Piata HI-FI din Romania

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by diy-audio »

momolo wrote: Dupa ce am vazut ce este in Italia legat de audiofilie mi-am dat seama ca noi romanii suntem ZERO! Dar nu e nimic anormal deoarece noi suntem zero si in materie de civilizatie, drumuri, comert si orice!...Mai putin curvele, hotii si excrocii de tot felul incepand cu politicienii si terminand cu recidivistii de profesie care de data asta ating perfectiunea in materie! Sa nu zica careva ca nu suntem si noi evoluati in ceva! :D
Asta mi se pare o radiografie foarte buna si concentrata a tarii in care traim! In rest tot ce s-a discutat pana acum e......., asa ca sa ne "racim gura degeaba".

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by kaav »

diy-audio wrote:........ In rest tot ce s-a discutat pana acum e......., asa ca sa ne "racim gura degeaba".
''Interesanta'' concluzie, asta ca sa nu zic ca o gasesc inutila (parerea mea, evident).....Atitudinea potrivita fatza de lucruri cum o aflii? Prin contemplarea pasiva a faptelor? Negativismul aduce neaparat si luciditate?
Nu te judec (ar fi absurd, nu te cunosc, dar ma leg de afirmatzia ta si ce imi spune ea mie....)

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by West »

diy-audio wrote:
momolo wrote: Dupa ce am vazut ce este in Italia legat de audiofilie mi-am dat seama ca noi romanii suntem ZERO!
Asta mi se pare o radiografie foarte buna si concentrata a tarii in care traim!
Eu, dimpotriva, cred ca momolo a gresit la calcul. Mie imi da cu zecimale. Dupa virgula sintem noi si dealerii de la care ne cumparam jucariile muzicale.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

Hai mai baieti sa nu o luam asa in tragic! Este adevart ca-ti vine sa te impusti cand vezi ce nivel e dincolo....dar hai sa nu fim negativisti ! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by SOLO »

Ne-am gasit si noi sa ne comparam cu Vestul . Noi ar trebui sa ne uitam la bulgari la sarbi , unguri si de-astia mai mititei . E foarte simplu daca cineva vrea sa stie cum stam fata de italia sau germania si anume e de-ajuns sa dam o raita pe cele mai importante site-uri/forumuri de profil si sa vedem cate tone de fieraraie vand aia la second . Si ce fel de fieraraie . Dupa care ne uitam la noi ..
Zero nu suntem , dar 0.1111 in mod sigur :(

Asta nu insemana ca trebuie sa ne descurajam , timpul le va rezolva pe toate

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

Saracie fratilor! Saracie!

Si conform proverbului "La omul sarac nici boii nu trag" se mai poate spune si asa, "La audiofilul sarac chiar si pickup-ul ii face clak !"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
diy-audio
Posts: 28
Joined: 23 Jul 2009, 06:32
Location: Oradea
Contact:

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by diy-audio »

SOLO wrote: Asta nu insemana ca trebuie sa ne descurajam , timpul le va rezolva pe toate
solo
Asta asa e, dar nu e tot una in cat timp.......Dupa cum zice Mircea Badea, in timpul vietii noastre nu cred ca se va schimba nimic in bine.....ba poate in mai rau, si din acest motiv, "my friend", nu ma consoleaza deloc afirmatia ta.

Normal ca as vrea si eu sa fie la noi ca la itelieni si nemti si mai stiu eu pe unde, dar nici macar ca la unguri, sau sarbi nu e. Un simplu exemplu. Sarbii au iesit recent dintr-un razboi carea le-a nenorocit infrastructura. In 10 ai au reusit sa o repare si mai mult au niste autostrazi la care noi nu putem decat sa visam. Doamne fereste sa treaca si tarisoara noastra printr-un eveniment asemanator ca ne mananca puricii. Daca sarbii au putut sa le faca noi de ce nu putem???? Ca mai nou suntem si in UE. Ce sa mai spun de unguri. De bine de rau poti traversa ungaria pe autostrada. Si daca e vorba de piata hi-fi .....ei stau de 10 ori mai bine ca noi.

La noi nu se poate pentru ca pe noi de 20 de ani ne conduc fosti securisti gen Basescu si compania, care in afara de furat nu au alta preocupare. Suntem penibili. Am ajuns sa avem in guvern fufe gen Udrea si Ritzi !!!! Si culmea fufele astea nu se pricep la nimic, nici macar la furat ca altfel nu-mi explic cum de le-au prins.

Si uite asa iar i-mi racesc gura degeaba...........Ar mai fi multe de spus, DAR.......

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

diy-audio
Dupa cum zice Mircea Badea.....
eu nu l-as cita cu NIMIC pe jmenarul, jmecherasul asta de Bucale cu accent si intonatie de cocalar.... Dar in fine, se pare ca sistemele de valori se schimba in timp..... :roll:
La noi nu se poate pentru ca pe noi de 20 de ani ne conduc fosti securisti gen Basescu si compania, care in afara de furat nu au alta preocupare. Suntem penibili. Am ajuns sa avem in guvern fufe gen Udrea si Ritzi !!!! Si culmea fufele astea nu se pricep la nimic, nici macar la furat ca altfel nu-mi explic cum de le-au prins.
pentru exactitate ar trebui citate ambele tabere, adica si cealalta care se ocupa cu spalarea creierilor populatiei (conduse cu televizorul din 1989 iarna), acum prin televizuinele securistului "Felix" (acum) certat cu "Base".
Nu ca as tine cu una din tabere, dar asa, pentru exactitate in caz ca ne referim la modul general despre securisti, hoti, mincinosi si incompetenti.

Partea nashpa e ca va trebui sa alegem dintre cele doua gramezi de balegar..... :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by kaav »

momolo wrote:.........
Partea nashpa e ca va trebui sa alegem dintre cele doua gramezi de balegar..... :roll:
Vitejii nostri conducatori sunt un contra-exemplu viu si permanent, pentru tarile care nu s-au afundat asa de tare in esec. Era o vorba de la Murphy, ceva de genul :
''Nimic nu reuseste asa de plenar ca si esecul''. O vocatzie negativa a acestui spatziu geografic, care arata oamenilor desteptzi (de pe alte meleaguri,normal) unde sa nu exagereze.

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by bnt »

diy-audio wrote:Dupa cum zice Mircea Badea
Cine-i Mircea Badea?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

Cine-i Mircea Badea?
e varul lu' Sexi Braileanca care a fost vazuta la masa in bamboo alaturi de Elodia si Botezatu intr-o seara cand era si Oana Roman pe acolo...... Hai ca nu mai pot scrie, incepe o telenovela interesanta la tv cu tziganii ! Pa....am plecat! (poate-l prind diseara si pe Mircea Badea....mamaaa ce haios e omul asta si ce le mai zice ! :lol: )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by West »

bnt wrote: Cine-i Mircea Badea?
Este un personaj tv. Asa trebuie luat. Ca actor intr-o piesa. Piesa este emisiunea lui (cvasi)zilnica. In viata particulara il banuiesc a fi un tip discret, foarte politicos, chiar timid.

Ca personaj, il gasesc un concept original si interesant. In mod evident este un tip inteligent, are spirit de observatie, umor si cunoaste unele dedesubturi ale vietii politice. Desigur, este angajatul unui mogul.
Cel mai adesea il ascult, nu intotdeauna ma uit pina la sfirsit. Trebuie inteles ca acest concept de emisiune imaginat de el s-a uzat mult in anii de cind s-a lansat. Inclusiv el, personal, poarta urmele unui sictir existential si al unor obsesii. Dar astea ne cam incearca pe toti.
In plus, viata politica infecta de la noi, plus sarcinile de serviciu inerente au facut ca discursul lui sa fi ajuns cam monoton, deci plicticos.
Asta-i viata, presa si situatia din Romania. Sint convins ca are resurse pentru a reveni si reinviora emisiunea dupa ce viata politica se va mai diversifica, dupa alegeri adica. Cel putin asa sper, sa se schimbe c(in)eva la aceste alegeri. :mrgreen:

Eu il respect ca profesionist de televiziune, pentru ca a initiat un format de emisiune ce pare atit de viu, direct si fara fitzele, imbecilitatile si, pina la urma, inutilitatea tuturor celorlalte emisiuni de divertisment tv.
Asa iau emisiunea lui, ca divertisment, nu ca pe o revista a presei sau comentariu politic. Emisiunea lui Badea este un serial Seinfeld bucurestean, adica amalgam de moravuri urbane puse sub lupa. Una care ride.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by TomJones »

Daca vreun dealer din romania ar avea un asa showroom, promit sa-mi dau demisia si sa ma angajez femeie de servici la el... :)


http://avcat.jp/avnews/2009/dyna1big.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

http://avcat.jp/avnews/2009/dyna2big.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

http://avcat.jp/avnews/2009/dyna3big.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by momolo »

Daca vreun dealer din romania ar avea un asa showroom, promit sa-mi dau demisia si sa ma angajez femeie de servici la el...
ar mai fi o solutie si mai manoasa - de deghizezi in femeie si poate te place dupa care te ia de nevasta! In cazul asta iti poti pastra si serviciul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Adrian_2k8
Posts: 227
Joined: 30 Mar 2009, 07:54
Location: Bucuresti

Re: Piata HI-FI din Romania

Post by Adrian_2k8 »

Da' cine pune lupu' paznic la oi? :P
"Netul este locul ideal unde omul aberant poate abera si se poate da ceea ce nu este." - by M _ _ _ _ o.

Post Reply