propuneri moderatori

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

FATHER , e vizibil ca nu e nevoie prea acuta de moderatori, insa ma gandeam la un aspect mai democratic al forumului, adica moderatorii sa emane singuri din popor.

Si daca ai fi citit ce am scris in introducere, moderatorul de aici NU este femeie de serviciu (sau militian).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: propuneri moderatori

Post by FATHER »

E doar o denumire pe care o dau eu; nici o legatura cu spiritul forumului... :)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: propuneri moderatori

Post by SOLO »

Foarte inovativ acest mod de a alege un nou moderator ..

Paiiiiii .. eu eram obisnuit cu stilul vechi : Moderatorii propun moderatori noi , acestia avand dreptul sa decida ( asa cum a avut dreptul Father ) . Sa fii moderator nu e simplu , chiar si pe forumul asta micu' . Este o responasbilitate mai mare sau mai mica si trebuie dedicat mai mult sau mai putin timp .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: propuneri moderatori

Post by DAN_TM »

Kaav, nu am glumit asa mult propunandu-te.Am vazut ca-ti place sa scrii, te pasioneaza forumul, poti descifra printre intentiile, presupunerile,subtilitatile oamenilor .Nu cred ca trebuie neaparat sa ai sistem foarte scump sa poti fi moderator.Totusi, daca nu crezi ca esti potrivit, un vot ptr. userul PUF(daca nu vrea , poate Father sa vrea).L-as vota cu drag pe D-nul VTP, dar timpul dumnealui cred ca e prea pretios sa-l piarda cu grija forumului si eventualele balacareli(sper cat mai putine,daca nu sant cu rost si folos).Sine irae et studiorum.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: propuneri moderatori

Post by puf »

Votul meu merge la kaav, este priceput la scris si are cunostinte sociologice ce ii permit o comunicare, eventual o moderare foarte buna.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: propuneri moderatori

Post by kaav »

DAN_TM, eu fatza de mine as fi evident mult mai rezervat in aprecieri :D
Eu mai degraba presupun, nu am certitudini ''batute in cuie'' dupa care ma ghidez si ce scriu, scriu sub impulsul momentului si nu imi place sa recitesc ce am scris.
Mi se pare ironic sa fiu propus pentru asa ceva, avand in vedere ca eu nu ma consider potrivit pentru asa ceva...

.................

Ideea este ca pentru a fi moderator trebuie sa ai si ceva calitatzi diplomatice si fler in a spune ce trebuie la timpul potrivit. Si multe sisteme ascultate, sa sti cu ce se mananca un lucru fatza de altul...in acest domeniu. Din punctul meu de vedere eu sunt doar un spectator aici...curios la modul ''pasiv'' de acest fenomen stereo.

FATHER, din punctul meu de vedere are abilitatzi de comunicare (si sunt mai multzi forumisti) care sunt de ''andurantza'' in timp. Ma refer la el pentru ca este activ si aici (faptul ca refuza este dreptul lui). Este o diferentza in a observa pe cat posibil corect si a aplica cum trebuie un lucru.
Oricum multzumesc pentru aprecieri. Defectele incerc sa le pastrez cat mai mult pentru mine, fac parte din personalitate :D

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: propuneri moderatori

Post by DAN_TM »

Na, vezi că şi puf cam asta zice.Păi, aşteptăm să-ti iei un sistem de minim 10 mii, ca sa moderezi?Sau dăm anunţ pe alt forum?Căutam moderator, bun psiholog si impăciuitor, abilităţi deosebite in decelarea urechilor trancotare de cele audiofile. :mrgreen: O presimţire - poate că cu moderator o să apară contre mai des.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: propuneri moderatori

Post by kaav »

DAN_TM wrote:.... O presimţire - poate că cu moderator o să apară contre mai des.
Eu sper sa nu fie o cobeala ce ai spus acum. Exista un potentzial de furtuni inutile daca ar aparea cineva in plus cu aceasta functzie, intr-un loc care este oricum mult mai ferit de resentimente decat alte plaiuri....
Nu gasesc ideea inutila de moderator suplimentar (cei care sunt acum, au si ei timpul lor propriu care trebuie impartzit - treaba dificila cateodata), dar eu nu as accepta ca cineva care ar fi moderator, sa nu fie si o persoana de la care sa nu ai ce sa invetzii in acest domeniu. Nu sunt in mod evident o asemenea persoana. Cum am mai zis sau nu am zis inca, bine ca imi place muzica si fara ea nu exista scuza de a fi pe un forum de genul acesta daca tot nu am scule care sa merite acest statul - mic, mare nu conteaza (inca, dar ma voi razbuna cinic cum prind ocazia..... 8) )

Ce ar fi sa te propun pe tine :wink:
Nu potzi sa sti de unde sare iepurele niciodata....
Daca momentan nu se va alege cineva, probabil nu a fost cazul ''chiar acum'', dar ideea ramane.....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

kaav
Ideea este ca pentru a fi moderator trebuie sa ai si ceva calitatzi diplomatice
parerea mea este ca tu chiar ai calitati diplomatice.


Din punctul meu de vedere, toti care ati scris aici meritati sa fiti moderatori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: propuneri moderatori

Post by szacaz »

szacaz
West
puf
si cu:
Am rugamintea ca cei care sunt propusi sa raspunda daca sunt sau nu dispusi ?
prin urmare, parerea mea:
- acest forum nu are nevoie de moderare (deci nu)
- daca ar fi sa se intample, totusi, sa intru in echipa de moderare, cu siguranta nu as impartasi unele puncte de vedere ale lui momolo (l-am numit pe momolo pentru ca este cel mai - sau chiar singurul - implicat), asa ca nu ar fi o co-moderare prea linistita; poate ca fructuoasa, dar linistita nu (deci nu din nou)
- daca nu ar mai fi nimeni pe forumul asta care sa poata si sa si vrea sa modereze, si daca ar mai fi si nevoie acuta de moderator, atunci as accepta sa pun umarul (deci, in acele ipotetice conditii, as spune si da)


dar sa fim seriosi, nu e cazul sa preocupe pe cineva interesul meu (mersi kaav, pentru incredere)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

szacaz
dar sa fim seriosi, nu e cazul sa preocupe pe cineva interesul meu
daca-mi aduc bine aminte, ai declarat de cateva ori ca nu esti foarte pasionat de stereo, nici dupa scule audio nu te dai in vant. Cert este ca nu ai intervenit niciodata la subiectele strict legate de stereo sau cele tehnice. Am observat ca te pasioneaza numai partea "sociala" a fenomenului. Eu cred ca o conditie importanta ar fi ca un moderator sa fie in primul rand "hobbyst" in domeniul stereo-DIY (adica audiofil urechist sau audiofil masurator :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

Alaturi de puf si West eu il propun si pe nicumur.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: propuneri moderatori

Post by szacaz »

ai declarat de cateva ori ca nu esti foarte pasionat de stereo, nici dupa scule audio nu te dai in vant.
nu-ti aduci bine aminte

am spus ca ma pasioneaza, m-am declarat iubitor de sunet curat si frumos si puternic, dar am depasit momentul, nu mai fac din asta o religie

sa ma ierti ca am tradat cauza, dar am apucat pe alte cai; banii mei (ca, pana la urma, in mare parte e vorba de resurse) acopera alte nevoi, asa ca, in ce priveste sunetul, ma multumesc cu absenta zgomotelor de fond (la un nivel suparator), absenta distorsiunilor etc

adica la nivel de amator oarecum avizat (nu necunoscator - neinteresat, dar nici profesionist)

ce faceti voi (pe forumurile astea cunoscute), am mai spus-o si cu alte ocazii, este mult prea mult pentru mine; va citesc cu interes si cu placere (de cele mai multe ori), ma mai si amuz de limbajul (culorile specifice) folosit, dar nu pun in practica; nu la acest nivel

intr-o oarecare masura (de asemenea limitata, prin comparatie cu constructiile pe care le-am vazut pe la diversi forumisti) sunt si diy-er, ca am construit si o sa mai construiesc boxe si amplifuri - dar nu cred ca or sa fie atat de reusite/interesante incat sa vin sa ma laud cu ele in fata voastra; dealtfel, nici nu constituie preocuparea mea cea de toate zilele



Eu cred ca o conditie importanta ar fi ca un moderator sa fie in primul rand "hobbyst" in domeniul
te inseli: singura conditia cu adevarat importanta este ca viitorul moderator sa fie forumist de calitate (sa aiba tact si experienta, sa fie apt sa judece rece orice probleme, sa cunoasca si sa inteleaga discursul si capcanele lui, sa stie sa dezamorseze un conflict, sa stie sa intretina o discutie - abia aici se impune sa aiba cunostinte serioase in domeniu)


dar tu ai sarit degeaba acuma - oare n-am subliniat chiar eu ca nu am ce sa caut la moderare? oare n-am precizat ca doar daca ar fi nevoie acuta de moderator si doar daca nu s-ar gasi alti doritori competenti m-as baga, si anume ca m-as baga sa pun umarul?

am pus cu italic de doua ori "deci nu" si abia a treia oara, cu precizarea ca in anume conditii, o acceptare

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: propuneri moderatori

Post by SOLO »

Foarte multi dintre voi ar merita sa fie moderatori si ma bucur foarte mult de lucrul acesta . Avem un forum mic dar valoros , datorita calitatii userilor .
Deocamdata vom pune un singur moderator , urmatorii posibili au fost deja individuati , este doar o chestie de timp.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: propuneri moderatori

Post by momolo »

szacaz
am spus ca ma pasioneaza, m-am declarat iubitor de sunet curat si frumos si puternic, dar am depasit momentul, nu mai fac din asta o religie
- tocmai ai jignit INDIRECT niste oameni pasionati care desi nu sunt deloc aberanti, nu sunt nici fanatici asa cum unii acrediteaza, dar totusi SUNT PASIONATI DE CEVA, INTAMPLATOR ACEST DOMENIU, STEREO.

Ai jignit, pentru ca prin exprimarea ta (indirecta) acreditezi indirect ideea de superioritate a pozitiei tale (subanteles) echilibrate, asta pentru ca orice om de bun simt considera ca NU e bine sa faci "religie" din nimic altceva inafara de religia insasi.
E ca si cand intrii in camera copiilor si spui, "-Mai copii, ia mai terminati cu prosteala!". E o pozitie de superioritate asumata si dispret pentru "copii".

sa ma ierti ca am tradat cauza, dar am apucat pe alte cai; banii mei (ca, pana la urma, in mare parte e vorba de resurse) acopera alte nevoi, asa ca, in ce priveste sunetul, ma multumesc cu absenta zgomotelor de fond (la un nivel suparator), absenta distorsiunilor etc
- din nou jignesti indirect. Te asigur ca si pentru cei care-si iau de la gura sa-si cumpere discuri si scule audio banii sunt LA FEL de importanti. Prin fraza ta te pui singur intr-o lumina "echilibrata" in contrast cu cei "dezechilibrati" din punct de vedere al administrarii resurselor! E jignire indirecta a unui "club" de oameni pasionati care de multe ori isi "deturneaza" din propriile resurse si ale familiilor lor pentru aceasta pasiune un pic egoista. Deci, din nou te pui singur intr-o lumina superioara si asazis echilibrata in contrast cu "turma de nebuni care-si deturneaza resursele, facand din acest hobby o religie".
adica la nivel de amator oarecum avizat (nu necunoscator - neinteresat, dar nici profesionist)
- si ce te faci daca porti o discutie in calitate de moderator cu un audiofil cu multa experienta, vechime si enorme exagerari la activ ?! (de exemplu, a preferat sa nu mai cumpere canapea in locul celei rupte ca sa mai cumpere un amplificator audio, asta in timp ce nevasta nici nu viseaza pentru ca i-ar lua gatul!). Il vei .....judeca ?! Tu moderator (moderat in pasiunea ta lucida si calculata pe calapodul resurselor tale administrate echilibrat si logic), el audiofil "tembel" care umbla cu pantofii rupti in picioare in timp ce are de plata rate la Accuphase ?! Nu crezi ca e posibil sa existe totusi un conflict de sistem de valori intre cele doua entitati virtuale, moderator - user ?!
ce faceti voi (pe forumurile astea cunoscute), am mai spus-o si cu alte ocazii, este mult prea mult pentru mine;
- inca o data subliniezi, zic eu in mod onest, pozitia ta. Nu te judec pentru pozitia ta, ar fi o aberatie, normal este sa te respect, insa prin asta demonstrezi ca totusi in ce am spus mai sus, AM DREPTATE - un moderator trebuie sa fie hobbyst ! E o chestie de sistem de valori comun. Si evident, NU este o chestie de a judeca sisteme de valori si care ar fi superior si inferior, este pur si simplu o problema de club principiala.
va citesc cu interes si cu placere (de cele mai multe ori), ma mai si amuz de limbajul (culorile specifice) folosit, dar nu pun in practica; nu la acest nivel
- deci nu apartii pe deantregul "lumii hobbystilor". Nici o problema, nici nu trebuie, este pur si simplu treaba ta insa prin ce ai spus acum tu demonstrezi ce am spus eu mai sus.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply