aparate VINTAGE - linkuri uriase

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

aparate VINTAGE - linkuri uriase

Post by LEKTOR »

http://wegavision.pytalhost.com/

Daca aveti timp, da-ti un surf prin aceste prospecte si publicati aici ce ar fi mai interesant
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Link urias

Post by LEKTOR »

Mai adaug un link interesant - http://www.classicaudio.com/value/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...


User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Link urias

Post by SOLO »

Lektor , de unde le tot scoti ?!?!?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Link urias

Post by LEKTOR »

Pai din 1980 tot string la linkuri d-astea ! :mrgreen: :lol:

Hai inca citeva

http://audio-database.com
Last edited by LEKTOR on 06 Nov 2008, 18:52, edited 3 times in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Link urias

Post by nicumur »

LEKTOR wrote:Pai din 1980 tot string la linkuri d-astea ! :mrgreen: :lol:
Mira-m-as :roll: :P 8)
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Link urias

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Link urias

Post by TomJones »

Lektor ai uitat de dual...
http://dual-reference.com/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Link urias

Post by momolo »

adolescent fiind, in anul 1983 am auzit pentru prima oara un casetofon deck la competitie cu un magnetofon adevarat (pentru vremea aia) ! Si anume:

http://dual-reference.com/Tapes/C830.htm

DUAL C830 (habar nu aveam vreodata de indicativ, insa l-am recunoscut instant din poze si tineam minte ca avea 3 capete "dure", chestie la mare pret pe vremea aia, treaba care explica pretul fabulos din Romania, de pe piata neagra !)

Era detinut de un prieten de familie, om batran cu parul alb (nu mai traieste), mare pasionat de HiFi-muzica, la care am auzit printre primele lucruri cu adevarat bune, un magnetofon REVOX A77, statie si boxe (3 cai, compresie) germane (nu mai retin brandul), diverse alte scule, trei biblioteci "Dacia" pline ochi cu benzi AGFA si BASF trase pe 19 (in vremea aia, turatia 9 era cea mai raspandita, asa ca 19 era atunci foarte high-tech!) si la un moment dat a aparut si aceasta minunatie de cassdeck la care ma uitam cu ochii beliti si cu aceeasi impresie pe care ati avea-o voi azi daca vedeti un OZN aterizand in Piata Palatului !

Tin minte ca m-a chemat intr-o seara sa-mi mai dea niste benzi la ascultat si am stat sa facem teste si comparatii intre acest cassdeck si magul A77 (care suna sublim, un sunet cald, plin, natural, pentru mine era un adevarat soc in calitate de fraged trancotar!).

Socul a fost si mai mare cand am concluzionat ca din anume puncte de vedere DUAL-ul suna mai dinamic si ....mai bine.

Avea numai casete bune, defapt tot ce exista atunci mai bun in materie de casete si defapt ne-a impresionat nivelul mai bogat de inalte al casului cat si faptul ca nu exista diferenta intre monitor si tape avand 3 capete.

Defapt, benzile de mag pe care tragea atunci erau numai ORWO, pentru ca alea adevarate erau deja disparute iar cele deja avute stateau gata trase in biblioteci inca din anii 60.

Asa ca Revox-ul pe ORWO era batut de acest DUAL pe AGFA, Maxell si BASF.

L-am recunoscut instant datorita VUmetrelor cu LED-uri mici rotunde (3mm), lucru vazut de mine pentru prima oara in momentul acela, deoarece LED-urile stiute atunci erau ori dreptunghiulare, ori rotunde mari (5mm) si oricum, foarte rare (multe scule aveau inca becuri).

Imi aduc aminte ca deck-ul stia sa faca pierderea unei melodii gata trase (fade out) dar si filarea de inceput (fade in), asta la orice caseta deja trasa, lucru care m-a uimit!

Tare as vrea sa mai gasesc in ziua de azi un asemenea cass DUAL ! Tin minte si culoarea ciudata, aluminiu eloxat in maroniu, care pe vremea aia mi se parea superb!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Link urias

Post by TomJones »

momolo wrote:Tare as vrea sa mai gasesc in ziua de azi un asemenea cass DUAL ! Tin minte si culoarea ciudata, aluminiu eloxat in maroniu, care pe vremea aia mi se parea superb
Si cand te gandesti ca firma Dual a fost infiintata in anul 1900 si a fost cumparata de Schneider in 2001 adica a avut 101 ani de activitate. Azi marca Dual mai exista doar prin pickup-uri si doze care se fac in continuarea sub acelasi brand, dar de catre firma Schneider.

cristim
Posts: 16
Joined: 08 Oct 2008, 11:55

Re: Link urias

Post by cristim »

momolo wrote: Tare as vrea sa mai gasesc in ziua de azi un asemenea cass DUAL ! Tin minte si culoarea ciudata, aluminiu eloxat in maroniu, care pe vremea aia mi se parea superb!
Pai uite aici

Daca ii scrii respectivului (e firma deci n-ar trebui sa fie probleme cu plata in avans), s-ar putea sa il trimita in Romania.
C.E.C. cd3300(un pic modificat)/Myryad Z140/Triangle Titus ES

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Link urias

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Link urias

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Link urias

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
seamaster
Posts: 14
Joined: 10 Oct 2008, 12:50

Re: Link urias

Post by seamaster »

cristim wrote:
momolo wrote: Tare as vrea sa mai gasesc in ziua de azi un asemenea cass DUAL ! Tin minte si culoarea ciudata, aluminiu eloxat in maroniu, care pe vremea aia mi se parea superb!
salut,
am eu unul care are niste probleme, dar nu de nerezolvat :cry:
acea culoare maro se numeste " dark brown "
am sa pun si veva foto sa vezi starea lui.
salutari.

Post Reply