lui glorioasa si mare", vei observa acest patriotism "credul si naiv" la toate natiunile care o duc bine si cunosc bunastarea (nordicii europeni, popoare din spatiul fostului imperiu britanic, americanii si canadienii...ma refer la majoritarii din cadrul acestor popoare).

Or fi ei prosti ca niste copii retardati si tembeli, or fi ei prosti asa la modul general (si chiar par astfel!) insa cert este ca in tampenia lor credula au ajuns sa traiasca bine si sa aiba PUTEREA in timp ce noi, cinici, lucizi, necreduli, inteligenti si sclipitori, plini de talente, am ajuns in genunchi cu mana intinsa la ei in umilinta neputinciosului care nu are perspective insa e lucid si "stie" ca nu le are! :roll:

Te uiti ce se intampla in tara asta si te minunezi! Asta in timp ce observi la majoritatea conationalilor aceasta ...."luciditate" scarbita si cinica la adresa acestor "povesti" istorice despre "betivul Burebista", "curvarul Stefan ce Mare", "pacaliciul Mihai Viteazul", "lautarul Enescu", etc,etc,etc.

Parerea mea este ca ar trebui sa colinzi lumea larga. Ai sa vezi ce patriot te vei intoarce si cum vei iubi acele notiuni "de poveste si basme" pe care acum le privesti scarbit si cinic. Cunosc oameni cinici si scarbiti care dupa ce s-au mutat "dincolo" au venit aici dupa multa vreme (sa revada) si au pupat pamantul romanesc cu lacrimi. Am vazut spinari mandre, indoite de acest patriotism.... "ieftin si tembel" venit dupa ce nu au mai fost aici si AU VAZUT LUMEA.

Intr-un fel iar trebuie sa raportez situatia la audiofilie si anume, povestea trancotarului pe care am trait-o toti, cel putin noi doi pe vremea cand eram absolut incantati de trancotele noastre jalnice si credeam ca lumea incepe si se sfarseste cu alea!

Crede-ma!, altii au istoria mult mai "inflorita" si mai mincinoasa ca noi, altii pe care acum i-ai respecta (pentru ca nu-i cunosti direct si personal) au mult mai multe motive de rusine nationala pentru ce au facut in istorie.

Erau vremuri cand in Franta nimeni nu facea mai mult de o baie pe an si putzeau toti ca porcii in timp ce in Principatele Romane si Transilvania ("alea care nu au fost independente si au platit tributuri") lumea se spala cel putin in fiecare sambata (boieri si tarani) pentru ca era rusine sa umblii ca porcu'.
In timp ce in Spania, Italia, Anglia, Franta, etc, erau oameni arsi pe rug de vii pentru vrajitorie, la noi asa ceva nu s-a intamplat niciodata. Pana si in mega-civilizata Suedie s-au intamplat asemenea atrocitati in numele Bisericii si religiei, la noi NU.

Acum spune-mi mie, cum i-ai judeca pe ei la capitolul istorie daca ai fi de-al lor si ai citi cate atrocitati teribile au facut in istorie si cati boieri de-ai lor au casapit si infometat taranii sute si sute de ani ?!

...Probabil ai spune ca vrei sa fi international, fara patrie, fara istorie si fara "nationalism tembel si mincinos".....insa te intreb, astfel nu ai avea un sentiment de singuratate si abandonare, adica sa nu apartii de nimic si nimanui ?!...

Eu cred ca e trist felul cum gandesti. Trist in primul rand pentru tine si ar trebui sa cunosti lumea dinafara tarii asteia ca sa poti aprecia si iubi cu adevarat ceea ce merita! (si crede-ma, MERITA!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Incalzirea globala

Post by Obelix »

Sa fim seriosi, harapu' cu capra e "fericit" ca are ce sa manace, si mai ales CA NU CUNOASTE ALTCEVA... :roll:
Daca l-ai duce la Yorku cel Nou, i-ai da o slujba de paznic de noapte, nu s-ar reintoarce nici fript in desert... o fi el analfabet, da' nu tampit... :lol:
Afirmatiile mele nu trebuie luate ca o "oda a risipei" in care "caucazienii" se complac inca de la revolutia industriala din sec.18/19...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Incalzirea globala

Post by Obelix »

hai sa mai atac si eu ceva idei (sparand ca nu voi primi in retur un atac la persoana...) :twisted:
- Istoria , care istorie, cea in care o trupa de desculti mulsi sistematic de satrapi fanarioti se ascundea in paduri de frica tatarilor, lesilor, turcilor, rusilor ? Si care si-a tradat sistematic aliatii si vecinii (buni sau rai, exemplu, nemtii si mai recent sarbii)
- Creatia bobolara in aceste conditii ? sanchi, poezia cu ciobanul luzer si al sau animal de companie a fost "culeasa" de un "orasean" si pun pariu ca face parte din "folclorul cosmetizat", ca doar nu au inventat comunistii conceptul...
- Si chiar daca ar fi genial, ceea ce sincer ma indoiesc, este prea circumstantial ca sa ma atasez lui, reprezinta realitati disparute... de ce sa nu recit atunci din folclorul neolitic sau... sumerian ?
- Folclorul muzical... e mai curand folclor evreiesc si tiganesc (etniile care isi imparteau "piata" acum un secol)
- Cultura "clasica" este o adaptare locala al culturii germano-franceze din epoca pasoptista, facut, e adevarat, cu mult talent... doar ca eu prefer originalul copiei...
And so on, and so on...
hai, ca dupa spusele mele, simt cum topicul se va "incalzi global"... :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incalzirea globala

Post by momolo »

Obelix
Sa fim seriosi, harapu' cu capra e "fericit" ca are ce sa manace, si mai ales CA NU CUNOASTE ALTCEVA...
Daca l-ai duce la Yorku cel Nou, i-ai da o slujba de paznic de noapte, nu s-ar reintoarce nici fript in desert... o fi el analfabet, da' nu tampit...
Afirmatiile mele nu trebuie luate ca o "oda a risipei" in care "caucazienii" se complac inca de la revolutia industriala din sec.18/19...
:lol: :lol: iar eu te asigur ca daca iti dau heroina pe gratis (la inceput) o sa-ti placa si nu o sa mai traiesti fara ea!
Morala cu "arabu" (marog, una din ele) e ca intotdeauna ce are altu' in farfurie pare mai bun decat ce ai tu in farfurie. Ala cand pleaca de la camila, nevasta si cortul personal pleaca si dintr-o comunitate (a lui) fatza de care TREBUIE sa demonstreze ca "s-a ajuns" mai bine, mai tare si mai ciumeg. Cum crezi ca sa va intoarce la "plictiseala" de unde a plecat (cu coada intre picioare) ?!

Iar chestia ca nu cunoaste altceva e universal valabila, chiar si pentru noi. Rabdam si ne plac multe rahaturi pentru ca nu cunoastem altceva. Ca si mine, nici tu nu conosti ALTCEVA, deci e democratica treaba asta. :wink: :D
hai sa mai atac si eu ceva idei (sparand ca nu voi primi in retur un atac la persoana...)
- oricine are dreptul la opinia lui personala si atata vreme cat nu incearca s-o impuna cu incaltatorul, e treaba fiecaruia.
- Istoria , care istorie, cea in care o trupa de desculti mulsi sistematic de satrapi fanarioti se ascundea in paduri de frica tatarilor, lesilor, turcilor, rusilor ? Si care si-a tradat sistematic aliatii si vecinii (buni sau rai, exemplu, nemtii si mai recent sarbii)
iar de francezi ce spui ?! :wink: Ca au invatat sa manance melci de foame ?! Sau ca in evul mediu au fost decimati in repetate randuri de ciuma din cauza jegului, puricilor si mizeriei qvasigenerale ?! ....E o diferenta, unii mureau taiati de tatari (daca nu se suiau rapid in pomi) si altii mureau piscati de purici. E o diferenta! :D

Mai bine ia cartulia de istorie si numara cate perioade de foamete si cati au murit de foame in Franta medievala in comparatie cu zona carpato-mioritika ?
- Creatia bobolara in aceste conditii ? sanchi, poezia cu ciobanul luzer si al sau animal de companie a fost "culeasa" de un "orasean" si pun pariu ca face parte din "folclorul cosmetizat", ca doar nu au inventat comunistii conceptul...
- s-a batut prea mult moneda pe aceasta balada asazis populara cam greu de inteles pentru mintile simple. Ne-au intoxicat comunistii cu treaba asta si deja dam semne de obsesie. Vorba aia, ce-i mult strica.
- Si chiar daca ar fi genial, ceea ce sincer ma indoiesc, este prea circumstantial ca sa ma atasez lui, reprezinta realitati disparute... de ce sa nu recit atunci din folclorul neolitic sau... sumerian ?
- o "realitate disparuta" este si Beethoven si Bach dar si Mozart. Probabil ca-i consideri depasiti asa ca asculti mai degraba hip-hop si R&B. Astia nu sunt inca o realitate disparuta! :D
- Folclorul muzical... e mai curand folclor evreiesc si tiganesc (etniile care isi imparteau "piata" acum un secol)
probabil in viziunea ta muzica osheneasca e tiganoida sau jidaneasca. Sau folclorul moldovenesc tot de la tzigani sau evrei vine ?!...Apropos', ai auzit sau sti ceva despre muzica populara romaneasca ?! Nu de alta, dar credeam ca e bine sa ne pronuntam numai despre lucrurile pe care le cunoastem.
- Cultura "clasica" este o adaptare locala al culturii germano-franceze din epoca pasoptista, facut, e adevarat, cu mult talent... doar ca eu prefer originalul copiei...
probabil ca si Eminescu sau Caragiale sunt plagiatori de vodevil frantuzesc?! Sau Bacovia scria dupa moda de la Paris, Goga fura citindu-i pe englezi iar Sadoveanu era defapt siberian sau eschimosh ?!....Apropos, ai avut vreodata carti de proza si poezie din literatura romaneasca?! Ca de citit se vede ca nu le-ai citit, dupa afirmatia ta cu "asemanarea".
And so on, and so on...
hai, ca dupa spusele mele, simt cum topicul se va "incalzi global"...
cred si eu, cu atatea aberatii pe centimetrul patrat! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Incalzirea globala

Post by puf »

Eu consider ca nu am nevoie de repere morale nationale si iar istoria nationala nu ma ajuta in nici un mod in stabilirea vreunui sistem de valori.
Am calatorit in Germania, Austria, Elvetia si am stat mult de vorba cu localinici de acolo si cu romani stabiliti acolo.
Si acolo la prezentarea istorica partile negative sunt omise intentionat dar nici asa nu am intalnit multi care sa cunoasca, aprecieze sau sa considere ca definitorie in viata istoria nationala curatata de orice bube.
Din aceste discutii nu am intalnit vreun sistem de valori cu repere morale instituit pe baza traditiilor si istoriei nationale, majoritatea au un sistem de valori bazat pe religia crestina si apoi pe legislatia sociala, respectul legilor fiind unanim acceptat.
Multi dintre acestia nu au nici o problema in a se stabili in alta tara decat cea de origine fara a regreta sau a venera istoria nationala sau cea dobandita.
Sunt multi englezi care se muta in Spania pentru ca acolo clima e mai calda, sunt spanioli care se muta in Austria pentru ca acolo au o afacere grozava.
Sunt doar interese personale pragmatice.
Nu am intalnit sau auzit de procese de constiinta in legatura cu natiunea si istoria.
Singura atitudine cu tenta nationalista se poate numi cea xenofoba prin care incerca marginalizarea imigrantilor, sarantocilor veniti din EST pe care ii vad ca o amenintare la modul lor de trai.Nu ii intereseaza deloc traditiile, istoria tarilor din care provin acesti imigranti si nu dau doi bani pe ei.
Fascismul nu este decat manifestarea extrema a nationalismului adica venerarea fara masura a valorilor nationale.



Despre SUA nu ma pronunt ca nu am fost acolo dar ma indoiesc ca sunt multi fini cunoscatori ai istoriei.Probabil in adunatura aia este necesar un sistem de valori morale pentru a institui o identitate nationala.
Unde se situeaza Romania cu istoria, cultura, traditii foarte bogate in raport cu cei "saraci" in asa ceva?

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Incalzirea globala

Post by Obelix »

Da, iar in unele cazuri este dublu-fascism, fascism ortodox... :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incalzirea globala

Post by momolo »

puf
Despre SUA nu ma pronunt ca nu am fost acolo dar ma indoiesc ca sunt multi fini cunoscatori ai istoriei.
baietii lor stiu ca Parisul este capitala Europei unde se vorbeste french, singura limba care exista inafara englezei americanesti si a limbii arabe. :lol: Dar ei sunt mandrii de istoria lor (pe care nu o cunosc decat din revistele citite pe buda si filmele de la Holywood) si stau drepti cu mandrie la ridicarea steagului national.
Probabil in adunatura aia este necesar un sistem de valori morale pentru a institui o identitate nationala.
un sistem de valori morale este INTOTDEAUNA necesar, altfel ne intoarcem la salbaticie.
Unde se situeaza Romania cu istoria, cultura, traditii foarte bogate in raport cu cei "saraci" in asa ceva?
depinde din ce punct de vedere ?! Daca e vorba de PIB, e nashpa, daca e vorba de calitatea umana nu as spune ca e chiar atat de dramatica situatia iar daca este vorba de potential national, as spune ca stam ceva mai bine.

Sa nu uitam sau sa nu ne facem ca nu e adevarat dar partea occidentala a Europei a fost scoasa din cel mai adanc rahat si din cea mai neagra mizerie dupa razboi de catre "tampitii" de americani nationalisti, aia care saluta steagul in propria curte si care au fost chemati sa moara in diverse razboaie departe de tara lor din spirit patriotic (evident, tu spui, "un tamp si tembel spirit patriotic"). Acum ii plateste ca sa moara prin Irak si Afganistan insa exista si o latura nationalist-patriotica cu care ii cheama la razboi. Cert e un lucru, deocamdata ei sunt cei mai bogati si mai puternici de pe planeta, asa nationalisti si prosti cum sunt.

M-am referit la ei dintr-un simplu motiv - daca acum Romania s-ar afla in situatia vestului Europei de dupa razboi si ar fi ajutata la fel de catre americani, eu spun ca ne-am ridica mai repede si mai sus decat multi din partea vestica care acum le pute de romani si rromani. :wink: Aici ma referam la potential. Dar din pacate nu avem norocul asta, Europa cea mandra a ridicat coada in sus, noi o data cu ea ca nu avem ce face, pe vecini nu-i poti alege, te aleg ei pe tine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Incalzirea globala

Post by Obelix »

Un ACELASI pahar poate fi vazt de unii pe 1/2 gol, de ceilalti pe 1/2 plin... :P
E adevarat ca reconstructia Eu de V s-a facut cu dolari (afacere in care AMBELE parti au castigat) doar ca... nu s-au facut cu elemen uman miorritic (nimeni de aici vizat in particular, din contra chiar)
Totul s-a facut intr-un spirit in care patriotismul nu intra in cont, s-a facut chiar in mod ultra-mercantil...
Desigur ca in fiecare comunitate umana trebuie un sistem de valori coerent dar... de ce bazat NEAPARAT pe criterii patiotice :?: Legea nu ajunge :?:
PS: nu cred ca in evul mediu unele popoare se spala mai des, altele mai rar... toti erau la fel de imputiti...
PS2: melcii si "fructele de mare" au inceput sa se consume nu din cauza foametei, ci pentru ca reprezentau un complement gratuit de proteine, intr-o epoca in care carnea o vedeai la masa doar dumineca. Oricum, mai "convenabile" decat stevia, loboda si urzicile.
PS3: intre Fetele de la Capalna si Mozat este o diferenta mult mai mare decat intre un magar si un cal de curse. Nu intru in detalii, MIE cel putin mi se par evidente.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Incalzirea globala

Post by szacaz »

aoleu, cat material este azi! cred ca o sa ma iertati daca aman raspunsurile (ohoho, o multitudine de idei care merita raspuns!) pentru diseara sau maine, ca nici nu am vreme sa citesc tot

insa mi-a sarit in ochi asta:
Oare noi suntem superiori boshimanului care acum, in timp ce scriem si citim la un PC complicat si consumator de combustibili fosili, acela cauta cu betegase furnici prin tufisuri ?! Oare bucuria boshimanului cand gaseste gustoasele furnicute sub tufis nu e mai mare decat a noastra in timp ce tastam la PC ?! Pai hai sa facem noi un raport de eficienta in ale fericirii
ei bine, vreau sa va pomenesc filmul the gods must be crazy



il gasiti aici:
http://www.megaupload.com/?d=H2IR2SLQ" onclick="window.open(this.href);return false; - partea 1
http://www.megaupload.com/?d=9MDPGA8L" onclick="window.open(this.href);return false; - sub partea 1

http://www.megaupload.com/?d=3LL9SIOU" onclick="window.open(this.href);return false; - partea 2
http://www.megaupload.com/?d=GR22FO5V" onclick="window.open(this.href);return false; - sub partea 2
(nu stiu unde se gaseste de cumparat acest film, ca sa fim in regula si in buna intelegere cu legea; dar macar ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc, cred ca se poate arunca o privire; daca nu e ok - desi vad ca google si nelogatii nu pot sa vada continutul postului - rugam mai-marii sa stearga si sa ierte)

care exact despre simplitatea pasnica a vietii bosimanilor vorbeste, si despre interactiunea fara noima, dar plina de haz (hazul este irezistibil), cu lumea moderna; daca nu l-ati vazut, permiteti-mi sa va asigur ca merita osteneala

asa ca puf, obelix, momolo, mai ingaduiti pana diseara, ca acuma am ceva mestereala urgenta

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: Incalzirea globala

Post by szacaz »

puf:
Din pacate eu nu am nici un fel de sentiment patriotic sau nationalist.
nu e o nenorocire, si nici macar nu e important; in situatii normale ne vedem de ale noastre, dar in situatii exceptionale se schimba prioritatile
Cand vad sportivi romani ca au castigat ceva imi vine un sentiment de tristete la gandul ca amaratii aia si-au sacrificat viata, sanatatea pentru o medalie, trofeu si ma enervez la gandul ca altii vor utiliza asta in o propaganda nationalista tembela.
rusine celor ce se ocupa doar cu tras foloase; dar nici pe sportivi nu stiu daca e cazul sa-i plangi chiar tare (compara cat castiga un cercetator, un profesor universitar stralucit, cu cat castiga un fotbalist din categoria "briliant"; bine, nu orice gimnast ori halterofil castiga cat mutu, insa tot nu e de compatimit un sportiv care a ales, in cunostinta de cauza, sa-si lucreze muschii)
Despre arta, cultura, traditii nationale nu inteleg de ce ar fi mai bune decat la alte natiuni.
nu-i musai sa fie "mai bune"; in primul rand trebuie sa ne bucuram ca exista (uite, americanii, care-s cel mai puternic si bogat popor, n-au! nu ca i-ar durea pe ei capul de asta, dar macar ne consolam noi), in al doilea rand sa incercam sa le cunoastem (si pe ale noastre, si pe ale altora; nu traim doar ca sa mancam, traim si ca sa ne bucuram, iar bucuriile aduse de cultura sunt cele mai subtile, mai consistente si mai durabile) si sa ne bucuram de ele

din pasajul tau cu istoria, incerc sa rezum:
Istoria, ma faci sa rad, istoria este imprecisa si interpretabila.
...
fapte istorice prezentate/interpretate ca eroice cand real au fost de o rusine si cu implicatii jenante, totul depinde de punctul de vedere
trecand peste usoarele incosnecvente (il blamezi pe Burebista ca a fost - iertati vorba - coios, in loc sa plece fruntea, dupa care te plangi ca n-am fost eroici in WW2), o sa spun atata: faptele si evenimentele sunt, desigur incerte, interpretabile, judecabile etc; dar dincolo de incertitudini si de interpretabilitate, o sa spun asa: am avut un Burebista, un Decebal, un Stefan, un Mircea, un Mihai, un Brancoveanu, un Cantemir ori, mai incoace: un Eminescu, un Enescu, un Coanda, un Eliade, un Iorga, un Ionescu, un Cioran) - personalitati ale unui popor mic, dar care au avut indrazneala sa tina piept cate unui imperiu, sau sa se amestece in intrigi politice de la conducerea acestora (si au si reusit, adesea), ori s-au afirmat carturareste, stiintific, artistic; nu e putin lucru, si chiar daca asta nu ne face mai breji pe noi decat pe alte natii, ar putea sa puncteze un aspect: nu suntem si n-am fost niciodata "ultimii oameni"
Fiecare natiune, popor are soarta care o merita
de acord
ceea ce este acum in tara noastra este reflectarea civilizatiei, valorii.
nu, este consecinta promovarii non-valorii pe care au practicat-o comunistii (nu doar ai nostri, ca singur n-ar fi putut face mare lucru; rusii, sa nu uitam de rusi), si pe care o perpetueaza lichelele care ne conduc si ne jefuiesc azi; dar meritam, ca doar ii toleram, ii votam si ii aplaudam
Sincer te simti mandru ca esti roman si esti mandru de patrie?
sincer? nu si nu

dar nici nu mi-e rusine (deloc, chiar daca milioane de seminalfabeti - sa nu-mi sara nimeni in cap, ca nu-i includ pe toti cei plecati in categoria asta; doar ca grosul sunt exact asa: rudimentari si neciopliti - romani slugaresc italia si spania si alte natii) ca-s roman; iar in privinta patriei - nu-s tocmai convins ca merit mai mult; ca as fi putut face mai mult, ca sa merit mai mult - dar daca n-am facut?
Scriai ca ar trebui sa fiu recunoscator ca m-am nascut si am crescut, invatat, trait in acesta patrie.
Nu ma simt dator cu nimic fata de patrie sunt recunoscator mamei care ma nascut si familiei nu unui sistem social sau administrativ-teritorial.
un rationament lucid ar trebui sa te conduca nu neaparat la recunostinta (vai, patrie, iti sunt dator vandut!), cat la intelegerea faptului ca tu, omul de azi, nu puteai sa fii ceea ce esti decat daca te nasteai in Romania, traind si crescand si invatand aici - aproapte tot ce ai si ce esti datorezi (implicit: fara voia ta, si si fara voia "sistemului") sistemului (care a format-o si pe mama ta, si pe mama ei, si pe toti cei ce au cladit (constient sau nu, cu intentie sau fara) ceea ce numim Romania.
Dimpotriva mereu m-am simtit "folosit" prin faptul ca mi se impunea ce trebuie sa fac
mda, cred ca is de acord
iar ceea ce a pus capac a fost juramantul care trebuie prin costrangere sa il depui, prin care declari ca vei apara tara cu pretul vietii.
...
De ce as fi disponibil cu viata pentru un grup(de interese)?
asta este un moft si un obicei oarecare, nu trebuia sa te legi de asta; nah, si intr-o tara straina, atunci cand capeti cetatenia, depui un juramant (sau ceva in genul), nu? intr-o functie importanta tot asa
obiceiuri, nu sclavagism
Relatiile cu rudele, prietenii, parintii, bunicii sunt la nivel personal si nu reprezinta nici macar metaforic poporul roman.
asa iti place tie sa crezi, dar uite ca prietenii tai se poate intampla sa fie si prietenii (sau rudele, cunoscutii etc) mei; iar daca intamplarea face sa fim toti (eu, tu, prietenii si rudele si profii si modelele si stramosii) in acelasi spatiu (geografic, administrativ, cultural), mai apare o implicatie, nu? suntem conectati intre noi prin mai multe legaturi decat cele prin care suntem conectati cu bosimanii, eschimosii, americanii, polonezii, ungurii, chinezii, martienii si ingerii din cer
afirmatiile mele nu tin de moda si nici nu sunt in ideea de a ridiculiza si bagateliza istoria nationala.
apreciez declaratia finala (desi nu era necesar; in definitiv, noi intre noi ne permitem, pe cand daca ar veni cineva din afara sa spuna ca avem o istorie de doi bani si suntem o natie de rahat ne-am supara cu altfel de vlaga si de motivatie, nu?)






momolo:
s-a ajuns rapid la Miorita si Burebista....Asta spune multe despre felul nostru de a fi, al mioritcilor din Patria-muma sau "de dincolo", aceeasi suntem si aceeasi ramanem oriunde ne-am duce. Mai pe scurt, avem tendinta sa pierdem din vedere subiectul principal si sa divalgam de cele mai multe ori in directii complet anapoda
pai, dintr-un punct de vedere, asta poate sa faca deliciul trancanelii prietenesti (ca la bere si seminte, cand nu ai de analizat viitoarele intelegeri internationale)

dar (ma disculp. ma acuz scuzandu-ma?) nah, eu am hodorogit o bucata buna despre incalzire si risipa si resurse, dupa care am fost atras si ispitit (si cred ca mi-a si placut)
"branza buna in burduf de caine"
tot e bun; puteam sa fim si branza nasoala in acelasi burduf
Si tu gresesti in multe privinte. Evident, si eu.
eu? chiar eu? ba eu nu, numai tu
risipa de energie nu e problema principala
nu-i principala, dar este o problema si inca una importanta; cea principala este risipa de orice corelata cu neglijenta pentru consecinte (secatuire haotica plus poluare haotica)
Insa am mai spus o data, de unde ideea fixa ca un arab care traieste in cort, face focul cu balegar si paie, are legata o camila si o capra de maracine, nu poate fi la fel de fericit (poate chiar mai fericit!) ca unul dintre noi care are casa de beton dotata cu plasma si bec in tavan si care suge jdemii de kilovati anual proveniti din arderea combustibilor fosili ?! Oare ca sa fie omul fericit trebuie sa consume 500 KW pe luna ?!.
nu, categoric! cred ca e mult mai fericit daca e arab sarac si pune bombe occidentalilor energofagi, sa le mai taie apetitul (ehehe, am glumit, dar asta numai pentru ca, desi ne-ai apostrofat ca deviem de la tema, uite ca si tu lasi deoparte incalzirea globala si te iei de fericirea noastra cea de toate zilele; dar sa te uiti, neaparat, la filmul ala, o sa-ti ridice nivelul de fericire)
Cat priveste poluarea si emisiile de carbon, nu cred ca astfel de "motor" poate fi oprit, cred invers (si am sugerat mai sus in ceea ce am scris), ca se va ambala din ce in ce mai tare pana cand va ramane "cu rezervorul gol". Abia atunci "sfanta profesoara numita NEVOIA" va interveni sa invete si sa educe pe cei ramasi ca sa poata intra in pace si armonie cu Pamantul deja prea schilodit.
pai, spre deosebire de alte momente din istorie, se pare ca acuma am luat-o din timp; inca de prin anii '70-'80 problema resurselor si a poluarii a cam atras atentia, numai ca:
Problema fundamentala este (asa cum au mai scris si altii mai sus) LACOMIA.
dar trebuie sa si recunoastem ca e destul greu sa stopezi consumul atata vreme cat resursa nu este, realmente, epuizata

(dar ceva pasi tot s-au facut: a crescut interesul pentru masini de consum mai mic, normele de reducere a emisiilor, becurile economice etc)





gata, pauza, mai reluam mai incolo

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incalzirea globala

Post by momolo »

szacaz
nu, este consecinta promovarii non-valorii pe care au practicat-o comunistii (nu doar ai nostri, ca singur n-ar fi putut face mare lucru; rusii, sa nu uitam de rusi), si pe care o perpetueaza lichelele care ne conduc si ne jefuiesc azi; dar meritam, ca doar ii toleram, ii votam si ii aplaudam
aici te corectez, pe care NU mergem sa-i votam, pentru ca majoritatea nu-si exercita dreptul si mai ales pentru ca in momentul decisiv dau bir cu fugitii, dispar ca magarii in ceatza si apoi se vaicaresc "-Uite ce a iesit si de data asta!".

Adaugat, asa cum ai spus, alegerii gresite. Pentru ca din doua rele intotdeauna una e mai mica dar trebuie sa nu ai ca_at in cap ca sa poti intelege simplitatea situatiei (proshtii se complica intotdeauna).

Oricum am da-o la intors filosofal, din 1990 pana azi, chiar daca s-au facut magarii si furaciuni (mari) la alegeri, totusi poporul ("boborul") a ales! Stim bine ce si pe cine au ales majoritarii si eu unul nu le gasesc scuze, cum ca au fost dezinformati. Daca vroiau, aveau intotdeauna de unde sa se informeze dar nu au vrut, nu le-a pasat. Intai au mers sa voteze si nu le pasa, votau ca boii dusi in staul, apoi nu mai merg sa voteze deloc ca tot nu le pasa si tot ca boii rumega de vaicareala pe marginea drumului in timp ce o mana de jmecheri si jmenari de politichie voteaza cu toate mainile si picioarele in locul lor pana iese..... Ebaaaaa! (un bun exemplu de "excrement" al votului mioritic, in perioada de constipatie numita - "Sunt mioritic si scarbit la modul general, nu ma duc sa votez!" spus pe ton mandru ca parca ce isprava oligofrena a facut el, ce "ofensa" a adus el clasei ciocoiesti ca nu s-a dus sa-si dea votul!). Apropos', sa nu mi-o ziceti pe aia cu "N-am pe cine sa votez" ca nu tine.

Cat priveste resursili de care tot vorbeam pe la inceput ca fumega si incinge planeta, in opinia mea poate sa se inventeze si mama eficientei la automobile si aparate ca rata de inmultire a populatie e zdrobitoare. Chiar daca se inventeaza maine Toyota care merge cu un litru de benzina, tot maine se nasc inca un milion de guri de hranit care vor trebui saturate, imbracate, plimbate, toate cu benzina ca alta inventie inca nu exista.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Incalzirea globala

Post by bnt »

momolo wrote:Oricum am da-o la intors filosofal, din 1990 pana azi, chiar daca s-au facut magarii si furaciuni (mari) la alegeri, totusi poporul ("boborul") a ales!
Si dac-o continua sa aleaga la fel, ceea ce probabil o sa si faca, om ajunge mult mai aproape de America decat ne-am fi imaginat. De America centrala si de sud, evident. Deocamdata ma gandesc la Mexic, se pot face multe analogii, da' se poate si mai rau.
momolo wrote:Cat priveste resursili de care tot vorbeam pe la inceput ca fumega si incinge planeta, in opinia mea poate sa se inventeze si mama eficientei la automobile si aparate ca rata de inmultire a populatie e zdrobitoare.
Devii un pic malthusian, sau doar mi se pare mie? :lol:

Revenind un pic la alea cu patriotismu', tara in care te-ai nascut e doar o consemnare biografica, conteaza dotarea personala (care nu tine cont de asta) si tara in care ai facut ceva (adica sistemul in care ti-ai putut pune in valoare dotarea). Daca in zona stiintifica chiar nu conteaza unde te-ai nascut, in cea artistica "profiti" eventual de influenta ei culturala, in ansamblu insa e si multa gargara in povestea asta...Pana la urma important e ce se considera omul respectiv, nu ce vrea o tara sau alta sa-si traga turta pe spuza ei.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Incalzirea globala

Post by momolo »

http://news.yahoo.com/scientists-bacter ... 13062.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Scientists: Bacteria spreading in warming oceans
"The biggest surprise to me is the fact that things are changing in the ocean much more rapidly than we thought was possible," said Carlo Heip, who is director of the same institute in the Netherlands.
In just a few decades, he said, the fish population of the North Sea has changed significantly, with larger species moving toward the arctic and smaller ones taking their place.
The greater acidification of the ocean might mean that algae would be able to capture less carbon dioxide, she said. "Then there will be a further increase in carbon dioxide in the atmosphere, leading to greater warming."
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply