Muzica chill out

CD, vinil, concerte
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Muzica chill out

Post by LEKTOR »

Va place acest tip de muzica ? Un fel de mix electronica/slow/lounge/etc

http://en.wikipedia.org/wiki/Chill_out_music" onclick="window.open(this.href);return false;

Exemple de cduri - cautati si pe youtube

- Chillout sessions - colectie 7 cd
- Opera chill out - 4 double cd
- Samsung Chill out - 2 volume
- I love chill out - 2 volume
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica chill out

Post by HighEndFan »

Personal nu am in casa si nu cumpar acest gen, dar uneori ascult ocazional ( de fapt cred ca expresia corecta este aud ) pe la cate un prieten, in general ca fundal al unei adunari.
N-am remarcat vreo piesa/stil care sa-mi trezeasca dorinta de a-mi cumpara si eu vreun disc, desi am cativa prieteni care se dau in vant dupa genul asta, iar unii chiar au incercat sa ma convinga ca merita (mai multa) atentie.
Insa asta imi aduce aminte de conversatia telefonica de acum vreun an cu un prieten, conversatie care mi-a aratat un mod neasteptat de a clasifica muzica.
La intrebarea lui "Ce asculti?" (probabil ca se auzea fundalul sonor) urmata de raspunsul meu"Pink Floyd" am primit un comentariu care m-a bulversat: "A, pai eu am renuntat de vreo cativa ani sa mai acult muzica comerciala" Intrebarea mea fireasca "dar tu ce muzica non comerciala asculti, ma rog?" a fost urmata de un raspuns socant pentru mine: "Chillout".
N-oi fi eu vreun judecator al muzicii, dar tot nu ma pot abtine sa constat ca mie chillout-ul mi se pare CEA MAI COMERCIALA muzica, creata strict pentru vanzare de niste anonimi (cel putin pentru mine) si care nu are nimic de-a face cu trairile artistice UNICE ale unora ca Pink Floyd ( asta ca sa ne rezumam strict la exemplul de fata) care au creat niste valori irepetabile si care daca au avut SI un succes comercial este TOCMAI datorita VALORII ARTISTICE FABULOASE pe care o reprezinta.
Sa fie chillout-ul o muzica necomerciala, asa cum o vad unii ?

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Muzica chill out

Post by SOLO »

Nasol , se mai intampla... tinerii astia :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Muzica chill out

Post by bnt »

Sincer sa fiu, mi se pare doar o denumire updatata pt "muzica de lift". Un fond care sa nu-ti distraga atentia de la ce faci, nu cred ca-i nimic rau in asta, nu inteleg insa de ce sa cumperi asa ceva. In fond unii asculta Kenny G crezand ca-i jazz, barem chill out-ul nu se vrea ce nu e. Pe scurt, o afacere cinstita: primesti (doar) ce scrie pe ambalaj. :)

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Muzica chill out

Post by mselescu »

HighEndFan cred ca orice muzica este comerciala, altfel s-a edita un singur exemplar din acel album si ar face parte dintr-o colectie particulara (ca un tablou celebru) si ar fi ascultat numai de o persoana.

Tipul de muzica chill out este pentru relaxare.

Pentru exemplificare incearca sa asculti Blank&Jones seria Relax: 1, 2 ,3 si 4 si poate nu o sa mai consideri asa de "comerciala" acest gen.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica chill out

Post by momolo »

Intr-un alt topic se sugerau analogii intre "fetele de la Capalna" si Mozart....

In opinia mea, a incepe sa clasezi muzica comerciala si necomerciala sau a face comparatii DE VALOARE intre diverse genuri muzicale intri pe un teren foarte alunecos.

:roll: ..Desi nu se poate spune fara ipocrizie nici ce am spus eu acum, daca ma gandesc la manele si hip-hop pe care le consider poluare sonora si gunoi.

In opinia mea, anumite parti din genul chillout sunt de valoare, trebuie insa sa sti ce cauti si unde sa cauti! Eu am apelat la un expert cum este mselescu si astfel, acum as fi regretat daca as fi spus inainte ca este "muzica de lift".

Exista creatii muzicale incadrate in acest foarte larg gen muzical care imi plac foarte, foarte mult! Nu le-as fi descoperit de unul singur daca plecam cu aceasta mentalitate prefabricata sau daca nu eram ajutat (si ii multumesc public lui mselescu pentru ajutor !).

Multi desconsidera acest gen muzical, in opinia mea, dintr-un usor snobism indus de "casta audiofila" (adica mai degraba o viziune superficiala a ceea ce ar insemna) desi daca sapati in lumea larga o sa descoperiti audiofili veritabili care asculta si acest gen muzical (pe sisteme audio pe care noi nici nu le visam).

Chiar si prin show-room'uri acest gen muzical e privit cu dispret multi crezand (in plina necunoastere) ca pentru a reda acest tip de muzica e de ajuns sa ai cat mai multa bubuiala iar finetea sunetului audiofil ar fi inutila. Gresit, o greseala amarnica, eu am ajuns sa-mi dau seama ca pentru a reda corect si la valoarea lui acest gen muzical trebuie sa ai un sistem audio foarte audiofil si foarte capabil din TOATE punctele de vedere (adica si rafinament pe langa bas si altele), un super-sistem dupa care vei auzi cu adevarat acest gen muzical.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Muzica chill out

Post by bnt »

Chestia e ca toata impartirea si subimpartirea asta pe genuri si genulete muzicale e un pic aiurea si de fapt simplifica vanzarea produsului, "afilierea" ascultatorului la ceva, ma rog, cuvantul-cheie e "simplifica", cu avantajele si dezavantajele de rigoare. Muzica e buna sau proasta, iar ascultatorii/consumatorii au libertatea de a alege. Cu ce e mai castigat din pdv al "trairii" un ins caruia nu-i place opera dar din ratiuni de socializare asculta opera decat unul caruia ii place hip-hop-ul si asculta hip-hop? Ce-mi pasa mie daca "Electra" lui Arild Andersen sau "Officium" al lui Garbarek nu-s jazz daca-mi plac? Si ce te faci cu artistii pe care chiar n-ai cum sa-i incadrezi in vreun "gen muzical", ca Zappa sau Zorn de pilda? Iar ca sa turnam un pic de gaz peste foc, ca doar e vorba de audiofilie, ce satisfactii suplimentare imi ofera mai stiu eu ce inregistrare "state of the art" a vreunui artist de mana a doua (fara nume, ca nu-mi plac izvoarele de flame-uri :) ) fata de concertul lui Benny Goodman la Carnegie Hall in '37, captat cu un (singur) amarat de microfon agatat deasupra scenei?

mselescu
Posts: 54
Joined: 08 Oct 2008, 10:35
Location: Baia Mare

Re: Muzica chill out

Post by mselescu »

As indrazni sa sugerez pentru acest gen o casa de inregistrare care livreaza si la noi in tara , plata cu card.

http://www.ultimae.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Tot ce am cumparat de la ei sunt inregistrari de calitete, fara exceptie si daca sistemul muzical din dotare este capabil , muzica acesta o sa va impresioneze.

Cine doreste poate asculta , spre delectare, inainte de a cumpara.

Sunt prezente mai multe genuri din marea familie a muzicii electronice.
Stero:Jolida JD 100S(modificat),Clearaudio Champion+Shure V15VxMR,MingDa MC-34A,Primare PRE30+A30.2,B&W 703,Kimber Hero,Supra EFF-ISL,Supra Ply3.4
Multicanal:TH-50PY700P,Toshiba HD-XE1,CA DVD89,CA 540R V2,Triangle 4xTitus EX,Voce EX,Meteor 0.1.5

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Muzica chill out

Post by kaav »

Chestiile de la ultimae rec. sunt cam altceva decat ''chill out-ul'' la care s-a referit Lektor. La ce s-a referit el, genul ala de muzica este chiar ok pentru spatzii publice la un volum moderat sau daca nu ai inspiratzie la ce sa mai ascultzi in masina. Este ca ploaia in oras - nu face nici rau sau nici prea rau :mrgreen:
Technic vorbind este un abuz faptul ca genul ala de compilatzii sunt denumite ''chill out''. Chill out-ul ar trebui sa aiba legatura cu muzica electro nu cu mixuri samba & bossa, ragga...muzica de iesit la picnic.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica chill out

Post by HighEndFan »

mselescu wrote: .............................Tipul de muzica chill out este pentru relaxare.

Pentru exemplificare incearca sa asculti Blank&Jones seria Relax: 1, 2 ,3 si 4 si poate nu o sa mai consideri asa de "comerciala" acest gen.
Am tot respectul pentru parerile celorlalti si respect gusturile fiecaruia.
NU desconsider muzica chillout (cum poate gresit s-a inteles).
NU o consider COMERCIALA (cum poate gresit s-a inteles) , dar ma socheaza sa aflu ca exista oameni (educati, de altfel) care considera Pink Floyd (de exemplu) muzica comerciala iar chillout-ul NU (un fel de arta pura, sa-nteleg...).
Eram curios sa aflu si parerea altora despre aceasta impartire.
NU vreau sa infierez chillout-ul.
NU ma intereseaza chillout-ul (deocamdata). Hmmm...asa spuneam si de jazz acum vreo douazeci de ani :roll: Si aveam si argumente solide :oops:
Asa spuneam si de blues acum treizeci de ani si argumentam serios.
Problema ( mea ) e ca pe mine NU MA RELAXEAZA genul asta de muzica.
Am pus de cateva niste discuri chillout (Budha Bar si altele asemanatoare) in masina in special la drumuri mai lungi. Sotiei i-a placut foarte mult, mie nu-mi spunea nimic.Practic dupa un timp nici n-o mai ascultam, era ca si cand ar fi fost oprit CD-ul. O fi asta relaxarea si nu ma prind eu 8) .E clar ca nu ma deranjeaza, dar ma plictiseste.
Cert este ca fiecare avem etape in viata cand gusturile o iau pe diverse cai.
Eu m-am trezit pe lume cu twist si hully gully din Sonet Duo -ul tatei prin anii '60.
Disco-ul anilor '70 mi-a captat atentia si am uitat de twist si hully gully(cum s-o scrie...) . Nici pana astazi insa n-am uitat de disco si uneori , din ce in ce mai rar, e drept , ascult cu mare placere cateva piese disco.
Apoi, dupa jumatatea anilor '70 am inceput sa remarc pop-ul si apoi si rock-ul.
Tin minte ca stateam noaptea si "trageam" muzica de la Europa Libera de pe un radio cu lampi Terta, la inceput cu microfonul, pe magnetofon, apoi cu asa numitul "cablu de magnetofon" care era un cablu ecranat cu doua mufe DIN cu doar trei pini fiecare. Eram foarte mandru de rezultat, desi pot sa-mi aduc aminte ca de fapt se auzea groaznic, judecat cu standardul meu de azi . Oricum, eram singurul dotat cu magnetofon dintre toti prietenii si colegii mei, asa ca eram invitat din oficiu la toate"ceaiurile" vremii.Tin de asemenea minte cum caram magnetofonul (pe jos, evident!) pe la toti cei care aveau pick-up si discuri proaspat aduse "de dincolo".
Prin anii '80 am inceput sa ascult muzica electronica si am inceput sa remarc blues-ul.De clasica inca nu se punea problema iar jazz-ul aproape il uram.
Unde vreau de fapt sa ajung: acum am aproape 60% discuri cu jazz si 20 % clasica fara sa am macar un singur prieten sau ruda caruia sa-i placa vreunul din genurile astea.Mai mult, sunt uneori tinta ironiilor lor pe tema asta, dar credeti-ma ca nici eu nu raman dator.
Genurile astea doua le-am descoperit (de fapt placerea de a le asculta) de-a lungul anilor, din aproape in aproape si poate ca chillout-ul e si el pe lista, dar pentru moment nu ma atrage deloc.
Abia acum, recent, de cand activez pe forum-uri am descoperit oameni cu aceleasi pasiuni ca mine, ceea ce evident ma bucura.
In conditiile in care mi-am construit singur, "de la zero" pasiunea pentru doua genuri pe care altadata le ignoram IN CEL MAI BUN CAZ, e cam tarziu sa preiau de la cineva scara valorilor muzicale gata construita cand o am pe a mea, proprie.
Este posibil sa descopar mai departe si alte genuri muzicale, dar prefer s-o fac singur, cand si daca va fi timpul lor.
Deocamdata PENTRU MINE chillout-ul asa cum l-a definit LEKTOR ramane muzica de fundal, nu de auditie.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica chill out

Post by momolo »

HighEndFan, deoarece mselescu este departe de Bucuresti am sa-ti imprumut eu niste discuri din largul gen chillout sa le asculti, daca doresti. Dupa aia poate o sa ai alte impresii despre acest gen.

Se produc tone de discuri cu muzica chillout insa trebuiesc alese alea care merita atentia. Se produc multe lucruri de calitate in acest gen muzical si multe discuri foarte bine trase. Dar nu sunt de gasit pe toate cararile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Muzica chill out

Post by HighEndFan »

momolo wrote:HighEndFan, deoarece mselescu este departe de Bucuresti am sa-ti imprumut eu niste discuri din largul gen chillout sa le asculti, daca doresti. Dupa aia poate o sa ai alte impresii despre acest gen.

Se produc tone de discuri cu muzica chillout insa trebuiesc alese alea care merita atentia. Se produc multe lucruri de calitate in acest gen muzical si multe discuri foarte bine trase. Dar nu sunt de gasit pe toate cararile.
Am inteles, vrei musai sa ma treci strada :lol: .
OK, cand incep cursurile Scolii Populare de Arta Mselescu&Momolo ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica chill out

Post by momolo »

HighEndFan
Am inteles, vrei musai sa ma treci strada .
OK, cand incep cursurile Scolii Populare de Arta Mselescu&Momolo ?
Crede-ma! NU doresc sa te INFLUENTEZ. Vreau doar sa-ti imprumut niste discuri pe care, daca doresti le poti asculta si, SINGUR vei decide daca iti place sau nu-ti place. NU e obligatoriu sa-ti placa si daca spui ca muzica e de bullshit e opinia ta LIBERA si dreptul tau, nu se supara nimeni, nu e nimeni obligat sa-i placa, nu ma dau eu destept ca-mi place!

PS - sper ca m-am facut inteles, nu doresc sa INFLUENTEZ, vreau doar sa te ajut sa cunosti si alta muzica pe care nu ai de unde s-o gasesti prea usor si de unul singur. NU e obligatoriu nici de ascultat nici de placut!.....SPER CA E CLAR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Muzica chill out

Post by bnt »

Intotdeauna e loc de a asculta mai mult, chestia-i ca nu prea e timp de a asculta mai mult...Daca e sa ma gandesc cam cate chestii pe care vreau sa le ascult da' stiu ca n-am (si e putin probabil ca o sa am vreodata) timp sa le ascult (prin "a asculta" eu inteleg a nu face nimic altceva in vreme ce asculti), oricat de eclectic as fi in selectie parca nu-mi vine sa ma imprastii in toate partile cu speranta de a prinde vrabia de pe gard. Ma rezum la cioara din dotare, stiu ca-i un compromis, da' tre' sa tinem cont de "posibilitatile care se poate". :) In plus, daca e sa fie...este, daca nu, nu. Acu' "n" ani cand jazz-ul nu-mi spunea nimic am auzit intamplator "Koln Concert" al lui Jarrett si hop! s-a deschis o usa pe care pur si simplu n-o bagasem in seama, tot din intamplare am auzit uvertura la Tannhauser si s-a mai deschis o usa (mai stramta, ce-i drept, pentru ca atunci cand am incercat sa vad cum sta treaba cu opera, continuarea logica, nu? m-am oprit scurt si am iesit in graba, si nu ma refer la Wagner, ci la chestii mult mai digerabile si "populare"), asa ca habar n-am de unde (si daca) o mai sari iepurele de-acu inainte, observ insa ca preferintele mele muzicale se datoreaza in masura mult mai mare intamplarii decat educatiei sau influentei altora. Poate ca ar fi interesant de vazut cum a ajuns fiecare la muzicile care-i plac... :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Muzica chill out

Post by momolo »

bnt
Poate ca ar fi interesant de vazut cum a ajuns fiecare la muzicile care-i plac...
interesanta intrebare!

Eu unul am ajuns tot din intamplari. Adica am avut ocazia sa ascult si mi-a placut, simplu. Oamenii care mi-au facilitat auditia nu se poate spune ca m-au influentat, putea sa nu-mi placa, nu era obligatoriu sa-mi placa.

Eu cred ca fiecare dintre noi rezonam cu o anumita muzica, fiecare avem propria noastra "frecventza de rezonanta". Intamplarea sau destinul face sa intalnim muzica la care fiinta noastra rezoneaza. Eu mai cred ca nimic nu este intamplator si ne gasim propria muzica asa cum o planta se indreapta singura spre lumina.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply