LPCD,DXD,XRCD,SHM-CD,K2HD,HQCD tipuri de cd-uri audiofile

CD, vinil, concerte
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by cosmin »

momolo wrote:
Asta pentru ca XRCD-ul are un fasait nesimtit de mare pentru un XRCD.
esti abia la inceput. Mai ai multe de invatat!
Nu te contrazic. Ai perfecta dreptate in ceea ce spui. Valabil si pentru c6t9:
c6t9 wrote::lol: you made my day
:D

Dar si eu am atunci cand afirm ca are fasait. Pe incercate.

Edit: Sau te referi cumva la faptul ca, daca se elimina fasaitul, se estompeaza si notele mai inalte ale instrumentelor si vocii ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

cosmin wrote:Edit: Sau te referi cumva la faptul ca, daca se elimina fasaitul, se estompeaza si notele mai inalte ale instrumentelor si vocii ?
Esti pe aproape. :D ...tine cont ca inregistrarea este din 1976, facuta minimalist (la plesneala) pe doua revoxuri . Alte inregistrari care s-au facut cu aparatura sofisticata nu suna ca realitate nici pe departe cu acest disc.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

http://www.eastwindimport.com/default.asp" onclick="window.open(this.href);return false;

Toate formatele inclusiv BLUE SPEC CD
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

LPCD - direct cut on cd - si alte cduri audiofile

http://www.malmusic.com/search_list2.as ... rch&lang=E" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by momolo »

Am avut ocazia sa ascult cateva LPCD-uri in ultima vreme (nefiind ale mele) si mi-au placut foarte mult. Inregistrari de exceptie, muzica buna. Sursa cumpararii acestora a fost direct din Japan. Foarte scumpe!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

Alt tip de cd audiofil

DXD - http://store.acousticsounds.com/PDF/DXD.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

DXD is represented by a 24-bit/352.8kHz sampling rate. As we all know, every time there is a sample rate conversion, you step further away from the source. As with SACD, any editing or mastering that is done, needs to be converted to the PCM domain, or in this case DXD. Before final production, the material is converted back into DSD for full SACD replication. First Impression Music has taken this a step further to bring you closer to the source. Instead of making two or more sample rate conversions as with SACD, we record the source in DXD. The data rate for a DXD mono signal is 8467.2MHz, or more than three times the data rate of typical SACD.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by West »

Am ascultat muzica de pe 2 HQCD, japoneze, pe 24 biti.

Unul dintre ele continea Concertul pentru vioara al lui Beethoven.
Cunosc bine aceasta lucrare, pentru ca o am pe un sacd Philips si o folosesc drept proba eliminatorie in toate testele.
Concluzia mea: ramin la sacd. Pentru ca sunetul sau este de departe mai cald si mai aproape de analogic, iar rezolutia superioara pastreaza claritatea si separatia instrumentelor in pasajele in care toate instrumentele cinta la un regim fortissimo.
De altfel aici mi se pare mie ca isi merita sacd-ul(atit discul cit si player-ul)banii cheltuiti: orchestra simfonica mare si piese grele, cu dinamica larga. In acest punct cd-ul se plafoneaza, instrumentele se amesteca, sunetul se incetoseaza si incepe sa zbiere.

Am si sacd-uri care prezinta acest simptom, dar pe acelea sint inregistrari de la Mercury sau Living Stereo.
Sint inregistrari vechi de 4-5 decenii, din zorii sistemului stereo si este de inteles.
Nu cred ca transpunerea pe sacd la acestea au fost doar marketing, pentru ca instrumentul solist beneficiaza de rezolutia si dinamica sacd. Ca este pian sau vioara, solistul(inclusiv vocea umana) se aude bine. Doar sunetul orchestrei sufera.
Sint si exceptii, inregistrari din acei ani care se aud impecabil. Exemplu, discul cu balalaicile(multumesc momolo) de la Mercury sau un cd MFSL continind o inregistrare a casei sovietice Melodia din anii '60 cu muzica de Ceaikovski.

Sint de inteles incercarile de crestere a rezolutiei prin noi sisteme de masterizare a batrinului(deja :wink: )cd, dar cred ca sacd-ul are un loc in Olimpul audiofil. Eu ma inchin la el pentru ca ma rasplateste de fiecare data. :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by momolo »

West
Concluzia mea: ramin la sacd.
eu zic sa nu te grabesti cu concluziile.
In opinia mea conteaza mai mult valoarea si calitatea masterului pus pe un anume suport digital decat suportul digital in sine. Si din cate vad, sunt mai multe CD-uri ce au valoare atat ca muzica cat si ca REC decat SACD-uri, multe avand pe langa muzica mediocra chiar si inregistrari mediocre la care "superiorul" format SACD e ca frectia la piciorul de lemn.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by West »

Ma referisem la sunetul unui format de masterizare nou pentru cd comparativ cu sacd-ul. Sub acest aspect, ascultind citeva discuri HQ, mi se pare ca sacd-ul suna mai bine. In rest, ce muzica este pe fiecare, este alta poveste.
De exemplu, am concertul de vioara al lui Mendelssohn pe un cd Teldec, orchestra din Leipzig, solist Vengerov(tinar, in 1992 :) ) si acelasi concert pe un sacd Linn. Pacat ca discul Teldec nu este sacd. Asta-i tot.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by West »

Trebui sa revin la subiectul cu concertul de vioara al lui Mendelssohn, caci m-am impiedicat de o alta versiune a lui, aflata pe un sacd pe care il respect mult, de la Philips.

Mi-a placut mult tare cum se aude concertul pe acest sacd. Dar cind am pus inapoi cd-ul Teldec cu Maxim Vengerov la 19 ani, m-am topit de incintare. Se aude Dumnezeieste!
Felul in care au inregistrat si masterizat cei de la Teldec, vioara Stradivarius imprumutata tinarului rus, geniul artistic al acestuia, nu stiu, toate impreuna?
Mentionez ca pe sacd-ul Philips, Viktoria Mullova cinta tot la o vioara Stradivarius. Si nu pot reprosa nimic acelui sacd, insa cind pui discul de la Teldec, mori.
Attachments
ckd-216.jpg
(12.93 KiB) Downloaded 360 times
496475.jpg
(10.3 KiB) Downloaded 360 times
41Q3SX3291L._SL500_AA240_.jpg
(18.96 KiB) Downloaded 360 times

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

Un alt format care a aparut este LPCD, foarte analogic si placut....e adevarat ca sunt la inceput si au putine titluri. Se vrea un format care sa sune ca vinilul de aceea l-au scos in doua formate: LPCD33 si LPCD45, acesta din urma fiind superior in prezentarea lor. Mi-au sosit doua cd-uri de la ei...se aud exceptional, rafinament total...mai jos este site-ul firmei producatoare...in engleza nu prea merge..

http://www.hugodisc.com/lpcd/introen.asp" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: XRCD, SHM-CD, K2HD SAU HQCD? - tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

Pai uite aici - am mai pus linkul mai sus -http://www.malmusic.com/search_list2.as ... rch&lang=E
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: LPCD,DXD,XRCD,SHM-CD,K2HD,HQCD tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

Sory, nu vazusem...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: LPCD,DXD,XRCD,SHM-CD,K2HD,HQCD tipuri de cd-uri audiofile

Post by LEKTOR »

CRYSTAL CD - JAPAN

http://www.crystaldisc.jp/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: LPCD,DXD,XRCD,SHM-CD,K2HD,HQCD tipuri de cd-uri audiofile

Post by TomJones »

West wrote:Dar cind am pus inapoi cd-ul Teldec cu Maxim Vengerov la 19 ani, m-am topit de incintare.
Pacat de aceasta casa de discuri - Teldec ca nu mai exista.....a fost "scoasa" de pe piata prin 1997 de globalizare. Teldec a fost o colaborare intre Telefunken si Decca....

Post Reply