Showroom dealer audio video

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Showroom dealer audio video

Post by LEKTOR »

Sa zicem ca tocmai ati primit un credit bancar de 500k euroi pt deschiderea unui business - si cum esti un audiofil impatimat, vrei sa deschizi un magazin audio video - din banii mentionati anterior - vrei sa investesti in ceva aparatura audio video de calitate - ce anume ar trebui sa comanzi ( pt vinzare in magazin ) in asa fel incit sa ai si ceva profit, sa se vinda relativ repede, sa ai expuse si produse de calitate care sa atraga clientii ( dar nu si super exotice care vor sta mai mult pe raft ), sa te deosebesti de ceilalti dealeri , etc - deci, o alcatuire virtuala a ceva componente audio/video/accesorii.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Showroom dealer audio video

Post by momolo »

Sa zicem ca tocmai ati primit un credit bancar de 500k euroi pt deschiderea unui business
eu as fugi imediat cu banii in insulele Cayman! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Showroom dealer audio video

Post by Obelix »

Prea tarziu, a semnat deja conventia cu CE sa scape de statutul de "zona gri" :?
Sincer, nu m-am gandit niciodata sa trec in businessu' cu scule, dar DACA asi avea banii cu obligatia sa ii investesc in domeniu, m-asi profila pe "trendurile" momentului... celulare, TV, multicanal, Bose, Karman Hardon, sa plece low middle-class de la mine cu caddy-urile pline si buzunarele goale, nu sa revina snobul dupa 6 luni cu cablul de sute de $/Eu/Y sa il rambursez ca e "unhappy" cu el...
Aste stiind ca (in medie) in EU 80% din firmele noi nu "sufla" a doua lumanare, deci "fanteziile" sunt excluse in afaceri si ca, in general, nu e "sanatos" sa amesteci munca si distractia...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Showroom dealer audio video

Post by momolo »

in general, nu e "sanatos" sa amesteci munca si distractia...
Wrong! Cele mai bune curve amesteca munca cu distractia si se umplu de bani ! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Showroom dealer audio video

Post by West »

Obelix wrote: Aste stiind ca (in medie) in EU 80% din firmele noi nu "sufla" a doua lumanare, deci "fanteziile" sunt excluse in afaceri si ca, in general, nu e "sanatos" sa amesteci munca si distractia...
Si atunci distractia noastra de unde ar mai veni daca ar fi numai dealeri ca tine? Noroc de pasiunea si priceperea citorva dealeri de scule highend, ca altfel am asculta numai mp3player-e.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Showroom dealer audio video

Post by Obelix »

Se prefac cu mult profesionalism, iti spun eu... :roll:
Comertul e o meserie care se invata in scoli, printre armele unui vanzator de succes se numara si empatia cu/in fata clientului... :lol:
Ase zisii "dealeri" mioritici... nu cunosc nici unul, nu ma pot pronunta, poate ca au ceva irealist si atipic in ei, blazarea va veni, probabil, dupa vreo 2-3 "cicluri Brucan"...
Acu, nu sariti si voi toti pe mine, si fiica-mea s-a suparat pe mine cand i-am confirmat ca Mos Gorila e o inventie Made in Cloaca Cola... :roll:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Showroom dealer audio video

Post by momolo »

Obelix
Comertul e o meserie care se invata in scoli, printre armele unui vanzator de succes se numara si empatia cu/in fata clientului...
Scoala Vietii se invata pe playurile mioritice.
Acu, nu sariti si voi toti pe mine, si fiica-mea s-a suparat pe mine cand i-am confirmat ca Mos Gorila e o inventie Made in Cloaca Cola...
maine ma duc si eu la un dealer sa-l trag de barba si sa-i spun in fatza ca nu mai cred in Mos Gerila......ptiuuu!....iaca ce mi-a iesit pe gura! ....Mos Craciun voiam sa zic!
Va povestesc reactia daca mai scap intreg!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Showroom dealer audio video

Post by West »

Obelix wrote:Se prefac cu mult profesionalism, iti spun eu... :roll:
Comertul e o meserie care se invata in scoli, printre armele unui vanzator de succes se numara si empatia cu/in fata clientului... :lol:
Profesionalismul il pui la peiorativ?! :shock:
Daca in Romania ar exista acest profesionalism, care include si pretinsa empatie, la toti cei care lucreaza cu clientul, ne-ar fi mult mai bine.
Preferi vadita si ubicuitara scirba a vinzatorului mioritic?

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Showroom dealer audio video

Post by nicumur »

Depinde de zona in care se deschide firma.
Daca-i in State as imparti afacerea in 3 - o zona "Low" , una "High" si una "Vintage".
In cea de Low as aduce scule ieftine si proaste :oops: , chinezarii care sa ia ochii, cu beculete si gadgeturi care sa te imbie sa le cumperi, accesorii de IPod, chestii din astea.
In zona High as baga ceva scule mai scumpe (dar eu unul nu as depasi ca suma maxima pentru un articol 3-4000$), adica ceva pentru un audiofil mai pretentios, niste lampi, niste boxe (depinde de preferintele americanilor, poate pentru ei JBL sunt comoara nationala), ceva SS-uri mai de soi, (m-as axa pe scule japoneze si anglo-saxone, nu stiu daca sculele frantuzesti, italienesti, germane sau nordice "tin" la americani), DAC-uri, SACD-uri, pickup-uri, doze, brate, ace, cabluri (dar nu cele de 10.000$ metrul), chestii dinastea pentru audiofili mai "potoliti" si mai in "criza" :mrgreen: , niste standuri pentru bookshelf-uri, niste rack-uri de firma, etc.
La sectia Vintage as pune cele mai frumoase si mai rare scule audio, cu posibilitatea sa se vanda direct (scuteste lumea de drumuri si incertitudinile inerente de defectiune in general, sau la transport), apoi lumea poate sa asculte sculele, sa le pipaie, sa vada pe ce dau banii - cred ca sectiunea asta ar avea un mare succes. Tot aici as aduce si caste/benzi/LP-uri (noi, sigilate).

Asta ar fi doar pentru partea de audio, la video as imparti la fel in 2 sectiuni (LCD si/sau Plasme ieftine si proaste (LG, Samsung, Thomson, etc., etc), ceva BluRay-uri ieftine, cabluri (de toate tipurile), eventual ceva antene satelit, ceva ieftin, care sa se vanda repede - aici as include si sistemele jalnice surround "integrate", gen Bose :wink: , Akai, Logitech Z5500, Samsung, Sony sau Panasonic, precum si sistemele gen DVD+TV+sunet combo.
Parca tot in zona "consumer" as include si ceva NMM-uri, gen TViX, Popcorn, etc.
In zona High as pune ceva gen Panasonic, Sony, Philips, Pioneer, poate si Sharp,
DVD-A, BluRay-uri mai rasarite, standuri, si, de ce nu si ceva proiectoare si ecrane), etc.

Poate si un stand cu CD/DVD/BR/SACD/LP (cu muzica si filme) ar fi acela de folos, ar fi frumos sa fie si un stand cu pliante si reviste de specialitate (caz in care ar trebui sa ai toata marfa "laudata" in acele reviste :mrgreen: ).
Nu ar fi rau sa existe si o sala privata pentru auditii/vizionari, tratata acustic, cu niste fotolii de piele, cu mai multe perechi de boxe, cu rack-uri, etc.

Cam atat ma duce pe mine capul, personal zic ca o chestie gen "Mediagalaxy" ar prinde cel mai bine "acolo", peste ocean :roll:

Desi, ma gandesc si ca o firma care sa faca amenajari audio/video acasa la oameni ar fi si aia foarte indicata ca o alta sectiune a firmei, adica sa se ocupe cu transport/instalare/amenajare sali de auditie si/sau video.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Showroom dealer audio video

Post by kaav »

Obelix wrote:Se prefac cu mult profesionalism, iti spun eu... :roll:
Mi se pare o treaba foarte sanatoasa, doar nu si-o impartzi din suflet la totzii necunoscutzii.....si sa si reziste in timp.
Obelix wrote: Comertul e o meserie care se invata in scoli, printre armele unui vanzator de succes se numara si empatia cu/in fata clientului... :lol:
Adica tu te referi la faptul ca trebuie sa aibe ''chemare'' pentru ce face. Bine ar fi sa fie catzi mai multzi asa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Showroom dealer audio video

Post by momolo »

nicumur
In cea de Low as aduce scule ieftine si proaste , chinezarii care sa ia ochii, cu beculete si gadgeturi care sa te imbie sa le cumperi, accesorii de IPod, chestii din astea.
Gresit din start! Ipod-urile sunt considerate high-end! :D
In zona High as baga ceva scule mai scumpe (dar eu unul nu as depasi ca suma maxima pentru un articol 3-4000$),
pai de ce sa nu depasesti patru mii de coco ?! Ce crezi, ca acolo sunt numai saraci ?! Daca-ti intra unul cu ceas la mana de zece mii de coco, lu' ala ce-i vinzi ?!
(m-as axa pe scule japoneze si anglo-saxone, nu stiu daca sculele frantuzesti, italienesti, germane sau nordice "tin" la americani),
intrebarea mea, pe ce te bazezi ?! De exemplu cand in Las Vegas au spus ca ampliful UNICO 200 de 6K paray suna mai bine decat un model (evident autohton) de la KRELL de 15K paray crezi ca aveau gretzuri legate de sculili italienesti sau frantzuzite (sau englezesti) ?! Vorba lui Victor Rebengiuc in filmul Balanta: "-Prosti mai sunt americanii astia domnule!" :lol:
...DAC-uri, SACD-uri, pickup-uri, doze, brate, ace, cabluri (dar nu cele de 10.000$ metrul), chestii dinastea pentru audiofili mai "potoliti" si mai in "criza"...
in criza de astm poate. Daca nu stiai, "criza" este de conceptie mioritika....dar poate se va exporta, luam si noi un ban.
...aici as include si sistemele jalnice surround "integrate", gen Bose , Akai, Logitech Z5500, Samsung, Sony sau Panasonic, precum si sistemele gen DVD+TV+sunet combo....
Halal dealer audiofil! :lol:
(caz in care ar trebui sa ai toata marfa "laudata" in acele reviste ).
cam greu :roll: , depinde si ce reviste cumperi, depinde si ce citesti, unii scriu ca nu se intelege daca lauda sau critica ?! De exemplu, ca tot veni vorba de KRELL, mai bine cumperi Cambridge Audio ca le-au dat 5 stele (rosii) in unele reviste si au scris ca audiofilia incepe si se termina cu sculili astea! De KRELL nu au scris nimic in revistele alea.
Nu ar fi rau sa existe si o sala privata pentru auditii/vizionari, tratata acustic, cu niste fotolii de piele, cu mai multe perechi de boxe, cu rack-uri, etc
intradevar, nu ar fi rau! :lol: :lol: :lol: ......pentru un dealer high-end :lol: :lol: :lol:
Desi, ma gandesc si ca o firma care sa faca amenajari audio/video acasa la oameni ar fi si aia foarte indicata ca o alta sectiune a firmei, adica sa se ocupe cu transport/instalare/amenajare sali de auditie si/sau video.
nu stiu de la cine ai cumparat tu, dar in general, prin lumea larga (si cea civilizata) audiofilul nu pleaca de la dealer cu ladoaiele in bratele nevestei, copiilor si verilor chemati sa dea o mana de ajutor, i se cara "bijuteriile" nou achiztionate acasa, bonus instalarea pentru cine doreste.

nicumur, in opinia mea, ce ai descris tu mai sus este cea mai mare firma trancotara de tip RADIOPROGRESUL in varianta utopica capitalista (culmea...si americaneasca.....adica cum ne-am imagina noi stand aici in Miortika ca este America si mai e vorba aia, "Prosti mai sunt americanii astia domne'!" :lol: :lol: :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Showroom dealer audio video

Post by Obelix »

Nicu are dreptate (dupa parerea mea...) :!:
Comerciantii (care, fie spus, sunt in general baieti descurcareti...) au inceput sa "implementeze" o chestie cunoscuta de multa vreme in ind. auto (si nu numai...) Za "just in time" :mrgreen: adica stocurile reduse inspre zero...
Caci, asa cum spuneau stramosii nostrii Itic si Strul :roll: , banul care doarme se rugineste... :mrgreen:
Dupa parerea mea, comertul de nisa eprezentat de audiofili (asa este, DE NISA, nu sariti in sus... :roll: ) va fi din ce mai mult impins inspre Internet, plus doua-trei show room-uri in capitale si orasele "majore", in care vii sa casti gura inainte sa comanzi pe Net (cu 20-30% mai ieftin)
Intre 2 lazi de la Accuphase care stau pe stoc 2-3 luni (si daca nu se vinde una, iti "mananca" beneficiul generat de vanzarea brandului respectiv pe 2 luni si vanzarea de 1/2 camion pe zi umplut cu TV Senkio si playere E-Buda, voi ce ati face :?: :twisted:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Showroom dealer audio video

Post by momolo »

Obelix
Dupa parerea mea, comertul de nisa eprezentat de audiofili (asa este, DE NISA, nu sariti in sus... ) va fi din ce mai mult impins inspre Internet, plus doua-trei show room-uri in capitale si orasele "majore", in care vii sa casti gura inainte sa comanzi pe Net (cu 20-30% mai ieftin)
- intradevar, netul are din ce in ce mai multa greutate (economica) cat priveste comertul, inclusiv cel de profil.

Se manifesta din ce in ce mai mult un fenomen interesant - clientul potential merge in show-room pentru auditii si alege ceva in urma acestora, dupa care se duce la calculator si isi comanda aparatele respective de pe internet (in caz ca asta se poate! :D ).

Am observat ca in Italia acest fenomen a redus deja semnificativ numarul dealerilor cu show-room dar trebuie avut in vedere ca multi de acolo practica adaosuri comerciale imense si nerusinate, practic e revoltator sa vezi diferente atat de mari intre internet si magazinul fizic.

Nici unuia dintre noi nu i-ar conveni sa plateasca cu de exemplu 30% mai mult la magazin-dealer daca poate cumpara de pe internet.

:roll: Asa sta treaba .....logic si firesc..... INSA, acest tip de comert, cei care cumpara (in mod real, nu ma refer la trancotarii care dau cu gura pe forumuri) sunt cazuri destul de speciale.

Comertul traditional cu dealer si show-room exista si azi desi pare ceva ce tine de brontozauri, dintr-un anume motiv - audiofilul care isi cauta SUNETUL (de calitate) nu-l poate gasi trantind trei aparate pe un bufet sau pe masa de la bucatarie si citind prospectul sa-l lege cu niste "fire" ca apoi sa gaseasca.... ceea ce cauta! Nu e deloc simplu sa "scoti" sunetul adevarat din aparate si boxe! :D Evident, aici nu e cazul sa incepem discutia despre ceea ce cauta detinatorul gramezii de trancote si ceea ce cauta un audiofil cu o anume educatie si inclinatie spre o anume calitate a sunetului si un anume rafinament (nu numai in legatura cu sunetul ci si cu altele, eventual educatie.).

Mai pe scurt, "marfa" dealerilor high-end nu reprezinta (numai) aparate si boxe (adica nu e numai materiala) ci mai reprezinta ceva imaterial, SUNETUL HIGH-END, experienta, consilierea de calitate, etc...... :roll: Eeee, acum du-te si cumpara-le tu pe astea de pe internet! :lol: ....

Evident, aici iar ar putea aparea o discutie falsa si aberanta intre cei care au habar de "marfa imateriala" despre care vorbesc si cei care nu au habar despre aceasta (ba mai rau, isi inchipuie cum e sau isi dau cu parerea).

Asa ca, puteti sta linistiti, pe lumea asta o sa existe si mp3-urile, si ipod-urile dar si magazinele cu show-room audiofile in stilul cel mai clasic si mai traditional unde nu intra orice nechemat de pe strada sa asculte o gramada de aparate trantite pe un bufet si mufate dupa prospectul tehnic.

Asa cum tzatza Lenutza nu pricepe ce-i cu "carpele astea de la Paris care nu tin de cald si care culmea!!!, mai si costa o carpa de bagat in c_r cat un camion de tzoale bune?!", tot asa nu trebuie sa priceapa toata lumea ca-i cu comertul asta "snob, scrobit si ocult" din domeniul audiofiliei!

O contributie la pastrarea actualului sistem o au si multi producatori (seriosi) care nu vand alandala pe internet si prin supermargazine tocmai ca sa nu ajunga marfa lor (in care, vrem sau nu vrem sa recunoastem, au depus MUNCA SI PASIUNE....ca nu e usor sa te bagi la asa ceva si nu o faci decat in primul rand din pasiune!) pe mana "urangutanilor trancotari" care pot sa "raga" dupa aia cat ii tin bojocii ca aparatul X sau (si mai rau....dar asta le e obiceiul) brandul Y sunt de ca_at dupa ce l-a legat de doua "galetzi" de tabla bagat invers in priza! (orice aparat scump si bun poate fi facut sa sune nesperat de prost de catre ....un prost).

Un dealer (adevarat) de high-end audio trebuie sa fie in primul rand un om pasionat de ceea ce face, un audiofil dar si un expert care sa stie notiuni tehnice si practice. Defapt intr-un show-room adevarat se vinde si expertiza, experienta, consiliere..... evident, nu boilor "care le stiu pe toate" si care oricum, nu au bani sa cumpere de obicei (pentru ca nu orice prost ajunge sa aiba destui bani de prisos ca sa cumpere lucrurile astea si sa fie interesat de ele in primul rand - iar aici trebuie sa tinem cont ca 99,99999% din populatie habar nu are de audiofilie si nici nu e obligatoriu de stiut!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Showroom dealer audio video

Post by West »

De ce amesteci tu lucrurile?
Ce are E-Buda cu audiofilia si cu showroom-ul?
Pentru E-Buda iti trebuie MediaGalaxy, nu showroom.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Showroom dealer audio video

Post by Obelix »

West> "tema de casa" este un magzin audio-video, nu un show-room high-end... :wink:
momolo> cei care fac asta din munca si pasiune (caci mai exista si din astia, si nu putini, chiar daca DEJA minoritari in fata "impingatorilor de cartoane") sunt pusi in fata unei probleme fara solutie... nu vand (destul) din cauza marjelor imense, nu pot scade marjele din cauza vanzarilor insuficiente, care nu le permit sa "traiasca" cu marje normale.
Nu spun ca am abonament la show-room, dar eu asta am constatat... bagatori de seama tagatori de limba la show-room, cumparatori pe "virtual". E o concluzie, evident, personala si superficiala... 8)
(Concluzie care NU include microcosmosul celor "3 tenori" vanzatori din capitala Mioriticii...)

Post Reply