pirati tampiti

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

pirati tampiti

Post by momolo »

http://news.yahoo.com/s/afp/20091007/wl ... 1007151820" onclick="window.open(this.href);return false;

Dar nici cu francezii nu mi-e rusine. Ditamai vasul de razboi si le-a scapat o barcutza din doua. Plus ca nu inteleg ceva, nu puteau sa-i scufunde cu tunul sau cu o racheta ?! Ce trebuia sa-i urmareasca o ora ca sa-i prinda fara arme si bagaje?! (aruncate peste bord). Eu nu pricep, noaptea apar doua barci in jurul unui vas militar si incep sa traga cu kaleajnikovul; raspunsul vasului de razboi nu ar trebui sa fie direct cu tunul sau rachetele ?! Mai ales in apele bantuite de pirati, adica francezii stiau exact cu cine au deaface.
Nu-mi inchipui ca se poate scoate la interogatoriu ceva de la maimutele alea. Asa ca, scufundarea astora cu totul ar fi dat un exemplu vechi de cand lumea.

..Si apropos' de alte discutii, iata o tara fara guvernare de 18 ani, Somalia ! (si daca aveau petrol, aveau si guvernare! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: pirati tampiti

Post by bnt »

Acu' ceva vreme o nava militara indiana a scufundat o barca de-asta de pirati si-a iesit un intreg circ, ca ba erau ba nu erau pirati "garantati" (si aici se pune problema ca la afgani: un "civil" care trage juma' de ora cu AKM-ul si dupa aia il arunca ramane civil, nu?), asa ca naiba stie ce proceduri li s-or fi impus in situatii de-astea...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: pirati tampiti

Post by momolo »

Ai dreptate, cred si eu ca e ceva legat de procedurile in caz de.

Insa ca sa-i curete pe toti ar trebui apelat la tari mai .... nedemocratice. De exemplu, sunt sigur ca marinarii rusi sau ucrainieni ar avea o eficienta teribila....cu unele pierderi colaterale de care nu s-ar isteriza nimeni. :D

Insa, daca ar fi fost ai nostrii, probabil ca se imprieteneau si plecau impreuna la furat un ban extra. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: pirati tampiti

Post by LEKTOR »

Probabil ca americanii nu se jucau cu ei prea mult !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: pirati tampiti

Post by Obelix »

Sigur nu... doar ca victime "colaterale" ar fi fost pana in Groenlanda... :mrgreen:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: pirati tampiti

Post by LEKTOR »

E si normal, taiau de la radacina, de la fostii vikingi !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: pirati tampiti

Post by Obelix »

Sa vedem cum o se se mai umfle in pene odata pocnitorile iraniene si coreene operationale... :x
Sau in 4-5 ani, cind Wal*Mart, Cloaca Cola, GM si Microsoft vor fi multinationale chinezesti... :cry:
Urmati, la un foarte scurt interval, de Iuropeni...
In termen mediu NIMIC nu va mai fi ca inaintea crizei prin care tocmai ce am trecut...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: pirati tampiti

Post by momolo »

Obelix
Sau in 4-5 ani, cind Wal*Mart, Cloaca Cola, GM si Microsoft vor fi multinationale chinezesti...
Urmati, la un foarte scurt interval, de Iuropeni...
posibil ca in 4...5 ani MG sa nici nu mai fie. Acum sunt sprijiniti cu masuri artificiale, probabil vor ajunge la concluzia ca e mai buna o "demolare" controlata (ca oricum e depasita).
In termen mediu NIMIC nu va mai fi ca inaintea crizei prin care tocmai ce am trecut...
poate ai trecut tu. Aici in RO abia incepe.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: pirati tampiti

Post by bnt »

LEKTOR wrote:Probabil ca americanii nu se jucau cu ei prea mult !
Pai n-a fost faza aia cu lunetistii de la Navy Seals care i-au mierlit (de pe un vas in miscare pe altul, noaptea...) pe niste pirati si au recuperat ostaticii? Ce-i drept, in cazul asta era mai greu pt pirati sa se dea "civili nevinovati". :lol:

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: pirati tampiti

Post by bnt »

Obelix wrote:In termen mediu NIMIC nu va mai fi ca inaintea crizei prin care tocmai ce am trecut...
Esti optimist! Eu cred ca nimic n-a reusit sa schimbe Romania, nici macar criza. :)

Post Reply